mateuszbruno

Łąka torfowa, opłacalność uprawy zbóż ?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witam posiadam około 6 ha łąk, jest to łąka torfowa (Tak mi się wydaje ) kiedyś czyli około 20 lat temu było uprawiane zboża i z tego co pamiętam były nie złe zbiory. Krótko czy jest sens A jeśli tak to jak to najlepiej wykonać. P.S nie liczę na kokosy i nie mam 15 lat. 

Pozdrawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    268

Po czym Ci się tak wydaje? Jak tam z wodą? 

U mnie niby też miała być torfowa a torfu było 10 ar tylko są dołki i w mokre lata stoi woda. Po za tym pole jak każde inne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5391

Torfu nie powinno się orać


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to natura 2000, a wydaje mi się głównie po tym jak widzę kretowiska itp. Generalnie napewno czarna ziemia i miejscami jasna gleba, podstawą jest zbadanie gleby ? Czytam i czytam na temat wszystkich zabiegów zbiorów itp. I nie wiem co o tym wszystkim myśleć ... chęci są teren jest tylko czy gra jest warta świeczki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    268

Próbki do zbadania możesz pobrać.  Jak to nie jest natura 2000 ani tuz cenny przyrodniczo to bym orał. Grunt to żeby nie było jakieś toplo co pół roku woda stoi. Kosz to wogole czy jakieś chaszcze tam są?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rzadko się spotyka czysty torf. Torf to można wykopać uformować w cegiełkę, a jak wyschnie to palić tym w piecu. Częściej na takich łąkach to jest już mursz, i taką glebę normalnie można uprawiać.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Buszmen11 kosze co rok, z myślą o tym żeby nie zarosło i wiadomo dopłaty co tu ukrywać. A co po takim stanowisku najlepiej zasiać ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vroobel    12

Ja przeoralem łąkę torfowa, zasialem kukurydzę 2 razy i drutowce ją zjadły.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    268

Ja wykasowałem wszystkie łąki jak skończyłem z bydłem. Ziemia totalna mozaika od 3b do 6z. Sialem w pierwszym roku żyto albo  owies, tyle że  gęściej  bo będzie bardzo zadkie. Można też posiać np łubin  gorzki, potem prysnąć glifosatem bo pewnie perzu też się znajdzie sporo. Ja oralem na raz z przedpluzkami, potem siew. Badania wypadałoby porobić, wapno dać. Przyzwoity plon 2-3 rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janek54321    23

pewnie ze jest sens. glifosatem opryskac i później orka. ja robiłem tak u siebie a teraz piękna trawa rośnie. nie zapomnij o wapnowaniu bo na torfowych łąkach jest raczej kwaśno. jesli kiedyś nie było mokro i dało się uprawiać to teraz tym bardziej. klimat się ociepla i mniej opadów z roku na rok. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za podpowiedź, jeszcze ostatnie pytanie mam teraz jeszcze skosic trawę, zebrać A na jesień oprysk i orka ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janek54321    23

tak najlepiej orka na jesieni., możesz obornika dać jak masz, wapnowanie i niech tak leży przez zimę torf ładnie nasiąknie wapno się rozpuści i na wiosne gdy już obeschnie siew. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

Na gruntach organicznych ph gleby ma mniejsze znaczenie, bo taka gleba nie zawiera tyle glinu co gleby mineralne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janek54321    23

mam 3 h łąk torfowych i wiem z doświadczenia ze bez regularnego wapnnowania moje krówki nie zjadłyby takiej trawy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mursz to jest raczej z wierzchu, a pod nim jakiś piach.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikTivi    50
1 godzinę temu, Adrian_K_90 napisał:

Mursz to jest raczej z wierzchu, a pod nim jakiś piach.  

Kurde bardziej bym pow że to coś ala glina, ił bo się ostro lepi i ślizga 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jankes84
      Witam serdecznie. Mam pytanie do forumowiczów a mianowicie  chodzi mi o  odpowiedź na pytanie przy jakiej ilości kur niosek można z tego zyć. Proszę o odpowiedzi osób które siedzą w tym temacie a nie gimnazjum w stylu mój kuzyn ma 100 kur i zarabia po 5 tys zł.chodzi mi o hodowle na poziomie do 1000 szt. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    • Przez jankes84
      Witam serdecznie. Mam pytanie do forumowiczów a mianowicie  chodzi mi o  odpowiedź na pytanie przy jakiej ilości kur niosek można z tego zyć. Proszę o odpowiedzi osób które siedzą w tym temacie a nie gimnazjum w stylu mój kuzyn ma 100 kur i zarabia po 5 tys zł.chodzi mi o hodowle na poziomie do 1000 szt. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się czy można utrzymać się z hodowli 10 krów(simentali mlecznych)? Urodzone jałówki odchowywał bym i sprzedawał do dalszej hodowli. Czy byłbym w stanie zarobić na miesiąc około 2-2.5 tyś?  
    • Przez Michał123
      Dzień dobry, planuje zaczęcie hodowli krów mamek rasy hereford. Zastanawiam się czy utrzymam się początkowo z 10 mamek? Czy bardziej opłaca się opasać cielaki, czy sprzedawać odsadki, czy może odchowywać jałówki i sprzedawać do dalszej hodowli? Czekam na wasze propozycje.  
    • Przez sumek666
      Cześć. 
      W obliczu występujących susz oraz stepowiejacych terenów rolnych postanowiłem jakoś temu zaradzić. 
      Czy waszym zdaniem opłaca się sztucznie podlewać uprawy zbóż i kukurydzy? Czy warto inwestować w deszczownie i studnie głębinową? 
      Znacznie łatwiej mają osoby mające warzywa ale jak ktoś nie ma sprzętu to czy warto kupować? 
      Mało jest informacji w sieci dlatego pytam Was drodzy praktycy
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj