Folia-Rolnicza

Fotowoltaika- Opłacalność instalacji

Polecane posty

Gość   
Gość

Drodzy Forumowicze,

Chciałbym się was zapytać jak wy się zapatrujecie na możliwość skorzystania z programu premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, inwestując ją w średnią elektrownię fotowoltaiczną ok. 30 kW? Z grubsza licząc nie ma z tego jakiś dużych zysków ale jako dochód pasywny wydaje się dość ciekawą opcją^_^.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Rzucam temat Fotowoltaika bo  w perspektywie podwyżki prądu zmieniają się realia amortyzacji i opłacalności 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15370

Ja jestem zapisany, projekt złożony w gminie, gmina złożyła do uni i sie czeka na fofinansowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

jak ten temat wygląda od strony budowlanej? Pozwolenie na budowę z projektem, zgłoszenie?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Jeżeli konstrukcja nośna (nie mylić z dachem )nie przekracza 4 m wysokości to z budowlanką nic chociaż różne starostwa różnie podchodzą na ustne zapytanie chcieli projekt a na pisemne wyjaśnienie skończyło się na opini P.POŻ 

53 minuty temu, Rolnik1973 napisał:

Ja jestem zapisany, projekt złożony w gminie, gmina złożyła do uni i sie czeka na fofinansowanie.

A jakie zasady projektu i koszty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
40 minut temu, -Sebastian- napisał:

U mnie będzie za 2 tygodnie zamontowane to będę mógł powiedzieć jak działa.

Działać będzie tylko monterzy trochę za dużo naliczają marży montażowej bo moim zdaniem ponad 100 %to dużo

1 minutę temu, Rolnik1973 napisał:

4000 reszta mnie nie intetesuje, udostępnić dach i ścianę na licznik.

Jaka moc? A licznik wymieniają istniejący na dwukierunkowy jeżeli wyprodukowany prąd jest twoją własnością a tak nawiasem to operatywna gmina 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek9833    18

-Sebastian- napisał: U mnie będzie za 2 tygodnie zamontowane to będę mógł powiedzieć jak działa. Pamiętaj że elektrownia ma 60dni na przyjechanie i zmiany licznika więc mogą Ci założyć za 2tygodnie a tak naprawdę będziesz mógł korzystać z tego za 2 miesiące w naszym przypadku tak będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

Podpisalem umowę, 13 paneli moc 4,07 koszt 23700zl, gwarancja 25 lat. W przeciągu tygodnia powinno być zrobione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Dokładnie tak bo dla dostawcy biznesem jest sprzedawać ci prąd a nie przechowywać .A Tauron wymienia do miesiąca 

2 minuty temu, kamil255 napisał:

Podpisalem umowę, 13 paneli moc 4,07 koszt 23700zl, gwarancja 25 lat. W przeciągu tygodnia powinno być zrobione

No to cię skubnęli ja za 32 panele 9,44 falownik 14 kw 25 500 mój montaż dwa popołudnia i hula trzeba pamiętać że rzeczywista moc dzienna  to 30-35 % mocy instalacji czyli instalacja 10 KW średnio dziennie wyprodukuje 30 do 35KW/h 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, moc instalacji jest od czegos uzalezniona? Czy samemu wybiera sie jaka ma byc, a wielkosc zalezy od zasobnosci portfela? Czy jest limit nadwyzki pradu jaki zostanie wyprodukowany? Ubezpieczyles np od gradu? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

dobre pytania, jest jakiś limit oddanej energii? Powiedzmy że rachunki najniższe to może 165zł latem ale zimą dochodziły mi do 365zł.
Jak jest z kwestią ustawienia tego na ziemi zamiast na budynku (dalej podatek rolny??)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Moc instalacji to suma mocy paneli i powinna być dopasowana do rocznego zużycia przez inwestora ponieważ nadwyżka w cyklu rocznym przepada bez wynagrodzenia .Nadwyżka prądu wyprodukowanego w dzień jest wprowadzona do sieci i 80% możemy odebrać w ciągu roku przy instalacji do 10KW dla ponad 10KW 70%.ubezpieczenie od gradu dla paneli 10 000 zł/ 70 zł rok

2 minuty temu, Nikita_Bennet napisał:

dobre pytania, jest jakiś limit oddanej energii? Powiedzmy że rachunki najniższe to może 165zł latem ale zimą dochodziły mi do 365zł.
Jak jest z kwestią ustawienia tego na ziemi zamiast na budynku (dalej podatek rolny??)

Nie patrz na rachunek ale na zużycie  .Zużywając rocznie 5000kw/h montujemy instalację 5 kw falownik z zapasem np 8 kw z czasem możemy dołożyć panele .na ziemi czy na dachu nie ma znaczenia dla podatku ale konstrukcja na ziemię jest droższa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wjmarcia    2

Od 27 grudnia mam instalacje 4,32kW do dzisiaj wyprodukowała 4100kWh w słoneczne dni potrafiła wyprodukować do 28kWh a rachunek z 500 zł spadł na36,50

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

czyli dokładnie jak pisałem   4100 podzielone 270 dni  15 kwh na dzień  przy mocy 4,32 to 35% mocy maksymalnej na dzień 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wjmarcia    2
Masz rację ale dni słonecznych coraz mniej i energii mniej, dodam,że przez cały styczeń wyprodukowała 25 kWh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319
Nikita_Bennet napisał:

dobre pytania, jest jakiś limit oddanej energii? Powiedzmy że rachunki najniższe to może 165zł latem ale zimą dochodziły mi do 365zł.
Jak jest z kwestią ustawienia tego na ziemi zamiast na budynku (dalej podatek rolny??)

na budynku mieszkalnym masz 8% podatku VAT. W innym przypadku zapłacisz 23% VAT. Moc paneli to nie jest moc, którą dostaniesz, bo u mas nasłonecznienia niestety jest słabe. Nadwyżki wyprodukowane energii oddajesz do sieci i stamtąd ją odbierasz (max 80% tygo co odprowadzają do sieci; jeśli więcej pobierzesz to zapłacisz w rachunku). Rozliczenie jest chyba częstsze niż pisał tu kolega - niż 1 rok. Na nadwyżki raczej nie ma limitu, bo i tak nikt Ci za nie nie zapłaci (choć elektrownie to państwo w państwie i mogą wymyślać swoje własne ograniczenia). Najlepiej jakby jakiś użytkownik napisał ile jego panele rocznie wyprodukowały prądu (+ jaka moc zainstalowana i jaki region kraju).


nie zauważyłem, że wjmarcia napisał ile taki panel mu produkuje. Należy jeszcze wziąć pod uwagę, że panele tracą swoją sprawność w kolejnych latach użytkowania (~1% na rok) oraz to może być trochę różnie na południu i na północy kraju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

@RU68 wybrana jedna z tańszych firm, rozbieżność prawie 10 tyś miedzy firmami. Ja nie msm czasu sie bawić z montażem, płace i wymagam firma przychodzi i zakłada. Po odliczeniu dofinansowania i podatku wyniesie mnie to okolo 15tys i po 4,5 roku inwestycja sie zwraca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Cenowo oczywiście że tańsza oferta ale prawie 10 kw za 25 500 zł z tego  5000 zł vat odliczenie i pozostałe 25 % zwrot z podatku gruntowego lub 5000 zł Mój prąd zwracam uwagę że niektóre dofinansowania i odliczenia się wykluczają moją amortyzację obliczyłem na 2,5 roku  .Dla mnie 20 000 zł za dwa popołudnia montażu nie do pogardzenia ale każdy liczy po swojemu Zaś jakość i wydatek prądu zweryfikuje czas bo praktycznie co kilka miesięcy wchodzą  nowe komponenty (panele )różniące się mocą stabilnością produkcji ilością diod bocznikujących .Co do gwarancji długo terminowej spadku mocy  to pytanie brzmi kto za np 20 lat będzie respektował tę gwarancję i jak sprawdzono spadek na 25 lat skoro technologia w obecnym kształcie istnieje kilkanaście lat.  Przypuszczalnie za kilka lat działające panele będziemy wymieniać na nowe wydajniejsze tańsze itd   A ponadto nawet nie czytam czy obowiązujące są dla gwarancji przeglądy a panele praktycznie wszystkie są produkowane w Azji więc jakość porównywalna tyle że to pisze mikro drukiem a  markowa naklejka jest wyznacznikiem ceny .

Edytowano przez RU68

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

@RU68 w Polsce jest jakaś fabryka co klei te panele z komponentów. Technologia nie jest też nową. Koszty produkcji tylko się zmniejszają.


Należy też nie zapominać, że koszt utylizacji tych paneli może być spory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

W Polsce doklejają chyba tylko aluminiowe ramy . co do technologi to 15 lat temu z połówkowego panelu wyciągano 50 wat obecnie śmiało przekraczają 320 vat . Gdybym miał utylizować to nawet przy 65% mocy niech sobie pykają nawet gdybym miał świecić i grzać  psu w budzie    

Edytowano przez RU68

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wjmarcia    2

Po swojej instalacji zauważyłem, że ważniejszym parametrem od sprawności jest kąt nachylenia względem słońca np umnie max parametry produkcji były na przełomie maj czerwiec


Czas na wykorzystanie nadwyżki mam rok od powstania a operatorem jest energa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1587

Mam instalacjie która działa od 14 stycznia .

Moc 9.99kwh koszt to 40000 zł w tym kredyt 0% i ulga w podatku rolnym 25% poniesionych kosztów do wykorzystania przez 15 lat .

Na dzień dzisiejszy jest wyprodukowane 9780kwh rachunek z ok 1 100 zł spadł na 29 zł na dwa miesiące. Max produkcjia dzienna 72kwh .

Kolega pisze ze ma produkcję 30% mocy coś słabo ci działa bo moze nie ustawione na południe, ale to źe masz falownik na wyrost to nie jest dobrze, falownik powinien być skrojony na miarę. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
-Sebastian-    12
6 godzin temu, Radek9833 napisał:

 Pamiętaj że elektrownia ma 60dni na przyjechanie i zmiany licznika więc mogą Ci założyć za 2tygodnie a tak naprawdę będziesz mógł korzystać z tego za 2 miesiące w naszym przypadku tak będzie

Nasza gmina ma to z UE i firma która to montuje zakłada liczniki które ma z elektrowni i tamci nie muszą się fatygować. U mnie 4kW 6200 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj