Folia-Rolnicza

Fotowoltaika- Opłacalność instalacji

Polecane posty

maxhack0303    0

jest dofinansowani z unii o które musi wystąpić twoja gmina sam nie możesz złożyć wniosku o takie dofinansowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

w ustawie napisane jest że dostawca prądu ma obowiązek zmagazaynować nadprodukcję energii i w przypadku braku produkcji przez fotowoltaike oddaje nam.

nie płaci się za przesył tylko liczone jest to tak:

za 1 zmagazynowany kV oddaje nam 0,8kV przy instalacjach do 10kV

przy instalacjach powyżej 10kV jest stosunek 1:0,7 kV

 

Tzn niby nie ma opłaty ale jest potrącana ilość energii na straty, więc sprawność instalacji spada o kolejne kilka procent.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
R2016    0

W planach mojej gminy ma być finansowanie na poziomie ok.35% kosztów inwestycji ,uzależnione od miejsca montażu fotowoltów : czy będzie montaż na dachu , czy na ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443

Małą mam wiedzę na ten temat, ale jak kolega mówi że Jemu nie zarobiła na siebie po roku to samo mówi sąsiad (mówi to niechętnie).

 

Ciekawe jaka jest realna sprawność takiego układu 10% czy więcej?

 

 

Tu daje link do ciekawej stronki. w lewym rogu poszukaj instalacji o interesującej Cie mocy i położeniu w kraju i masz tam statystyki jaka produkcja z paneli.

Jeśli ktoś zainteresowany fotowoltaiką to niech zerknie.

Sam myślałem o tym, ale narazie zapisałem się do mojego Urzedu Gminy i jeśli kiedyś dostana dofinansowanie z UE lub funduszy szwajcarskich to pewnie założe instalacje. Za swoja kase niestety zbyt długo się czeka na zwrot a jeśli inwerter padnie (  gwarancja może nie być uwzględniona ) to nigdy nie zwróci się.

LINK: http://pvmonitor.pl/index.php

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
R2016    0

A jak to jest z odsyłaniem energii do sieci? Czy trzeba tego pilnować ,czy odbywa się to jakoś automatycznie za pomocą jakiegoś urządzenia? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

musisz założyć licznik w dwie strony 

dogadujesz to z zakładem energetycznym na swój koszt 

wymiana energii polega na darowaniu zakładowi energetycznemu conajmniej 15 % tego co  naprodukujesz ..czyli wymiana ze stratą 

koszt takiej średniej instalacji to  instalacji 20- 30 tys więc trudno aby się zwróciło w ciągu roku 

 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

20 tys zł to minimum np. przy instalacji 4kV.

Są różne kruczki prawne, na których można zaoszczędzić.

 

Generalnie za montaż na dachu płaci się tylko 7-8% VAT.

W przypadku montażu na słupach w ziemi już 23% VAT.

Wtedy ciągniesz instalacje do domu np. do piwnicy, montujesz tam falownik i możesz skorzystać z mniejszego VATU :)

 

Całą papierologię związaną z dostawcą energii powinna załatwić za Ciebie firma, która będzie montować solary.

Jednakże nie jest to takie kolorowe i trwa to miesiąc albo i więcej.

 

Licznik wymienia dostawca energii bez dodatkowych kosztów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hook01    2

wolnostojące idealne południe zimno i pełne słońce cały dzień. Na dachu w normalnych warunkach kwiecień to coś koło 50-60kWh/dzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

*4 KWp

* nie solary a panele fotowoltaiczne (nie mylić z solarami!)

 

 

Bez żadnej dotacji trzeba liczyć się z okresem zwrotu inwestycji na poziomie 10 lat. Ale bierzmy pod uwagę, że po tych 10 latach instalacja już tylko dla nas zarabia. Jeśli dotacja na PV będzie 30% wzwyż to nawet nie ma się co zastanawiać, od razu brać. Gwarancję na całą instalacje masz  na co najmniej 10 lat.

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sheenaz    0

Ktoś na Dolnym Śląsku ma instalację fotowoltaiczną? Podobno nasłonecznienie na terenie całej Polski jest bardzo podobne. Korzystaliście z jakichś dofinansowań na panele? Myślę nad takim zestawem, bo po wstępnej analizie wydaje się to być naprawdę świetną opcją. 

Na wstępnie ustawowe -25% na inastalację oze od podatku rolnego, a zresztą produkcja własna prądu z bilansowaniem. Hmm... nie powiem, brzmi fajnie

 

Nowicjusz ze mnie na tym forum, także dziękuję za wszelkie odpowiedzi :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszKlim    30

Cześć

Ktoś z was składa/ł na to wnioski?

Taka instalacje jest także na budynki gospodarcze i garaż koło domu czy tylko dom mieszkalny? Jak oni szacują moc do zapotrzebowania rachunkach czy zużycia rocznego według licznika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671

U mnie instalacje chyba sredniej mocy wycenili za 35 tys zlotych z tego mam 30 % dofinansowania, z tym ze przy panelach serwis darmowy przez 5 lat potem w zaleznosci od 500 do 1000 zl rocznie. Nie oplaca sie kompletnie w to inwestowac, zebym jeszcze mogl przechowywac ta energie a nie byc jebanym przez caly czas przez dostawcow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671

Dlatego dopóki nie beda wynalezione nowe systemy przechowywamnia energi elektrycznej to to nie ma sensu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037
jedynie możesz sprzedać za bezcen dla np. Tauronu bo są specjalne liczniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58
Na budynku mieszkalnym 8%VAT, pozostałe budynki lub grunt to 23%VAT do kosztów, Idea instalacji fotowoltaicznej jest produkcja prądu na 100% twojego rocznego zużycia energii + 20% nie odpłatnie oddajesz zarządcy sieci. Na odbiór ewentualnych nadwyżek masz następnym okres rozliczeniowy, po tym czasie jak nie wykorzystasz to przepada na rzecz zarządcy. Nie ma opcji odsprzedaży nadwyżek, dlatego jest tak ważne aby panele były tak dobrane by się suma zużycia i poboru się bilansowało. Co ważne zanim podpiszesz umowę na wykonanie żądaj aby potencjalni wykonawcy przyjechali do ciebie na audyt, goń tych co chcą wszystko załatwić przez telefon, bez oglądania twoich dachów. I najważniejsze: gwarancja na podzespoły instalacji, tylko można przyjąć gwarancję producenta poszczególnych komponentów, nie gadaj z tymi, co sami zamierzają gwarantować, bo już na rynku nie ma kilku firm instalacyjnych, no i nie ma gwarant. Jestem na etapie dogrywania instalacji 3kw na płaskim dachu z ekspozycja południową.
  • Like 3

Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

@S-Piotr dobrze napisał. 

moim zdaniem opłaca się. jeżeli ktoś stanowczo twierdzi, że się nie opłaca to mu tego nikt nie wytłumaczył. 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58
Będzie się opłacało, gdy wybierzemy sprawdzonego wykonawcę za rozsądną cenę, a instalacja mocą się zbilansuje, A jeszcze jedno można ubiegać się o zawieszenie podatku rolnego, każda gmina ma taki obowiązek.
  • Like 1

Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj