bankierpl

kupno ziemi z przetargu od ANR

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bankierpl    0

Mam pytanko do zorientowanych-jeśli przetarg na ziemię jest nierozstrzygnięty to cena jest obniżana sukcesywnie aż do - 50%. Co się dzieje dalej jeśli nikt się nie zgłosi do przetargu. Pytam bo mam upatrzone 2 działeczki ale w tej chwili nie posiadam funduszy na zakup, podejrzewam że za góra 4 miesiące będę miał pieniądze ze sprzedaży innej ziemi ... co się dzieje w ofertą -czy będzie można kupić działki w trybie bezprzetargowym?

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemo    0

agencja może przeprowadzać przetargi na daną działkę przez 6 miesięcy od pierwszego przetargu cena jest obniżana chyba na 3 przetargu o 10-15% i potem na kolejnych. jeśli nie zostanie kupiona zostaje własnością państwa i jeśłi będziesz ją chciał kupić to będą nowe przetargi a początkowa cena będzie zbliżona do tej co jest teraz wyjściową. teraz nie kupisz działki bez przetargu chyba że pierwokup.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ekwadorek    0

Pamiętaj jeszcze, że jeśli to są przetargi ograniczone to po kilku Agencja ogłosi nieograniczony i wtedy praktycznie możesz zapomnieć o kupnie I gdzie to nie ma chętnych na ziemie??u mnie po czterech-pięciu na jedną działkę się stawia :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bankierpl    0

Akurat w tym miejscu ludzie nie należą do bogatych -poza tym są to grunty 5 i 6 klasy nie nadają się do niczego poza budownictwem. Ja już mam tutaj 5 ha kupione od państwa w 2007r. udało mi się znaleźć jeszcze właścicieli 2 potrzebnych działek , a teraz dostałem warunki zabudowy. Problem stanowiło to że jestem pierwszym który dostał war. zabudowy po tej stronie drogi- teraz jest precedens i wreszcie budownictwo ruszy do przodu. Teren ładny kilometr od rzeczki. Sprzedam to co mam i kupię więcej ziemi ,sam też chciałbym tutaj postawić dom.

Działki znajdują się w woj. łódzkim niedaleko krajowej 8

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

u mnie agencja oglosila przetarg na gospodarstwo rolne tj. zabudowania do remontu po fermie bydla, ok 4ha wybetonowanego placu, zbiorniki na paliwo, silosy na kiszonke magazyny itp. zawolali 300tys wywolawcza, nikt sie nie zglosil, potem 200tys, tez nic i na koncu 150tys, rowniez bez chetnych. ja pozniej zlozylem oferte ze moge dac im za to 75tys. po dwoch miesiacach przyszla odpowiedz ze zgadaja sie na moja cene:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bankierpl    0

W mojej wiosce- ostatnio wycenili ziemię na 17tys. z ha, pamiętam że ja kupiłem w 2007 4 ha po 5 tys. -coś tu nie gra- rzeczoznawca jest chyba kompletnym idiotą, w 3 lata cena nie mogła podskoczyć 4 krotnie. Poza tym misją ANR jest podobno pomoc w powiększaniu gospodarstw- przy tej cenie nikt tutaj tego nie kupi (wszystko 5, 6 klasa albo nieużytek).Teraz- na 3 przetargu cena już tylko 8,5 za ha- chętnych nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

a jak ja kupywalem rok temu pole po 16 tys na 3 lub 4 przetargu to cena nie zmalala ani o 1 zl tylko powiedzieli ze jak na tym przetargu nie kupie to na nowym pujdzie w gore o 30%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel1344    6

Coś mi w tych waszych wypowiedziach nie pasuje po pierwsze aby przystąpić do przetargu trzeba wpłacić wadium. Jeśli na przetarg zgłosi się tylko jedna osoba to przetarg jest rozstrzygnięty, a cena jaką trzeba zapłacić to cena wywoławcza na daną działkę. Jeśli się wycofamy to wadium przepada! Poza tym nie wiem gdzie mieszkacie, że ziemia od 5 do 15 tysięcy. U mnie w okolicy było ostatnio 300 ha do sprzedania średnia cena jaką trzeba było zapłacić to przeszło 53 tysiące za hektar klasa ziemi II IIIA i IIIB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niebieski    31

Dwa tygodnie temu wywieszono ogłoszenie o przetargu, sprzedaż gruntów ornych, cena wywoławcza 62 tyś zł za hektar. Dolny Śląsk, pow. Ząbkowice Śl.

I nie jest to pomyłka w druku bo byłem zapytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73
Coś mi w tych waszych wypowiedziach nie pasuje po pierwsze aby przystąpić do przetargu trzeba wpłacić wadium.

Tak, ale może być przetarg bez wadium.

 

Jeśli na przetarg zgłosi się tylko jedna osoba to przetarg jest rozstrzygnięty, a cena jaką trzeba zapłacić to cena wywoławcza na daną działkę.

Źle kombinujesz. Jeśli na przetargu będzie jedna osoba i nie złoży oferty to przetarg zostaje zakończony bez wygranej oferty, a wadium zostaje zwrócone. Wadium przepada jeśli złożysz ofertę a później nie dotrzymasz warunków umowy czyli się wycofasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel1344    6

Być może jest tak jak mówisz. Napisałem tak bo tak mi powiedział pracownik agencji. Ziemia zawsze jest wyceniona i jeśli wpłacasz wadium to oznacza, że jesteś zainteresowany kupnem po cenie rynkowej tej nieruchomości, czyli jeśli jesteś sam na przetargu to albo ją kupujesz albo wadium przepada i wydaje mi się to logiczne. Ale być może się mylę, bo żaden pracownik ANR nie bierze odpowiedzialności za to co mówi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel1344    6

Dwa tygodnie temu wywieszono ogłoszenie o przetargu, sprzedaż gruntów ornych, cena wywoławcza 62 tyś zł za hektar. Dolny Śląsk, pow. Ząbkowice Śl.

I nie jest to pomyłka w druku bo byłem zapytać.

A jesteś pewien że chodzi o ziemie rolną? może jest to działka inwestycyjna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Euromasz    0

witam. Mam do Was pytanie czy rolnik kupując działke z anr o pow. powyżej 25 ha w jakim czasie od zakupu może ją sprzedać? Swoje odpowiedzi jakbyście mogli uzasadnić jakimiś paragrafami. Po zakupie ziemi z anr zaistniała trudna sytuacja rodzinna, mógłbym tą działke po czasie 8 misiecy od zakupu sprzedać ? Mam kupca który oferuje mi więcej niżeli zapłaciłem agencji, jest to rolnik indywidualny. Co mógłbym w tej sprawie zdziałać ? Prosze o wszystkie możliwości wyjścia z tej sytuacji. Dziękuje i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Sprzedać możesz, ale agencja ma prawo pierwokupu przez 5 lat od daty , kiedy sprzedała ci ziemię.

Jeżeli kupującym jest rolnik i ziemia pozostaje w użytkowaniu rolniczym, myślę, że nie powinni robić problemu.

Najlepiej jednak dowiedzieć się bezpośrednio w agencji, od 3 grudnia weszła nowa ustawa o gospodarowaniu ziemią i nie wiem, czy coś się nie zmieniło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam też teraz będę kupował ziemię z agencji i tam wyraznie pisze że od czasu zakupu przez 5lat nie można jej sprzedać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Raczej wątpię, żeby tak było napisane

Urywek z mojego aktu notarialnego z 31.01.2012, czyli sprzed trzech tygodni :

&13

w przypadku sprzedaży działki będącej przedmiotem tej umowy lub jej części przed upływem pięciu lat licząc od dnia dzisiejszego Agencji Nieruchomości Rolnych przysługuje prawo pierwokupu na podstawie art.29 ust.4 powołanej w tym akcie ustawy z dnia 19 pażdziernika 1991 roku o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

 

 

myślę, że to rozwiewa wszelkie niejasności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kolego -radek- ja tylko pisze co ja wyczytałem z pisma które otrzymałem z agencji może agencja na każde województwo rządzi się swoimi prawami ... możesz napisać ile zapłaciłeś średnio za hektar ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Gdzieś już pisałem, ok.11tys. za ha

Edytowano przez redek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

może i pisałeś ale ja nie śledze każdego tematu po kolei u mnie średnio wyszło po 11tyśi za ha ale na 18 hektarkach jest 8 trójki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel1004    0

ja mam do wykupienia 9ha dzierżawy od anr .ale na cześci, jakies 2ha, jest w planie zagosopdarowania przestrzennego, że tam są tereny pod zabudowe mieszkaniową jdnorodzinna , czy ktos miał podobny przypadek tzn. że był plan zagosp, przstrzennego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel1344    6

Wszystkie transakcje przechodzą przez ANR możesz odsprzedać tą ziemię tylko jest jedno małe ale, które agencja na pewno wykorzysta jeśli znalazłeś kupca który da ci więcej niż sam zapłaciłeś musisz troszkę przekombinować z ceną na umowie najlepiej żeby była trochę większa od tej którą zapłaciłeś agencji ale nie za dużo, a resztę pod stołem. Bo jeśli np kupiłeś za 10tys zł a teraz po 8 miesiącach chcesz sprzedać za 20tys zł bo trafiła się okazja to agencja ma prawo w ciągu 5 lat prawo pierwokupu żeby było śmieszniej po cenie jaką ty im zapłaciłeś czyli 10tys zł nie wliczając do tego ewentualnych innych kosztów jakie poniosłeś np kosztów kredytu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Euromasz    0

Pawel1344 Twoja wypowiedz potwierdzona jest jakimiś doświadczeniami ? bo słyszałem że wogole nie można tej ziemi sprzedać przez 5 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel1344    6

Miałem w ręku umowę. No i rozmawiałem o tym przez telefon z pracownikiem ANR z warszawy, który mi to właśnie w ten sposób przedstawił ziemię można sprzedać ale po 5 latach. Można też wcześniej ale trzeba się liczyć z tym co napisałem wyżej. Sam planuję zakup około 80ha więc trochę się w to zagłębiłem. Najlepszy jest taki przepis, że nawet jak byś chciał kupić od sąsiada ziemię i wpisałbyś na umowie np 10tys zł plus 10 tys zł "pod stołem" to jeśli agencja uzna, że jest to korzystna cena to ma prawo pierwokupu, a potem może wystawić to do przetargu i gdy agencja zgłosi swoje roszczenia to sąsiad już nie może się wycofać z transakcji... Są jeszcze trzy inne warunki, które podobnie działają ale nie pamiętam ich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rzewoj    0

oczywiscie ze mozna! Agencja ma teoretyczne prawo pierwokupu ale jak chcesz sprzedac ziemie kupiona niedawno od anr to spisujesz umowe przedwstepna z okreslona cena i agencja ma 30 dni na okreslenie sie czy odkupuje za cene podana w tej przedwstepnej a nie po tej za ktora ty kupiles -wiec w praktyce agencja prawie nigdy nie korzysta z tego prawa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

u nas był taki przypadek że gość chciał sprzedać po 15tys reszta pod stołem. Agencja skorzystała z prawa pierwokupu. Potem wystawiła na przetarg i sprzedała po 32tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj