yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2019

Polecane posty

7 minut temu, Audi213 napisał:

No właśnie że nie. Ulewy nie było, gradu tym bardziej. Chwasty w fazie krzewienia. Kłosy wychodzą bokiem, bo wygląda na to że pochwa liściowa jeszcze snie otworzyła. 

U wielu w tym roku takie anomalie, może przez suszę. Jeszcze co się nasuwa to zbyt duża dawka antywylegacza na liść flagowy, lub proszę się nie śmiać... zbyt dużo Tytanitu lub Optysila lub innego biostymulatora na pogrubienie ścianek źdźbła, nawet u mnie na jarce wygląda jakby trzcina a nie pszenica miejscami rosła (a był z odżywek tylko Green i antywylegacz na początku liścia flagowego).

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Antywylegacz w fazie kolanka, w maju około 300l także nie ma co zwalać na suszę...

IMG_20190605_170225.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31
loquito napisał:

Czy Julius ma to genetycznie że ma bardzo duży wywiniety, nie sterczacy do góry liść flagowy? Bo u nas dostał 1-sze kolanko Cuadro 0.4 i na liść flagowy Cuadro 0.14 i liść ogromny, przez miedzę u znajomego to 1/3 tego co u nas w Juliusie.

U mnie pole 20ha juliusa, mozaika z przewagą ciężkiej ziemi. polowa przedplon kukurydza połowa burak. Po kukurydzy więcej jest tych wywinietych A po buraku raczej starczą. Nie wiem od czego to zależy. Siane jednego dnia bezorkowo. Po buraku kilka dni wcześniej przeszła fazy liścia flagowego i kloszenia. Może się te liścia wyprostują. Dodam, że wszystkie zabiegi takie same. Po kukurydzy chyba cześć azotu została zablokowana na mineralizacje slomy. Tak mi się wydaje. Ciekawą sprawą są przypalenia na końcówkach liści po t2. Wystąpiły tylko tam gdzie pszenica jest najgesciejsza w obsadzie klosow 1000+. Średnia obsada klosow na m2 w granicach 800. Na t2 azoeksystrobina 150g i propikonazol 130g. Na t3 tebukonazolu 135g.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Też pudło. Tydzień temu ponad dokarmiana dosłownie, i miedzi dostała maksymalną ilość ile jest w stanie pobrać. Stawiam na to że dostała dużo wody teraz jest gorąco i wzrost jest za bardzo intensywny. Nic innego nie pasuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Pivot napisał:

U mnie pole 20ha juliusa, mozaika z przewagą ciężkiej ziemi. polowa przedplon kukurydza połowa burak. Po kukurydzy więcej jest tych wywinietych A po buraku raczej starczą. Nie wiem od czego to zależy. Siane jednego dnia bezorkowo. Po buraku kilka dni wcześniej przeszła fazy liścia flagowego i kloszenia. Może się te liścia wyprostują. Dodam, że wszystkie zabiegi takie same. Po kukurydzy chyba cześć azotu została zablokowana na mineralizacje slomy. Tak mi się wydaje. Ciekawą sprawą są przypalenia na końcówkach liści po t2. Wystąpiły tylko tam gdzie pszenica jest najgesciejsza w obsadzie klosow 1000+. Średnia obsada klosow na m2 w granicach 800. Na t2 azoeksystrobina 150g i propikonazol 130g. Na t3 tebukonazolu 135g.

to też pasuje do niedoboru miedzi, wywinięte liście po niedoborach wapnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AS2    199

Czy można mieszać siarczan magnezu z insektycydami fosfororganicznymi (chlopiryfos-Pyrinex 480 EC), przy zwalczaniu skrzypionki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lesbycool    13

1litr tebu+0,7litra topsinu na ha sie nada na t3 w pszenicy ? akurat kwitnie chce dziś pryskać ale u nas 32 stopnie dziś było w cieniu kolo 21 jak pojade nie przypale zboża ?

Edytowano przez lesbycool

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na wilejce lekko pofalowane i to wiem że jest po jakichś niedoborach (z powodu trefnego stanowiska, mało nadającego się na gęstą pszenicę, zaś to że zwinięte w rulonik w pełne słońce to brak wody...

3 minuty temu, lesbycool napisał:

1litr tebu+0,7litra topsinu sie nada na t3 w pszenicy akurat kwitnie chce dziś pryskać ale u nas 32 stopnie dziś było w cieniu kolo 21 jak pojade nie przypale zboża ?

nie za dużo tebu?, chyba że widać że coś bierze..., poniżej jest wariant tebu+topsin, a do przypalenia to nie wiem, są tacy którym przypala w najwyższej dawce

 

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lesbycool    13
13 minut temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

Ja mam na wilejce lekko pofalowane i to wiem że jest po jakichś niedoborach (z powodu trefnego stanowiska, mało nadającego się na gęstą pszenicę, zaś to że zwinięte w rulonik w pełne słońce to brak wody...

nie za dużo tebu?, chyba że widać że coś bierze..., poniżej jest wariant tebu+topsin, a do przypalenia to nie wiem, są tacy którym przypala w najwyższej dawce

 

To ile tego tebu i topsinu dac na ha będę pryskal po 21 bo w dzien u nas upały po 32 stopnie w cieniu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, lesbycool napisał:

To ile tego tebu i topsinu dac na ha będę pryskal po 21 bo w dzien u nas upały po 32 stopnie w cieniu ?

nie jestem w stanie powiedzieć, ja planowałem 120-150g/ha tebu +175g/ha topsinu jednak po lustracji pól zrezygnowałem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31
WiesiekTraktorzysta napisał:

3 minuty temu, Pivot napisał:

U mnie pole 20ha juliusa, mozaika z przewagą ciężkiej ziemi. polowa przedplon kukurydza połowa burak. Po kukurydzy więcej jest tych wywinietych A po buraku raczej starczą. Nie wiem od czego to zależy. Siane jednego dnia bezorkowo. Po buraku kilka dni wcześniej przeszła fazy liścia flagowego i kloszenia. Może się te liścia wyprostują. Dodam, że wszystkie zabiegi takie same. Po kukurydzy chyba cześć azotu została zablokowana na mineralizacje slomy. Tak mi się wydaje. Ciekawą sprawą są przypalenia na końcówkach liści po t2. Wystąpiły tylko tam gdzie pszenica jest najgesciejsza w obsadzie klosow 1000+. Średnia obsada klosow na m2 w granicach 800. Na t2 azoeksystrobina 150g i propikonazol 130g. Na t3 tebukonazolu 135g.

to też pasuje do niedoboru miedzi, wywinięte liście po niedoborach wapnia

w ubieglym roku poszlo 2t/ha wapna defekacyjnego .badania gleby z zeszłego roku są dobre. Miedz 2 razy podana. Może pozostałość po chemi? Nie wiem. Tak czy siak pszenica dobra. Może nie na 8t ale jak na ten rok jest ok. Dziwi ta różnica w wyglądzie po różnych przedplonach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Pivot napisał:

w ubieglym roku poszlo 2t/ha wapna defekacyjnego .badania gleby z zeszłego roku są dobre. Miedz 2 razy podana. Może pozostałość po chemi? Nie wiem. Tak czy siak pszenica dobra. Może nie na 8t ale jak na ten rok jest ok. Dziwi ta różnica w wyglądzie po różnych przedplonach.

jeszcze może być niedobór Boru- kukurydza go lubi, a gleby w pl mają jego deficyt, choć powiem, że to mało prawdopodobne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Wywinięty czyli zwisający liść flagowy, a przy niedoborach liście są pozwijane, powykręcane, pozwijane. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, loquito napisał:

Wywinięty czyli zwisający liść flagowy, a przy niedoborach liście są pozwijane, powykręcane, pozwijane. 

brak wody? u mnie jest w dzień poskręcany w rulon na cześci pola, wieczorem staje się normalny jednak też zwisa... jakaś niespecyficzny niedobór sugerujący braki może być, a tak naprawdę może być co innego, może też być to norma dla takich warunków na polu jakie mamy obecnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Piszesz o niedoborach, to ja Ci odpisuje o niedoborach, że niedobory nie powodują tego wyglądu liścia flagowego, jaki ja opisałem i opisał jeszcze jeden Kolega powyżej, a Ty teraz wyskakujesz że "braku wody?" Piszesz, że u Ciebie jest poskręcany w rulon, po co piszesz to odnośnie liścia który nie odczuwa niedoboru wody, podejrzewam że osoba średnio rozwinięta wie jak wygląda roślina która się broni przed suszą.  
Tak wygląda wywinięty, zwisający liść flagowy i podejrzewam, że Kolega @Pivot mamy to na myśli. @pawelJD mam nadzieję że nie nadwyrężyłem praw autorskich do Twojego zdjęcia, posłużyłem się nim jako przykład a nie w celach zarobkowych :) 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31

Aż tak to mi nie zwisa😁 A tak poważnie to wygląda podobnie ale nie wszystkie liście tak zwisaja. Generalnie nie ma to chyba wpływu na zdrowotnośc tj nie jest objaw choroby albo deficytu tylko raczej genetyka lub specyficzne warunki pogodowe/siedliskowe. W moim przypadku jedno i drugie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, loquito napisał:

Piszesz o niedoborach, to ja Ci odpisuje o niedoborach, że niedobory nie powodują tego wyglądu liścia flagowego, jaki ja opisałem i opisał jeszcze jeden Kolega powyżej, a Ty teraz wyskakujesz że "braku wody?" Piszesz, że u Ciebie jest poskręcany w rulon, po co piszesz to odnośnie liścia który nie odczuwa niedoboru wody, podejrzewam że osoba średnio rozwinięta wie jak wygląda roślina która się broni przed suszą.  
Tak wygląda wywinięty, zwisający liść flagowy i podejrzewam, że Kolega @Pivot mamy to na myśli. @pawelJD mam nadzieję że nie nadwyrężyłem praw autorskich do Twojego zdjęcia, posłużyłem się nim jako przykład a nie w celach zarobkowych :) 

 

nie nerwowo, żadnych innych informacji nie napisał kolega poza wyglądem liścia... u mnie ta ze zdjęcia wygląda tak w jarej i dla mnie jest to normalny widok, a kolega skąd wie że wody deficytu nie ma?, nawet jak tego nie widać i padało? Ja tego nie wiem.

3 minuty temu, Pivot napisał:

Aż tak to mi nie zwisa😁 A tak poważnie to wygląda podobnie ale nie wszystkie liście tak zwisaja. Generalnie nie ma to chyba wpływu na zdrowotnośc tj nie jest objaw choroby albo deficytu tylko raczej genetyka lub specyficzne warunki pogodowe/siedliskowe. W moim przypadku jedno i drugie

Dokładnie, w jarych to codzienny widok (a tym bardziej jak jeszcze kłos nie wylazł), w ozimych zależy od wielu, wielu czynników...

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
17 minut temu, PanPawel napisał:

Ale nawaliliscie tych tematów o pszenicy masakra jakaś.

Nie dziwota , wystarczy wejść  na galerie i zobaczyć jak Yacenty  wstawia zdjęcia , to cała strona zdjęć tego samego pola z tym samym opisem . Jedyna różnica to inne ujęcie . ŻENADA . Było dobrze to po co było psuć .

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez farmerosZpola
      witam mam w planach wybudować halą stalowa 24x60 m i niewiem jaka odległość między domem a halą ma być aby mieć tą hale bardziej na oku a na podwórku nie mogę ponieważ nie ma miejsca
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj