Ekstremalny

przekształcenie łąki na pole z ziemniakami

Polecane posty

Ekstremalny    7

Witam, na rolnictwie dosyć mało się znam, stąd moje pytanie. Chciałem poszerzyć swoje pole z ziemniakami i w związku z tym przekształcić łąkę na pole i zasadzić na wiosnę tam ziemniaki. W jaki najlepiej sposób to zrobić by nie było problemów z perzem ? Niestety na obecnym polu z ziemniakami dosyć długo walczyłem z perzem, za pewne zrobiłem coś nie poprawnie. Obecnie łąkę przejechałem kultywatorem dzisiaj, ale dopiero później zacząłem czytać i chyba popełniłem błąd i powinienem najpierw opryskać glifosatem i dopiero kultywatorem. Miałem plan kultywator, później orka jesienna a następnie orka przed sadzeniem. Jak przygotować ziemię by nie było problemów z perzem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dontcry    118

Oprysk to podstawa, ale teraz juz za pozno. Muszisz opryskac przedwschodowo na wiosne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ekstremalny    7
1 minutę temu, Dontcry napisał:

Oprysk to podstawa, ale teraz juz za pozno. Muszisz opryskac przedwschodowo na wiosne. 

Czyli co, teraz na jesień to zaorać, na wiosnę raundap , odczekać + obornik i orka i zasadzić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5572

Orkę zimową wykonaj najlepiej jak najpóźniej tj w listopadzie , do tej pory ta łąka powinna się jeszcze zazielenić bo kultywator jej zapewne zbyt mocno nie rozszarpał. Więc nawet gdybyś opryskał na początku października to jeszcze będzie czas żeby oprysk się wchłonął i zadziałał.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weksel    160

chciałeś to zwalczyć mechanicznie? tak byś ogarnął to tej jesienni i oprysk i obornik i orkę ,duży procent stanowi perzówa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rsiejka    61

Jest podrapane wiec odczekaj z tydzien, odbije znowu podrap, odczekaj ze 2 tygodnie, opryskaj na chwasty, tylko dawki nie zmniejszaj, wal konkret. Spali, zaoraj w listopadzie. Im bardziej rozdrobnisz darnine tym latwiej bedzie Ci sie orac. Chyba ze masz plug co elegancko przykryje, ale to potem sadzarka wyciagnie. Azot przed orka, zeby szynciej sie rozlozylo. Na wiosne sadzarka, oprysk od chwastow, albo bronki, pielac, pielac, pielac, pielac, pielac, oprysk jak beda zakrywac rzedy. Zalezy czy czesz pryskiac zielsko w ziemniakach czy zwalczac mechanicznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dsbh    1274

@Ekstremalny a jaki to jest areał tej łąki i później całości ?  W jaki sposób walczyłeś z tym perzem w ziemniakach ? Według mnie glifosat w ziemniakach to chyba złe rozwiązanie ale jest to tylko moje zdanie. W tej chwili na tą łąkę dał bym brony ,potem podorywka i znów brony i późną jesienią głęboka orka. Po posadzeniu ziemniaka ,przedwschodowo  Chwastox ekstra ,w zależności od odmiany ziemniaka albo przed wschodami poprawka Sencor lub Titus lub po wschodach ziemniaka. I na końcu jednoliścienne na przykład Leopard lub coś podobne. Tylko tu jest karencja na ten środek 2 miesiące. Zaznaczam to jest tylko moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

tylko pamiętaj że co roku ziemniaki nie będą kosztowały 2zł/kg...

  • Haha 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ekstremalny    7
2 godziny temu, dsbh napisał:

@Ekstremalny a jaki to jest areał tej łąki i później całości ?  W jaki sposób walczyłeś z tym perzem w ziemniakach ? Według mnie glifosat w ziemniakach to chyba złe rozwiązanie ale jest to tylko moje zdanie. W tej chwili na tą łąkę dał bym brony ,potem podorywka i znów brony i późną jesienią głęboka orka. Po posadzeniu ziemniaka ,przedwschodowo  Chwastox ekstra ,w zależności od odmiany ziemniaka albo przed wschodami poprawka Sencor lub Titus lub po wschodach ziemniaka. I na końcu jednoliścienne na przykład Leopard lub coś podobne. Tylko tu jest karencja na ten środek 2 miesiące. Zaznaczam to jest tylko moje zdanie.

Mało, sadzę ziemniaki tylko "dla siebie" więc i małe doświadczenie i małe pole. Obecnie ziemniaki mają z 10arów, chciałem to pole poszerzyć o kolejne 5 arów , żeby ziemniaki na wiosnę posadzić na tym nowym polu bo na obecnym były już chyba 5lat z rzędu i w tym roku słabe. Ogólnie cała łąka ma z hektar. Wcześniej ten perz był zbierany ręcznie przez dwa /trzy lata ze względu na mały areał mama się z tym męczyła ręcznie ;)

 

 W tym momencie jeśli dałbym brony to zebrałbym te wszystkie kępy i dorny trawy, o to ci chodzi ? 

4 godziny temu, rsiejka napisał:

Jest podrapane wiec odczekaj z tydzien, odbije znowu podrap, odczekaj ze 2 tygodnie, opryskaj na chwasty, tylko dawki nie zmniejszaj, wal konkret. Spali, zaoraj w listopadzie. Im bardziej rozdrobnisz darnine tym latwiej bedzie Ci sie orac. Chyba ze masz plug co elegancko przykryje, ale to potem sadzarka wyciagnie. Azot przed orka, zeby szynciej sie rozlozylo. Na wiosne sadzarka, oprysk od chwastow, albo bronki, pielac, pielac, pielac, pielac, pielac, oprysk jak beda zakrywac rzedy. Zalezy czy czesz pryskiac zielsko w ziemniakach czy zwalczac mechanicznie.

Na chwasty rozumiem raundap ? Nie mam niestety takiego pługa, zwykła dwuskibówka.  Ogólnie zawsze chwast u nas w ziemniakach zwalczoano mechanicznie czyli redełka i brony z początku.

11 godzin temu, weksel napisał:

chciałeś to zwalczyć mechanicznie? tak byś ogarnął to tej jesienni i oprysk i obornik i orkę ,duży procent stanowi perzówa?

Chciałem to po prostu zwalczyc i w miarę dobrze przygotować ziemię. Trochę tego perzu jest, pamiętam , że na obecnym kartoflisku było trochę walki z tym.

 

6 minut temu, tobago napisał:

tylko pamiętaj że co roku ziemniaki nie będą kosztowały 2zł/kg...

Ziemniaki sadzę tylko dla siebie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dsbh    1274
10 godzin temu, Ekstremalny napisał:

 W tym momencie jeśli dałbym brony to zebrałbym te wszystkie kępy i dorny trawy, o to ci chodzi ?

O tym zapomniałem :).Pomysł dobry bo zebrał byś te duże kępy aby się nie zapychały później przy sadzeniu. Odnośnie bronowania chodziło mi o oderwanie trawy ,perzu od ziemi ewentualnym porozrywaniu ich i przesuszeniu. Przy takiej ilości ziemniaków ,możesz kupić najmniejsze ilości oprysków czyli na przykład 1 litr Chwastoxu ekstra i wystarczy na 2 -3 lata. Problem z opryskami jest jeden. Trafić w odpowiedni termin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ekstremalny    7
8 godzin temu, dsbh napisał:

O tym zapomniałem :).Pomysł dobry bo zebrał byś te duże kępy aby się nie zapychały później przy sadzeniu. Odnośnie bronowania chodziło mi o oderwanie trawy ,perzu od ziemi ewentualnym porozrywaniu ich i przesuszeniu. Przy takiej ilości ziemniaków ,możesz kupić najmniejsze ilości oprysków czyli na przykład 1 litr Chwastoxu ekstra i wystarczy na 2 -3 lata. Problem z opryskami jest jeden. Trafić w odpowiedni termin.

a kiedy będzie najlepszy momoent na pryskanie ? Teraz popryskać a później przedwschodowo ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1124

Generalnie perz i inne uciążliwe gówna jak np skrzyp najlepiej zwalczać późnym latem kiedy rośliny szykują się do zimowania i ciągną wszystkiego jak najwięcej, natomiast zabieg już w ziemniakach np przedwschodowo nie da zadowalających efektów po takim ugorze. Trzeba było tego nie ruszać, a teraz tak ja piszą poprzednicy, czekaj aż perz ponownie odbije do kilku liści i walnij w październiku glifosatem.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinxxxx    122

Głupota totalna stosować glifosat, czy inne pieroństwo sadząc ziemniaki dla siebie, na małym areale. Sam będę w przyszłym roku sadził na 4 arach. I tak; już skultywatorowane i zaorane. Teraz obornik, kultywator i przyoranie. Na wiosnę jeszcze raz kultywator.

Edytowano przez marcinxxxx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1124

Aha, to nie wiedziałem że na sprzedaż uprawia się inaczej ziemniaki niż dla siebie. A tak w ogóle to jakiegoś lekarza musiałbyś odwiedzić bo czasem jak już nie da się wyleczyć głowy to można jeszcze inne członki.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

Ogolnie to uprawa ziemniaka po łące w pierwszym roku to nie tylko problem z perzem, ale jak hobbystycznie to się baw. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj