PraktykR

Lucerna - wapnowanie i nawożenie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
PraktykR    1

W jakim terminie można rozsiewać wapno węglanowe sypkie na lucerniku?

Nie znalazłem żadnych konkretnych informacji na ten temat, a chciałbym po 3 pokosie lucerny rozsiać wapno węglanowe w ilości 1,5-2,5 t/ha. Kosić będę w tym tygodniu, po zebraniu chcę rozsiać wapno i z tego co jeszcze wyrośnie zrobić 4 pokos. Chcę tak zrobić ze względu na dobre warunki do rozsiewu. Jeżeli zaczekam, jesienią po zakończeniu wegetacji wapno może się zbrylić i jeżeli będzie mokro mogą robić się koleiny.

Dodam że posiadam lucernę w 3 kawałkach:

-lucerna zasiana wiosną w tym roku (wygląda słabo ze względu na suszę)

-lucerna 3 letnia (ładna i równa pomimo suszy)

-lucerna z trawami 4 letnia (lucerna trochę przerzedzona, miejscami tylko trawy, ale zostawiam jeszcze na przyszły rok)

Jednak mam wątpliwości czy rozsianie wapna w czasie trwania wegetacji (pomiędzy 3, a 4 pokosem) nie wpłynie w jakiś sposób negatywnie na lucernę i kiszonkę z niej zrobioną po rozsiewie wapna (4 pokos)? Najbardziej obawiam się rozsiewu na młodą i słabą lucernę posianą w tym roku, czy wapno jej nie zaszkodzi? Proszę o pomoc, podpowiedzi bądź linki z informacjami na temat.

Barenbrug    54
Dnia 6.08.2019 o 21:41, PraktykR napisał:

W jakim terminie można rozsiewać wapno węglanowe sypkie na lucerniku?

Nie znalazłem żadnych konkretnych informacji na ten temat, a chciałbym po 3 pokosie lucerny rozsiać wapno węglanowe w ilości 1,5-2,5 t/ha. Kosić będę w tym tygodniu, po zebraniu chcę rozsiać wapno i z tego co jeszcze wyrośnie zrobić 4 pokos. Chcę tak zrobić ze względu na dobre warunki do rozsiewu. Jeżeli zaczekam, jesienią po zakończeniu wegetacji wapno może się zbrylić i jeżeli będzie mokro mogą robić się koleiny.

Dodam że posiadam lucernę w 3 kawałkach:

-lucerna zasiana wiosną w tym roku (wygląda słabo ze względu na suszę)

-lucerna 3 letnia (ładna i równa pomimo suszy)

-lucerna z trawami 4 letnia (lucerna trochę przerzedzona, miejscami tylko trawy, ale zostawiam jeszcze na przyszły rok)

Jednak mam wątpliwości czy rozsianie wapna w czasie trwania wegetacji (pomiędzy 3, a 4 pokosem) nie wpłynie w jakiś sposób negatywnie na lucernę i kiszonkę z niej zrobioną po rozsiewie wapna (4 pokos)? Najbardziej obawiam się rozsiewu na młodą i słabą lucernę posianą w tym roku, czy wapno jej nie zaszkodzi? Proszę o pomoc, podpowiedzi bądź linki z informacjami na temat.

Na wszystkie warianty najprostszym rozwiązaniem będzie wysiew wapna po ostatnim pokosie - przy czym na wszystko warto dać najpierw potas i fosfor plus kizeryt (lepsze wiązanie azotu z powietrza i wyższe białko w sianokiszonce), a dopiero po upływie 3-4 tygodni rzucić wapno :) 

Wiadomość z agroFakt.pl

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Wymieńmy doświadczenia kto co stosuje.
    • Przez niudizajn
      Witam.
      Mam zamiar zasiać mieszankę traw na dwu-letnie użytkowanie na polu ornym.
      Bardzo bym prosił o wszelkie info dotyczące sprawy. Dodam tylko , że jest to stanowisko po pszenicy , mam zamiar wywieźć tam "trochę" obornika na wiosnę i zasiać.
    • Przez
      Mam pytanie życica wielokwiatowa jest jednoroczna czy wieloletnia?
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez pawelek98
      moje bele stoją na polach (łakach) ale chyba mieszkam w takim terenie że od groma jest chyba myszy i może norników czy szczurów, i te w środku rzędu sa cholernie podziurawione w koło od dołu i się psują szczególnie pierwszy pokos, czy znacie może jakieś sposoby aby temu zaradzic, a i soją te bele blisko drzew.
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj