KaPeL

Jak zdjąć koło napędu młocarni Claas Mercator (75)

Polecane posty

KaPeL    0

Witajcie mam problem ze zdjęciem koła napędu młocarni w Claas Mercator (tego z siłownikiem hydraulicznym do regulacji obrotów bębna). Głównym problemem jest siedzący tam prawdopodobnie od 40 lat klin którego nie można ruszyć. Próbowałem nawet wbić całe koło jeszcze dalej aby je rozruszać niestety ani drgnie :( Macie jakieś pomysły na zdjęcie tego koła?  może ktoś z was już je kiedyś zdejmował? mam je grzać palnikiem? I czy mogę spokojnie ciągnąć je ściągaczem za te otwory bez jego uszkodzenia?

Z góry dziękuję za pomoc ;) Zrobiłem też zdjęcie tego koła. 

156302865287535553480.jpg

 

Edytowano przez KaPeL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    267

Osobiście tego koła nie ściągałem, ale zdejmowałem koło na takim klinie w matadorze. Ściągacz i palnik, efekt taki że zeszło pokancerowane jak cholera. Znajomy potem mówił że najpierw trzeba klin wybić bo on idzie po skosie, i jak ciągniesz ściągaczem to się jeszcze bardziej zaciska. Dobra breszka albo coś dospawane do noska klina i go wyjmiesz. Potem koło lekko pójdzie

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1583

Tak klin wybić żaden ściągacz a żeby ten klin wybić to trzebakolo dalej nabić koło i klin sam się zluzuje bo to klin stoźkowy. 

Edytowano przez robert1226
  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peewee1984    91

Zdejmowalem podobne w Jaguarze. Zeby ruszyc kolo trzeba bylo podgrzac delikatnie piaste i dopiero sie ruszylo. Pozniej miedzy klin a piaste wbijalem sciety po skosie plaskownik, elegancko ten klin wyciagnal. Dopiero pozniej sciagaczem zdejmowalem kolo, ale tez szlo ciezko bo pewnie pierszy raz zdejmowane odkad fabryke opuscilo... 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KaPeL    0

Panowie taka mała aktualizacja sytuacji,  mianowicie zerwał się ten łeb na klinie co teraz?  Myślę aby wywiercić w nim dziurę,  nagwintować i jakoś ciągnąć... Szczerze nie mam już na to pomysłu koła nabić też się nie da nawet nie drgnie. Ale dobrze wiedzieć że klin tam jest stożkowy i nie ma co ciągnąć dopóki nie usunę klina. A o jakim grzaniu mówimy?  Mam to grzać do czerwoności?  Bo jeżeli tak to muszę zorganizować sobie palnik na acetylen bo tym na benzynę czy gaz to trochę słabo... Boje się ściągaczem ciągnąć bo jeszcze chrupnie i kolejne koło do kupienia... 

A z tym kołem jest ciężej niż z tym od bębna?  bo tam to była też tragedia pierwsze jakoś poszło a to drugie grzane do czerwoności wybijane nabijane klin wyjęty i koło zgięte do wymiany - 1000 zł do tyłu,  jak bym wiedział to bym się nie męczył tylko boszem wycioł i kit.

Mam do wymiany te tulejki plastikowe bo koła mają już luzy i tną pasy. Te przy bębnie już wymieniłem teraz kolej na te bo nie mam po co kupować pasów za 1200 zł jak tu ma luzy i dalej będzie cieło. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131
Cytat

Tak jak piszesz kolego wyznaczyć środek klina nawięrcić i nagwintować wtedy wyrwiesz klina 

 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wujekk110    45

Tak jak koledzy radzą, podgrzej koło, pobij go dalej, przystawiając po przeciwnej stronie do wału coś ciężkiego młot lub kowadło, żeby wyeliminować efekt amortyzacji ścian kombajnu. Możesz też wywiercić klin ,jak nie usuniesz klina nie ma możliwości ściągnięcia koła.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek23    12

Raczej klin stożkowy metodą udarową, ja kolega wyżej napisał płaskownik w krztałcie klina i młotek. Nosek lepiej przyspawać.

  • Thanks 1

_____________________________________________


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KaPeL    0

Rozumiem jutro będziemy działać spróbuje to koło dalej nabić, przyłożę coś ciężkiego po drugiej stronie no i naspawam ten nosek.  Zobaczymy co będzie

Dziękuję za te wszystkie porady ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1583

Spryskaj dziś jakimś środkiem penetrującym  ( odrdzewiaczem ) to może do jutra trochę odpuści. 

I jutro możesz te piaste podgrzać zawsze coś pomoże. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peewee1984    91

Do grzania najlepiej palnik acetylen i tlen, ewentualnie propan butan i tlen. Zwykly palnik nie da takiego efektu. W grzaniu chodzi o to zeby sie rozszerzyl pod wplywem temperatury konkretny element... 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cezary4514    65

Kołka wybiłeś? Po wybiciu kołka ściągacz do klinów i wyjąć klin później musi zejść. W tamtym roku dwa razy wymieniałem wał jezdny także trochę praktyki jest 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez romanwiatr
      Chcę przesiąść się BIZONA na CLASSA w cenie do 130 tys. Pracował będzie na około 100 ha na na ziemi z wydajnością pszenicy 6 t/ha oraz na słabych.
      Rozważam Dominatora 98 sl heder 4,5m, ale znalazłem też 108 sl z hederem 4,5m z takim hederem ponieważ mam dużo przejazdów (jeżdżę droga z hedrem), a następnie dokupić sam heder 6m i na większe kawałki.
      Biorę pod uwagę też Commandera 114 CS ale on ma heder 5,1m  i obawiam się czy dam rade poruszać się nim po drodze, czy będę musiał za każdym razem zdejmować heder i zastanawia mnie jego dość duża pojemność .
      Wszelkie uwagi i sugestie mile widziane.
       
    • Przez m_i_c_h_a_l
      Cześć,
      Czy ma ktoś jakiś patent na wyjęcie łożyska z rozdrabniacza słomy?
      Nie da rady podejśc ściągaczem a od środka jest zbyt mało miejsca aby czymkolwiek je wybić.
       
       


    • Przez adiksutil16
      Witam. Parę dni temu kupiłem Dominatora(jak w temacie) Jest to mój pierwszy Claas i nie wiem za bardzo co do czego służy. Mam prośbę, prześlę zdjęcia i jakby ktoś z was mógłby mi napisać co do czego służy.
       


       
      Jakbyście mogli pisać np.
      1. wajha od tego i tego
      2....
       
      A tak samo z kontrolkami np.
      L1 kontrolka od tego i tego
       
      Z góry dzięki za pomoc!
    • Przez krowazie
      Wkupię heder do kombajnu class dominator 88 sl o szerokości 3.90 lub 4.5 metra. Wesołych świąt 
      I jeszcze jedno pytanie czy to jest prawda że dominatory miały różne szerokości gardzieli ? Gadałem z mechanikiem i tak powiedział 
      nowy nabytek 

    • Przez Ziel
      Witam,
      mam problem ze sciągnięciem połówki koła od młocarni, ślimak sciągnięty, klin też tylko koło ani drgnie. Było podgrzewane sciągaczem naciągane i bite młotem, ani drgnie..
      jest tam jeszcze jakieś zabezpieczenie?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj