Polecane posty

wjmarcia    2

Witam.

W skład mojego gospodarstwa, oprócz gruntów rolnych za które płacę podatek rolny, wchodzi działka leśna (las) za który płacę podatek leśny. Ubezpieczam się w PZU i moje ubezpieczenie OC obowiązuje tylko za grunty za które odprowadzam podatek rolny. W dobie wszechobecnej ekologii okazuje się że jak w lesie dojdzie do jakiegoś wypadku moja polisa OC nie pokryje strat. Problem jest na tyle poważny że w bezpośredniej bliskości lasu budują się domy, i powstała droga a przy wiejących wiatrach o wypadek nie trudno. Czy jest jakieś towarzystwo ubezpieczeniowe które objęło by ubezpieczeniem działki rolne i leśne, albo chociaż dodatkowo tylko leśne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

OC jet od działalności związanej z rolnictwem i tyle... Wiejacy wiatr nie ma żadnego  związku, więc trochę pomieszales różne sprawy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie ma to żadnego związku z OC rolników. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lem1991    209

Przecież Ci pisze jełopie, że nie pokrywa strat... poza tym Pani, nie Pan.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wjmarcia    2

OGAREK czytamy ze zrozumieniem, OC odpowiedzialność cywilna dotyczy szkód wyrządzonych na terenie twojego gospodarstwa osobom trzecim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lem1991    209

Jeśli drzewo, czy konar wyrządzi komuś krzywdę, ciężar dowodu leży na poszkodowanym. Właściciel odpowiada, jeśli np. nie usunął spróchniałej gałęzi, czy drzewa. W przypadku powalenia zdrowego drzewa przez wichurę nie ponosi odpowiedzialności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
7 minut temu, wjmarcia napisał:

OGAREK czytamy ze zrozumieniem, OC odpowiedzialność cywilna dotyczy szkód wyrządzonych na terenie twojego gospodarstwa osobom trzecim.

Wez chłopie doczytajco obejmuje OC bo szkoda czasu na te mądrości wyssane z palca. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lem1991    209

Tu dobrze ogarek mówi... nie za działki od których odprowadzasz podatek rolny , tylko od działalności rolniczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
14 godzin temu, lem1991 napisał:

Jeśli drzewo, czy konar wyrządzi komuś krzywdę, ciężar dowodu leży na poszkodowanym. Właściciel odpowiada, jeśli np. nie usunął spróchniałej gałęzi, czy drzewa. W przypadku powalenia zdrowego drzewa przez wichurę nie ponosi odpowiedzialności.

nie masz racji może być  i suche i właściciel nie odpowiada bo winę trzeba udowodnić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

W celu dokonania oceny stanu prawnego zdarzenia musimy rozstrzygnąć, czy las będący własnością rolnika, w którym doszło do zdarzenia można zakwalifikować do gospodarstwa rolnego. Art. 2 ust. 4 pkt. 4 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych za gospodarstwo rolne uważa się obszar użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz sklasyfikowanych jako użytki rolne gruntów pod zabudowaniami, przekraczający łącznie powierzchnię 1,0 ha, jeżeli podlega on w całości lub części opodatkowaniu podatkiem rolnym, a także obszar takich użytków i gruntów, niezależnie od jego powierzchni, jeżeli jest prowadzona na nim produkcja rolna, stanowiąca dział specjalny w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z cytowanego przepisu wynika, że wynikła ze zdarzenia szkoda musi pozostać w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego, rozumianego zgodnie z art. 2 ust. 4 ww. ustawy i jest to warunek przyznania odszkodowania z ubezpieczenia OC rolnika. Powszechnie obowiązująca definicja użytków rolnych, która stanowi, że za wszystkie tereny w obrębie gospodarstwa rolnego wykorzystywane do produkcji roślinnej, ogrodniczej lub zwierzęcej. Do użytków rolnych nie wlicza się terenów leśnych, szkółek leśnych ani wód śródlądowych.

Zatem las, na którym doszło do wypadku nie stanowi obszaru gospodarstwa rolnego i nie jest objęty ochroną ubezpieczeniową z obowiązkowego ubezpieczenia OC rolników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wjmarcia    2

Dziękuję kolego Jarecki. Właśnie takie informacje do mnie dotarły przed napisaniem postu. Ten temat był też poruszony w poradzie prawnej  w Tygodniku Poradniku Rolniczym i też stawia nas właścicieli działek leśnych w dość kłopotliwej sytuacji. Ponawiam pytanie czy ktoś spotkał się z ofertą na ubezpieczenie OC tych działek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mariusz3v
      Witam, czy spotkał się ktoś z sytuacją,że musi oddac pieniądze które otrzymał na ''młodego rolnika''??? W moim przypadku 75tys. + odsetki, wynoszące 10tys. przez dwa lata.
    • Przez filp3090
      Witam. Wiele razy słyszalem ze ktoś kupil ciągnikna jakieś dotacje z ue albo kilka sprzętów w ramach jakiegoś programu albo dofinansowanie jakieś okolo 50 tys. zł .Chcialbym skorzestac z takich mozliwości ,ale nic na ten temat nie wiem . Jakby to bylo potrzebne komuś to mam 17 ha swoich i ok 15 ha dzierrzaw. Prosze o oswiecenie mnie wtych sprawach . Z gory dzięki
    • Przez mi3p
      Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Oddział w Siedlcach, we współpracy z Miastem Siedlce, Starostwem Powiatowym w Siedlcach, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Siedlcach,
      Mazowieckim Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu Sp. z . Zakład w Żelkowie, Polską Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Region Oceny Parzniew oraz Mazowieckim Związkiem Hodowców Bydła i Producentów Mleka, zapraszają Państwa do udziału w imprezie „XX Międzynarodowe Dni z Doradztwem rolniczym 2013" - IX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych”, która odbędzie się w dniach 7-8 września 2013 r. na terenie Agencji Rozwoju Miasta Siedlce, ul. Jana Pawła II 6.
       
       
      Kto się wybiera?
    • Gość PP61
      Przez Gość PP61
      Jaki można kupić opryskiwacz z dotacji na Młodego Rolnika mając 21 ha = 13 ha swoich + 8 ha dzierżaw?
       
      Czy dałoby radę kupić opryskiwacz o pojemności 2000 l czy jest on jakoś przydzielany według ilości hektarów?
       
      Piszcie co o tym sądzicie.
      Czy ktoś z was kupował opryskiwacz z dotacji Młodego Rolnika?
      Ew. jak to wygląda z rozsiewaczem do nawozu? Unia Premium 500 by przydzielili?
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Witam. Tak jak w temacie poszukuje mapy obszaru rolniczego z podziałem na działki. Może to być mapa taka jak np. z geoportalu którą dołączamy do wniosku o płatności bezpośrednie z UE. Mapa powinnna miec minimum 300 ha powierzchni. Mam do wykonania projekt na studiach na wlasnie takiej mapce a nie mam pomysłu gdzie znalezc wiec pisze tu. Z góry dzięki za Waszą pomoc. Pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj