yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2019

Polecane posty

ravoj    1284
Dnia 25.10.2019 o 21:36, dzikiWschód napisał:

7 lat uprawiam pszenicę i pierwszy raz w tym roku pryskalem od mszyc do tego wczoraj poszło mikro dodatkowo i tebukonazol 0.5l/ha do tej pory ostatnia praca jesienna na polu pszenicy to był siew i do wiosny spokój. sam ocenie czy opryski w tym roku na chwasty, potem sam na mszyce i teraz tebu mszyce i mikro coś zmieni. 90% komentarzy jest na nie bo po co ale żeby ktoś konkretnie napisał na swoim przykładzie że takie zabiegi nie mają sensu bo sprawdzal albo liczyczyl u siebie to jakoś nikt się nie wychyla. wolność Tomku w swoim domku! do póki nie musicie fizycznie dokładać do moich eksperymentów to przynajmniej uszanujcie a nie krytykujecie bo tak wychodzi z teorii.

Wszystko cacy, mszyce trzeba tępić jak najszybciej, brawo.

Tebukonazol przy tej pogodzie też nie zaszkodzi i na wiosnę będzie bardziej zielono i zdrowo, brawo.

A mikro, jak w glebie brakuje to pomogłeś, ale tych pierwiastków raczej jest sporo i bardzo rzadko zdarzają się niedobory, ale jak celujesz w 9 - 10 ton to może o promil Ci waga skoczy.

Mikro jeszcze jako tako jest sens dorzucić i nikt Cię nie krytykuje, my to już sprawdziliśmy, sprawdź i Ty. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Po co tebukonazol jesienią? Tani oprysk i przez to dany?Zalążek chorób podstawy źdźbła i septoriozy raczej nie zwalczy.Wiosenne zabiegi chyba są od tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fidodido    1
Dnia 20.10.2019 o 19:23, grzesiek1984 napisał:

Witam. Jakim środkiem czy substancją aktywną mogę załatwić stokłosę jesienią?? Nabawiłem się tego cholerstwa kupując materiał siewny z drugiej ręki!! Do tej pory expert + dff+ glean załatwiało wszystko. Na Pontosie napisane jest że w górnej dawce likwiduje wyczyniec polny ale czy stokłosę też? Probował ktoś? Axial 50, 100 EC można zastosować jesienią ale też tylko wyczyniec polny jest wymieniony o stokłosie nie ma wzmianki. Jak ktoś ma albo miał problemy ze stokłosą i jak sobie z tym radził proszę o poradę. Pzdr!

 

Kolego na jesień nie zwalczysz Stokłosy jedynie na wiosnę . Stokłosa wschodzi wiosną też mam z nią problem  . W tym roku poszedł Apyros 75 WG 53g  i było po problemie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1284
16 godzin temu, slawek2209 napisał:

Po co tebukonazol jesienią? Tani oprysk i przez to dany?Zalążek chorób podstawy źdźbła i septoriozy raczej nie zwalczy.Wiosenne zabiegi chyba są od tego?

Jakby nie było tebukonazol to fungicyd o działaniu układowym a według mnie wart swojej ceny i na zapobieganie chorób może być trafiony. A czy choroby podstawy źdźbła zwalczy  czy nie to trudno powiedzieć, bo rzeczowych badań brak. Liście chroni dość skutecznie, pleśń śniegowa też będzie opanowana. Wiosną będę wiedział więcej, a już ubiegłego roku różnica była widoczna na liściach. 

Za to już teraz widzę, że 200g /ha tebu może być za bogato.  Część ciemniejsza  to oprysk samymi herb. i zoocydem później na powrocie już dodane jest tebu i tam pszenica jest  nieco  jaśniejsza. 

W ubiegłym roku nie miałem do czego porównać to nie zwracałem na to uwagi. 

IMG_20191028_092613-2080x1560.jpg


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1284

Tebukonazol jak chlorotalonil zarobił na siebie i teraz przynosi zbyt małe zyski, żeby mógł zostać na rynku i stanowić konkurencję. Czas wprowadzić nowe opatentowane substancje żeby wielki koncern mógł pozostać wielki.

Każdy to widzi i łeb odwraca w drugą stronę, to już przestaje być śmieszne.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7570

W jakim specyfiku znajdę tą substancję Substral  to z lat 60 . czy jeszcze jest dostępny wyskakuje mi dursban .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

A prochloraz to jeszcze będzie?? Ostatnio jakieś ceny dziwne osiągał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1284

Substral  to nie substancja, to znak handlowy - nazwa handlowa produktów ogrodniczych. W Dursbanie jest znany nam wszystkim a znienawidzony przez pszczelarzy - chloropiryfos.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7570
17 minut temu, ravoj napisał:

Substral  to nie substancja, to znak handlowy - nazwa handlowa produktów ogrodniczych. W Dursbanie jest znany nam wszystkim a znienawidzony przez pszczelarzy - chloropiryfos.

https://rolmarket.pl/product-pol-6199-Substral-Saprol-Thuja-dlugo-dzialajacy-srodek-grzybobojczy-do-ochrony-roslin-100-ml.html

Znalazłem o to mi chodziło .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010
5 godzin temu, jahooo napisał:

Śpiesz się z tym tebu, bo od nowego roku mają wycofać

Kiedy dokładnie ? Już na ten sezon wiosenny będzie zakaz ?


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9227

W sklepie wspominali, że nie zamawiają, bo po nowym roku, tak w hurtowniach przebakują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010

Kurcze w mediach nic nie widziałem żeby już mieli po nowym roku wycofać . Tylko były jakieś pogłoski że się za to zabierają i za parę innych substancji jeszcze ale kiedy dokładnie to niewiadomo jeszcze 


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9227

W sklepach mówią, że zostanie tylko metkonazol i protiokonazol, bo na nie jest jeszcze ochrona patentowa - może coś w tym jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darekspire90    17

Panowie trochę nie w temacie a może i w temacie a mianowicie mam mały problem z pszenica, zasiadłem jakiś czas temu i zaraz w nocy poszedł spory deszcz potem te ciepłe dni a dokladniej  ponad dwa tygodnie i zrobiła się skorupa przez którą przebicia nie mogła się przebić gdzieś w 30% i rośliny które nie przebiły się obumarly. Obsada na ten czas była trochę zbyt niska i to co wypadło to teraz trochę będzie przy zadko, od czego by najlepiej zacząć na wiosnę żeby ją dokrzewic prócz azotu słyszałem że pryskaja CCC ta substancją niby stymuluje pszenicę do krzewienia, a czy to prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Miałem to samo w zeszłym roku. Najgorsze miejsca przestałem jarą  na wiosne ale zrobiłem to za późno i nie najlepiej to wyszło.  Ja bym przesiał ozimą jeszcze. Spokojnie zdąży się wyrównać bo ma być niby łagodna jesień i zima a na wiosne moga byc rozne warunki niekoniecznie optymalne do stosowania ccc

Zależy też jaka odmiana. Ja akurat miałem taką która mocno się krzewi i finalnie wyszedł ładny plon na tych kawałkach gdzie było mało przesiewane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1284

Oczywiście, że warto przesiać jak 30% nie wzeszło. W ubiegłym roku przed zimą ledwo gdzieniegdzie szpilka mi wyszła i mróz złapał. Byłem pewien, że wiosną będę siał jarą. Jakież było moje zdziwienie w marcu to tylko ja wiem i sąsiad. 7,5 tony było bez problemu. Jak masz place bez roślin albo jakieś pasy to dosiej te miejsca. Jak masz równo rośliny co 4-6 cm i na polu nie ma łysych placków tylko rzadka, to spokojnie się pokrzewi. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darekspire90    17

Jest gdzieś tak jak mówisz ravoj, to nie są place czy pasy tylko pojedyncze rzadki gdzie "grabki " bardziej przysypało ziarno za siewnikiem.. sieje zborze tylko dla przesuwania z innych upraw to nie orientuje się dobrze ale mogłem to po deszczu przejęcie broniami to skorupy by nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1284

Przy skrajnie niesprzyjających warunkach nawet 4 tygodnie.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie coś się dzieje z pszenicą ona żółknie, gnije, wystarczy dotknąć liść a on wychodzi. To już piąty raz zasiany na polu i plonu nie będzie 5 raz. Rok temu trawa nie wzeszła zasiana w lipcu we wrześniu zasiana pszenica ale zjadł ją drutowiec w kwietniu zasiany jęczmień z trawą i nie urósł a w lipcu tego roku rzepak słabo powschodził no i teraz ta pszenica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9227

a oddawałes glebę do badania na inne składniki ? masz wybitny brak czegoś albo wybitny nadmiar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak wychodzi do góry to jest jedzony korzeń. Piszesz ze były drutowce, pewnie nadal są 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez farmerosZpola
      witam mam w planach wybudować halą stalowa 24x60 m i niewiem jaka odległość między domem a halą ma być aby mieć tą hale bardziej na oku a na podwórku nie mogę ponieważ nie ma miejsca
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj