Paula98r

Program azotanowy- Plan nawożenia azotem

Polecane posty

Paula98r    0

Dzień dobry. W ubiegłym roku wprowadzono obowiązek ewidencji nawożenia azotem.  Zwracam się do osób, które same zajmują się pisaniem azotanów. Jak obliczyć zawartośc azotu jeżeli obornik od świń i bydła jest zmieszany? Oczywiście są przykłady jakie agencja podała na stronie ale wszystko jest podane osobno. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966

Witam. Byłem dziś na spotkaniu szkoleniowym i dowiedziałem się że powinienem prowadzić plan nawozowy związany z Azotem, obrabiam 18ha nie posiadam zwierząt. Czy ktoś prowadzi taki plan, jak to wygląda? @Rolnik1973 @zetorki12 wiecie coś o tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kurla... wiedzą na bank i zaraz dostaniesz szczegółowe instrukcje co i jak ... Czekaj tylko niech poglowkuja najpierw  co to takiego?  😁😁😁😁😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966

Liczę na to @ogarek     znalazłem bardziej szczegółowe dane tutaj https://www.agrofoto.pl/articles/top-uprawa/plan-nawozenia-zaczal-obowiazywac/

ale Ciekawi mnie to jak jest w praktyce bo gość z ODR coś dziwnie to argumentował, i że powinienem to już prowadzić od 2018r i zaczynają kontrolować rolników w tym zakresie i będą problemy🤔

file:///C:/Users/UZYTKO~1/AppData/Local/Temp/6_IUNG__nawożenie_azotem.pdf

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
24 minuty temu, ogarek napisał:

Kurla... wiedzą na bank i zaraz dostaniesz szczegółowe instrukcje co i jak ... Czekaj tylko niech poglowkuja najpierw  co to takiego?  😁😁😁😁😁

Masz problem sam ze sobą , czy baba ci znowu d*py nie dała ? Olali cię już wszyscy , czego jeszcze oczekujesz ?

Grześ mnie nawozowy nie obowiązuje . Google pytaj tam się dowiesz więcej niż od frustrata @łogarnka .

Edytowano przez zetorki12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966
4 minuty temu, zetorki12 napisał:

Masz problem sam ze sobą , czy baba ci znowu d*py nie dała ? Olali cię już wszyscy . czego jeszcze oczekujesz ?

Szkoda klikać z tym tematem.

Skupmy się z tym planem, robisz już coś takiego prowadzicie te tabele?

Do tego ODR twierdzi że jeśli kupuję nawozy to osoba która mi je sprzedaje ma prowadzić swój plan do mojego gospo...🤨 ogłupiałem całkowicie

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966

Prowadzisz te obliczenia tych dawek? Typ namieszał ludziom w głowie że masakra, jemu chodziło o sprzedawcę mineralnych nawozów sztucznych co mnie mocno zdziwiło.

Mówił też o fermach np. drobiu co nie mają ziemi to muszą umowy podpisywać z rolnikami na pomiot że odbierają itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luki995    88

Ja znalazłem taki przelicznik na zawartość azotu w nawozach naturalnych.

Obornik: 1 tona zawiera 3,17 kg czystego azotu.

Gnojówka: 1000 litrów zawiera 3,08 kg czystego azotu. 

I tego się trzymam. 

Tutaj to znalazłem

 http://iung.pl/dpr/Mat_szkoleniowe/7.pdf

 

 

Edytowano przez Luki995

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890
12 minut temu, GRZES1545 napisał:

Prowadzisz te obliczenia tych dawek? Typ namieszał ludziom w głowie że masakra, jemu chodziło o sprzedawcę mineralnych nawozów sztucznych co mnie mocno zdziwiło.

Mówił też o fermach np. drobiu co nie mają ziemi to muszą umowy podpisywać z rolnikami na pomiot że odbierają itd.

Właśnie tak, i wtedy ten, kto podpisuje taką umowę, musi prowadzić plan nawozowy. Jeśli nie masz takiej umowy, to plan jest dobrowolny, czyli nie trzeba :)

Tutaj w miarę jasno opisali kto jakie dokumentacje ma prowadzić: https://www.agropolska.pl/uprawa/nawozenie/program-azotanowy-co-ktore-gospodarstwo-musi-przestrzegac,184.html

W przypadku gospodarstw 10-100ha i do 60DJP ewidencja stosowania nawozów i obliczone maksymalne dawki azotu.

Niestety agencja zaczyna to kontrolować. Jedną z pobliskich wsi już przetrzepali

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I to jest podpowiedź . Panie Modzie , po AF jakiś faszysta w nicku grasuje . Może zerknij czy tu miejsce dla takiego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 No i dobrze . Dobry chłop , ale czasami ma durne pomysły .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966

Czyli musze prowadzić uproszczony plan azotowy. @Rolnik1973 Rysiu a jak tam twoj plan nawozowy wypelnileś na ten rok, u Ciebie podobny profil produkcji jak u mnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No gdzie ? On też hobbysta jak i ja . Ty Grześ ile masz ornych lub DJP ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15354
3 minuty temu, GRZES1545 napisał:

Czyli musze prowadzić uproszczony plan azotowy. @Rolnik1973 Rysiu a jak tam twoj plan nawozowy wypelnileś na ten rok, u Ciebie podobny profil produkcji jak u mnie?

Ja nie mam planu, tam wpiszę ile sypnął i gdzie jakby co.

Nie ma co być nadgorliwym.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966
53 minuty temu, zetorki12 napisał:

No gdzie ? On też hobbysta jak i ja . Ty Grześ ile masz ornych lub DJP ?

Swojego i w doplatach 14.98ha DJP mam 0

Ty trochę inny hobbysta bo masz cielaczki😀👍

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Od zawsze mam kilka sztuk bydła . teraz ze 3 więcej kupiłem , bo świnki w likwidacji . Tak czy inaczej ja hobbysta , a plan nawozowy póki co mnie nie dotyczy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaffa    31

Założyłem sobie zeszycik i robię plan nawozowy. Instrukcje jak to robić brałem z rozporządzenia o planie azotowym.Oto przykładowa strona z niego:

Zdjęcie-0114.jpg

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luki995    88

Ja robię to w tabeli na zasadzie tej z ewidencji oprysków. Działki oznaczyłem symbolami żeby było im trudniej ogarnąć o którą chodzi. Piszę powierzchnię na której został zastosowany azot, jaki to nawóz jaka dawka ogólna dawka czystego azotu i oczywiście data wykonania nawożenia. Zastanawiam się czy chcą wiedzieć o godzinie stosowania, czy wjechałem na pole od północy czy południa co jadłem na śniadanie przed zabiegiem i jaką gęstość miała poranna kupa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890
1 godzinę temu, GRZES1545 napisał:

@danielhaker znasz jakieś szczegóły po tej  kontroli co pisałeś wcześniej, Mieli jakiejś uwagi dla rolników i czego wymagali? 

Szczegółów za bardzo nie znam, a z osobą która mi to mówiła spotkam się dopiero za 3 tygodnie. Wiem tylko, że zrobili spory nalot we wsi i nikt (albo prawie nikt) tego nie miał. Na pewno mieli ileś dni na uzupełnienie zaniedbań, a czy posypały się mandaty- tego nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj