Polecane posty

db09    1

Dzień dobry,

Pisałem już w tej sprawie, ale nie otrzymałem klarownego wyjaśnienia. Sprawa wygląda tak: dwa lata temu przejąłem po rodzicach gospodarstwo o powierzchni około 10ha. Od kilku ładnych lat na tą ziemię rodzice dostawali dopłaty ONW. Teraz pojawił się temat sprzedaży działki o powierzchni ok. 1ha. Pytanie, czy będę zobowiązany w jakiś sposób rozliczyć się z ONW (teoretycznie ja dostaje ONW przez 2 lata) ? Ewentualnie, czy mogą pojawić się jakieś komplikacje z powodu sprzedaży ziemi? Z góry dziękuję za odpowiedzi!

DANDYS    86

mając ziemię na siebie po przepisie, dopiero po 5latach możesz sprzedac albo podatek zapłacisz

db09    1
Napisano (edytowany)

Przyszły właściciel będzie chciał w przyszłości przekształcić grunty rolne na działki budowlane. Wysokość podatku w takim przypadku byłoby to tylko 2% czy tak jak gdzieś słyszałem aż 19, a nawet 30%? 

Edytowano przez db09

Wiadomość z agroFakt.pl

db09    1

Tak czytam te przepisy i dochodzące do wniosku, że strasznie niejednoznacznie jest to określone.. Skoro sprzedaje ziemię powyżej 1ha osobie z wykształceniem rolniczym i działka ta pozostaje (powiedzmy) przez rok jako grunt rolny, a po tym czasie nabywca nagle chcę przekształcić ziemię na działki budowlane to ja płacę wtedy 19% podatku? Skąd mogłem wiedzieć co przyszły kupujący będzie chciał z nią zrobić?

Adrian_K_90    348
Napisano (edytowany)

Kupujący ziemię płaci podatek od transakcji, jak będzie chciał przekształcić to zapłaci, ty zapłacisz podatek od darowizny jeśli nie minie 5 lat, od daty darowizny. 

Edytowano przez Adrian_K_90

Stajek95    0

Sam nie możesz podzielić na działki ? Tylko ktoś musi zrobić interes ?

db09    1

Zależy mi na sprzedaży, bo potrzebuję pieniędzy. Ponadto sprzedaż odbywa się w rodzinie więc.. ;)

grzegorzk4    63

19 % jak nie minelo 5 lat. chyba ze wykarzesz ze pieniążki pójdą na cele mieszkaniowe lub budowlane dla siebie to wtedy 2%

Sewa    0

Od 1 stycznia tego roku od nie ma podatku od sprzedaży podarowanej ziemi.

Sewa    0

Nie jestem pewien. Ja upewniałem się dzwoniąc do US i mi potwierdzili.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez adam131
      Hej.Jaki macie stosunek do firm kontrolujących na zlecenia ARiMR? Dziś dostałem polecony z takiej kontroli z zeszłego roku,a w środku papiery innego gospodarstwa.Nie myśląc wiele zadzwoniłem do firmy i zdziwko,bo po wyjaśnieniu co i jak pani kazała odesłać te papiery.Chciałem dopytać czy może zwykła pomyłka,ale pani odesłać i do widzenia.Zero pytania kto ja i skąd.Dane dostałem gospodarstwa ok 40 km dalej i się z nimi skontaktuje.
      Pytanie czy warto takie przypadki zgłaszać do ARiMR czy skoro to firma zewnętrzna to nie ma sensu.Co w tym wypadku z RODO?
    • Przez potencjalnyrolnik
      Od dziecka chciałem mieć swój kawałek lasu. Po prostu swoją ziemię na, którą będę mógł przyjechać. Zbierałem sobie pieniądze i mam troszkę grosza. Od razu mówię, że ewentualne dopłaty nie są dla mnie JEDYNĄ motywacją do zakupu gruntu. Po prostu chcę tam co weekend czy dwa pojechać, zrelaksować się. Blisko jest jezioro, dużo lasów, można jeździć rowerem.  Niedawno weszła ta nieszczęsna ustawa i obrót gruntami rolnymi został utrudniony. Z tego co czytam i już się pytałem w sprawie sprzedaży od kilku pośredników to da się kupić grunt rolny nie będąc rolnikiem.
      Jest do kupienia ok. 5 ha gruntu typu podmokła łąka, w tym jakiś domek z pustaków betonowych do wyburzenia. Aktualnie pracuję zawodowo i chcę pracować do emerytury. Z tego co czytałem tracę z Żoną prawo do tzw. "kuroniówki. Jakoś to wezmę na klatę. Co sądzicie o takiej inwestycji?
    • Przez dawid1983
      Witam nie będąc rolnikiem wujek że swojego pola wydzielil mi działkę o powierzchni 20 arow w darowiźnie,i moje pytanie czy mogę ją przekształcić w budowlana a ziemia jest klasy 4,w pobliżu są zabudowania media iprad blisko do przyłączenia

• Przez Bartek2997
      Witam
      Zastanawiam się na ile opłacalny jest transport i sprzedaż piasku traktorem, oraz usługi ładowaczem typu rozgarnięcie przywiezionej ziemi/piasku itp... Wiadomo wiele osob równa teren w taki sposób wokoło nowo wybudowanych domów, czy choćby podwyższenie terenu pod budowę itp. Posiadam ciągnik MF 3060 którego używam do prac polowych, może nie jest zbyt mocarny ale myślę że na początek takiej działalności dał by radę. Rozważam do niego  kupno przyczepy jednoosiowej/tandem ok 6-8t oczywiście z wywrotem.  Do tego jeszcze jakiś nie najgorszy tur z łyżką. 
      Wiem że wiele osób zajmuje się tego typu usługami. Myślę że musiałbym zainwestować ok 20 000pln w maszyny aby zacząć. Z surowcem też nie ma problemu bo akurat mieszkam na terenach piaszczystych, miejscami działki nie mają więcej niż 10-40a wiec raczej drogie nie są.
      Czy jest to opłacalny interes? Dobrze by było gdyby się wypowiedział ktoś zajmujący się czymś takim. Jak z popytem na takie usługi?(woj. podkarpackie)
    • Przez Bercik92
      Witam planuje kupić od znajomego trochę pola które znajduje się w sąsiedniej gminie niż w której ja mieszkam oraz w której posiadam ziemię. W 2015r Dostałem od rodziny kawałek pola (na założenie gospodarstwa, posiadam trochę bydła oraz biorę dopłaty) a w 2016r skończyłem szkołę (liceum zaoczne). Od roku jestem ubezpieczony w krusie. Czy kwalifikuje się jako rolnik indywidualny? Oraz czy muszę wysyłać pismo do KOWRu?
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.