yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2019

Polecane posty

Andrju65    35

Ja mam i trochę mi wyległo ale to gruz z cegieł po budynkach dawnych panów ziemskich. Większe cegły wyzbierane ale małe zostały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2131

czy to normalny objaw pszenicy po oprysku Duett Star ze kłosy zmieniły kolor z białawego na zółty? To na pewno objaw oprysku bo robilem kontrole i tam kłosy nie zmieniły koloru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasio32    17
20 godzin temu, marian_machler napisał:

To jest septorioza plew, nie fuzarioza.

Racja. U mnie pszenica pryskana po kwitnieniu i tu błąd, bo w czasie kwitnienia były deszcze. Efekt bardzo dużo białych kłosów. Niektóre całe białe, inne do połowy. Pszenica po kukurydzy. Podczas uprawy agregat powyciągał liście i łodygi gdzieniegdzie i pewnie zarodniki grzyba miały pole do popisu. Myślałem, że to po oprysku, ale u sąsiadów wygląda podobnie 

Dnia 16.06.2019 o 13:32, luki08 napisał:

U mnie bez wody 😥

IMG_20190616_131336.jpg

IMG_20190616_131340.jpg

O tu widać oprócz ewidentnych braków wody efekt fuzariozy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian_machler    326

Może też być łamliwość lub fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła.. Jeśli na plewkach nie ma różowawego nalotu (grzybni), to z pewnością przyczyna białokłosowości tkwi w podstawie źdźbła, ew. w korzeniach.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Jest sens robic jeszcze teraz t3?jesli tak to co polecacie tak ok 80-90zl/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasio32    17
11 godzin temu, marian_machler napisał:

Może też być łamliwość lub fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła.. Jeśli na plewkach nie ma różowawego nalotu (grzybni), to z pewnością przyczyna białokłosowości tkwi w podstawie źdźbła, ew. w korzeniach.

Faktycznie u mnie było dużo resztek po kukurydzy, ale 1 zabieg był mocny, także chyba na jesień już poraziło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14
14 godzin temu, stasio32 napisał:

Racja. U mnie pszenica pryskana po kwitnieniu i tu błąd, bo w czasie kwitnienia były deszcze. Efekt bardzo dużo białych kłosów. Niektóre całe białe, inne do połowy. Pszenica po kukurydzy. Podczas uprawy agregat powyciągał liście i łodygi gdzieniegdzie i pewnie zarodniki grzyba miały pole do popisu. Myślałem, że to po oprysku, ale u sąsiadów wygląda podobnie 

O tu widać oprócz ewidentnych braków wody efekt fuzariozy

Myślisz że to fuzarioza? Chyba nie. Fungicydy z górnej polki, bo chciałem zobaczyć czy warto w nie inwestować, występuje placowo czyli co 1/4 pola porazona a reszta nie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasio32    17
1 godzinę temu, luki08 napisał:

Myślisz że to fuzarioza? Chyba nie. Fungicydy z górnej polki, bo chciałem zobaczyć czy warto w nie inwestować, występuje placowo czyli co 1/4 pola porazona a reszta nie? 

Tak jak Marian napisał, jak nie zmieni koloru to pewnie choroba podsuszkowa chyba że jeszcze robactwo jakieś. Ja pryskałem juz po kwitnieniu i to był  chyba błąd. Jak pryskałeś podczas kwitnienia to fuzarioza raczej odpada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31

Flaga uschnięta to i klosy zasychają. Brak wody, wysokie temperatury. W tym roku na większości pól widać było przypalenia po fungicydach i to wszystko się złożyło. U mnie, tam gdzie t2 się nałożyło wygląda tak samo. Liść zaschniety i klosy białe. Na t3 poszło 150g tebukonazolu.


Place pokazały gdzie ziemia jest słabsza i gorzej magazynuje wodę

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7556

W Wielkopolsce rozpoczęły się żniwa 2019. Izby rolnicze apelują o zgłaszanie strat w uprawach jak sypie jęczmień zimowy ? .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Białokłosowość w tym roku to efekt chorób podsuszkowych. Już jesienią widziałem sporo porażonych roślin. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasio32    17
23 godziny temu, galan99 napisał:

W Wielkopolsce rozpoczęły się żniwa 2019. Izby rolnicze apelują o zgłaszanie strat w uprawach jak sypie jęczmień zimowy ? .

Wiedzieli co się święci i robiąc zmowę cenową obkupili się na miesiąc do przodu. Entuzjaści niskich cen nie będą chyba zadowoleni, bo w nastepnym tygodniu ma być 40 stopni. Powypala wszystko doszczętnie i po 600 zł raczej nie kupią sobie pszenicy. 

Białe kłosy widać wyraznie w pszenicach po pszenicy i po kukurydzy. Te po rzepakach są zdrowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7556

W jakimś stopniu tak może być że białe kłosy to porażenie podstawy ale nie do końca u nas nie ma zbyt równin gdzie jest większa glina to już spaliło na pniu pszenicę , jeszcze jak nadają   40 stopniowe upały na kilka dni to już dopali całkiem .

Smaży wszystkie  uprawy , krowiarze już też nie zbiorą 2 pokosu bo wypala trawę .

Okres żniw będzie nerwowy bo kto będzie musiał sprzedać a będzie mus , bo są potrzebne złotówki na opłaty ludziom i od dadzą za marne grosze .

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przem64    28

Czy pszenica porażona wirusem nadaje się do użycia jako materiał siewny ?

http://forum.f.......pl/topic/972-wirusy/?page=3#comment-51744

PS.w miejsce kropek wpisz: "farmer"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7556
13 godzin temu, przem64 napisał:

Czy pszenica porażona wirusem nadaje się do użycia jako materiał siewny ?

http://forum.f.......pl/topic/972-wirusy/?page=3#comment-51744

PS.w miejsce kropek wpisz: "farmer"

Tu jest problem z definicjo bo są wypowiedzi naukowców że wirusy nie przenoszą się na ziarno , ale już spod kałem się z wypowiedziami że to ziarno jest źle wykształcone i nie nadaje się na siew .Septorioza to choroba grzybowa, wywoływana przez 3 gatunki grzybów. Jej objawy można zauważyć na liściach w każdej fazie wzrostu. Plamy mają kolor od żółtego po rudy i brunatny. Liście zamierają przedwcześnie, nie dając roślinie jakichkolwiek możliwości rozwoju . 

To jest koszmar obecnie w uprawie pszenicy bo są rosy i wysoka temperatura powietrza , teraz trzeba zmieniać ochronę pszenicy pod klimat jaki panuje obecnie w Polsce .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230
TomiAgroKujawy napisał:

Białokłosowość w tym roku to efekt chorób podsuszkowych. Już jesienią widziałem sporo porażonych roślin. 

choroby podsuszkowe swoją drogą ale susza robi swoje bo mam np działka 3 ha i mam na niej place po 5-10m2 w miejscach gdzie jest żółty piach albo miejsca ciężkiej gliny. Uprawiam pszenicę po pszenicy od kilku lat i nigdy tego nie było a ostatni 2018 i obecny rok pokazuje że dokładnie te same miejsca wypala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

Susza robi swoje , ale wykonane T1 daje te kilka dni róznicy na nalanie.

Zostawiłem sobie taki pasek kontrolny z metr szeroki z klina i widać jakby odpisał presje podsuszek no i skracania też.

 

DSC_0256.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldeko    15

Jestem z Mazowsza okolice Płocka. Maj i czerwiec wody nie brakuje. Jeżdżąc po okolicy rowerem zauważyłem że niektóre zboża pszenica pszenżyto to schna. Myślę że spowodowane jest to nie wykonaniem opryskow na grzyba. Dosłownie przez miedze potrafią być spore różnice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

U mnie 3 zabiegi i to wcale nie najtańsze i też zaraz po kwitnieniu   usychalo, ja myślę że nawożenie azotowe ma wpływ duże dawki azotu palą zboże jeśli nie ma wilgoci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldeko    15

Tak azot pali jak brak wody. Ale u mnie były burze i woda jeszcze jest. może odmiany i może brak fungi. Może mszyca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, luki08 napisał:

U mnie 3 zabiegi i to wcale nie najtańsze i też zaraz po kwitnieniu   usychalo, ja myślę że nawożenie azotowe ma wpływ duże dawki azotu palą zboże jeśli nie ma wilgoci

To by tłumaczyło to że tam gdzie podrzuciłem sam Saletrzak w większej ilości tam szybciej stało się żółte (pszenica ozima, jara), natomiast tam gdzie saletrzaku było mniej lub nie było wcale ze względu na wcześnie przyorany obornik lub poplon tam nie przypaliło i jeszcze jest względnie zielone. T2 raczej nie przyczynił się do utrzymania zieloności bo tam gdzie nie był stosowany tam też jest zielono, już bardziej zabieg skracania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

Ja właśnie też tak zauważyłem w zeszłym i tym roku dość ambitnie podeszłem do tematu nawożenia ok 160_180 N i widzę że to błąd, w zeszłym roku  było naprawdę sucho ale w tym więcej deszczu a i tak spaliło, przenzyto nawozilem do 130N i długo zielone. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez farmerosZpola
      witam mam w planach wybudować halą stalowa 24x60 m i niewiem jaka odległość między domem a halą ma być aby mieć tą hale bardziej na oku a na podwórku nie mogę ponieważ nie ma miejsca
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj