Mariusz123456

Mangalice czy to się opłaca

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witajcie. Szukam informacji na temat opłacalności chowu ekstensywnego mangalicy.

Zakladajac fakty poniżej.

sruta kupowana licząc 2 kg na dorosła szt dziennie

200-300 kg odpadków warzywnych z zaprzyjaźnionego przedsiebiorcy

caly rok na dworze w ogrodzeniu o wym 20x10 metrów po 3 loszki plus knur

zamierzsm mieć 10 takich zagród plus 2 zagrody na warchlaki zaraz po odstawieniu oraz tuczniki od 40- do maxa oraz 2 na loszki w tym samym zestawieniu

wiem ze masa roboty i kasy przy montażu wygrodzen plus pastucha lecz liczę się z tym

dodatkowo powiedzmy 1 ha dyni na jesień do skarmiania plus jakies cukinie kabaczki a na zimę kupowana kiszonka z qq

czy ktos może się ustosunkować do mojego pomysłu? Poprostu mam bardzo dużo czasu wolnego przy herefordach a jakoś na etat się nie wybieram bo wole poświecić czas żonie i dziecku


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, rudinho11 napisał:

jaka cena za kg świni i czy masz na to zbyt?

Mam zbyt na wołowinę na zasadzie ze zawozimy byczka do ubojni a klient odbiera całe mięso. Mam kilka zapytań o dobra wieprzowinę i mysle ze 6-7 zł mógłbym wziąć za kg pod warunkiem ze byłoby by brane całe tusze. 


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemekuliski    126

na kanale lubuskie angusowo jest pokazane cos o chodowli mangalic. ogólnie yo im więcej będziesz miał własnej passy tym lepiej wiec nie wiem czy zamiast kieszonki z qq nie lepsze będą srutowane ziarna qq z owsem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, przemekuliski napisał:

na kanale lubuskie angusowo jest pokazane cos o chodowli mangalic. ogólnie yo im więcej będziesz miał własnej passy tym lepiej wiec nie wiem czy zamiast kieszonki z qq nie lepsze będą srutowane ziarna qq z owsem

Tak lubuskie Angielek było inspiracja by nad tym myśleć wgl. Lecz oni maja kilka sztuk i wątpię by były zyski z tego. Ja potrzebuje zysk na czysto 15-20 tys rocznie właśnie z dodatkowej działalności. W porywach miałbym nawet 30 loch plus 5-10 knurkow oraz dużo prostaczków warchlaczkow no i tuczników. Mało info w necie a ci co maja to nie chcą rozmawiać o finansach niestety


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, robi57362 napisał:

a gdzie asf w takim wypadku ?

No to tez może być problem lecz jestem zdania za asf to jest wymysł rzadu i UE lecz jeszcze nie dowiadywałem się na ten temat. 


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolego zacząć tę hodowlę trzeba od bio asekuracji ! To też spore koszta .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2354
Mariusz123456 napisał:

3 minuty temu, robi57362 napisał:

a gdzie asf w takim wypadku ?

No to tez może być problem lecz jestem zdania za asf to jest wymysł rzadu i UE lecz jeszcze nie dowiadywałem się na ten temat. 

to najpierw dowiedz sie jakie są wytyczne prawne i policz wszystko


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podjechać do gminy by się o tym dowiedzieć czy jak? Aż wstyd przyznać ale nie znam się. A 2 świnki luzem chodzą ciagle to oby nie przyczepili sie


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No jakiś mandat może wpaść na konto .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

a ta świnie nie potrzebuje większych przestrzeni niż 200m2 na stadko? To chyba jakiś pastwiskowy gatunek świni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

TAK pastwiskowa węgierska mangalica

Te 4 zagrody na warchlaki i tuczniki planują nawet na 1 ha powierzchni. 


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2354

napewno musisz udac sie do państwowej inspekcji weterynaryjnej dalej pewnie cie pokieruja


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, robi57362 napisał:

napewno musisz udac sie do państwowej inspekcji weterynaryjnej dalej pewnie cie pokieruja

DOBRA dzięki odezwe sie jak coś sie dowiem


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rollo29    81

Wolne świnie z czerwonej strefy powodzenia w hodowli😁😁😁😁😁https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.agrofoto.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/wolne-swinie-z-czerwonej-strefy,80386.html&ved=2ahUKEwjx2q6OoZHgAhVCJFAKHUZyB8oQFjAAegQIBxAB&usg=AOvVaw296N_VzMiynhYTB4kP41BK

Edytowano przez rollo29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak czytałem to lecz jestem na etapie planowania i przemyśleń. Dziekuje

  • Like 1

12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarpo16x    3

Ja bym radził zejść na ziemię. Nic Ci nie zostanie na czysto. Taka świnia musiałaby kosztować co najmniej 2x więcej niż z konwencjonalnego chowu. 

Biorąc pod uwagę ASF to w ogóle nie ma tematu. Obejrzyj sobie jakiś film typu Equlibrum czy film o zarazie zombie.  W obliczu występowania wirusa ASF w środowisku nie ma mowy o takich przedsięwzięciach. Jest to zbyt ryzykowne dla branży, dla gospodarstw które z tego żyją... Wiesz co to rachunek prawdopodobieństwa?

To pomyśl sobie o kruku, który wydziobał kawałek kichy dzikowi a potem lecąc nad twoją zagrodą wypada mu z dzioba ten kawałek. Jaką masz pewność, że nie dojdzie do takiej sytuacji? Niestety zbliżamy się do czasów przedstawianych w futurystycznych filmach. Wszystko będzie sterylne a taki chów zobaczymy jedynie w archiwach. To jest tragiczne, bo na naszych oczach kończy się pewien etap historii, czyli ekstensywny rodzaj chowu świń, który jeszcze niedawno można było spotkać w każdej wsi. 

Próbuję sobie wyobrazić jak z ASF poradzą sobie w Wielkiej Brytanii, gdzie chów pastwiskowy stanowi dużą część produkcji. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sadek9    186

Tak, tylko w Anglii już dawno pozbyli się tego szkodnika dzika i mają spokój, a i jakoś nie było katastrofy ekologicznej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Akurat pozbyli się tylko na trochę, i dzik znów tam wraca. Zaś na temat wybijania szkodników, mam trochę inne zdanie. Całkowita eksterminacja zawsze będzie idiotyzmem. Tak jak to wymyśliły sobie swego czasu  chińskie władze. Masowa akcja wybijanie wróbli zamiast zakończyć się zwieszeniem ilości pozyskanego ziarna, skończyła się nową epidemią głodu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

Tylko wróble zżerają robactwo które może szkodzić rośliną uprawnym,a dziki?,co prawda też jestem przeciwnikiem wybicia do zera te 50 tyś szt powinno zostać w skali kraju,ładowanie środków w pastwiskowy chów trzody uważam w obecnej sytuacji związanej z ASF za samobójstwo,ciekawe jak zareaguje na ten pomysł Inspekcja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozmawialem rano z weterynarzem i mówił by poczekac 2-3 lata i teraz jeśli chce umoczyć to na własne ryzyko. Szczerze nie spodziewałem sie tak wielkiego problemu bo zawsze myślałem że musi być kontakt z chorą zwierzyną. Odnośnie moich dwóch świnek co chodzą cały czas po posesji to mówił że nie mam sobie głowy tym zawracać bo to bardziej działa jak pies. (jego słowa) No nic. Jeśli się nic nie zmieni do lata to będę szukał innego pomysłu na jakiś dodatkowy grosz. Mam nadzieje że tylko nigdy nie nadejdzie taki wirus groźny dla bydła w takiej skali


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie jestem tak dobrze zapoznany z ASF, ale czy były w Polsce jakieś rzeczywiste padnięcia? Na logikę, to przy takiej śmiertelności, to świnie leżałyby jak muchy, a dzików już dawno by nie było. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Były !   Dziki podobno zdychają , ale niektóre tylko przenoszą chorobą . W sumie to nikt dokładnie nie wie jak to się przenosi , Cała ta bio asekuracja , to bardziej udawanie że coś ktoś robi , niż prawdziwa prewencja .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mateusz1999
      Witam wszystkich mam 18 lat i stoję przed dylematem. Moi rodzice prowadzą gospodarstwo o powierzchni 60 ha i 30 krów mlecznych jako że ja kończę niedługo szkołę chciałem przejąć gospodarstwo bo kochać być rolnikiem na razie pomagałem tylko rodzicom a teraz sam bym mógł je prowadzić marzyłem o tym od dziecka. Jednak jest jedno ale a są nimi pieniądze. Mimo że uprawiamy opłacalne uprawy takie jak zboże z którego średnia wydajność z lat to 7-8 t, rzepak 3-3,5 t średnio i burak cukrowy 55-60 t ha wydajność krów nie jest też na złym poziomie bo około 6 tyś l na krowę. Oszczędzamy w granicach rozsądku na nawozach paliwach paszach itd. to czysty zysk nie jest za duży w sumie to wystarczy tylko na naprawy maszyn modernizacje to opłaty jedzenie i takie podstawowe sprawy dodam że jestem ryczałtowcem. Moi rodzice mówią żebym rolnictwo zostawił sobie jako hobby ale ja to kocham. Pytanie do was czy macie też tak że jak weźmiecie wszystko obliczycie to wychodzi że pracowaliście za darmo ?? 
    • Przez 22krystianek22
      Witam Panowie jak oceniacie ten pług? Wart swojej ceny? Podobno spawany tylko w jednym miejscu przy 2 skibie. Elementy robocze podobno w dobrym stanie, na wieżyczce luzów nie ma. jutro jadę go obejrzeć na co zwrócić uwagę?  Będzie pracował z renault 133.14
      https://www.otomoto.pl/oferta/rabe-werk-plug-4-skiby-zabezpieczenia-non-stop-3-1-dobry-stan-overum-lemken-ID6zh8c1.html?utm_source=refferals&utm_medium=traffic_exchange&utm_campaign=olx#xtor=SEC-8
    • Przez Olimi
      Witam
      Mam wielki dylemat odnośnie kupna john deere 8r czy ktoś może posiada taki ciągnik i napisze o jego awariach 😀😀
    • Przez nodenode
      Natrafiłem w necie na taki film, Lehmann agrotechnika kosi kukurydze na Łotwie. Kosi rzekomo tysiące hektarów. Gospodarstwo z ponad tysiącem hektarów kukurydzy na kiszonkę to raczej rzadkość ale jak ktoś ma setki hektarów kukurydzy to nie opłaca się mieć własnego sprzętu? Jaki waszym zdaniem jest próg opłacalności aby mieć własną sieczkarnie? A może Lehmann agrotechnika daj jakieś duże upusty dla klienta np: 500ha kukurydzy? W mojej okolicy jak kosiła sieczkarnia na biogaz to w ramach wygranego przetargu kosili kukurydze za 100PLN mniej niż cena rynkowa za jeden hektar.
       
    • Przez MarcinJaroslaw
      Jaki system z tych trzech się najbardziej opłaca:
      1.w gospodarstwie uprawia się zboża kukurydzę i łąki
      2.w gospodarstwie uprawia się kukurydzę i łąki a wszystkie zboża się kupuje
      3.w gospodarstwie uprawia się tylko kukurydzę a sianokiszonkę i zboża się kupuje 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj