wojt

Ochrona buraków cukrowych

Polecane posty

lambogrand    52

Do nhfan doglebowe to masz pyramin,venzar lub metamitrony czyli np (goltix). Randap jest nalistny a juz ludzie w innym temacie po 9 dniach tez pryskali zalezy od wschodow buraka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

A no. A jeśli mam spore żyto które mi odbiło i buraki jeszcze nie wychodzą to moge randapem czy czym innym? No niektóry siany właśnie 9 dni temu. Nie zaszkodzi to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lambogrand    52

Jasne ze nie zaszkodzi jesli burak jest pod ziemia i nie pobieze srodka nalistnie ale to jest wyzsza szkola jazdy w ksiazkach o takich metodach nie pisza i jest duze ryzyko spalenia sobie burakow przez nie dokladych plantatorow trzeba poprostu obserwowac wschody burakow ja takich metod nie praktykuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

lambogrand dziekować :P jutro coś w punkcie się na ten temat dowiem i trzeba będzie prysnąć bo ładna pogoda się zapowiada :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Ja pryskam Glifosadem już kilka lat. Metoda ta wymaga uwagi i nieco doświadczenia. Mogę przekazać kilka uwag od siebie.

Należy zwracać uwagę na stan nasion. Jeśli wszystkie są przykryte ziemią, burakom nic się nie stanie nawet jak już puszczą korzonki.

Jeśli się zdarzają nasionka nie przykryte to o ile nie są pęknięte też na pewno nic im się nie stanie i w sprzyjających warunkach wykiełkują. Jeśli pękły a jeszcze nie mają korzeni to też Glifosat im nie zaszkodzi. Jesli już jest korzń to w większości przypadków siewka uschnie (mówię tu o nie przykrytych ziarnach). Robiłem liczne eksperymenty i takie są wyniki.

Dawka flifosadu to 2-3 l/ha. Co do liczby dni do pryskania tobywało, że pryskałem 11 dnia a bywało że i 8 było za późno.

 

W tym roku miałem ciekawy przypadek. Otóż miałem kawałek gdzie zamiarowałem stosować glifosat. Poszedłem tam 9 dnia po siewie. Obejrzałem brzeg plantacji. Ziarenka pod ziemią popękane - można pryskać. Poszedłm na drógi skraj pola, gdzie mi zabrakło nasion i wsiałem nasiona 2-letnie, które leżały w garażu w otwartej reklamówce. Byłem przekonany że wschody będą mizerne. Okazało się że 9 dnia niemal 80% siewek już skiełkowało i bylo na wierzchu 2 listki. Tak że trzeba się bardzo pilnować.

Generalnie polecam metodę bo można niewielkim kosztem pozbyć się starych chwastów, których później chemicznie zwalczyć się w zasadzie nie da. Ale trzeba zachować zwiększoną ostrożność.

Edytowano przez Alio

Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No to sporo opryskane rofosatem tylko 1,5l nie za malo? 9 dzień po siewie. Chwasty już odbijją i to coraz więcej no i troche starego żyta. Buraczki jeszcze do wierzchu mają troche choć już pod ziemia zaczęły rosnąć. Obstawiam że za 2-3 dni będą na wierzchu jesli będzie ciepło. Co powiecie o tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztoff    10

Jeśli chodzi o Goltix to może być w tym roku problem z zakupem, bo jak się wczoraj dowiedziałem w cukrowni , Chińczycy kupili firmę, która go produkuje i zabierają 85% produkcji do siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Pryskanie Glifosatem jest dobre gdy mamy stare chwasty na polu. Ja dałem pyramin + dual gold po siewie, w tej chwili burak jest już na wierzchu a zielska nie spotkałem ani jednego. Pole było dobrze przygotowane więc nie ma żadnych samosiewów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No u mnie poszło bezorkowo i troszke poodbijało. A na później kupiony betanal maxx pro bo nie ma metamitronów a jak jest jakiś to tak jak ktoś pisał dużo droższe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yanki    0

U mnie idzie betanal max pro, goltix, kosynier, przeważnie 3 zabiegi począwszy przeważnie od wschodów buraków i tak jakoś co 2 tyg.,, zależnie od warunków pogodowych, i w miare potrzeby w drugim - trzecim zabiegu jak się jakieś chabry pojawią to dodaje lontrel 0,25l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.

Co sądzicie o tym aby dać Betanal Max Pro gdy buraki są w fazie liścieni.

Na opakowaniu pisze by dawać w fazie od 1 liścia właściwego. Pryskać trzeba a nie wiem czy dać Betanal czy tylko Goltix.

Proszę o szybką pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek31    0

kurcze to ja moge mieć problem.opryskałem betanalem max pro na 14 dzień większość buraków zaczeła kielować. jak myślicie mogłem je przypalić dawka 1,5 litra na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorzupiak    1

Przy 1,25 l/ha na ulotccce napisane jest, że nie zależnie od fazy rozwojowej buraka.

 

Co roku pryskamy kiedy część buraków dopiero jest w fazie liścieni. Dawki to ok 1l Betanalu Elite, 1l Goltixu i 0,8l kosyniera.

 

W tym roku mieliśmy mieć Max pro i Goltix. Stalo sie jednak tak, że dostalismy z cukrowni jeszcze Elite, a zamiast Goltixu, Metafol( ta sama substancja) w cenie 130 zł za litr, co wydaje mi się dość drogo.


"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja na pierwszy raz betanal max pro w dawce 1 litr. potem mieszaniny - kemiron-kemifarm - safari- i wenzar. Nie wiem jeszcze w jakich proporcjach, ale dużo taniej wychodzi. I działa bardzo dobrze.

Potem mi doradca powie.

Goltixu u nas nie dostanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro pisze że musi być pierwsza para liści właściwych to raczej w fazie liścieni nie można logiczne

 

Oczywiście wszystko się zgadza ale to co pisze to jedno a praktyka to drugie. Np metamitronu według etykiety możesz dać 1,5l a jak dasz nawet 5l to burakom nic nie będzie. Betanal max pro to nowy środek pytam bo pierwszy raz go używam. Skorzystałem z programu LIZ i dałem taką dawkę jak mi tam podało czyli 0,8l/ha zobaczymy co będzie najwyżej za parę dni pójdzie kolejna.

 

Dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

U mnie wczoraj poszło Goltix 1l + Betanal elite 0,8l. Burakiw fazie liścieni i już znalazłem na jednym pchełke, w drugim oprysku na chwasty dam jeszcze Bi58 jak bedzie wiecej pchełki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

piotrekzajaczkowski no właśnie jest to środek pierwszy rok używany więc lepiej trzymać się tego co jest napisane na opakowaniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tobą LUKACZMAREK. Pytam się bo może ktoś już go stosował i z braku danych dałem pół dawki tak jak wyszło w programie LIZ zobaczymy co będzie czy weźmie chwasty czy tylko przyhamuje ale buraków raczej nie powinna taka dawka uszkodzić. POŻYJEMY ZOBACZYMY.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No to opryskane rofosatem, stare chwasty ładnie wzięło. Buraczki na wierzchu w większosci. Betana max Pro zakupiony. Coś jeszcze do niego dodać? Nie przepuści przytulii? Mam zasiane bezorkowo więc raczej będzie atak chwastów. Po rzepaku nie mam buraków nigdzie jak coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Trudno doradzać dobrym fahowcom ale betana max Pro dałbym na drugą dawkę a na pierwszą polecam elite z dodatkiem 0,2l/ha kemironu to na przytulję jest najlepsza metoda.Ten nowy ma lenacyl to na liścienie buraka nie bardzo pasuje dawać.Mam pola bogato zaopatrzone w nasiona przytuli i tylko kemiron daje rady-wypraktykowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kodzi    15

dawka 2litry Akordu i 1litr goltixu na hektara pierwszy zabieg może zaszkodzić burakom? buraki w fazie liścieni .Właśnie skończyłem pryskać teraz się martwię czy je nie spaliłem:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się moimi spostrzeżeniami. Ja opryskałem buraki w fazie liścieni samym Betanalem maxxpro w ilości 1,5l/ha i zupełnie nic im się nie stało, żadnych złych oznak i objawów. <_< Koledzy piszą o lenacylu zawartym w tym Betanalu że może uszkodzić buraki, jednak jeśli popatrzeć na dawkę tej substancji to naprawdę jest śmieszna :lol: . Zapodając 1.5l/ha dajemy około 40g/ha lenacylu. Popularny Venzar 80WP ma w 1kg aż 800g czyli żeby dać 40g lenacylu musieli byśmy wsypać na 1ha parę deko Venzaru ^^ Zresztą w/g producenta jest to substancja tylko wspomagająca działanie i wchłanianie pozostałych (fen.+des.+eto.). Do drugiego zabiegu będę musiał dodać coś doglebowego aby zabezpieczyć się przed zachwaszczeniem wtórnym. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorzupiak    1

Wczoraj opryskane Elite+ Goltix+ Kosynier (wszystko po 1l/ ha). Bardzo sucho. Dziś już chwasty, ktore były mialy nawet 4 listka są mocno porażone, ale niestety końcówki buraków są też zdeformowane. Mam nadzieje, ze ewentualny deszcze pomoże im. W zeszłym roku pryskalismy tak samo tylko zamiast 1l kosyniera bylo 0,8. Jak myslicie bedzie dobrze z nimi ?


"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj