lapa000

Wiosenne nawożenie żyta

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lapa000    0

Może ktoś z was będzie chciał podzielić się własną opinią.

Mianowicie chodzi o nawożenie azotowe żyta i w tym roku padła decyzja o doświadczalnym zastosowaniu azotu w jednej dawce w postaci saletry i dawce 120N/h. Co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lapa000    0
1 godzinę temu, AgroTuning napisał:

120 kg N w czystym składniku??

Dokładnie tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroTuning    7

Skąd pomysł na jednorazową dawkę? Z mojego doświadczenia wynika, że dzielenie na dawki ma uzasadnienie.

Po 1: azot dawkujesz w różnych fazach rozwoju rośliny w ilości, której w tym momencie potrzebuje.

Po 2: azot na długo nie zostanie w glebie, jeśli nie będzie wykorzystany to po prostu się zmarnuje.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kowal1108    22

Witam. Ja zrobię tak. W sobotę dawka około 150 kg polifoski 6 na ha. potem za jakiś miesiąc po jakieś 70 kg saletry i 70 kg saletrzaku zmieszanego razem. Pytanie czy na polifoska nie straci wartości odżywczych jak będzie nad ranem lekki przymrozek.  Co o tym sądzicie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kowal1108    22

No tak około 3 tygodni. W Polifosce też jest trochę N. Np dzi temperatura na - i rano padał śnieg... dlatego za jakieś 3 tygodnie.  Chodzi mi o to czy w - temperaturach działa  ani idzie w powietrze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroTuning    7

Musisz zdawać sobie sprawę że rozsiewanie pogłówne npk na wiosnę to kiepski temat ale nie z powodu azotu. O wiele gorsza sytuacja ma się z fosforem, który jest nieruchliwy w glebie. Jak go dajesz pogłównie i kiepsko się rozpuści to w zasadzie masz duże straty. Korzenie rosną do dołu a nie do góry. Z azotem jest sytuacja o wiele prostsza. I też dołączam się do pytania CZEMU TAK PÓŹNO TEN AZOT??

Jeśli chodzi o azot i przymrozki to mróz zaszkodzi tylko w ciągu kilkunastu godzin po tym jak roślina pobierze azot. Nie ma co się na to oglądać tylko sypać. Wyobraź sobie że rusza wegetacja i żyto zaczyna pobierać składniki z gleby i jak teraz nie ma to z automatu programuje plon względem tego co może pobrać. Jak jest mało azotu na start to nawet jeśli później nasypiesz 300 kg saletry to tylko urośnie łodyga a nie kłos...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453

@kowal1108  Ja co prawda mam żyto na kiszonkę i dlatego się tak mocno nim nie przejmuję ale azot dostało wczoraj po 6 rano bo był przymrozek -3°. Miałem nadzieję że ziemia się nie przerwie, ale kicha na glinie narobiłem kolein. A w najbliższym czasie nadają znaczne ocieplenie także akurat. Poza tym czekałem właśnie aż przymrozi trochę w nocy bo jest mokro na polach, i w dzień wcale bym się nie pchał.

Edytowano przez Skoczek1994

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian09    61

Panowie czym skracacie żyto? odmiana dańkowskie złote Gleba dość piaszczysta, to jedno skracanie chyba powinno wystarczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OFRK    15
Dnia 14.03.2019 o 11:44, adrian09 napisał:

Panowie czym skracacie żyto? odmiana dańkowskie złote Gleba dość piaszczysta, to jedno skracanie chyba powinno wystarczyć?

Jaka klasa gleby? Ile npk? Ile azotu planujesz? 

Napisz coś więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez grzesiek0530
      Witam jakie macie doświadczenie w tej uprawie, oprysk kiedy od ,czego itp. Ile siejecie na ha?
    • Przez luksa0812
      Witam .  Mam dużo ziemi w 5-tej i 6-tej klasie jakie odmiany żyta hybrydowego można na niej siać .
       
    • Przez AGROFARM85KALI
      Witam mam pytanie w tym roku skupiłem się na zbiorze Siana i mam sporo łąk nowych które nie widziały nawożenie od dawna.Zebrałem z nich około 4 tygodni temu siano i teraz zastanawiam się jakie nawożenie zastosować aby jeszcze raz zebrać pod koniec września  Mam Gnojowicę do bólu na przykład.
      Łąki są na terenie nizinnym przy małej rzece ile tej gnojowicy wlać na ha i czy też posiać jakiś nawóz.Na weekend zapowiadają deszcze dajcie znać co radzicie.Pozdrawiam  Dzieki
    • Gość
      Przez Gość
      Dzień Dobry wszystkim. Chcę posiać 8 hektarow żyta na kiszonkę ale nigdy tego nie robiłem. Mam kilka pytań . Ile kg żyta na hektar dajecie na kiszonkę ??? Czy tak samo jak na ziarno ???  Czytałem że jedni daja 150 kg ale widzialem tez że nawet 300 kg/ha . Jak ma się to w praktyce ??? Macie porownanie siejąc 150 a 300 kg/ha ??? I czy wałujecie pole po siewie czy może po zimie pole samo się ułoży i nie będzie problemów z kamieniami i koszeniem ??? Dzięki za odpowiedzi
    • Przez Kamkow1
      Witam. Jestem młodym początkującym rolnikiem więc potrzebuję kilku porad odnośnie żyta. 
       
      Mianowicie posialem żyto Serafino które w tamtym roku było brane z centrali.  
      Przedsiewnie dałem 120 kg/h Tarnogranu. Lecz chciałbym się dowiedzieć jaki nawóz oraz w jakiej ilości polecacie na wiosnę  aby plon był w okolicach 6t/h. Oraz jakie środki stosować. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj