db09

przejęcie gospodarstwa a sprzedaż ziemi

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
db09    4

Dzień dobry,

Pisałem już w tej sprawie, ale nie otrzymałem klarownego wyjaśnienia. Sprawa wygląda tak: dwa lata temu przejąłem po rodzicach gospodarstwo o powierzchni około 10ha. Od kilku ładnych lat na tą ziemię rodzice dostawali dopłaty ONW. Teraz pojawił się temat sprzedaży działki o powierzchni ok. 1ha. Pytanie, czy będę zobowiązany w jakiś sposób rozliczyć się z ONW (teoretycznie ja dostaje ONW przez 2 lata) ? Ewentualnie, czy mogą pojawić się jakieś komplikacje z powodu sprzedaży ziemi? Z góry dziękuję za odpowiedzi!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DANDYS    3229

mając ziemię na siebie po przepisie, dopiero po 5latach możesz sprzedac albo podatek zapłacisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
db09    4

Przyszły właściciel będzie chciał w przyszłości przekształcić grunty rolne na działki budowlane. Wysokość podatku w takim przypadku byłoby to tylko 2% czy tak jak gdzieś słyszałem aż 19, a nawet 30%? 

Edytowano przez db09

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
db09    4

Tak czytam te przepisy i dochodzące do wniosku, że strasznie niejednoznacznie jest to określone.. Skoro sprzedaje ziemię powyżej 1ha osobie z wykształceniem rolniczym i działka ta pozostaje (powiedzmy) przez rok jako grunt rolny, a po tym czasie nabywca nagle chcę przekształcić ziemię na działki budowlane to ja płacę wtedy 19% podatku? Skąd mogłem wiedzieć co przyszły kupujący będzie chciał z nią zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kupujący ziemię płaci podatek od transakcji, jak będzie chciał przekształcić to zapłaci, ty zapłacisz podatek od darowizny jeśli nie minie 5 lat, od daty darowizny. 

Edytowano przez Adrian_K_90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
db09    4

Zależy mi na sprzedaży, bo potrzebuję pieniędzy. Ponadto sprzedaż odbywa się w rodzinie więc.. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorzk4    68

19 % jak nie minelo 5 lat. chyba ze wykarzesz ze pieniążki pójdą na cele mieszkaniowe lub budowlane dla siebie to wtedy 2%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sewa    0

Od 1 stycznia tego roku od nie ma podatku od sprzedaży podarowanej ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sewa    0

Nie jestem pewien. Ja upewniałem się dzwoniąc do US i mi potwierdzili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez piotreks90
      Witam
      Mam pytanie rodzice planują przepisać mi kilka hektarów ziemi lecz mam skończone technikum o profilu nie  rolniczym a odrazu po szkole podjąłem pracę na etacie. Z przepisaniem ziemi to raczej nie będzie problemu ale żeby być '' rolnikiem '' w dzisiejszych czasach potrzebne jest wykształcenie , co mogę zrobić czy jest jakieś obejście przepisów, nadmienię że pracuje z rodzicami od małego. 
      Oraz mam drugie pytanie odnośnie założenia nowego siedliska na przepisanej zmieni potrzebuje być rolnikiem , jak ktoś ma szerszą wiedzę niech udzieli mi trochę wiadomości w przystępny sposób
    • Przez NEWDEERE
      Witam zwracam się do was z tematem który może się wydać dość kontrowersyjny ale... hmm. Chodzi mi o Wasze sugestie na temat czy była by realna szansa powodzenia zaczęcia hodowli krów mlecznych od zera. W obecnej chwili prowadzę gospodarstwo o powierzchni ok 100 ha w tym połowa własne połowa dzierżawione z zwierzaków to ok 60 loch od których sprzedajemy prosięta i ok 100 szt opasów . Trzoda no to wiadomo dramat był jest i będzie i od dawna zastanawiamy się nad likwidacją stada a co do opasów to hmm cielęta dosyć drogie dochód bardziej rzutowy a nie stabilny a co to krów może to się wydać dziwne ale uważam że comiesięczna wypłata za mleko jest bardziej stabilna + cielak oczywiście tak wiem że nie wszystko można przewidzieć no ale to jak i w każdej dziedzinie... Chce zaznaczyć na początku ze nie jestem w tym temacie zielony i wiem jak praca przy krowach wygląda i jakie się z tym wiążą poświęcenia bardziej chodzi mi o to czy uważacie ze warto i czy dało by to zyski zadowalające myślałem na początek o stadzie 60 sztuk a i co sądzicie o krowach pierwiastkach z zagranicy typu Niemcy Dania. Prosił bym o ewentualne podpowiedzi jak zacząć, mleczarnie godne polecenia itp ... dodam tylko ze krowy bardzo lubię od dziecka i chciałbym połączyć pasje z pracą. z góry dzięki za rozsądne odpowiedzi, podpowiedzi. 
       
       
    • Przez qtasiarz
      Czołem, zastanawiam się nad pewną możliwośćią i chciałbym dowiedzieć się czy ktoś z Was mógłby mi pomóc to rozegrać.
      Mianowicie, mój ojciec ma 38ha dzierżawy od ANR i od kilkunastu lat jest na rencie, ale jako że jest czynnym rolnikiem, to dostaje tylko mały procent tej renty (200 zł/mies). Teraz ja skończyłem szkołę i chciałbym przejąć całe jego gospodarstwo, a jego wysłać na pełną rentę, ale on twierdzi, że nie można przenieść na mnie gospodarstwa z uwagi na tę dzierżawę z ANR, że jej niby przepisać nie można.
      Mieliście podobną sytuację? Jest możliwe przepisanie na mnie ziemi z ANR z całym gospodarstwem?
    • Przez nowa11
      Posiadam 3ha ziemi rolnej (piękny widok na jezioro) myślę o wynajęciu jej na cele turystyczne.Jak to wygląda od strony prawnej (czy muszę przekształcić , jaka z umową wieloletnią itd.)🤔
    • Przez mechanizator72
      Witam, pracuję na fermie bydła mlecznego, sama ferma liczy 1300 krów, ale nie o to chodzi. Zarabiam nieco ponad 3000 netto, moi rodzice prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 20 ha, obecnie mamy 46 opasów. Od pewnego czasu pomagam finansowo w rozwoju gospodarstwa, w ciągu roku z około 30 sztuk powiększyliśmy nasz inwentarz do około 50, co jest wzrostem o 40%, czyli całkiem sporym jak na 12 miesięcy.  Sprawia to też, że w tej chwili w gospodarstwie jest spory procentowy udział sztuk do 1 roku. Czy waszym zdaniem warto nadal w to inwestować, aby dojść do granicy 100 sztuk i za kilka lub kilkanaście lat rzucić pracę na etacie i żyć z gospodarstwa, czy może nie bawić się w samodzielną działalność i żyć  z tego co zarabiam?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj