Gość

Uprawa bezorkowa na słabych glebach (mozaikach) - zatrzymanie wilgoci na piachu

Polecane posty

Gość   
Gość

Witam serdecznie

Panowie gospodarze od 2015 roku. Posiadam gleby od klasy 4a po zetke. Są to role najczęściej mozaikowate. Od piachu po mokry bagnisty torf. Kawałki ornej które posiadam mają powierzchnię od 0,25ha po 3,00ha. W sumie około 20 ha. Reszta to łąki.

Ciągniki które posiadam to: c360 i MF 3125 (125 KM - 6 cyl.)

Planuje w listopadzie zakupić agregat talerzowy 3m. Na co mam zwrócić uwagę przy zakupie. Zapewne wysokość talerzy i wał. Tylko jaki wał na mozaikę?  

Czy opłaci się inwestować w hydropak na tak zróżnicowane kawałki czy lepiej ciągać siewnik sześćdziesiątką? 

Jaki wał bym mógł założyć na tuza żeby lepiej zagęścić ziemię? Czy wgl warto?

No i ostatnia sprawa jaką firmę byście polecili? Słyszałem o GranoSystem, AgroSystem, Agromasz, Armasz, Strumyk, Tomlet, Lemtech. Czy może jeszcze inna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja mam wał rurowy, i mi się najlepiej sprawdza, chociaż pewnie koledzy powiedzą, że to gówno i zaproponują coś bardziej zmyślnego. Nie wiem jak cenowo, wyjdzie, ale siewnik na hydropaku to byłby ok, chociażby do siewu poplonów. Najlepiej jakby siewnik był jeszcze talerzowy, bo zwykły to w taki mulcz czasem się nie sprawdza. 

Na przędnego tuz-a to wał cambella, ale w sytuacji gdy się sieje w oraną glebę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 Z doświadczenia wiem że na słabych glebach orka to utrata plonu. Dlatego orze tylko po wywiezieniu obornika, oraz gdy jest twardo. 

A powiedz kolego jakiej firmy masz agregat, ile waży? Czy byś go polecił, czy może po latach kupiłbyś inny?

Rozmawiałem dziś z dealerem na temat wałów i mówił że na mozaikę tylko wał oponowy (koszt 6 tys brutto,- w zamian za rurowy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaschels    130

najlepszy jest gumowy, jest bardzo uniwersalny dobry na piach bo nie staje i gline bo się nie zalepia, ja teraz bym taki wziął zamiast packer. rurowy jest średnim rozwiązaniem przy siewie do uprawek jest ok dobrym rozwiązaniem jest na mozaikę wal Campbella do pluga lub przedni tuż, dzięki temu masz ziemię która już uległa i wilgoci więcej zatrzyma, l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@stolarz02 mam w galerii.. coś takiego.  

Ciężki jest, ale forterra 135 z turem daje radę go udźwignąć, już bez dodatkowego obciążnika.  Dobry zakup to był nie powiem, ale teraz jednak by mi się marzył nawet trochę lżejszy, ale  np. z siewnikiem do poplonów czy hydropakiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tylko czy ten oponowy faktycznie najlepszy? Bo jak inwestować to na xx lat, a nie na rok☺️

A co z tym hydropakiem? Warto czy nie warto?

I ile takie cacko? Coś lżejszego tzn?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomster    73

oponowy będzie ciężki - nie wiem czy z pełnym siewnikiem na hydropaku nie będzie Ci bujać ciągnikiem

z tego powodu ja planuje zmienić packera na coś lżejszego - może daszkowy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolego, też myślałem nad daszkowym. Tylko boje się że w piachu będzie sunął. 

Pod uwagę biorę również wał crosscill. Wydaje się że zagęści glebę głębiej od oponowego. Co ciekawe w agregatach Henia Batyry wał crosscill jest gumowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Crosscill to mi się zapychał na łąkach, szczególnie jak było mokro. Cały był w torfie, musiałem prętem wydłubywać potem to wszystko ze środka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 29.08.2019 o 15:12, Adrian_K_90 napisał:

@stolarz02 mam w galerii.. coś takiego.  

Ciężki jest, ale forterra 135 z turem daje radę go udźwignąć, już bez dodatkowego obciążnika.  Dobry zakup to był nie powiem, ale teraz jednak by mi się marzył nawet trochę lżejszy, ale  np. z siewnikiem do poplonów czy hydropakiem. 

Kolego ile ten twój agregat waży, albo jaki to jest dokładnie typ? 

Namawiają mnie na bronę AgroLift AT 3m. Boje się tylko czy nie będzie mnie nosiło.

18 godzin temu, ziomster napisał:

oponowy będzie ciężki - nie wiem czy z pełnym siewnikiem na hydropaku nie będzie Ci bujać ciągnikiem

z tego powodu ja planuje zmienić packera na coś lżejszego - może daszkowy 

Kolego a mówiąc o daszkowym. Jaki dokładnie masz na myśli? Bo jest kątowy, teownikowy i ceownikowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@stolarz02 Na tabliczce jest napisane 2050 kg. Jest to chyba dokładnie Ares TX 3.0. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Adrian_K_90 czyli mówisz że praca z Ares TX 3.0 agregatem nie jest zbyt ergonomiczna? A gdzie tu jeszcze hydropak z siewnikiem. 
Mój MF 3125 podnosi max 6500kg i chcę agregat o masie przy której nie będę musiał składać za każdym razem hydropaku przy dojazdach.
Chyba ten AgroLift odpada. Podejrzewam że z siewnikiem będzie go nosiło. Jeszcze słyszałem o AgroKlon, ale swoje też wazy. Z kolei nie chcę kupować agregatu w którym pęknie rama.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomster    73
Dnia 30.08.2019 o 18:47, stolarz02 napisał:

Kolego a mówiąc o daszkowym. Jaki dokładnie masz na myśli? Bo jest kątowy, teownikowy i ceownikowy.

w sumie to już sprawa drugorzędna - mam średnie gleby (średnie, lekko gliniaste) więc każdy z nich się sprawdzi. Podoba mi się idea wersji ceownikowej.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2450
23 godziny temu, Adrian_K_90 napisał:

@stolarz02 Na tabliczce jest napisane 2050 kg. Jest to chyba dokładnie Ares TX 3.0. 

Ja mam txl z wałem pakera  i waży 1650 kg . talerze 560.CASE MAXXUM 115 koni ma co ciągnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ziomster

 - zdecyduje się prawdopodobnie na wał daszkowy na tandemie

mysza103 

- tylko że ciężki agregat talerzowy pewnie zrobi swoją robotę? Prawdopodobnie zrezygnuje z hydropaku celem cięższej talerzówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12339

Ja kupiłem w tym roku agregat lemtech colter 3m z wałem pakera, robotę ze scierniskiem zrobił super mimo suszy, siewnik zrzucę na niego koniec września więc zobaczę jak zrebak się zachowa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

6465 - jeżeli to nie tajemnica to powiedz ile dałeś? Tylko napisz czy netto czy brutto.

Przymierzam się również do siewu ozimin. W glebę pójdą pszenica Wilejka i jęczmień Jakubus. Niestety bardzo niepokoi mnie brak opadów i popiół na polach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12339

Dałem za niego 13500 netto.  Żadna tajemnica, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sawka71    7

Dobrze się zastanów nad hydropakiem z powodu masy zestawu z siewnikiem. Ja mam nh  tm150 talerzówkę staltecha z packerem hydropak i siewnik Poznaniak talerzowy waga razem bez materiału siewnego 2,3t. Musiałem wlać do przednich kół ciecz bo nosiło go strasznie kiedy wsypałem zboże. Martwię się kiedy coś się urwie. Drugi raz nie kupił bym tego zestawu tylko szedł w stronę półzawieszanego , lub nabudowaego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12339
8 godzin temu, stolarz02 napisał:

6465 - jeżeli to nie tajemnica to powiedz ile dałeś? Tylko napisz czy netto czy brutto.

Przymierzam się również do siewu ozimin. W glebę pójdą pszenica Wilejka i jęczmień Jakubus. Niestety bardzo niepokoi mnie brak opadów i popiół na polach. 

Wrzuciłem foto tego agregatu  możesz sobie zerknąć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

sawka71 - dzięki za radę. U mnie połzawieszany nie nada się na tak małe kawałki. Niestety posiadam pług pòłzawieszany, który bym z miłą chcenia zamienił na zawieszany. Co z tego że nadrabia szerokością jak na poprzednikach, czy też klinach traci.

6465 - ok wieczorem obejrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie masz jeszcze trzy pytania

Na jakiej głębokości robicie brona kompaktowa talerzowa?

Czy brona kompaktowa ma większą tendencje do zapychania jak zwykła talerzowka w systemie X?

Kąt natarcia w jest uzależniony od danej firmy. Czy wszystkie mają podobny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj