Paula98r

Program azotanowy- Plan nawożenia azotem

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rex15    265

U mnie w zadnym z przypadkow nie policzyło jak należy, wszystko za dużo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stokrota111    2

u mnie nie zauważyłam żeby coś źle liczyło, ilość N działajacego zależy do rodzaju gleby, jeżeli zaznaczymy że jest to leka gleba to nawożenie N musimy pomniejszyć o 10 %, a jak bardzo lekka to o 20 %, a już miałam kontrole z ARiMR i wszystko się zgadzało, ale jeden kolega mi mówił że on jak sam sobie robił to też mu coś się nie zgadzało z działkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

A co z obornikiem z poprzedniego roku? Wiadomo że grudniowa produkcja musi przejść na rok kolejny ale nie ma jak tego w programie uwzględnić. Ktoś ma pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaffa    31

Chyba normalnie na ten rok masz do dyspozycji z aktualnego obrotu stada X ton obornika o zawartosci Y kgN/t a z zeszłorocznego obrotu stada A ton obornika o zaw. B kgN/t. To tak jakbyś zakupił obornik. Teraz dobrze to rozpisać w programie nawożenia aby azotu nie przekroczyć.

 

A i o gnojówce nie zapomnij jak w tamtym roku nie wywoziłeś.

Edytowano przez jaffa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arkady12    18

Panowie, pani z odr chce mnie zapisać do jakiegoś darmowego programu w którym oni będą wykonywać plan nawozowy i mnie przy tym szkolić. Mam 30 ha żadnej produkcji zwierzęcej i z tego co wiem nie mam obowiązku planu tylko sama ewidencję prowadzic pani twierdzi odwrotnie. I czy to prawda że będę musiał jakieś badania do tego robić bo tego się od niej dowiedzieć nie mogę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
c1224    1

Czy robiąc plan na sezon 2021-2022 obrót stada robimy od stycznia 2020 r. do grudnia 2020 r. Czy można obrót stada zrobić np. od 1 sierpnia 2020 r. do 31 lipca 2021 r.  zakładając, że obornik zastosujemy np. pod koniec sierpnia 2021 r. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaffa    31

Musi być od 1 stycznia do 31 grudnia wg rozporządzenia. Ja w planie azotowym na 2022 uwzględniam cały nawóz naturalny z sezonu 2021, trzeba tylko dobrze policzyć aby na płycie i w szambie przynajmniej na papierze to się mieściło:). 

Doprecyzując ja robię obrót od 01.01.2021 do 31.12.2021 ale już w plan azotowy na 2022 wliczam azot rozsiany jesienią 2021. Przynajmniej tak to zrozumiałem na szkoleniu z agencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
c1224    1

Też myślałem aby tak zrobić aczkolwiek ja nawóz naturalny (obornik)  stosuję w sierpniu i październiku to trochę nie logiczne jest liczyć obrót do końca 2021 r.
Jak sama nazwa wskazuje planowanie nawożenia naturalnego powinno się zaplanować przed zastosowaniem a nie po więc stosujemy dawkę której jeszcze nie mamy obliczonej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaffa    31

To raczej chyba tak działa, że robisz plan na 2022 w sierpniu 2021 (większość pewnie robi w grudniu albo wcale) i tyle ile masz ton obornika na płycie wywozisz i tyle wpisujesz w plan. Resztę obornika co się uzbiera do końca roku ja na wiosnę rozwalam pod kuku. Natomiast w Twoim przypadku obornik przesuwasz do stosowania w sierpniu 2022 i uwzględniasz go planie na 2023.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
c1224    1

Myślę, że to ma sens :) Chyba właśnie tak zrobię jak piszesz, ewentualnie resztę obornika wpiszę na wiosnę i po problemie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
c1224    1

Czy aplikacja do sporządzania planu azotanowego od CDR też wylicza wam źle sumę kontrolną w ewidencji zabiegów? Chodzi o dawkę N/ha  nawozów naturalnych bo nie bierze pod uwagę równoważników azotowych i przez to całkowita dawka razem jest wyższa niż powinna być. Też tak macie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

Jak wliczacie resztki po rzepaku według tabelki to jest tam jeszcze jakiś współczynnik przyswajalności czy tyle ile wychodzi tyle jest przyswajalne. Bo mi z tabelki wychodzi że przy ok 3,5 tony resztek jest 25kg azotu tylko czy on jest dostępy w 1roku w 100%

Czy może liczyć azot zawarty w glebie.

Dodam że nie stosuje żadnych naturalnych nawozów sieje mieszanki poplonowe w między płonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
c1224    1

Resztek po rzepaku się raczej nie dolicza przy obliczaniu N/ha. Liczy się tylko azot mineralny w glebie i azot pozostały z poplonów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 9.02.2020 o 09:08, bieniek_88 napisał:

Czy orientuje się ktoś czy do sporządzenia planu nawożenia wystarczy spis stada z agencji taki jaki bierze się do ustalenia djp przy wypełnianiu wniosku do zwrotu akcyzy za paliwo? Tam jest już djp wyliczone, tylko bez podziału na poszczególne kategorie np. buhaje, młode bydło opasowego od 1 roku do 1,5, jałówki cielne, krowy itp. itd. Czy właśnie azot trzeba wyliczać osobno z każdej grupy zwierząt,czy można przyjąć już całą liczbę djp i wg niej wyliczać?

 

 

Kolego jak sobie poradziłeś z tym problemem , liczysz produkcję nawozów naturalnych według djp z ARiMR ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
c1224    1

Obrót stada i tak musisz zrobić z podziałem na grupy ponieważ wtedy wyliczy Ci zawartość azotu w nawozach naturalnych ( kg N/t) oraz wielkość produkcji nawozów naturalnych  . Liczba djp z agencji da Ci tylko możliwość sprawdzenia czy musisz robić plan nawożenia azotem czy wyliczyć maksymalne dawki azotu.

Edytowano przez c1224

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@c1224 to wszystko w tej aplikacji cdr Brwinów ?  Ale na tel nie mogę zainstalować 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
c1224    1

Tak, w tej aplikacji cdr można wyliczyć obrót stada. Plik jest w excelu więc musisz mieć na telefonie ms office.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A jakie są kary za brak tej ewidencji? Bo chyba to oleje , co się tu z dziadostwem męczyć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
c1224    1
5 godzin temu, Ursus932 napisał:

A jakie są kary za brak tej ewidencji? Bo chyba to oleje , co się tu z dziadostwem męczyć 

 Twoja decyzja :) Chyba jest kara 550 zł. za brak lub źle prowadzoną dokumentację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
c1224    1

Wychodzi więc na to, że lepiej zrobić :)  Nie jest to trudne do zrobienia ,tylko ten program z cdr źle liczy ilość azotu z nawozów naturalnych ponieważ nie stosuje równoważnika i dlatego w ewidencji suma kontrolna wychodzi większa niż maksymalna dawka N/ha .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
23 minuty temu, c1224 napisał:

 Twoja decyzja :) Chyba jest kara 550 zł. za brak lub źle prowadzoną dokumentację.

 

20 minut temu, danielhaker napisał:

Warto dodać, że oprócz kary masz obowiązek dostarczyć uzupełnione papiery, czyli karą nie ominiesz

Wymyślili głupotę i teraz tylko problemy , ludzi tylko gnębią , a na pole i tak trzeba dać ile bydło nasra 

17 minut temu, c1224 napisał:

Wychodzi więc na to, że lepiej zrobić :) Nie jest to trudne do zrobienia ,tylko ten program z cdr źle liczy ilość azotu z nawozów naturalnych ponieważ nie stosuje równoważnika i dlatego w ewidencji suma kontrolna wychodzi większa niż maksymalna dawka N/ha .

A co to za równoważnik ? Jeszcze taki bubel co źle liczy 🤏🤦‍♂️. U mnie z kim nie gadam to nikt nie prowadzi ewidencji . Dobrze że chociaż nie korzystam z żadnych PROW to kontroli mniej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj