molibden01

Problem z ciśnieniem podczas jazdy - ARAG Bravo 180s

Polecane posty

molibden01    0

Cześć, witajcie.

 

Zakupiłem opryskiwacz do truskawek 2000l/15m wyposażony w podzespoły Araga oraz komputer Bravo 180s, pompa Cometa 200l/min. Dziś po dniu testowania nie mogę ustawić ciśnienia podczas jazdy ok. 5 barów. Na postoju, podbija nawet do 8-9 bar przy obr. ok. 1200-1400. Testowałem go akurat z C-360, 4 bieg polowy, obr. 1400-1600, przy założeniu 500l/ha i ciśnienie wskazywało ledwo 2 bary. Dodam że wyższe obroty nic nie dają oczywiście. Przy elektrozaworach zawór stało ciśnieniowy jest ustawiony na 5 bar. 

 

Może ktoś doradzi co robię źle z ustawieniami :)

 

Pozdrawiam

Edytowano przez molibden01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Zwieksz predkosc. Im szybciej bedziesz jechal tym bardziej komputer bedzie podnosil cisnienie zeby utrzymac wydatek cieczy. Oczywiscie w trybie auto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

To zmien koncowki na mniejsze i wtedy zrobisz cisnienie. Ale ja bym nie kombinowal zwieksz predkosc i to pomoze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peugeot    378

Najpierw w tabeli sprawdz wydatek rozpylaczy przy danej prędkości , bo może dla rozpylacz które masz założone tak ma być .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
molibden01    0

A nie powinno być tak, że ciśnienie jest stałe (posiadam zawór stałociśnieniowy) a zmienia tylko ilość zadanej cieczy? Nie wiem czy dobrze sobie tłumacze przesiadając się na komputer.

Edytowano przez molibden01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peugeot    378

Nie , sterownik sprawdza przepływ i steruje zaworem tak aby zadany wydatek ( przepływ ) był zachowany . Sterownika nie interesuje ciśnienie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
molibden01    0

Próbuje na dyszy niebieskiej (0.3mm) i chciałbym wyższe ciśnienie uzyskać. Wiem że przy wyższych prędkościach jest to do uzyskania ale chciałbym przy niskiej również mieć stałe ciśnienie przy zadanym wydatku cieczy (średnio 500-600l/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Kolego, mylisz stałe ciśnienie ze stałym wydatkiem cieczy na ha. Chcesz jak sądzę utrzymać stały wydatek cieczy na 1ha ok 500-600l. Jeśli masz opryskiwacz z komputerem to jak ktoś wcześniej pisał nie powinno Cię specjalnie interesować ciśnienie, oczywiście zakładając że opryskiwacz jest sprawny (nowy/używany?).Wpisujesz wydatek cieczy na ha, włączasz tryb auto i jedziesz a komputer sam Ci steruje ciśnieniem (zmienia je) w zależnoości od prędkości jazdy.

Biorąc pod uwagę że masz bardzo małą prędkość to z tabel wynika że dla niebieskich końcówek faktycznie wymagane będzie ciśnienie ok 5 bar.

Błędem bedzie zmiana końcówek na żółte jak radzą przedmówcy, bo wtedy owszem ciśnienie Ci wzrośnie ale drastycznie spadnie wydajność cieczy i żeby osiągnąć swoje 500l/ha będziesz pewnie musiał mieć z 10--12 bar.

Nie do końca rozumiem co masz na myśli pisząc, że w opryskiwaczu masz zawór stałociśnieniowy który regulujesz i ustawiasz? Jeśli masz wersję z komputerem nic ręcznie nie musisz ustawiać chyba że masz wersję z komputerem a ręcznie zamykasz sekcje?

Za mało podałeś danych żeby Ci precyzyjniej odpowiedzieć.

Jeśli opryskiwacz jest nowy uderzaj do dilera po pomoc a jeśli kupiłeś używany to musisz działać sam. Ja kupiłem używany 10-letni caffini i minęło z miesiąc zanim go dopracowałem. Też miałem kłopoty z utrzymaniem dawki cieczy. Do wymiany był przepływomierz (urwana łopatka) a później się okazało że jeden z zaworków przepuszczał ciecz i "oszukiwał" w ten sposób komputer.

Teraz śmiga jak nowy bez żadnych problemów.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

z jaką prędkością jedziesz? wydaje mi się, że coś masz zle skalibrowane.

Nie potrafię namierzyć tabeli która by pokazywała wydatek dla 3km/h bo większosc zaczyna się od 5km/h. Ale przy niebieskiej dyszy (03) i predkości 5km i ciśnieniu 2bary to masz wydatek 235l/min, dla 6km jest 196. czyli idąc w druga strone dla 4 powinno pewnie być 270, dla 3 pewnie koło 310-330. To i tak za mało. Na niebieskiej dyszy zeby dojść do 500l to rzeczywiście musisz mieć bardzo wysokie ciśnienie i bardzo wolno jechać. Nie lepiej kupić grubszą dyszę? czerwoną? brązową?

Czy sterownik jest skalibrowany pod koło w opryskiwaczu? czy może ktoś coś majstrował z ustawianiami stałej koła?
Opryskiwacz nowy czy z 2. ręki?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    205

Ja bym obstawiał że sugeruje się wskazaniem ciśnieniomierza na zaworach a powinien zwrócić uwage co pokazuje komputer. U mnie zegar z kompem nigdy nie wskazują tego samego.

Edytowano przez malorolny121

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

Nie wiem jakie wy macie zestawy - ale u mnie żaden komputer jeszcze nie pokazywał ciśnienia, bo i jak miałby to robić? Ciśnienie tylko na manometrze, więc jak porównać wskazanie manometru z tym co pokazuje komputer?
Przerabiałem już bravo 180s, lh 4000, hardi hc5500 a teraz mam trimble field-iq

Każdy z nich pokazuje tylko prędkość jazdy i przepływ z przepływomierza.

Dla każdego z tych sterowników kluczowe jest podanie właściwej stałej koła i stałej przepływomierza. Rożnie te parametry się nazywają w poszczególnych opryskiwaczach ale chodzi o ten sam parametr.

W przypadku prostego ciągnika bez precyzyjnego wskazania prędkości - polecam licznik do roweru i przejechać się za ciągnikiem i zmierzyć jaką ma prędkość. Wiem, że to brzmi absurdalnie, ale tak kalibrowałem prędkość przy pierwszym opryskiwaczu i to działało :)


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    205

To poco ci komputer i licznik od roweru? komp Brawo 180S pokazuje ci coś chyba 6 funkcji.1- Predkość 2- ciśnienie 3-- wydatek cieczy na minutę 4- Ilość cieczy w zbiorniku 5- ilość cieczy wypryskanej 6 -coś tam jeszcze 

Edytowano przez malorolny121

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

po co? po to aby sprawdzić czy to co pokazał bravo w kontekcie predkości pokazuje prawdę. bo co z tego ze bravo ci pokaze np 10km/h skoro nie wiem czy to jest 8 czy może 10 czy moze 11km/h?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    205

Człowieku nie opowiadaj pierdoły. Komputer pokarze ci prędkość ale najpierw musi pobrać impulsy z czujnika prędkości. Żeby wskazanie było wiarygodne musisz wprowadzić obwód koła do komputera i liczbę impulsów . Po co ci komputer w opryskiwaczu jak widzę z twoich wypowiedzi że chyba pracujesz w trybie manualnym a nie auto kiedy to komputer sam ustawia wydatek cieczy zależnie od prędkości jazdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

no właśnie po to ten licznik do rower a jak nie jesteś pewien. nie każdy ma nowy opryskiwacz gdzie masz perfekcyjnie ustawione stale koła i przeplywomierza. ten licznik to najprostsze co możesz, zrobić


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    205

Co ma wspólnego nowy czy stary opryskiwacz. Komp żeby spelnił zadanie swoje musi mieć wprowadzone pewne dane bez których jest głuchy i ślepy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

A skąd wiesz czy ta dana jest poprawna?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
molibden01    0

Widzę że robi się zamieszanie małe pod tym tematem. Opryskiwacz jest nowy, skalibrowane są koła i przepływomierz. Sugeruję się ciśnieniem na manometrze, bo komputer wskazuje błędne na podstawie przeliczania przepływu cieczy. Chodzi mi tylko o to, że chciałbym uzyskać większe ciśnienie przy niskiej prędkości w Bravo 180s.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

Wskazuje błędnie czy przelicza błędnie, to spora różnica. Masz czujnik ciśnienia w zespole zaworów?

Sam nie przypominam sobie aby komputer sugerowałsię ciśnieniem, a do wydatku cieczy to jak już parę razy zostało tu napisane potrzebuje znać prędkość jazdy i ilość cieczy trafiającej do  rozpylaczy. Nie bardzo rozumiem gdzie tu komp ma możliwość zakłamywania.

Edytowano przez Pigmei

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
molibden01    0

Nie napisałem nigdzie że wskazuje błędnie. Chodzi mi o zadanie stałego, wysokiego ciśnienia przy określonym wydatku cieczy i niskiej prędkości. Bo w akurat przy moich uprawach musi być duża ilość cieczy na ha, przy niskiej prędkości. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peugeot    378

To czego oczekujesz od araga , jest niemożliwe do zrealizowania ( chyba że czegoś nie rozumiem ). Są co prawda głowice sterowane elektrycznie , gdzie rozpylacze lub ich kombinacje są dobierane automatycznie tak aby zachować założone parametry oprysku . Ja sprawdził bym kubkiem wydatek pojedyńczego rozpylacza i jeśli się zgadza z wydatkiem jaki jest ustawiony , to ciśnienie można podnieść tylko wymieniając rozpylacz na mniejszy lub zwiększyć prędkość . A jeśli wydatek jest za mały to sprawdź jeszcze raz ustawienia kompa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HANK    15

w 180s można w ustawieniach wybrać inny kolor końcówek, a inne mieć założone, może wtedy lepiej się zgra to wymagane ciśnienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

 @HANK ustawienia o których piszesz to szacowane ciśnienie, ale to tylko wynik prostego działania matematycznego, to nie ma żadnego znaczenia bo tym komputer w ogóle się nie kieruje. Jak już pisałem komputer steruje przepływem  według wskazań przepływomierza na podstawie prędkości i ustawień wydatku w programie;

Ja zrozumiałem że Kolega odczytuje ciśnienie ze zwykłego  glicerynowego manometru zamontowanego na rozdzielaczy a nie w kompie, no chyba ze jestem w błędzie

@molibden01 pod klawiszem "rate" napewno masz wprowadzoną wartość 500 litrów na hektar i na nią ustawiony wydatek? Jak reaguje na zmianę wydatku w trybie auto o każde 10%, co z alarmami w czasie pracy

Edytowano przez Pigmei

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

wg mnie jest coś spieprzone w ustawieniach. co prawda nie lałem az 500l/ha ale 400l w ziemniaku robiliśmy. Czerwona dysza, prędkość 4-5km/h i bravo dawało radę wysterować sobie 400l/ha, pryskaliśmy generalnie od 150 do 400l/ha - odpowiednio na niebieskiej i czerwonej dyszy.

Skoro nowy opryskiwacz i jest problem to telefon do sprzedawcy i niech ustawia.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ketlin23
      Planuje wymiarem opryskiwacza aktualnie mam krakowiaka Apollo 1500l belka 15 m na jakiś 2800-3500 l belka 24m tylko czy ciągnik 110km Deutz fahr agrofarm 430 podoła z takim opryskiwaczem mam dużo gór i jakiej firmy szukać ma być w miarę prosty w obsłudze i naprawie i w miarę dobry dostęp do części chciałbym żeby już miał zmienny wydatek cieszy od prędkości i lance niezależne prawa lewa strona tzw jaskółka budżet około 60 tyś
    • Przez krystianoo12
      Witam 
      Posiadam opryskiwacz pilmet europa 4020
      problem polega na tym ,że na sterowniku "UNIA" od jakiegoś czasu nie wyświetla się ciśnienie ,pokazuje tylko prędkość 
      Problem z czujnikiem ?  czy można jakoś ustawić po przez kombinacje przycisków? z góry dzięki za pomoc 

    • Przez trum
      Witam,
      Poszukując informacji dotyczącej obsługi komputera opryskiwacza RAU-QUANTOTRON TA.
       
      Nie wiem jak skonfigurować, dokonać kalibracji komputera, w zasadzie nie wiem czy mój komputer posiada funkcję automatycznego sterowania cieczą(dodam, ze to mój pierwszy opryskiwacz z komputerem, wiec jestem zielony). Proszę o materiały, rady, o wszelkie informacje, które będą mi pomocne w poznaniu maszyny, w załączniku przesyłam zdj. komputera.
       
      Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

    • Przez d4rek
      Jak w temacie czym pospawać jaki rodzaj spoiwa do spawarki po próbie sklejenia żywica po pewnym czasie odpadlo, gdyz pęknięcie jest na rancie wewnątrz zbiornika.
    • Przez luk110
      Witam mam slabe ciśnienie w opryskiwaczu rozkręciłem zawór stałego ciśnienia i w środku był taki plastik widoczny na zdjęciu, Miał ktoś podobny problem ? Sterownik działa i jak daje plus lub minus to obraca się 

      Ten plastik był w środku 




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj