wojt

Ochrona buraków cukrowych

Polecane posty

patrykDF    4

Drodzy AgroFotowicze. Mam pytanie. Pojawił się niepokój, kiedy stopniowo od kilku dni pojawiają się bardzo poswijane, poskręcane, nawet posklejane liście, coraz częściej. Występują one również na okolicznych plantacjach. Co się z nimi dzieje.?

 

(dziś wieczorem wstawię tu link ze zdjęciem)

 

Otwierałeś sklejone liście?? Bo może jest to zwójka porzeczkóweczka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Marcin według twoich zdjęć i strony LIZ http://schaeden.rheinmedia.de/cgi-bin/schaedlinge_details.cgi?id=48&sprache=pl&partner=liz_pl wychodzi na to że są to porażenia herbicydowe. Nie wiem jak w Twoim regionie ale u nas nieźle grzeje słońce i ciągle wieje wiatr, który nie pozwala wyjeżdżać z opryskiwaczem więc się pryska kiedy tylko się da, ja tak opryskałem swoje buraki z samego rana i mam podobną sytuację jak u ciebie tyle że buraki u mnie są mniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

to efekt pryskania batanalem goltix raczej dużo bezpieczniejszy


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ci chodzi o mnie to ja właśnie pryskałem Betanalem + goltix i teraz nie wiem czy to dla tego że była to mieszanina czy dla tego że rano pryskane a potem było gorąco (w ubiegłych latach też pryskałem rano potem było ciepło i było wszystko ok)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

ja mam tak samo pryskałem rano pózniej gorąco i liście poskręcało ale teraz po spokojnym deszczu buraki wracają do formy


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endzit    26

Niestety ale potwierdza się zła opinia o Maxx Pro z rynku niemieckiego- tam okazał sie niewypałem i w Polsce jest podobnie. Nie wiem po co firma zmienia coś co jest dobre |( Elite) i wprowadza nowośc która ma uboczne skutki..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161
Napisano (edytowany)

Przeczytajcie sobie skład powertwinu, betanalu elite i betanalu maxpro, zobaczycie że max pro ma wagowo najmniej substancji w 1L, betanal elite ma troche więcej, a najwięcej ma powertwin, a kosztuje ok 80zł/L, daje się go 1l/ha, przy większych burakach można ciut zwiększyć dawki.

Maxpro to dobrze wypromowany produkt chemicznego molocha, sam ubogi skład mówi o jego działaniu.

 

http://www.minrol.gov.pl/pol/Informacje-branzowe/Wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin/%28action%29/search -powertwin po 200mg/L

http://www.minrol.go...ction%29/search -max pro :75g; 60g;47g/L +lenacyl(buracyl)27g/L !!!!

http://www.minrol.go...ction%29/search --112g;91g;71g/L

Edytowano przez bobytempelton

Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

To samo powiedzeli mi w mojej hurtowni żeby brać stary betanal.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Daje sie go pewnie więcej dlatego i cena wychodzi pewnie drożej.?

 

Daje sie go pewnie więcej dlatego i cena wychodzi pewnie drożej.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

a powiedzcie które firmy chemiczne to nie molochy wszystkie i wszystkie sie promują


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin00794    15

Po tym artykule http://www.liz.pl/index.php/news/2249/ mam coraz większe obawy czy to właśnie nie mszyce. Pojawiają się, ale nie wszędzie. Może to być właście spowodowane tym, że są one latające, czyli się przemieszczają.

Jeśli chodzi o uszkodzenie po herbicydach to rozważałem to, jednak po obejrzeniu plantacji sąsiednich rolników nie wydaje mi się, żeby wszyscy popełnili błąd przy pryskaniu. A takie liście pojawiają się u każdego u kogo oglądałem.

Po przeczytaniu tego jestem pewien, że to w tym tkwi właśnie problem.

http://www.liz.pl/in...2247/#news_2247 oraz http://www.liz.pl/in...2246/#news_2246

Jak najszybciej trzeba zastosować jeden z insektycydów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Marcin ja Byłem dzisiaj u siebie w burakach i mam tą mszycę nie widać jej dużo ale jest, są tez buraki pogryzione i podziurawione (z niektórych jest zrobione sito), ale nie ma poskręcanych liści. Tylko jak insektycyd teraz na to zastosować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

prawdą jest to, że jest dosłownie kilka podstawowych substancji aktywnych w celu odchwaszczania buraków i na tym każda firma bazuje.... przecież ten nowy betanal to prawie identyczny co elite tylko jest dodany lenacyl, który ma na celu chronić plantacje przed wtórnym zachwaszczeniem.....

równie dobrze można sobie dodać do elite 0,2 venzaru i mamy nowy betanal...

po za tym żadna firma nie będzie wymyślać nowych rzeczy bo buraków sieje się coraz mniej a po za tym cukrownie jakoś nie zachęcają do uprawy....... a kolejna sprawa buraki wszędzie się nie uprawi więc posiadanie dobrej ziemi warunkuje uprawę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin00794    15

@piotrekzajaczkowski

U nas właściwie podziurawień jest niewiele, a raczej ich brak. Możliwe, że dopiero ten większy nalot tych mszyc nastąpi.

Zgodnie z zaleceniami w artykule należy jak najszybiej go zastosować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

ja tam z insektycdów to dursban plus cyperkill pozamiata wszystko można też bi

a mam pytanie czy można dodać do maxx pro i goltixu taką spokojną dawkę agilu w ilości 0.5 litra /ha bo mam prosowatych trochę czy lepiej odczekać i agil zastosować oddzielnie


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Agilu nie mieszajcie z niczym oprócz adiuwanta czy tam mydła przylepca, można się zdrowo przejechać tj. ja :unsure: , zabieg można wykonać przed dzień lub dzień po innym, ale co do mieszania to nie.


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

no właśnie tez sobie tak myślałem ale zawsze warto sie skonsultować chociaż firma produkująca agil stwierdza że małe dawki można mieszać większe już należy robić odstęp parodniowy


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

buraki pieknie idą nie ma co ryzykować na spokojnie opryskac odzielnie


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Pod korzeń tyle co w wieloskładniku. Przynajmniej ja. Bo jak dasz dużo to masz nierówne wschody przynajmniej mocznika a jak dasz saletrzak to za duże straty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

4 liście są można pryskać ale pogody nie ma dziś rano u nas lubelskie było 6 stopni tylko, także czekam mam nadzieje że BeetUp poradzi sobie na pierwszą dawkę, a teraz pytanko kiedy można jechać na jednoliścienne bo zasiałem w przemarzniętej pszenicy i zielono się robi między rządkami.. no i kiedy z azotem i w jakiej dawce i jaki nawóz?? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj