farmer_89

Dlaczego kiszonka z kukurydzy w pryzmie sie psuje?

Polecane posty

farmer_89    20

Mam ciagle problemy  z grzaniem się kiszonki z qq w pryzmie i się troche miejscami psuje, wybieram z pryzmy recznie  a temperatura poniżej zera dlaczego tak się dzieje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

zależy tez jak szybko wybierasz ścianę , a jak ci się grzeje to pleśń jest ? Które miejsca ci się grzeją góra, boki , czy całość 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

albo jeszcze jakieś zanieczyszczenia , pamiętam jednego roku pryzma sie rozeszła przy deptaniu wepchałem na górę początek to wszystko było zapleśniałe bo wcześniej ugniecione znów zruszone i poszło . To samo jak błota nasiesie się kołami . 

 

Ale zależy też jak szybko pobierasz ścianę , jak za wolno to w pionie bedzie pleśnieć , w głąb nie chyba że błąd inny robisz jak widłami czy czym tam wyrywasz podważasz wgłębi i podnosisz ,moze nie widzisz tego ale zruszone już powietrze wchodzi i pleśń razem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camel_2159    96

Dużo zależy od fazy dojrzałości koszonej kukurydzy, im suchsza tym więcej na niej grzybów, wazne jest też żeby nie kosić zbyt nisko, no i wiadomo ubijać ciężkim sprzętem w miarę równomiernie rozprowadzona po pryzmie sieczkę, nie zakopywać się ciągnikami na pryzmie, nie podwalać ubitej już kiszonki i dobrze okryć folie na wierzchu żeby dolegała do kiszonki no i później w miarę równo i szybko wybierać kiszonkę.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

Nawet jak jest sucha kiszonka ( nie skrajnie)  dobrze ubita ciężkim sprzętem i porządnie okryta i przysypana najlepiej piachem to prawie nic nie odejdzie, a już na pewno nie zimą, ja wbijam się teraz łyżką w pryzmę co dzień wybieram ok 1,5 t i tylko resztki z ziemi podgarniam na kupę i 0 strat. Jeżeli bierzesz mało zrób wąską pryzmę a dłuższą. i co najważniejsze ubijać cienkie warstwy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na przyszłość możesz pomyśleć o użyciu zakiszacza, zrobieniu węższej pryzmy(szybciej będziesz wybierał), lepszym ugniataniu, i dokładniejszym okryciu. Możesz pomyśleć również o wycinaku. Całkiem nieźle się sprawdza przy mniejszych zapotrzebowaniach(równo odcięta ściana może na dłużej zachować świeżość).  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5586

A ja bym zapytał autora jakim sprzętem to było koszone bo jeśli np jednorzędówką kosił parę dni na jedną pryzme to też może być przyczyną. Mogła być też uszkodzona folia , nie zauważyłeś dziur i w ich miejscach się psuje.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matijas67    2

Jak kukurydza kodzona była sucha (A w tym roku miejscami tak było) to sama może trochę plesniec, ale jak użytkownik odkryje od razu metr A bierze mało to też się popsuje😒

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    517

We wszystkim co piszecie jest prawda , a ja podam przykład  z własnego podwórka z tego roku qq miałem bardzo suchą ( mam lekkie gleby i ubiegłoroczny brak opadów zrobił swoje ) pryzmę mam taką że odkrywam 1 metr szerokości i to wystarcza na 1,5 tygodnia więc ubywa powoli a odpadów zero ani grama się nie psuje , ale bywało różnie w poprzednich latach , a i folia nie była przykryta 


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

byla koszona porzadnym  sprzętem ale awaria spowodowala  rozlozenie roboty na dwa dni ubita dobrze moze fakt ze mam za szeroka  i odkrywam metr i na dwa tygodnie wystarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

ale ile wybierasz metr całej szerokości raz na dwa tygodnie (tzn stopniowo przesuwając się od jednego boku do drugiego ) ?

A może ci pleśnieje w miejscu co była przerwa , w każdym razie masz odpowiedz pryzma za szeroka , też jak zaczynałem z kuku to dałem pryzmę z 8 x 30 i wolno szło wycinanie wycinakiem i się właśnie psuła mimo że chyba metr bieżący pryzmy szedł na tydzień może mniej tyle że na dwa razy .Przy mrozach pleśniało a wiosną to już całkiem . 

Potem zrobiłem 7 x 45 to już metr bieżacy pryzmy skarmiało się w 4 dni , potem był problem wiosną ale to za to że powietrze na koniec doszło w końcu pryzma oponami zakryta a pół roku otwarta. Najlepsze to te co odwozili po co taka długa a wąska i długa 

Teraz mam dwie pryzmy około 6x 30 to powinno być lepiej pod koniec .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
    • Przez Roldaw123
      Jaka będzie optymalna  prędkość siewu kukurydzy siewnikiem Gaspardo sp4. 
      Jest to siewnik punktowy. 
    • Przez Arekm
      Witam, potrzebuje pomocy, mianowicie widocznego zdjęcia tabeli wysiewu przedstawionej na moim zdjęciu. Ważne informacje się starły, bo maszyna ma już swoje lata. Model jest stary jak świat, możliwe że z lat 70. Załączam też zdjęcie modelu tego siewnika. Za pomoc będę ogromne wdzięczny! 🙂


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj