Polecane posty

Mircia26    12

https://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/mocno-niepewna-pomoc-po-suszy,91971.html

Właśnie widzę. Artykuł byl na farmer. pl pod tytułem "mocno niepewna pomoc po suszy". Moze juz usunęli. U mnie sie otwiera bo w historii zapisana. Spróbujcie znaleźć przez wyszukiwarkę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5599
42 minuty temu, warchest napisał:

no wiesz w tym roku i tamtym to rolnikom ktorzy mieli ubezpieczone to suszowe mieli podwojne wiec to rolnikom sie bardzo oplacało , ciekawe jak w tym roku z suszowym bedzie ? bo zapowiada sie susza najwieksza od 50 lat

Ardanowski już powiedział że w tym roku suszowego nie będzie, teraz jest program na nawadnianie i z tego trzeba korzystać, żeby się bronić przed suszą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mircia26    12
Cytat

Pomoc po suszy nie tylko niby jest, ale i jakby jej wcale nie było, ale do tego jeszcze… pojawia się i znika.


b916501_3.png

Najpierw nasz czytelnik dostał „Pismo w sprawie niezałatwienia sprawy w terminie”. ARiMR powiadamiała go w końcu stycznia, że „Przyczyną niezałatwienia sprawy w terminie jest konieczność uprzedniego uchwalenia i wejścia w życie ustawy budżetowej na 2020 r.” Załatwienie sprawy, „mając na uwadze powyższe”, miało nastąpić do 31 marca 2020 roku.

Cóż, jak już wiemy – nieuchwalenie budżetu nie jest powodem wstrzymania wydatków państwa.

Więcej: Kiedy pomoc po suszy i dopłaty do kwalifikowanych nasion?

Ale mniejsza o to… Nasz czytelnik postanowił czekać, choć oczywiście można było wnieść ponaglenie – tylko po co, skoro zanim zostałoby rozpatrzone, zrobiłby się marzec?

Jednak czekanie też nie okazało się dobrym wyjściem. Kilka dni po odebraniu tej – bądź co bądź zapowiedzi rozpatrzenia sprawy, wprawdzie opóźnionego, ale jednak – czytelnik odebrał pismo kolejne. A z niego wynikało już co innego. Otóż agencja wzywała go do złożenia – w ciągu 7 dni, a więc tu już czas płynie szybciej - wyjaśnień, gdyż „Deklarowane uprawy, w których wystąpiły szkody w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz.U. z 2017 r. poz. 2047 z późn. zmianami) nie spełniają definicji suszy”.

W nowym, zaproponowanym przez agencję protokole „odpadło” ponad 11 hektarów. To dwie trzecie spośród deklarowanych wcześniej.

- Chodziły trzyosobowe komisje, sporządzały protokoły, które my podpisywaliśmy – mówi czytelnik. -  Teraz te protokoły są podważane, a rolnicy są zmuszani do ich przepisywania. Przecież potwierdziliśmy prawdziwość podawanych danych, a teraz każe się nam to przepisywać. Jeżeli podpisała się pod tym komisja i wojewoda – i ja mam taki protokół przez nich sporządzony - to dlaczego ja mam teraz cokolwiek zmieniać? To komisja, która jest u mnie na polu w zachodniopomorskim i potwierdza suszę, nie widzi, co potwierdza? Ktoś w Lublinie wie lepiej, co jest u mnie na polu?

Ba, gdyby tylko chodziło o przepisywanie – ale tu chodzi przecież o zmianę protokołu. I to nie byle jaką, bo merytoryczną i mającą skutek finansowy w postaci utraconego odszkodowania.

- Część sąsiadów już dostała odszkodowania właśnie na takich zasadach, jak było przeprowadzane to szacowanie – mówi czytelnik. – Ja też złożyłem wszystkie wymagane dokumenty i nie wiem, dlaczego teraz miałbym coś zmieniać w przyjętych i podpisanych już protokołach. To po co było to wysyłanie armii ludzi do szacowania?

Nasz czytelnik nie jest wyjątkiem. Podobną sytuację zasygnalizowano z innego powiatu województwa zachodniopomorskiego:

- Pani obsługująca mój wniosek poprosiła mnie, abym zmienił w ODR swój protokół suszowy. Dopytałem się, dlaczego – powiedziano, że w agencji od tygodnia są nowe wytyczne, tzn. aby agencja mogła wypłacić pomoc suszową, protokół musi uwzględniać dane z tabelki i mapy IUNG. W tej tabelce dla mojego powiatu dla klas III i niżej gleby suszy nie było. Zgodnie z mapką i tabelką IUNG dla mojej działki 35 ha nie było suszy (straty w protokole 50%). Dlatego też jestem wykluczony z pomocy suszowej. W ODR zmienią protokół pod warunkiem napisania oświadczenia, że pomyliłem się lub wprowadziłem w błąd komisję i że suszy u mnie na polu nie było. Agencja nie chce podać podstawy prawnej, na której zaczęła zmieniać wytyczne wypłacania pomocy. Na pytanie, czy ci, co dostali już pomoc suszową, będą ją zwracać - nie umiała odpowiedzieć.

Zauważmy, że „dane z tabelki i mapy IUNG” musiały być respektowane już w momencie szacowania. W przepisach nie zmieniło się nic. Czy problem nie wynika więc z tego, że komisje szacowały „na zapas”, bo IUNG może potwierdzić suszę – a potem stało się jednak inaczej? Tylko dlaczego wobec tego wojewoda podpisał protokół?

Pytamy w ARiMR, z czego wynika konieczność zmiany protokołów i ilu protokołów dotyczy.

Jedno nie ulega wątpliwości – to nie rolnicy pomylili się czy wprowadzili w błąd komisje. To rolnicy mają podstawy do tego, żeby czuć się oszukani.

 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

no tak w szczegolnosci pod pszenzyto wybuduje deszczownie , ciekawe kiedy to by mi sie zwrocilo , 

nawadnianie to tylko na warzywa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5599
18 minut temu, warchest napisał:

no tak w szczegolnosci pod pszenzyto wybuduje deszczownie , ciekawe kiedy to by mi sie zwrocilo , 

nawadnianie to tylko na warzywa 

Ale nie mi to tłumacz, suszowego nie będzie, teraz jest boom na nawadnianie, specjalnie to pompują w TVPropaganda żeby nie wypłacać suszowego w tym roku jeżeli by zaszła taka potrzeba, już próbują obciąć suszowe z zeszłego roku jak się tylko da, a jak się nie podoba to idź protestować pod ministerstwo, Ardanowski na pewno do ciebie wyjdzie i jeszcze w TVP pokażą 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
24 minuty temu, TheKingofFarmersisback napisał:

Narobili  w gminach  syfu  w protokołach  i  teraz  ludzie  mają  problem 

Gminy tu nie mają nic do rzeczy,prosty przykład przed wyborami protokoly złożone i kasa wypłacona,druga część protokolów zlożona w tym samym czasie buja się do dziś i tylko wśród tych ostatnich są problemy,jakoś nikt nie dostał wezwania z tych którzy otrzymali kasę aby zwrócili jak na razie, jeżeli również zabiorą się za te wnioski to przyznam Tobie rację

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19706
45 minut temu, TheKingofFarmersisback napisał:

Narobili  w gminach  syfu  w protokołach  i  teraz  ludzie  mają  problem 

Bzdura

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1827

Syfu narobili tacy co siedzą za biurkiem i możliwe że nigdy na polu nie byli a susze widzieli w kranie jak wody nie było :) 

Edytowano przez Roki212
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
45 minut temu, Tomasz0611 napisał:

Ale nie mi to tłumacz, suszowego nie będzie, teraz jest boom na nawadnianie, specjalnie to pompują w TVPropaganda żeby nie wypłacać suszowego w tym roku jeżeli by zaszła taka potrzeba, już próbują obciąć suszowe z zeszłego roku jak się tylko da, a jak się nie podoba to idź protestować pod ministerstwo, Ardanowski na pewno do ciebie wyjdzie i jeszcze w TVP pokażą 🙂

a to nie jest tak ze senat czyli opozycja przyblokowała kase rządowi ? bo na telewizje zablokowali 2 miliardy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5599
I bardzo dobrze ze zablokowali kasę na tą propagandę, a z tym że kasy nie ma to tylko ich takie tłumaczenie, czy szpitale czekają na uchwalenie budżetu, czy policja od początku roku nie łapie piratów drogowych i złodzieji, czy urzędy są zamknięte od 1 stycznia??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pit17    185
1 godzinę temu, warchest napisał:

a to nie jest tak ze senat czyli opozycja przyblokowała kase rządowi ? bo na telewizje zablokowali 2 miliardy 

Senat to najwyżej może drzwi do kibla zablokować  

  • Thanks 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
13 godzin temu, soltys48 napisał:

Bzdura

Nie bzdura tylko  prawda.  Wytyczne  były  jasne  susza  jest  tam  gdzie  wskaże  ją  raport  IUNG  a  nie  widzimisię  jakieś  urzędnika  w gminie.  A  że  wpisywali  bzdury  mieli gdzieś  wytyczne  MRIRW. To teraz  ludzie  mają   problem  gdyby  w gminach    posiedli  umiejętność  czytania  to by  problemu  nie było  powinna  zająć  się tym  prokuratura   i   postawić  zarzuty  próby  wyłudzenia  funduszy  publicznych. Bo  nie  jest  to   sprawiedliwe  względem gmin  które  stosowały  się do wytycznych  i  nie wliczały  do  strat  upraw  z kategorii  gleb  na których  IUNG  suszy  nie uznał.  Miejmy  nadzieję  że  skontrolują  także  wnioski  już  wypłacone  i   czy  nie  było  szacowane  puste  pole   zdjęcia  z unijnego  satelity  mają  więc  powinni  to zrobić  aby  cwaniactwo  wyeliminować. Gdyby  komisje  uczciwie  podchodziły  do  sprawy  to  zamiast  2,3mld złoty  trzeba  by było  może  ok 1 mld złoty  na  pomoc  suszową 

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

W sumie szkoda ze uczciwie  nie podeszli bo w l7cernie mialem strate 95 %  a zrobili 40%.

Po drugie ze mam bydlo które żarcia nie potrzebuje to zamiast ogolnych strat ok 40% wyszlo 26% bo mam bydlo opasowe wiec stratny nie jestem tak jak tylko ci co mają tylko uprawy, a nie dosyc ze susza i pasz malo to jeszcze zmowa cenowa bydla i cena tez w pizdu....

Skladalem na 7my dzien do agencji to kasy juz nie bylo a takie nieroby jak Rysiu to dostali od razu bo z braku roboty sobie mogl stac od rana w kolejce gdzie wiekszosc ludzi zapieprzala w polu....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
1 godzinę temu, TheKingofFarmersisback napisał:

Nie bzdura tylko  prawda.  Wytyczne  były  jasne  susza  jest  tam  gdzie  wskaże  ją  raport  IUNG  a  nie  widzimisię  jakieś  urzędnika  w gminie.  A  że  wpisywali  bzdury  mieli gdzieś  wytyczne  MRIRW. To teraz  ludzie  mają   problem  gdyby  w gminach    posiedli  umiejętność  czytania  to by  problemu  nie było  powinna  zająć  się tym  prokuratura   i   postawić  zarzuty  próby  wyłudzenia  funduszy  publicznych. Bo  nie  jest  to   sprawiedliwe  względem gmin  które  stosowały  się do wytycznych  i  nie wliczały  do  strat  upraw  z kategorii  gleb  na których  IUNG  suszy  nie uznał.  Miejmy  nadzieję  że  skontrolują  także  wnioski  już  wypłacone  i   czy  nie  było  szacowane  puste  pole   zdjęcia  z unijnego  satelity  mają  więc  powinni  to zrobić  aby  cwaniactwo  wyeliminować. Gdyby  komisje  uczciwie  podchodziły  do  sprawy  to  zamiast  2,3mld złoty  trzeba  by było  może  ok 1 mld złoty  na  pomoc  suszową 

Skoro tak twierdzisz to dlaczego nie kontrolowano tak szczegółowo wnioskow złożonych przed wyborami tylko kierowano się zasadą,rzucić kasę aby załapać plusy żeby był odpowiedni wynik wyborczy, i to według mnie jest chore,po drugie dołowanie gospodarstw gdzie jest prowadzona produkcja zwierzęca na b, wysokim poziomie[redukcja strat z 50% do 15-18%] to już jest skrajny de...izm, nikogo nie chcę obrazić ale u nas na krajową pomoc zalapaly się gosp niewiele mające wspólnego z produkcja towarową  a  prawie wszystkie towarowe to mogą sobie pomarzyć[koniec limitu de minimis przypadające na gosp.]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przed  wyborami  nikt  na to  nie zwracał uwagi  bo  trzeba było  kiełbasą    rzucić   pospólstwu  i kupić  głosy. Przy  produkcji  zwierzęcej  składało  się  oświadczenia  i  %  ogólny  rósł    do góry.  Miejmy  nadzieję  że  wezmą  się  i  skontrolują  wszystkie   protokoły   bo   nie  uczciwe to  jest  że  na puste  pola  ludzie  kasę  dostali.  Do puki  minister  nie  zrozumie  że  szacować  straty  muszą  wykwalifikowane  osoby  które  za  swoją  pracę  dostaną   kasę a  nie  rolnicy  w czynie  społecznym,  to  zawsze  będą  wychodziły  takie  kwiatki  że  jedna  gmina  blokuje  i  opóźnia  a  inna  robi  na odpieprz  byle  zrobić.    

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kondzio0    9

Ruszą coś z tymi suszowymi czy nie bardzo, bo nadal cisza nawet nie mówią nic w telewizji na temat wypłaty suszowego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kondzio0    9

W Agrobiznesie też dziś mówili, że będą płacić od połowy marca suszowe więc może naprawdę będą płacić...trzeba czekać 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sadownik94
      wiatm mam problem bo na plantacji mam pare takich krzakow pomidora i nie wiem co im jest.
      na jednym zdjeciu jest pokazany chory a na drugim zdrowy


    • Przez PanAres
      Według IUNG Puławy susza występuje w bardzo ograniczonym zakresie :ph34r:
       
      http://www.susza.iung.pulawy.pl/mapy/04/Zb_jar/
       

       
      Powyższa mapa dla zbóż jarych.
       
       
      Jak to ma się do rzeczywistości, każdy z nas wie.
      Zastanawia mnie tylko jedno, kto robi te pomiary, analizy i co może najważniejsze wyciąga z tych danych wnioski...
    • Przez piozz
      Jak wyglada sytacja u was z wnioskami suszowymi w gminach,jakie straty wpisujecie we wnioski oraz kiedy komisje ruszaja w teren ?
    • Przez hedejegerne
      szukam rolników z dolnego śląska i wielkopolski którzy nie dostali suszowego na kukurydzę mimo słabych plonów.
    • Przez dominikl95
      Panowie mam dylemat chciałbym pryskac rabarbar mocznikiem + odżywka + siarczan magnezu, ale jest dosyć sucho A widać że azotu mu trochę brakuje bo pierwsza dawka poszła 10 marca .a zbiór pod koniec maja zazwyczaj i nie wiem czy pryskac go i podarować sb już czy może jednak działać opryskiwaczem ,jak myślicie co gorsze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj