Dragon36

Krój nożowy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Dragon36    5

Witam co sądzicie o krojach nożowych do pługa jako tańsza alternatywa dla kroi talerzowych? Czy ktoś używa, jak to się sprawdza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

 Który typ kroju masz na myśli pisząc o nożowym ten sprzed 50 lat mocowany  do ramy pługa czy nożowy mocowany w okolicach lemiesza. /zależnie od marki pługa/

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

 Stosowaliście kiedyś je?  ja je mam i nic takiego sie nie zdarza, a co do zapychania to życzę powodzenia z tarczowym już ze średnią ilością słomy na polu i na wilgotnej glebie :P

Wszystko ma zalety i wady, gdyby tarczowy sie nie zapychał to był by rewelą  i na polach bez kamieni, a te nożowe szału nie robią zwłaszcza jak chce sie zaorać pole po kukurydzy w którym dziki rządziły, one dobrze rozrywają części podziemne roślin, na powierzchni nic nie dają, szału nie ma.

Edytowano przez Pigmei

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Oczywiście, że talerzowy jest mniej podatny na zapychanie, ma dłuższa żywotność i jest zdecydowanie lepszy wyborem. Kroje nożowe to alternatywne rozwiązanie, zdecydowanie tańsze, prostsze  i lżejsze ale na pewno nie lepsze. 

Krój talerzowy prawidłowo ustawiony nie zapcha się w żadnych warunkach, chyba że jakiś mały wynalazek. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

Nieprawda. Nie ma opcji by mokre się nie przyklejało, niezależnie czy krawędź tnąca nacinana czy równa,    bok jest przetłaczany czy nie, resztki pożniwne są wciągane między tarczę a ramię i stoi.  Problemu nie ma jak słoma jest zbierana, ale po co wówczas  montować krój. Ogólnie  ta wada jest powodem ich demontowania, większy pozytek w pługu daje duży prześwit pod ramą niż te kroje, no chyba ze ktoś łąki orze na raz  to inna sprawa

Edytowano przez Pigmei

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Może w Twoim świecie jest nieprawdą, fakty są takie, że nie ma nic lepszego niż talerzowy. Mam krój na każdy korpus i nigdy jeszcze nie zakleił się żeby staną, a ziemie głównie ciężkie gliniaste, słomy też nie zbieram. 

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Kroje tarczowe na jedną parę korpusów w zagranicznym pługu to koszt około 4000 zł netto i to już po rabatach, może być drożej jak ktoś chce zabezpieczenie kroju, które nie będzie śrubą ścinaną. Podobnie też droższe są kroje zębate. Dla pługa 4 skibowego kroje mogą stanowić śmiało 25% ceny nowego pługa, gdyby brać je na każdy korpus. To już imo przesada. Krój nożowy to koszt 40-50 zł do 100 zł sztuka (x liczba korpusów), nawet jak ktoś się pomyli przy zamówieniu to wiele nie straci. Jak się sprawdzą to super, jak nie to można ich bez płaczu zdemontować i nie mieć wyrzutów sumienia, że w krzaki wyrzuciłem wartość używanego małego samochodu.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868
5 godzin temu, akmaly napisał:

Może w Twoim świecie jest nieprawdą, fakty są takie, że nie ma nic lepszego niż talerzowy. Mam krój na każdy korpus i nigdy jeszcze nie zakleił się żeby staną, a ziemie głównie ciężkie gliniaste, słomy też nie zbieram. 

 Zabardzo nie interesuje mnie w jakim świecie ty żyjesz, ,  u mnie wilgotna pocięta słoma klei się do krojów ,a na glebach podchodzących pod torfowe niemożliwością jest orka  ścierniska z nimi, a ze u ciebie są super to używaj ich dalej,.

Nie u wszystkich to sie sprawdza i weź w końcu przyjmij to do wiadomości.

No chyba że Kverneland produkuje  sam badziew a nie kroje :ph34r:

W lemkenie mam nożowe i nic złego o nich powiedzieć nie mogę, no może tylko to że nie są w stanie pociąć tego ci ponad ziemią, ale taki ich urok, ale zapchać się to nie zapchają, nie ma takiej opcji,

 

 

krój 1.JPG

krój 2.JPG

Edytowano przez Pigmei

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Możliwe, że na ziemiach torfowych będzie taki problem, tego nie wiem. Co do sensu kroi na każdym korpusie to napiszę tak - jeśli przedłużki to tylko z krojami, jeżeli scinacze to bez sensu. Przedłużki potrafią zapychać korpus, przy krojach jest to niemal niemożliwe w każdych warunkach. Piszę to ze swojego doświadczenia, bo tego jestem pewien, każdy ma swoje i może mieć swoje zdanie, nie ma idealnych rozwiązań dla wszystkich, są lepsze i bardziej uniwersalne sprawdzające się w szerokim zakresie, tak jak np kroje tarczowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1681

Kroje do przedpłużków? Po kiego grzyba? Orzę z przedpłużkami po qq na ziarno bezpośrednio po kombajnie i się nie zapycha. A te kroje nożowe powyżej to raczej ochrona piersi lub odkładnicy pługa przed szybkim wycieraniem krawędzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

 W moich okolicach normalnie orzą  całkiem bez kroi, kto ma ścinacze może sobie pozwolić na pocięcie jakąś talerzówką ale pod przedpłużki  uprawka niewskazana bo się będą się zapychać od luźnego materiału i orzą  tak jak tu, bez cudów i z normalną prędkością
https://youtu.be/IFIkC0mr87cą

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Bardzo ładnie orzą ale i wilgoć ładna była:)

"ale pod przedpłużki  uprawka niewskazana bo się będą się zapychać od luźnego materiału" - właśnie po to są kroje na każdy przedpłużek i zapychać nie będzie.

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

Jak celem kroju ma być ochrona przedpłużka  to widać w jakim zakresie orek  jest wskazany,

Teraz zasadnicze pytanie do @Dragon36 W jakim celu chcesz montować kroje w swoim pługu, bo my tu o wszystkich opcjach na raz  piszemy, ale nie wiemy co ty chcesz nim kroić

Edytowano przez Pigmei

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15354

Ja tam mam kroje na każdy korpus, są i przedpłużki i wiecie jak fajnie idzie

Krój odkroi, przedpłużek odrzuci, pierś nie musi rwać tylko gotowe odwala.

Kiedyś w miałem w ug 3 tylko na 2 i 3 korpusie krój to na pierwszym dużo szybciej czoło pierśi się wycierało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dragon36    5

Mam pług 2 skibowy obrotowy Niemeyer niestety bez kroi. Oryginały to jakieś kilkaset złotych. Nawet zwykły krój tarczowy do pługa zagonowego to w firmie Awemak 300 zł plus mocowania. Dlatego pomysł z zamontowaniem kroi nożowych bo to cena ok 60 zł za sztukę. Tylko nie wiem jak by się one u mnie sprawował. Ziemia raczej ciężka w uprawie 4,5,6 klasa redzina glina ogólnie mozaika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie jaki pług byłby najlepszy do ciągnika mtz 892.2? (Trochę gliny,torfu i piachu)
      PS.Tylko nie ażurowy
    • Przez krzysiek323i
      Witam. Przychodzę z pytaniem czy tą wierzyczkę można jakoś ustawic "pochylić" żeby pług bardziej wchodził dłutami? Obecnie podczas orki jest bardzo pochylony na odkładnie. 

    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj