jano65

sorgo ziarnowe w Polsce 2019 r,

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jano65    9

Witam.

Mimo panującej suszy w tym roku uprawy sorgo wyglądają dobrze. plantacja w Polsce foto. 05 wrzesień 2019 r.

DSC_0087.JPG

DSC_0090.JPG

DSC_0091.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Masz na to zbyt ? U nas gość miał kilka lat temu , kilka hektarów , ale jakoś więcej nie siał .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25252

I w mojej okolicy pojawiła się pierwsza plantacja. Ale jakoś nierówno wiechę wyrzuciła. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9
1 godzinę temu, zetorki12 napisał:

Masz na to zbyt ? U nas gość miał kilka lat temu , kilka hektarów , ale jakoś więcej nie siał .

Sorgo uprawiam od 2007 r. Z racji rosnącego zainteresowania uprawą tego zboża działam na rynku jako Sorgo Polska, oferuje kwalifikowany materiał siewny. W tym roku wprowadziłem do zasiewu nasiona na ok. 200 ha. Plantacje sorgo ziarnowego obejmują obecnie różne rejony Polski. Do tej pory ziarno sorgo rolnicy sprzedawali jako komponent do karm dla gołębi. Jest obecnie projekt zasiane 50 ha sorgo w jednym z gospodarstw a ziarno w całości będzie zakiszone i podane jako pasza w tuczu trzody.

Bardzo ważne w temacie to odróżnienie odmiany sorgo ziarnowego i sorgo z przeznaczeniem na kiszonkę. To dwa odmienne gatunki sorgo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25252

Ty z okolic Ożarowa jak pamiętam. Ja od Lipska.

Bak-rol od was kupuje?.

Jak widzisz ekonomię dla początkujących laików ? Normalnym hederem to zbierasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9
23 minuty temu, soltys48 napisał:

To chyba tam suszy nie było

Zapraszam zobaczysz jakie było u mnie 

Te zdjęcia to plantacje w woj. świętokrzyskim. Oczywiście że na brak opadów można było nie narzekać, ale sorgo potrafi w odróżnieniu do kukurydzy przetrwać niedobór wody. Ma tak rozwinięty system że roślina przeczeka suszę i odrasta co widać na fotkach.  Oczywiście że długotrwała susza też go położy.

1 minutę temu, Agrest napisał:

Ty z okolic Ożarowa jak pamiętam. Ja od Lipska.

Bak-rol od was kupuje?.

Jak widzisz ekonomię dla początkujących laików ? Normalnym hederem to zbierasz?

To film z mojej plantacji. Są w Lipsku dwie plantacje sorgo. Zobaczymy jaki będzie plon bo tam dała się we znaki susza. Ale przy drodze krajowej 79 jest plantacja w Dąbrówce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25252

No właśnie o tej mówiłem i widać mozaikę na polu, nierówną wiechę.

Ale ogólnie to pięknie wyglądającą roślina no i niska względem kuku. 

Dosuszasz czy naturalnie doschnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9

Na tej plantacji jest już w miarę obiecująco w porównaniu to paru tygodni wstecz. Wygląda na mozaikę bo susza spowodowała że sorgo nie wykształciło w końcowej fazie wysokiego patyka z wiechą, a wiecha schowana jest w liściach. Jest tam takie ukształtowanie pola że na górce rzeczywiście podeschło. Foto robione 27.07 tej plantacji k. Lipska i dla porównania foto plantacji k. Ożarowa. Odległość 50 km. Jest różnica.

DSC_0053.JPG

DSC_0063.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25252

Z tego co znam to pole z obserwacji to wiosną można się tam utopić, jest raczej wysoki poziom wody gruntowej i może jest tam  ił  i to też szkodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9
16 minut temu, Agrest napisał:

No właśnie o tej mówiłem i widać mozaikę na polu, nierówną wiechę.

Ale ogólnie to pięknie wyglądającą roślina no i niska względem kuku. 

Dosuszasz czy naturalnie doschnie?

Ta odmiana rośnie do 1,4 m. Ziarno dosuszamy na suszarni z wilgotności przy zbiorze 18-20% do 11-12%. Desykacja mało wnosi do suszenia na polu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25252

Odbieracie od kontrachentów mokre sorgo z pola, jaki plon i cenę może uzyskać laik w dziedzinie uprawy sorgo?

Na filmie ścieżka to  sprawa dzików czy jeleni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9

Każdy sprzedaje we własnym zakresie. Ja uprawiam w m. Karsy 5 kl. ziemi plon 5,5-6 t/ha. Cena w tamtym roku ziarna czystego i suchego to 800 zł/t. Na 1/2 klasie plony 9-10 t/ha. W tym roku rolnik szacuje podobny plon bo sorgo się krzewiło i są trzy łodygi z ładnie wykształconą wiechą.

Ścieżki zrobione celowo do zabiegów dolistnego wspomagania, ewentualnego oprysku od omacnicy a szczególnie do ewentualnej desykacji.

A dziki to plaga i potrafią zrobić szkodę. To moje pole 2 lata pod rząd zniszczone 2 ha. Teraz ta działka jest w trakcie grodzenia siatką ogrodzeniową , leśna została porwana w pierwszą noc.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9

Nie ma reguły wszystko zaorzą czy to proso, groch, kukurydza. Tu szukają pewnie pędraków bo ziarna nie jedzą. Teraz pryskam po siewie pole Dursbanem aby zabić robaki. Hukinol porozstawiany na słupkach nic nie dał, a mnie smród prześladował 2 tygodnie. jest jedyna rada do redukcja tego zwierza. W tamtym roku już nie było problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9
Dnia 8.09.2019 o 14:40, jano65 napisał:

Na tej plantacji jest już w miarę obiecująco w porównaniu to paru tygodni wstecz. Wygląda na mozaikę bo susza spowodowała że sorgo nie wykształciło w końcowej fazie wysokiego patyka z wiechą, a wiecha schowana jest w liściach. Jest tam takie ukształtowanie pola że na górce rzeczywiście podeschło. Foto robione 27.07 tej plantacji k. Lipska i dla porównania foto plantacji k. Ożarowa. Odległość 50 km. Jest różnica.

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0100.JPG

 

DSC_0105.JPG

 

DSC_0106.JPG

 

DSC_0107.JPG

DSC_0053.JPG

DSC_0063.JPG

Wspomniana plantacja sorgo koło Lipska. Foto dzisiaj 10.09.2019. Jest dobrze. na części pola wiechy schowane na poziomie liści i sprawia wrażenie jakby nic nie urosło

DSC_0098.JPG

DSC_0107.JPG

DSC_0108.JPG

DSC_0105.JPG

Edytowano przez jano65

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suffeks    202

to sorgo nie dojdzie, ja sie kiedys w to bawilem mialem wczesna hybryde i tak wygladalo koniec pazdziernika, jeszcze nie bylo gotowe ale byl fajny experiment :)

IMG_20161027_154824-01.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9

Witam.

Większość zainteresowanych uprawą sorgo zadaje pytanie gdzie można sprzedać ziarno. Obecnie w tym roku jest trochę problem ze sprzedażą ponieważ rynek został zalany ziarnem sorgo z Węgier, Ukrainy i Słowacji. Jest tak zawsze po żniwach sorgowych. Jest parę firm w Polsce co sprowadzają sorgo. Innym problemem jest to, że nasza krajowa produkcja jest mała w stosunku do zapotrzebowania. Wyprodukowane sorgo w Polsce jest niedoceniane przez odbiorców a ci sprowadzający hurtowo z zagranicy trochę widzą zagrożenie dla swojego biznesu i nie są zainteresowani zakupem naszego krajowego. Tłumaczą że jest gorszej jakości. Nic bardziej mylnego. Wiele lat poświęciłem uprawie tej rośliny w Polsce i twierdzę że w przyszłości sorgo zastąpi niektóre zboża. Poprzez moją firmę SORGO POLSKA prowadzę sprzedaż kwalifikowanego materiału siewnego sorgo ziarnowego. Dlatego mam pogląd jaki areał sorgo ziarnowego jest zasiane. Wszyscy rolnicy zebrane ziarno poddali procesowi suszenia tak jak kukurydzę. I tu jest przewaga jakości ziarna krajowego nad importowanym. Sorgo w wymienionych krajach jest desykowane,  ziarno ma 14 i więcej % wilgotności i po sprowadzeniu nadaje się tylko do szybkiej przeróbki. Dłuższe magazynowanie powoduje jego popsucie w wyniku wysokiej wilgotności. Nie ma problemu z naszym ziarnem. Dosuszone do wilgotności 11% znakomicie przechowuje się do następnego sezonu. Piszę to wszystko na własnych doświadczeniach.

Pionierskim przedsięwzięciem pierwszym w Polsce było zasianie 50 ha sorgo ziarnowego i przetworzenie ziarna sorgo dla własnych potrzeb. SORGO POLSKA dostarczyła nasiona. Ziarno sorgo po skoszeniu zostało zmielone w specjalnej maszynie i zmagazynowane w tunelu do zakiszenia. Jest wykorzystane w tuczu trzody na fermie rolnika. Analiza wykazała 11,5% zawartości białka. Oto materiał poniżej. Jest problem z linkiem w nazwie ma być agropolska a zmienia automatycznie na agrofoto.

Po raz pierwszy w tym roku, sorgo wysiał Bogdan Dziwiński, który w Litewnikach Starych (woj. mazowieckie) prowadzi wraz z rodziną 700-ha gospodarstwo rolne. Od razu jednak z dużym rozmachem, bo na areale 50 ha. Dlaczego wybrał właśnie ten gatunek?  ..............

https://www.agrofoto.pl/uprawa/zboza/szukali-alternatywy-na-slabsze-gleby-wybrali-sorgo,378.html

 

Edytowano przez jano65

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25252

Słuchaj a jak to sorgo pod Lipskiem. Jechałem szybko i się nie przyjrzałem,  ale wyglądało jak kosiarką bijakową zmłócone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9

Tydzień temu  rolnik skosił sorgo k. Lipska. Obecnie kończymy żniwa sorgowe. Najlepszy plon 9,5-10 t/ha jest w woj. świętokrzyskim . Jednak w odpowiednim momencie dostało wody i jest efekt w postaci tak wysokiego plonu. Wilgotność 15% dosuszane na suszarni. W innych regionach Polski gdzie była susza plon 3,5- 6 t/ha.

https://www.agrofoto.pl/aktualnosci/swiat/tymczasowe-cla-antydumpingowe-na-sorgo-zniesione,488.html

W tym artykule jest mowa ile USA produkują sorgo i sprzedają do Chin.

Edytowano przez jano65

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarMaster    71

A jak wygląda sprawa z odchwaszczaniem?

Które odmiany najlepiej sprawdzą się na słabszej ziemi białe,czerwone czy jeszcze inne?

Jaki jest koszt  nasion do siewu?

Nie ukrywam że jestem zainteresowany rozpoczęciem uprawy (na własne potrzeby)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9
Dnia 26.10.2019 o 23:14, FarMaster napisał:

A jak wygląda sprawa z odchwaszczaniem?

Które odmiany najlepiej sprawdzą się na słabszej ziemi białe,czerwone czy jeszcze inne?

Jaki jest koszt  nasion do siewu?

Nie ukrywam że jestem zainteresowany rozpoczęciem uprawy (na własne potrzeby)

W Top agrar nr 5/2019 jest reportaż o sorgo prowadzony u mnie. Jest tam wszystko opisane. Masz dodatkowe pytania dzwoń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PITER88    33
Dnia 26.10.2019 o 22:14, Agrest napisał:

Słuchaj a jak to sorgo pod Lipskiem. Jechałem szybko i się nie przyjrzałem,  ale wyglądało jak kosiarką bijakową zmłócone.

Było skoszone kombajnem i potem przejechane mulczerem.

Średni plon około 5t/ha.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PITER88    33

W przyszłym roku w okolicach Lipska będzie dużo więcej zasianego sorga.

Kilku okolicznych rolników się nim bardzo zainteresowało.

Uważam że to przyszłościowa roślina na nasze długotrwałe susze i niski poziom wód gruntowych.

Będzie możliwość dosuszenia i sprzedaży ziarna w nowo otwartym punkcie skupu zbóż koło Ciepielowa.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W jakiej cenie można teraz sprzedać to sorgo?

Czy są zarejestrowane herbicydy?

Jaki koszt nasion do siewu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jannylance
      Basketball Stars is a mobile basketball game developed by Miniclip that offers players a fun and accessible way to enjoy the sport on their smartphones or tablets.  
      Basketball Stars is a fun and engaging mobile basketball game that offers enjoyable gameplay, accessible controls, and a variety of modes to keep players entertained. While it may not offer the depth of more simulation-oriented basketball games, it provides a satisfying experience for casual players looking for some basketball fun on the go.
    • Przez Kevinekk
      Elevate your dating game with the top site for hassle-free connections.
      Real Women
      Optimal Сasual Dating
    • Przez MKMK
      Cześć, ktoś uprawia sorgo na ziarno? Jak to się opłaca? 
    • Przez jano65
      Witam.
      Wszystko zaczęło się od eksperymentów, aż w końcu udało się ( może pierwszemu w Polsce) zasiać i zebrać ziarno sorgo. W 2011r. miałem 3 ha, a zbiory przeszły moje oczekiwania. Może nie osiągnąłem zakładanych 8-9 ton z ha, ale to co zebrałem jak na pierwsze kroki w tym kierunku to był mój wielki sukces. Ciepły pażdziernik pozwolił na naturalne bez desykacji dojrzanie i ziarno po skoszeniu miało 18 proc. wilg. a po suszarni 12 proc.
      2012r. plantacja 6 ha, małe błędy w odchwaszczaniu na początku wschodów, ale to co już teraz jest na polu znów napawa optymizmem.Daje powód do zadowolenia, że mój pionierski krok w siewie tego ziarna nie idzie w złym kierunku.
      Rozmawiałem z ekspertem, który stwierdził, że jeszcze niedawno uprawa kukurydzy w Polsce była marginalna a co jest dzisiaj.
      Dlatego uważam że przy dzisiejszej zmianie klimatu, zastosowaniu odpowiednich odmian nasion, można go w Polsce uprawiać na ziarno.
      Dla zainteresowanych podzielę się tym tematem, przedstawię fotki, oraz wkrótce film.z mojej uprawy. Żniwa przewiduję na konic października.
      Janko
      jgsus@op.pl




    • Przez RolnikPL1214
      Witam 
      Zasiałem Nutri honey po jęczmieniu ozimym 9 lipca i tu pytanie czy Nutri honey ma odpowiednią wysokość na swój wiek zdjęcie robione 4 sierpnia 


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj