yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2019

Polecane posty

yacenty    3883

Jak nawozicie pszenicę ozimą? Jakie startegie przyjmujecie? Na 2 dawki? Na 3? Stosujecie nawozy sypkie typu saletra, saletrzak, mocznik czy może jednak RSM? A może jakaś kombinacja mieszana?

Jakie macie pomysły nawożenia pszenicy? Jak wygląda nawożenie pszenicy ozimej a jak jarej?

Temat jest kontunuacją rozbitą na wątki z tematu ogólnego o pszenicy: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/80-pszenica-ozima-i-jara/

 

  • Haha 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

proponuję jeszcze:

Owadobójcze w p.o

Owadobójcze w p.j.

Antywylegacz w p.o.

Antyywylegacz w p.j.

Fungicydy w p.o.

Fungicydy w p.j

Sprzęt do uprawy p.o.

Sprzęt do uprawy p.j.

 

Aha i tak samo dla każdej z upraw na forum.

 

A tak serio to czy takie rozdzielenie ma sens jeżeli p.o i p.j nie różni się praktycznie stopniem uprawy, ochrony i nawożenia? Co najwyżej można rozdzielić: Uprawa pszenicy, Ochrona pszenicy, Nawożenie pszenicy- więcej by to miało sensu. i bez dodawania roku do tytułu. 

 

EDIT: Przychody trza jakoś zwiększyć i co tu zrobić, narypiemy tematów o tym samym i w każdym walniemy rozrzutnik reklam... bedzie sie zgadzało, co z tego że temat pszenicy podupadnie, bo nikomu się na dłuższą metę nie będzie chciało lawirować pomiędzy tematami. Mogę się mylić, ale już niejedno forum tak rozczłonkowane widziałem w agonii...np. ppr (połowa lub więcej tematów prawie pusta lub nieaktualna)

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta
  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

@piotrdd Narazie z Desamo nic za bardzo się nie dzieje, tak jak pisałeś najważniejsze że liść nadal asymiluje, ciekaw jestem czy te kłosy z czasem się wyprostują.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Thorod    23

@aezakmi666 spokojnie jedz, ja pryskalem jak bylo 23 okolo do 12 troche parno ale skuteczność dobra bo wszystko zdrowe ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Po deszczu 150l pszenica ciemno zielona zdrowa niestety z powodu suszy kłosy 1/2 w porównaniu do ubiegłego roku. Tam gdzie z powodów technicznych pas przez środek szerokości 4m nie został wykonany żaden zabieg fungicydowy nie widać różnicy w porównaniu do chronionej.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Thorod    23
41 minut temu, ansu napisał:

Po deszczu 150l pszenica ciemno zielona zdrowa niestety z powodu suszy kłosy 1/2 w porównaniu do ubiegłego roku. Tam gdzie z powodów technicznych pas przez środek szerokości 4m nie został wykonany żaden zabieg fungicydowy nie widać różnicy w porównaniu do chronionej.

Choroby były, szczególnie gdzie lan gestrzy, delikatne deszczyki i cieplo to idealne warunki byly, miesiac suszy niestety zrobil swoje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

czyli co podział na jarą i ozimą uważasz za bezsensu?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

Opryskane w max temp 23stopnie nikogo z opryskiwaczem nie widziłem ale może zadziała. Poszła artea i na drugie tazer. Sailorka wykłoszona zrzuca pylniki w nieszczelnej kabinie szufla ich 😶

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lesbycool    13

Witam mam 8ha pszenicy do opryskania w tym roku do t3 na dniach bo zaczyna pomalu kwitnąć pierwsze kłosy pomoże mi ktoś ułożyć t3 z tych środków co mam w domu mam 10litrów Tebu,6litrów Topsinu, Caramby mi sie zostalo z T2 4litry i 1,5 litra prochlorazu mam ? Na T2 szło caramba 0,7+Tazer 0,6 na ha na T1tilt turbo +prochloraz było dawane na całość

Edytowano przez lesbycool

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, yacenty napisał:

czyli co podział na jarą i ozimą uważasz za bezsensu?

trochę tak, poza trochę inną specyfiką, reszta jest taka sam

  • herbicydy w większości te same,
  • fungicydy to już w ogóle te same,
  • normy wysiewu też podobne,
  • odmiany rożnie, ale czy to ma znaczenie, aby rozbijać na jare i ozime?
  • nawożenie identyczne, poza terminami rzecz jasna,
  • w oparciu o skalę bbch to zupełnie jest to samo.

Rozumiem osobno, każde ze zbóż, ale pszenicę (czy inne zboże) rozbijać na 2 frakcje jeszcze? Co innego rozbić to na to co zaproponowałem, a co innego dodatkowo jeszcze na 2 różne grupy. Można dodać dział w zbożach odrębny nt. odmian. 

Można zrobić wiele rzeczy, ale rozdział jare/ozime jako kolega po fachu i zamiłowaniu pewnie nie tylko rolniczym uważam za lekkie przegięcie. To wcale nie jest sprawa reklam bo te w większości są nieinwazyjne (poza wyskakującymi z "x" do zamknięcia), a na reklamy praktycznie każdej maści jestem uczulony i chory jeżeli widzę w większości.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W dziale pszenicy złościło mnie tylko to że jak wchodziłem z głównego forum to kierowało na pierwszą stronę zamiast ostatniej. A ile razy można czytać to samo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

herbicydy te same? Może i tak ale na pewno już podejście inne - w ozimych bardzo dużo ludzi kasuje chwasty jesienią - wtedy inne srodki wchodzą, inni wiosną, inni troche jesienia, troche wiosną - podejścia tutaj są zupełnie inne.

Fungicydy i regulatory wydaje mi się (bardzo dawno nie miałem nic jarego) że jednak stosuje się inne dawki - troche inaczej.
Normy wysiewu wydaje mi się ze tez sa inne - gęsciej sieje sie jare - pod odmiany nic nie robiłem.

Te same fazy? Serio tak samo się nawozi jare i ozime? Sorry to nie jest pytanie ironiczne - wydaje mi się ze jednak jare zupełnie inaczej - jeszcze jak u nas kiedys były to bardzo czesto dawało się tylko raz mocznik i koniec nawożenia, a ozime to dywagacje czy 2 czy 3 czy moze nawet i 4 dawki.

Zgadzam się skala bbch to samo - ale zwróć uwagę ze w jarych bbch potrafi nam dosłownie wyskoczyć w tydzień (2-3fazy), a w ozimych czesto jest tak ze jedna faza trwa blisko dwa tygodnie - pod warunkiem ze pogoda umiarkowana.

Takie wątpliwości mi przyświecały w momencie tworzenia tego podziału. Poza tym fazy są bardzo mocno przesunięte i troche smiesznie sie czyta o T1 w pszenicy jarej, kiedy w ozimej już mamy zrobione t2 :)

3 minuty temu, Zapracowany napisał:

W dziale pszenicy złościło mnie tylko to że jak wchodziłem z głównego forum to kierowało na pierwszą stronę zamiast ostatniej. A ile razy można czytać to samo?

bo złe klikałeś - klikałeś na temat a nie na ostatnią jego stronę. To wszędzie działa tak samo.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie no jak, nie mogę wejść w ostatnią stronę!

Screenshot_20190603-134158_Samsung Internet.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, yacenty napisał:

herbicydy te same? Może i tak ale na pewno już podejście inne - w ozimych bardzo dużo ludzi kasuje chwasty jesienią - wtedy inne srodki wchodzą, inni wiosną, inni troche jesienia, troche wiosną - podejścia tutaj są zupełnie inne.

Fungicydy i regulatory wydaje mi się (bardzo dawno nie miałem nic jarego) że jednak stosuje się inne dawki - troche inaczej.
Normy wysiewu wydaje mi się ze tez sa inne - gęsciej sieje sie jare - pod odmiany nic nie robiłem.

Te same fazy? Serio tak samo się nawozi jare i ozime? Sorry to nie jest pytanie ironiczne - wydaje mi się ze jednak jare zupełnie inaczej - jeszcze jak u nas kiedys były to bardzo czesto dawało się tylko raz mocznik i koniec nawożenia, a ozime to dywagacje czy 2 czy 3 czy moze nawet i 4 dawki.

Zgadzam się skala bbch to samo - ale zwróć uwagę ze w jarych bbch potrafi nam dosłownie wyskoczyć w tydzień (2-3fazy), a w ozimych czesto jest tak ze jedna faza trwa blisko dwa tygodnie - pod warunkiem ze pogoda umiarkowana.

Takie wątpliwości mi przyświecały w momencie tworzenia tego podziału. Poza tym fazy są bardzo mocno przesunięte i troche smiesznie sie czyta o T1 w pszenicy jarej, kiedy w ozimej już mamy zrobione t2 :)

bo złe klikałeś - klikałeś na temat a nie na ostatnią jego stronę. To wszędzie działa tak samo.

1. herbicydy w większości te same, nie mówię o tych specyficznie stosowanych ze wzgledu na porę bo to każdy wie z uprawiających raczej. Podejścxie inne, herbicydy inne, ale nie jest ich aż tyle żeby to rozdrabniać.

2. Dawki dawkami, jeżeli była by jedna uniwersalna to po co forum, a wystarczył by jeden post jak u @losktos

3. Ale wydaje mi się, że to podobne kwestie jak fungicydy.

Mniejsza o to wszystko, bo i tak kłócić się nie warto, a współpracować. Zresztą z tego co widzę tylko pszenica cieszy się taką frekwencją, żaden inny temat. A np. drób co mnie by interesowało leży i kwiczy po całości. Zresztą jeżeli nawet uwzględnić tą pszenicę jarą i ozimą jako osobne tematy, to po co do tego rok- ozimą się sieje jeszcze w poprzednim (no i nawozi w połowie też w poprzednim), zaś sprząta w obecnym, jarą już tylko w obecnym. Dla mnie to nie do końca trybi, ale nie ja prowadzę to forum i muszę się godzić na mało ergonomiczny podział.

Tak dla przykładu z forum co mnie ponikąd dotyczy http://forum.agrofoto.pl/viewforum.php?f=3, zaczęli kombinować z zwiększeniem ilości tematów i efekt jest taki, że aktywne są tylko 2 pierwsze przyklejone, w których i tak się gada o wszystkim i coraz mniej na temat. (nie "afrofoto" a "ppr"- wkurzające celowe działanie, wprowadzające cenzurę prewencyjną i dezuinformację użytkowników tego forum ;))

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ma ktoś z Was doświadczenia z pszenicą ościstą Quintus z SU? Do tej pory dostała ok.140kg N, stanowisko po pszenżycie ozimym. W piątek poszło 0,2l/ha Moddusa oraz tydzień wcześniej Falcon 0,6l/ha. Pytanko: kiedy I co na T2?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, red83 napisał:

Ma ktoś z Was doświadczenia z pszenicą ościstą Quintus z SU? Do tej pory dostała ok.140kg N, stanowisko po pszenżycie ozimym. W piątek poszło 0,2l/ha Moddusa oraz tydzień wcześniej Falcon 0,6l/ha. Pytanko: kiedy I co na T2?

o tym właśnie mówię, dezinformacja i zagubienie użytkowników ciekawymi porządkami na forum. Gdzie moddus i grzyb a gdzie nawożenie i jeszcze epickie pytanie o T2 w dziale o nawożeniu ;)- kwintesencja zagubienia.

59 minut temu, red83 napisał:

Ma ktoś z Was doświadczenia z pszenicą ościstą Quintus z SU? Do tej pory dostała ok.140kg N, stanowisko po pszenżycie ozimym. W piątek poszło 0,2l/ha Moddusa oraz tydzień wcześniej Falcon 0,6l/ha. Pytanko: kiedy I co na T2?

T2 to już chyba teraz na jarych by wypadało (liść flagowy lub ciut wcześniej), ja dałem to co w ozimych tj azoxy i propico (po 125g/ha) i starczy.

 

Do kolegi@yacenty :

Pszenica jara i pszenica ozima, nie licząc terminów oprysków i nawożenia, odmianowo nie ma znaczenia:

- ozima siana na jesień (oczywista oczywistość dla każdego rolnika),

gruber+wał rurowy+pług+agregat z siewnikiem z techniki uprawy, polifoska przedsiewnie, coś koło 250kg/ha, norma wysiewu ~200 kg niezależnie od odmiany, opryskana chlorosulfon+diflefunikan w trakcie krzewienia, fungicyd na T0; poprawkowo na wiosnę był lancet w połowie dawki (wystarczająco tym bardziej w mieszaninie).

-jara siana na wiosnę (no kto by pomyślał ;)),

gruber+wał rurowy+agregat z siewnikiem z techniki uprawy, a i jeszcze orka zimowa pod jare była wcześniej, polifoska przedsiewnie, coś koło 250kg/ha, norma wysiewu ~250kg niezależnie od odmiany, opryskana częściowo chwastox, częściowo chlorosulfon na koniec krzewienia.

Obie, nawożenie na wiosnę (saletrzak) takie same dawki dla obu typów pszenicy- w ozimej połowa marca, w jarej koniec kwietnia (na poplonach w jarej nie było saletrzaku). Fungicydy i inne ochrony (propico, azoxy, drgreen, mocznik, magnez, robale...) w takich samych dawkach i rodzajach chemikaliów w jarej i ozimej. Odstępy od zabiegów dostosowane to faz rozwojowych (w praktyce nie do końca, ale tydzień do 2 tygodni różnicy). Na najsłabszych glebach w jarych nie robione T2. T3 nie robione nigdzie bo nie trzeba. T1 nie robione wcale. Skracanie robione w ozimych 2x mniejsza dawka, w jarych na bardziej wybujałych tylko w jednej większej dawce.  

Różnice poza terminami i brakiem fungicydu i antywylegacza na części pól to... dodatkowa orka na jesień pod wiosenne, brak T0 we wiosennych i jeden herbicyd mniej na wiosennych (nawet chlorosulfon jest ten sam w obu pszenicach, oczywiście na ozime poszedł jeszcze diff, a na jare częściowo sam chwastox). 

Sądzę, że nie jest to taka różnica aby to rozbijać bardzo na kolejne tematy. Owszem toi też zależy od spodziewanych plonów i tego co z ziarnem potem robimy (lekko inaczej będzie na paszę,na konsumpcję, a inaczej na kwalifikat), zależy od sytuacji i gospodarza.

 

 

 

 

 

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
1 godzinę temu, Zapracowany napisał:

Nie no jak, nie mogę wejść w ostatnią stronę!

Screenshot_20190603-134158_Samsung Internet.jpg

 

zwracam honor, o inny widok mi chodziło

poprawimy


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

T1 takie jak w pszenicy ozimej czyli Boogie w pełnej dawce, T2 jeszcze nie było, pójdzie Fandango również z pełnej wadce, ale raczej przeciągnę do T2/T3 bo T1 nie było tak dawno, a na razie czysto. Agrotechnika ta sama oprócz odchwaszczania i poza tym że 34 kg mniej azotu dostanie jara. Będzie porównanie swojego Patrasa na klasach 3-5 do kwalifikatu Tybalta i Goplany sianych na klasach 1-2 i jeden kawałek 3. Ciekawe czy plony będą porównywalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Takie tu rozwiązania wchodzą w życie jak w PIS hahaha

nie wiem czy beata z brzeszcza  na konklawe nie pojedzie , bo gdzie nie wystartuje to dobry wynik

tylko co z tego wynika ???? ano to że jak do wszystkiego to do niczego tak przyslowie glosi

 

podobnie tu jak ktoś zacznie dowiadywać się coś o pszenicy to zanim coś znajdzie to od reklam się wykończy

potem zajrzy do yt a tam znowu elattus  u szoka albo bugi u kuli i potem się ludzie dziwią że posiali 300 kg a zebrali 200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

liście w Wilejce zaczynają się zwijać, brak wody zaczyna być widoczny ;/, kwitnie w pełni, ale jak nie popada to przypali. Z obserwacji Wilejka jest ciut wcześniejsza od Ostrogi bo ta jeszcze nie kwitnie, a tak samo siane.

Przytulia w jarych wyszła miejscami (liść flagowy rozwinięty całkowicie)- czy można prysnąć jeszcze np. fluroksypyrem lub tribenuronem metylowym (oba do bbch37 a ten pierwszy załatwia przytulię na pewno)?

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5392

Mi też nie bardzo się podoba takie rozbijanie i dzielenie na każdy rok tematów


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2458
1 godzinę temu, Bartek933 napisał:

Mi też nie bardzo się podoba takie rozbijanie i dzielenie na każdy rok tematów

popieram 100 %

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie 3 tyg temu poszedł danadim 0.5l na skrzypionke teraz znów się pojawia, czym tanio a dobrze zwalczyć? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez farmerosZpola
      witam mam w planach wybudować halą stalowa 24x60 m i niewiem jaka odległość między domem a halą ma być aby mieć tą hale bardziej na oku a na podwórku nie mogę ponieważ nie ma miejsca
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj