ansu

Bez orki

Polecane posty

ansu    392

Temat jak radzić sobie bez orki. Różne technologie w gospodarstwie w zależności od rośliny i płodozmianu.

Teraz mam zagatkę: Po buraku była głęboka uprawa bez mieszania i siew pszenicy potem uprawa na 15cm i siew rzepaku. Co zrobić teraz uprawa na max 5cm i siew pszenicy, czy ryć na głęboko? Wcześniej również nie orane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszE38    25

Przy płytkiej uprawie na tzw. "talerzówkę" jest duża szansa, że korzenie też będą płytko, co znacząco zwiększa ryzyko wymarzania, o braku wody przy suchej wiośnie już nie wspominajmy nawet. Zastosuj uprawę głęboką, z pewnością będzie to z pożytkiem dla Twojej kieszeni.

  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

A dlaczego korzenie będą płytko? Nie widzę związku. Masz jakieś doświadczenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

ja tez po rzepaku miałem talerzowac na 10 cm uprzednio poszedł glikofos a teraz jak jest ryzyko to sie zastanawiam czy by jednak nie orac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5391

Ja po rzepaku daję lekko zmodyfikowany gruber na głęboko


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522
15 minut temu, ansu napisał:

Ryzyko czego ?

przedmówca napisał ryzyko wymażnięcia i braku wody a moje 10 po talerzowce to jednak za małó

Edytowano przez AleksanderX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

pszenica ma słaby system korzeniowy który nie przebije się głębiej przez zbitą glebę. zrobić na 15 cm. chociaż i można siać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

nie wiem czy agregat talerzowy o wadze 1200 kg i 3 m szeroki talerze 560 da rade na 15 cm no chyba ze wleje porzadnie a na to sie w bliskiej przyszłośvi nie zanosi  Lidzie oraja ale bryły jak głazy

Edytowano przez AleksanderX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Ale przy uprawie zerowej rośnie spokojnie korzenie dają radę i nie wymarza.

Ziemia nie jest zbita bo korzenie rzepaku i robaki spulchniają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszE38    25

Korzenie dają radę i nie wymarza przy uprawie zerowej od lat. To nie jest tak, że w rok da się zmienić system uprawy. Jednemu się uda a drugiemu nie. I jeszcze zależy co to znaczy jak sąsiad zasiał i jest "ok". Dla jednego ok to będzie 4t z ha a drugi 8t się nie zadowoli.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

W ostatnim sezonie siałem pszenicę:

-część po cebuli tylko brona wirowa+siewnik

-część po cebuli głębosz, brona wirowa+siewnik

-część po pszenicy, międzyplon gorczyca, pług, brona wirowa+siewnik

-część po buraczku czerwonym pług, brona wirowa+siewnik.

Cztery różne odmiany, różne terminy siewu, efekt bardzo zbliżony-różnica rzędu 200kg/ha. Przy braku wody jak w tym roku nic nie pomaga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107
Cytat

Przy braku wody jak w tym roku nic nie pomaga.

Czarodzieje od sprzedaży maszyn i marketingowcy od prospektów tego nigdy nie powiedzą. Klient ma być dawcą kapitału, kupić maszynę najlepiej za 200-300 tys. zł netto, stare maszyny odstawić w krzaki lub sprzedać i tyle. A to czy nabywca wróci do nich w przyszłości np. po inne maszyny czy nawet części eksploatacyjne, to też ich już nie obchodzi, najwyżej zamknie się interes i tyle. Tak jak po budowie, lub nawet w trakcie budowy, Czajki w Warszawie.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Dobra zasiałem  uprawa tylko na głębokość siewu.

ps3.jpg Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

ja kiedyś zrobiłem gruberem bez podcinaczy i posiałem to pszenica była w pasy ,myślałem że to wina kołpaków do rsm ale okazało się że to wina słabego spulchnienia gleby między zębami grubera i od tamtej pory jadę z podcinaczami cały czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Powiem tak; lepiej to wygląda przy uprawie na głęboko bez odwracania jak przy płytkiej uprawie. Nałożyło się na to wiele czynników, ale średnio po rzepaku i buraku lepiej chyba na głęboko. Po grochu czy w mokrym roku w poplon można by coś... Zobaczymy na wiosnę i po żniwach.

ps7.jpg

ps8.jpg

ps9.jpg

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Po burakach ja bym jednak wymieszal na min 10-15 cm ze wzgledu na ilosc chemi jaką sie daje. Ja w tym roku na wiosne zrobilem probe 4.5 ha gruberem expomajax bez odkrecania bocznych scinaczy pod ququ na gleboko czyli ok 27 cm po wczesniejszym rozrzuceniu obornika w ilosci ok 50 t/ha. Pozostala ququ czyli ok 10 ha byla po plugu. Ta po gruberze wygladala nieco slabiej niz w normalnym roku z opadami a po plugu na zime wygladala jak pozostale przy tegorocznej suszy czyli slabo. 

Na jesien juz robilem caly areal pod zasiewy ozimin plugiem dlutowym. To co mi w nim sie podoba to ze gleboko spulchnia a boczne skrzydelka mieszaja gorna warstwe gleby na glebokosc jaką sobie je ustawimy. U mnie bylo to ok 15 cm i mimo ze sa dosc znaczne przerwy miedzy lapami (7 lap na 3 m) to w sumie te skrzydelka odrywaja ziemie praktycznie na calej szerokosci a dodatkową robote robi podwojny wal kolczasty ktory ma zeby o dl. 17 cm a wiec tez na tyle sie zaglebia dodatkowo mieszajac gorna warstwe gleby. Po tym poszedl agregat upr. soewny na talerzach z walem oponowym. Efekt naprawde bardzo fajny wyszedl nawet na ququ sianej na ziarno gdzie resztek pozostalo na wierzchu bardzo malo.

Na pewno zrobilem kilka bledow podczas pierwszych siewow zyta bo mam sporo samosiewow pszenzyta w nim ale pozostale uprawy mam juz czysciutkie mimo ze nie uzylem glifosadu. 

Ponizej foto pszenzyta sianego po ququ na kiszonke, VI klasa ziemi, ponizej 20 cm mamy juz piach. Na foto akurat miejsce ciut rzadszego zboza ale to wina robali w tym roku.

20191030_123258.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

U mnie klasa 3b dużo łatwo spławianych ilastych cząstek które "betonują" glebę , a może to efekt optyczny z powodu resztek???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

pola mial3m jak durszlak dziurawe od robali w tym roku, tutaj w tym miejscu to.moze byc wina tez robaki oraz ze jest to miejsce po pryzmie ququ na kiszonke. Po niedzieli zrobie objazd i wstawie jakies foto. Ogolnie jeszcze tam gdzie mam ziemie ciezka ze agregatem trzeba bylo uprawiac po 3 razy tak teraz idealnie po jednym przejezdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

A jednak rośnie i nic nie żółknie 2styczeń 2020

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    137

Po burakach wjechalem talerzowka z siewnikiem i zasialem na razówe, plon 8t/ha a to zadne dobre pole, gorzyste z pasem gliny. 

Jeden kawalek po rzepaku podzielilem na pol i pol zrobilem talerzowka i siewnikiem a druga polowke glebosz i dopiero talerzowka z siewnikiem. Zadnrj roznicy. Rosla identycznie i identycznie zdychala na wiosne podczas suszy, nie bylo kompletnie roznicy. Rzepak spulchnia pole, jednak jego korzenie gnija i zostaja "dziury" w glebie w ktore korzenie pcha pszenica, innego wytlumaczenia chyba nie ma

Edytowano przez kamil800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj