yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2019

Polecane posty

warchest    253
14 godzin temu, robercikj100 napisał:

czyli coś koło tego co zabieg jesienny plus ewentualna poprawka na wiosne

a kiedyś podobno jesienia były tansze srodki na chwasty w zbozach , to teraz z ekonomicznego punktu widzenia nie opłaca sie robic jesienia i pozniej wiosna znowu dokladac kase 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jak wyobrażasz sobie sianie pszenicy 200 300 sztuk w połowie września gdy mamy ciepłą jesień bez ochrony na chwasty ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5574

Zalezy  co nazywasz kataklizmem. Wcześnie siane pszenice bez ochrony  już na jesieni potrafią być niezle pozarastane a zanim przyjdzie pogoda na wiosne to już potrafi być mocno słabo.

14 godzin temu, andrzej224 napisał:

Nie zawsze można zwalczyć wszystkie chwasty jesienią

O tym musisz zapomnieć. Poprawka zazwyczaj jest konieczna

1 godzinę temu, warchest napisał:

a kiedyś podobno jesienia były tansze srodki na chwasty w zbozach , to teraz z ekonomicznego punktu widzenia nie opłaca sie robic jesienia i pozniej wiosna znowu dokladac kase 

Czemu się nie opłaca? Kupujesz jakieś CTU po 20 Pln/l  dajesz 2 litry  do tego 0,2-0,25l DFF za 25-30 Pln i masz dobry zabieg za 70 pln Potem poprawka za 35 - 40 Pln na wiosne i masz  za 110 Pln netto całe herbicydy. Nie wiem czy zrobisz za te pieniądze na wiosnę. 

Bazując na Expert met + dff będziesz miał 15 pln/ha drożej. U mnie już wielu sasiadów przekonało się ze to ma sens


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9227

Na zadbanych polach nie mam takiej presji chwastów, aby zabieg jesienią był "must have". Zazwyczaj jadę wczesną wiosną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jano7711    65

A Pontos 0.5l + 0.2 dff ktoś stosował? W zeszłym sezonie spróbowałem jesiennego odchwaszczania i raczej nie wrócę do wiosennego - lepsze rozłożenie prac, nie trzeba czekać na odpowiednie warunki, zabiegi się nie nakładają i najważniejsze (szczególnie po rzepaku) - samosiewy nie wyciągają niepotrzebnie wody i makro/mikro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5574

Każdy chwast i samośiew jest konkurencją dla rośliny uprawnej i zabiera jej wilgoć i składniki. 

Masz rację z tym nakładaniem prac. Poprawkę wiosenną możesz zrobić stosunkowo późno gdy np. czekasz na ostrożeń. Robiąc wiosenne zabiegi miałem do wyboru - czekać na ostrożeń i dopuscić do sajgonu na polu albo zrobić względnie na czas ale mieć ostrożeń. 

Edytowano przez Ulman

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
7 godzin temu, Ulman napisał:

Zalezy  co nazywasz kataklizmem. Wcześnie siane pszenice bez ochrony  już na jesieni potrafią być niezle pozarastane a zanim przyjdzie pogoda na wiosne to już potrafi być mocno słabo.

O tym musisz zapomnieć. Poprawka zazwyczaj jest konieczna

Czemu się nie opłaca? Kupujesz jakieś CTU po 20 Pln/l  dajesz 2 litry  do tego 0,2-0,25l DFF za 25-30 Pln i masz dobry zabieg za 70 pln Potem poprawka za 35 - 40 Pln na wiosne i masz  za 110 Pln netto całe herbicydy. Nie wiem czy zrobisz za te pieniądze na wiosnę. 

Bazując na Expert met + dff będziesz miał 15 pln/ha drożej. U mnie już wielu sasiadów przekonało się ze to ma sens

tylko ze pszenicy hondi która bede siał w tym roku nie można pryskać ctu czyli chloroturonem, pozatym przejazdy opryskiwaczem tez kosztują 

7 godzin temu, Jano7711 napisał:

A Pontos 0.5l + 0.2 dff ktoś stosował? W zeszłym sezonie spróbowałem jesiennego odchwaszczania i raczej nie wrócę do wiosennego - lepsze rozłożenie prac, nie trzeba czekać na odpowiednie warunki, zabiegi się nie nakładają i najważniejsze (szczególnie po rzepaku) - samosiewy nie wyciągają niepotrzebnie wody i makro/mikro

i co na wiosne nie miales poprawki ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jano7711    65

Ja zrobiłem zabieg sekwencyjny - jesienią Expert a wiosną poprawiłem jakieś niedobitki Mustangiem, ale było już koło 2 kolanka. W tym roku próbuję skończyć na jesiennym zabiegu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jano7711    65

Chyba spróbuję Pontos 0.5l + 0.2dff, cenowo zależy jak się uda środki kupić ok 120-130zł na ha. Póki co jeszcze nie wiem na 100%, czekam na opinie ludzi którzy stosowali taką mieszankę

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jak siejecie pszenice to docisk redlic w siewniku na ile ustawiacie ? bo mam teraz kupiony siewnik amazone d 8 i na ile ustawic docisk redlic ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5574

Ja ustawiam na tyle by nasiona znajdowały się na ok 3 cm.  Sam musisz dojąść do ustawień 

Bardzo rzadko udaje się jesień bez poprawki i dlatego lepiej jest zrobić za ok 80 pln i liczyc się z poprawka . Nie ma żadnej gwarancji ze jesień za 120-czy 150 pln będzie bez poprawki

Edytowano przez Ulman
  • Thanks 1

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a powiedzcie mi jedna rzecz dzis dzwonilem o nawozy i tak polifoska 6 1750 , bialoruski zamiennik 8 19 29 1650 a lubofoska 3,5 10 20 i wapnia cos plus siarka 1220 , i tu pada porzadne zastanowienie gdyz cena jest bardzo atrakcyjna ,stosowaliscie tą lubofoske ? dobre to jest czy lepiej wziasc ten bialoruski zamiennik ? (o tym bialoruskim zamienniku slyszalem dobre opinie )i czemu ta lubofoska jest az tyle tansza od tych nawozów ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Sprawdź jeszcze rozpuszczalność w wodzie w tym zamienniku i jak wszystko się zgadza to bierz. Nie ma co przepłacać 100 złotych na tonie jak dla mnie, ceny npkow to w ogóle idą w koamos, zresztą tak jak wszystkich nawozów i środków produkcji, a ceny na skupach stoją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

. 

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240
11 godzin temu, jahooo napisał:

Bo ma o połowę mniej składników  - sam policz

Nie za dużo wymagasz? ;) Każesz mu liczyć? Skoro pisze składy poszczególnych nawozów i jeden ma 8-19-29 A drugi 3.5-10-20 i pyta sie dlaczego ten drugi jest tanszy to watpie zeby byl w stanie policzyć cenę czystego składnika. Mi się wydaje że lubofoska jest tańsza bo zaczyna się na literkę L. A polifoska podobnie jak i polidap są na P i są droższe.

  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zgadzam się z przedmówcą, dlatego pod poplony siałem Amofoskę!

Na literę A

A Jak Adam zresztą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
2 godziny temu, loquito napisał:

Nie za dużo wymagasz? ;) Każesz mu liczyć? Skoro pisze składy poszczególnych nawozów i jeden ma 8-19-29 A drugi 3.5-10-20 i pyta sie dlaczego ten drugi jest tanszy to watpie zeby byl w stanie policzyć cenę czystego składnika. Mi się wydaje że lubofoska jest tańsza bo zaczyna się na literkę L. A polifoska podobnie jak i polidap są na P i są droższe.

nierozumiem waszej ironi , pozatym w polifosce jest kilka składnikow podstawowe 3 wiec nie znam ceny dokladnej np potasu czy fosforu , w azotowych łątwo jest policzyc cene skladnika bo maja 1 głowny skladnik azot i wtedy mocznik czy saletra czy inne i wtedy dzieli sie na sklad i wychodzi prosty wynik a tu skad mam wziasc cene dokladna np fosforu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9227

widać, że w lubofosce jest mniej składników, dlatego jest jednostkowo tańsza.

jak się przeliczy na zawartość składników to wychodzi drożej niż polifoska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

ale ma jeszcze wapn oraz wiecej siarki , ale ok dzieki za podpowiedz glownych skladnikow ma wiecej , i dlaczego w tych lubofoskach daja wapn ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240
36 minut temu, warchest napisał:

nierozumiem waszej ironi , pozatym w polifosce jest kilka składnikow podstawowe 3 wiec nie znam ceny dokladnej np potasu czy fosforu , w azotowych łątwo jest policzyc cene skladnika bo maja 1 głowny skladnik azot i wtedy mocznik czy saletra czy inne i wtedy dzieli sie na sklad i wychodzi prosty wynik a tu skad mam wziasc cene dokladna np fosforu 

Ale przecież znasz wartość w procentach ile danego składnika-fosfor,potas jest w 1kg nawozu, więc nie widzę problemu aby policzyć kwotę jaką trzeba wydać aby wprowadzić 1kg potasu czy fosforu w nawozie gdzie jest kilka składników.  
A w lubofoskach jest wapń bo nie że dodają wapń, tylko pewnie ten wapń pochodzi z siarczanu wapnia i dlatego tez te nawozy mają więcej siarki niż inne tego typu NPK. 

Edytowano przez loquito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

@jahooo W Luvena Cię już nienawidzą za ten post ;) Przecież Lubofoska tańsza za tonę od Polifoski a tu się okazuje że droższa. Niby człowiek wiedzioł a jednak się łudził. 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez farmerosZpola
      witam mam w planach wybudować halą stalowa 24x60 m i niewiem jaka odległość między domem a halą ma być aby mieć tą hale bardziej na oku a na podwórku nie mogę ponieważ nie ma miejsca
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj