darsonspire

Dotacje na nawadnianie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
darsonspire    8

100 tys na nawadnianie wie moze juz ktos cos na temat tego dofinansowania takich inwestycji. To bedzie zwrot inwestycji w takiej wysokosci czy taka pula do wykorzystania? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2444

ja słyszałem że beda dokłądać 40tyś na nawdnianie do programu RMG (co dawali 60tyś,) ale czy to przeszło czy nie to niewiem  w naborze na maj lub wrzesień

Edytowano przez wojtal24

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

Nie wiem czy warto wkoncu zrobili wody polskie aby obsadzić swoimi nowe stanowiska i po to aby pobierać porządne opłaty w przyszłości ( jeśli ktoś przeczy mam wielu znajomych którzy dostali od tego organu nowe wymagania jak np. ogrodzenie wokół studni itp. a to dopiero początek ) poza tym projekt i inne wymagane rzeczy nie zrobi się od zaraz to trwa miesiące a co jak jakiś sąsiad zablokuje inwestycje ? Nie wyrażając zgody ? Albo gmina ? Albo powiat itd. myślicie. ,że nie będzie wzrostu cen tak jak było z maszynami ? Koszt dokumentacji, opłat, wykonania studni, materiałów na linie przesyłowe, deszczownie? Doradców mają na karku politycy bo każdy kto robi to ma 25% ulgii to oni w tej sytuacji muszą teraz dołożyć kolejne 25% czyli każdemu max 50 tys , a nie 100 tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek84    1

i jak z tymi nawodnieniami wiecie coś więcej?  ja już zbieram oferty na szpulke pompe, koszta odwiertu studni u mnie to 250 zł/m a u was jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5527

Zasady takie same jak w modernizacji, czyli punkty i listy rankingowe. Przy średnim zwrocie 50tys starczy dla około 8-9tys rolników. Podobno mają być dodatkowe punkty za systemy oszczędzające wodę np taśmy kroplujace zamiast deszczowni szpulowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek84    1

w uprawie sadowniczej jak najbardziej, rozkładasz wężyki raz na rok i nawadniasz sam korzeń.  natomiast w uprawach polowych np kapusty to bezsens gdzie co tydzień trzeba wjechać pielnikiem czy potem jak kapusta urośnie sprzątać, zbierać. Kasa na nawadnianie i już, a nie jeszcze mają sterować kto co jak ma robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5527

Tylko że podlewanie wężykiem jest bardziej ekologiczne, a na to głównie stawia obecny PROW. Sam w truskawce zauważyłem że odkąd mam wężyki idzie znacznie mniej wody, a dodatkowo można podać nawozy poprzez fertygację. Nie ma tak prosto, że każdy kto chce dostanie kasę, będą listy, punkty bo to będzie kolejny obszar modernizacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek84    1

Kolego truskawka,maliny borówki amerykańskie u mnie głównie papryka tunelowa sciółkowana i innego tego typu  "smakołyki" które sadzisz foliujesz i pod folie kropelka to bez dyskusji ze mniej wody bo nawadniasz pasek 10 cm koło korzenia, to z taką techniką u mnie w okolicy od 20 lat   wodą z rowu czy stawu nawadniają i dają rade,natomiast wytłumacz mi jak mam sobie rozłożyć kropelki na 10 ha ziemniaka przyjmując że co tydzień wjeżdżam pielnikiem obradlać?  Innego rozwiązania nie ma jak szpulka i od razu jestem na spalonej pozycji względem sadowników a to nie fer według mnie ....

Edytowano przez Arek84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ciesz się że będą takie wymagania i przynajmniej pod ,,samokołyki,, możesz dostać dofinansowanie.

Bo w innym wypadku miastowi nakopali by sobie oczek wodnych na środku pola, a ty dzierżawiąc to byś musiał je tylko omijać.

 

A tak w ogóle to

taktyczny-janek-do-obserwowania-postu-cz

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

też mam zamiar skorzystać z tego.  Ale co i jak to jeszcze mało kto wie, nawet ARiMR nie wie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nowelizacja rozporządzenia w trakcie. W tej chwili jest w komisji prawniczej. Chwila i zaraz wejdzie w życie. Będą konkrety.

Edytowano przez freetaxi
  • Like 1

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinM1991    0

Wie już ktoś coś na ten temat czy można np kupić wóz asenizacyjny żeby wozić wodę do nawadniania  kropelkowego i czy można wykopać staw.

 

Edytowano przez MarcinM1991

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nowelizacja weszła już w życie bodajże 22 sierpnia jak mnie pamięć nie myli.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5527

https://www.infor.pl/akt-prawny/DZU.2019.162.0001584,rozporzadzenie-ministra-rolnictwa-i-rozwoju-wsi-zmieniajace-rozporzadzenie-w-sprawie-szczegolowych-warunkow-i-trybu-przyznawania-oraz-wyplaty-pomocy-finansowej-na-operacje-typu-modernizacja-gospodarst.html
Najwięcej punktów jest za oszczędzanie wody i za to czy w poprzednich latach występowała u nas susza. Oczywiście ujęcie wody musi być legalne, inaczej wniosek wgl nie jest rozpatrywany.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek84    1

No to ruszyło czyli tak: w przypadku odwiertu Pierwsze co to do wniosku trza dołączyć minimum decyzje zatwierdzająca projekt robót geologicznych. Ktoś mi powie ile trwa wydanie takiej decyzji ? bo coś czuję ze można się nie wyrobić ze wszystkim w niecałe 2 miesiace...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

Wydanie takiej decyzji przez starostwo, to 30dni od złożenia wniosku, pod warunkiem braku zastrzeżeń. Wniosek składamy z projektem. Do projektu potrzebne mapy. Na mapy często trzeba kilka dni czekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    766

Czy ktoś zorientowany w temacie może napisać jak wygląda sytuacja z nawadnianiem ze stawu na zgłoszenie? Czy do wniosku trzeba dołączyć zgłoszenie kopania stawu i co ewentualnie jest potrzebne do takiego zgłoszenia do Wód Polskich. Na kopanie stawu do 500m2 teoretycznie wystarczy zgłoszenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 

Arek 84 czytam i się zastanawiam... do wniosku należy dołączyć dokumentację o znacznej wartości...bez jakiejkolwiek promesy, że  refundacja zostanie przyznana... Stwierdzić należe, że załawienie wszelkiej potrzebnej dokumentacji-pozwoleń- to co najmniej pół roku- więc lipa :/

Nie zależy mi na studni- lecz na stawie- w zależności co zadecyduje inżynier od projektu. Idąc tym śladem pewnie trzeba będzie wynająć firmę która zajmie się resztą infrastruktury technicznej...itd... kolejne pare miesięcy...

Znalazłam ciekawe wersy ;):

 

Wykonanie studni  głębinowej i pobór wód podziemnych dla potrzeb m.in. nawadniania, ochrony przeciw przymrozkowej regulują przepisy 4 ustaw. Procedura związana z wykonaniem ujęcia wody jest dosyć skomplikowana. 
  Bez nawadniania produkcja sadownicza często nie zapewnia w naszych warunkach klimatycznych stabilnych, wysokich plonów dobrej jakości.
   Do nawadniania można używać wody powierzchniowej jak i podziemnej. Korzystanie  z wody powierzchniowej jest dosyć proste  i nie wymaga wnoszenia opłat  środowiskowych.
   Wykonanie własnego ujęcia wody podziemnej jest dużo bardziej skomplikowane i co za tym idzie kosztowne.
   Pierwszym krokiem powinno być określenie maksymalnego godzinowego zapotrzebowania w wodę( np. przy deszczowaniu z intensywnością  2 mm/m na godzinę na każdy hektar plantacji trzeba zużyć 20 m3/ h.)
   Na podstawie zapotrzebowania , geolog z uprawnieniami zaprojektuje ujecie. Uwzględniając wszystkie dane warunków z rejonu gospodarstwa  wykonuje Projekt prac geologicznych na wykonanie ujęcia wód podziemnych  W projekcie określa się miedzy innymi planowaną lokalizacji  oraz głębokość otworu, sposób filtrowania oraz badania i pomiary przewidywane w trakcie wiercenia.
   Projekt prac geologicznych  przedkłada się do Starostwa   gdzie jest zatwierdzany w formie decyzji.
   Jeżeli projektowane ujęcie ma wydajność wyższą niż 10 m3/h należy uzyskać dodatkowo decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach  zgody na realizację przedsięwzięcia. Na tym etapie rozstrzyga się kwestię czy musi być sporządzony raport o oddziaływaniu na środowisko. Decyzję „środowiskową”  wydaje wójt lub burmistrz.
   Dopiero decyzja zatwierdzająca projekt prac geologicznych daje możliwość wykonania wiercenia.Zamiar przystąpienia do robót należy zgłosić organowi nadzoru górniczego (Okręgowy Urząd Górniczy) i właściwemu wójtowi, burmistrzowi oraz staroście.
   Po spełnieniu tych wszystkich wymagań można przystąpić do prac wiertniczych.
   Niedopełnienie tych obowiązków zagrożone jest przepisem karnym i podlega karze grzywny. Bez zatwierdzonego projektu nie można wykonywać żadnych prac geologicznych (np. wiercenia studni).
  Efektem prac przeprowadzonych na podstawie projektu jest  Dokumentacja hydrogeologiczna ujęcia zatwierdzające jego zasoby eksploatacyjne. Zasoby te to nic innego jak  maksymalna ilość wody możliwa do poboru ze studni bez szkody dla środowiska i ujęć sąsiednich.
Dokumentację to przedkłada się w starostwie w 4 egzemplarzach gdzie następuję jej przyjęcie. Jeżeli wydajność studni przekracza 50 m3/h, to dokumentację przyjmuje Geolog Wojewódzki (w Urzędzie Marszałkowskim).
   Dokumentacja ta jest niezbędna do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód podziemnych . Należy dołączyć ją do wniosku o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego składanego do Starostwa.   Kolejnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie ujęcia i  pobór wód podziemnych.
 
Do wniosku o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego należy dołączyć
1)      operat wodnoprawny (2 egz.)
2)      dokumentacje hydrogeologiczną
3)      opis prowadzenia zamierzonej działalności sporządzony w języku nietechnicznym
   Pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych jest  udzielane na okres 20 lat. Na  zakończenie należy zgłosić zamiar wykonania obudowy studni na 30 dni przed przystąpieniem do jego realizacji. Wynika to z ustawy Prawo budowlane.

Koszty
   Koszt wykonania wszystkich dokumentacji niezbędnych do wykonania studni głębinowej i poboru wód podziemnych łącznie z nadzorem geologicznym wynosi od 4000 zł netto ( 4880 brutto).
Do tego oczywiście dochodzi koszt samego wiercenia i  niezbędnych materiałów np. rur,  filtrów itp. ( od 60 do 140 zł/m)
Oplata skarbowa  za zatwierdzenie projektu prac geologicznych wynosi 10 zł.
Opłata skarbowa za udzielenia pozwolenia wodno prawnego wynosi 217 zł.
Decyzja środowiskowa (jeżeli jest wymagana)  - 205 zł
Prowadząc pobór  wody podziemnej należy wnosić opłaty za korzystanie ze środowiska  do Urzędu Marszałkowskiego. Obecnie stawka za 1 m3 pobranej wody wynosi 0,095 zł.
Jeżeli półroczna należność nie przekracza 400 zł to opłaty nie wnosi się.
Wymagane pozwolenia krok po kroku
1. Decyzja zatwierdzająca projekt prac geologicznych  ( 4 egz. Projektu prac geologicznych)
2. Decyzja „środowiskowa” ( dla ujęć o wydajności pow. 10 m3/h)
3. Przyjęcie dokumentacji hydrogeologicznej   ( 4 egz. Dokumentacji hydrogeologicznej)
4. Decyzja pozwolenie wodno prawne na wykonanie ujęcia i pobór wód podziemnych  ( 2 egz. operatu  wodnoprawnego , dokumentacja hydrogeologiczna)
5. Zgłoszenie do wydziału budownictwa zamiaru wykonania obudowy ujęcia.
Powyższe zagadnienia są uregulowane w ustawach:
  1. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (Tekst jednolity: Dz.U. z 2005 roku Nr 228 poz. 1947 z póYn. zm)
  2. Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019, z póYn. zm.)
  3. Ustawa z dnia 7 lipca  1994 Prawo budowlane (Tekst jednolity: Dz..U. z 2006 r. Nr 156, poz 1118 z póYn. zm.)
  4. Ustawa  z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska ( Tekst  jednolity:  Dz. U.  z 2008 r. Nr  25  poz. 150  z póYn. zm.)
  5. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia  z dnia 9 listopada 2004 r.  w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć  mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań  związanych z kwalifikowaniem  przedsięwzięcia  do sporządzenia  raportu oddziaływaniu na środowisko ( Dz.U.  Nr  257, poz. 2573 z póYn. zm).
  6. Rozporządzenie Rady Ministrów  z dnia 14 października 2008 roku w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U.  Nr 196, poz. 1217).
  7. Ustaw z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowisk oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 z póYn. zm)
Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

FREETAXI, możesz potwierdzić info, że do złożenia wniosku na studnie konieczny jest operat i decyzja środowiskowa? Czy wystarczy decyzja starosty zatwierdzająca projekt geologiczny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

@tess

Orientujesz się jak wygląda sprawa z linią do przesyłu wody ( rury kielichowe , wąż pe zakopane z ziemi + hydranty ) czy wystarczy tylko zgłoszenie do budowlanki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeżeli chodzi o przyłącze to wystarczy zgłoszenie a jeśli masz na myśli sieć-to potrzebne ci będzie pozwolenie na budowę.

....wracając do tematu...żadna decyzja nic nie da- udajcie się do wód polskich w swoim województwie,opowiedzcie jaki macie zamysł i oni wszystko zrobią- z dokumentacją od nich dopiero doradca-czyni wypęłni wniosek..tak powinno być,ale czy tak będzie? To nowość i urzędnicy sami dobrze nie rozumieją niektórych tematów..

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

tess widzę że sporo wiesz na temat tej dotacji. Wiesz może czy jak miałem wybitą wcześniej studnię głębinową to mogę składać na deszczownie ?  co zrobić jak studnia jest nie na mojej działce tylko rodziców ? Studnia wybita na niecałe 30m 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Zibo123123
      Witam! Chciałbym prosić o dobrą radę.
    • Przez zacx18
      Witam pisze ponieważ  nie wiem jaki olej zalać do skrzyni na każdej stronie internetowej są inne dane dotyczące oleju  na jednej jest stou na innej utto tak samo z parametrami 10w30 ,10w40  jaki jest prawidłowy ?
    • Przez iroo10
      Witam.
      Mam problem z napędem w  nh tl 100. Napęd jest cały czas włączony, nie reaguje na przycisk. Oprócz tego ciągnik ma problem  hamulcami wyciekło trochę płynu z pompki, płyn został uzupełniony. Ciągnik jedzie, ale czuć jakby coś go hamowało. Być może obie awarie są powiązane ponieważ wystąpiły w podobnym okresie. Od czego zacząć poszukiwania przyczyny?
    • Przez Wojtek02055
      Witam poszukuje nowego ciągnika o mocy do 100 km. Muszę sie zmieścić w 175 tysiącach netto. Myślałem nad Deutz fahrem 5100g. Dodam jeszcze że będzie to ciągnik współpracujący z turem
       
    • Przez Wesolymaniek
      Witam Kolegów i prosze o pomoc. chce wymienic pompe w opryskiwaczu Bury Perkoz 600 l lance 12 m . w tej firmie doradzili aby zamontowac teraz pompe Udor Zeta 100 i moje pytanko co myslicie na jej temat. nie znam jej jakiej to produkcji i jaka jakosc cena ok 1600 zł podobno u nich . wogole chce go zmodernizowac bo juz ma 14 latek a pozatym chce go teraz przedewszystkim wykorzystywac przy plantacji truskawki . wiec chce tkaze wymienic filt ssawny rozdzielacz i mysle o takim z zaworem stalocisnieniowym i co myslicie o tym wszystkim???/ pozdrawim i czekam na odzew
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj