romanewas

Czy lekki MF nada się do zapięcia masztu od sztaplarki z wysięgiem na 3,5m albo nawet ponad 5m?

Polecane posty

romanewas    0

Witam

Rozpoczynam w tym roku budowę i potrzebuję kupić ciągnik którego jednym z zadań będzie podawanie na wysokość materiałów budowlanych. Jednorazowe podanie szacuję na nie więcej niż około 100KG na wysokość 3,5m a czasem sporadycznie ponad 5,5m. Z przodu ciągnik chcę zaprzeć na TURze aby się nie gibnął na bok (podnieść przód) i wio do góry:). Kolejne zadanie do wykonania to będzie rozładunek palet z TIRa z materiałami budowlanymi. Dodam, że waga palety może oscylować w granicach 1tony. Myślałem o MF 135 ale na TUZie chyba będzie trochę za mało?? Waga masztu w granicach 500KG a do tego kółko podporowe kolejne 100-150KG czyli udźwig na TUZie ponad 1600KG wskazany (1500 min). Poza tym te małe MFy z tego co czytam mają mały wydatek z pompy (tylko 14litrów bodajże?). Co mi doradzicie? Chcę aby traktor był o mocy rzędu nie więcej niż 50KM oraz o wadze do 2 ton (poza tymi pracami będzie wykonywać później bardzo lekkie prace typu koszenie trawy i odgarnianie śniegu zimą z pługiem więc nie chcę 3 tonowego kolosa :). Co mi Szanowni Koledzy i Koleżanki doradzą? Dodam, że jestem laikiem jeśli idzie o traktory i miałem do tej pory kontakt tylko z T25... Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Roman

 

ps. przykład masztu tutaj: https://www.olx.pl/oferta/maszt-5-2-m-lub-3-3-m-przystosowany-do-ciagnika-sztaplarka-CID757-IDsMSbx.html tylko nie wiem czy on nie za ciężki? może się jakieś lżejsze znajdą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Do lekkich prac jak najbardziej do rozładunku tira czy przewożenia tonowych palet to już ciągnik dużych gabarytów będzie potrzebny. Do dołu maszty polecam przyspawać kawałek np. profilu i nie będzie tak dużego ryzyka przywrócenia w bok


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanewas    0

Ok ale nie chcę kupować dużego ciągnika gdyż później z nim nic nie zrobię a kupować/sprzedawać to za dużo zachodu... Koleś co robi te maszty twierdzi, że nawet 1tonę idzie dźwignąć zwykłym ciapkiem (z kołem podporowym)!? Co do rozładunku palet to kombinowałem w ten sposób, że maszt będzie stał swoim ciężarem na tym kole podporowym i po prostu będę odjeżdżał ciągnikiem po dźwignięciu palety z samochodu (ciężar ma być oparty na kole podporowym w czasie jazdy także). Czy to realny pomysł? Oczywiście jakoś utwardzę nawierzchnię w miejscu rozładunku (może jakieś stare płyty chodnikowe czy coś)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Raczej trudno mi sobie to wyobrazić, nikt w okolicy nie ma ładowarki lub dużego ciągnika z turem?


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

Zakładanie takiego masztu do takiego traktorka jest dość ryzykowne, strach, że się przewróci i to nie tylko na bok ale i do tyłu. Potrójny maszt czyli taki na 5 metrów to sobie wybij z głowy. Do rozładunku najmij np koparko ładowarkę a podawanie np taczek zaprawy na pierwsze piętro to najlepiej zrobić wyciąg budowlany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

kolego dopuki nie mialem wozka to zdejmowalem i ladowalem ciężarówki zdejmowalem suporex (ok750kg) klej 1200kg tylko do zdejmowania używałem ciągnika ponad 100km musisz miec duzo placu manewrowego to raz dwa dosc rowny teren. ale ładowalem skrzynie ok 500kg z warzywami zetorem 6211 jezeli masz cos kupowac to kup jakiegos widlaka polskiego na blizniaku gpw koszt ok 7tys po budowie sprzedaz go i kupisz jakis traktor taka moja zada i ja traktorem podnosilem palety z suporexem tylko na strop to ok 3 m bo wyzej bym sie nie odwazyl palety z suporexem sa dosc wysokie a waskie


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rsiejka    61

Ja osobiscie do pracy z masztem uzywam mf 235. Maszt wazy okolo 200-250kg a zasieg ma 3,2 plus podnosnik. 200-220kg ma przodzie i 500kg na maszcie nie robi na nim wrazenia. mysle ze 600kilo powinien dac rade, a jakby dac 250kg z przodu to fajna praca by byla. Sasiad ma tez 235 albo juz 2812, ale nie wiem jaka waga jego masztu. 2 skrzynie jablek po 400 laduje bez problemu na solowke. Nie probowalem podnosic swoim na pelna wysokosc ale 500 kg na 2 skrzynie wstawialem czyli okolo 1,6. Wyzej nie bylo potrzeby. Mysle ze jak masz miec go opartego na wlasnych kolach to mozesz brac tyle ile przod bedzie sie trzymal ziemi ile hydraulika da rade podniesc. Wiadomo 5m to duzo ale jakies 100 kilo powinien dac rade. Jak nie to wiatru dobic zeby sie nie bujal na oponach i jazda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
t25a1    294

A potrzebny był następny temat skoro inny założyłeś 2 dni temu.A w obu ciągniesz to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alamo    1514

Kiedyś malowałem dach na wysokości do tego zrobiłem drabinę z surowego drewna sosnowego długość 20 metrów,bardzo ciężka i zamocowałem ma tura C360 czyli 20 metrów przed 60 tką i do góry ją na 8 metrów,ciągnik jeździł bez przeciwwagi na terenowych

Edytowano przez Alamo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubaguzik    321

ciapkiem to i półtora dzwigniesz i to przodem, ale 5.5m ciapkiem nawet 100kg, z kółkami to lekko mówiąc głupota. Chyba że masz w miejscu podnoszenia idealnie wypoziomowane to z rozsądkiem i używając kółek podporowych możnaby pomyśleć


Nie zezwalam na umieszczanie moich zdjęć na różnego rodzaju blogach lub galeriach i używania w celach komercyjnych bez mojej zgody! Wszelkie prawa zastrzeżone!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alamo    1514

Wiadomo że początek ma wagę największą a ku górze dłużyca zwęża się,a tur przy tak długim metrażu by osiągnąć 8m na końcu wystarczyło unieść na 140cm.Drabinę do malowania opuszczało się na dach i wtedy można się "wspinać"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanewas    0
3 godziny temu, Bartek933 napisał:

Raczej trudno mi sobie to wyobrazić, nikt w okolicy nie ma ładowarki lub dużego ciągnika z turem?

Nie ma - to jest miasto.

3 godziny temu, margoo78 napisał:

Zakładanie takiego masztu do takiego traktorka jest dość ryzykowne, strach, że się przewróci i to nie tylko na bok ale i do tyłu. Potrójny maszt czyli taki na 5 metrów to sobie wybij z głowy. Do rozładunku najmij np koparko ładowarkę a podawanie np taczek zaprawy na pierwsze piętro to najlepiej zrobić wyciąg budowlany.

To już przemyślałem- żaden wyciąg bo budynek jest duży i nie chcę z tym biegać ani z pustakami tylko podawać tam gdzie potrzeba. Przenoszenie wyciągu jest upierdliwe. Jak pisałem - nie ma niestety koparko-ładowarek w pobliżu a sam nie dysponuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

A nie możesz zamówić ciężarówki z dzwigiem do rozładunku?


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanewas    0
2 godziny temu, wojtal24 napisał:

kolego dopuki nie mialem wozka to zdejmowalem i ladowalem ciężarówki zdejmowalem suporex (ok750kg) klej 1200kg tylko do zdejmowania używałem ciągnika ponad 100km musisz miec duzo placu manewrowego to raz dwa dosc rowny teren. ale ładowalem skrzynie ok 500kg z warzywami zetorem 6211 jezeli masz cos kupowac to kup jakiegos widlaka polskiego na blizniaku gpw koszt ok 7tys po budowie sprzedaz go i kupisz jakis traktor taka moja zada i ja traktorem podnosilem palety z suporexem tylko na strop to ok 3 m bo wyzej bym sie nie odwazyl palety z suporexem sa dosc wysokie a waskie

Po co mi widlak skoro nie mam utwardzonego terenu? Trochę płytek położę w miejscu gdzie się będą naczepy podstawiać ale dalej już trawa... Poza tym potrzebuję też TURem piach np dowozić do wykopu na podbudowę czy później pod kostkę itd, itp. Co do podnoszenia - to nie chcę podnosić na raz więcej niż 100KG gdyż zdaję sobie sprawę z ryzyka.

1 minutę temu, Bartek933 napisał:

A nie możesz zamówić ciężarówki z dzwigiem do rozładunku?

Nie - większość dostaw będzie jechała zwykłymi naczepami często w doładunku.

2 godziny temu, rsiejka napisał:

Ja osobiscie do pracy z masztem uzywam mf 235. Maszt wazy okolo 200-250kg a zasieg ma 3,2 plus podnosnik. 200-220kg ma przodzie i 500kg na maszcie nie robi na nim wrazenia. mysle ze 600kilo powinien dac rade, a jakby dac 250kg z przodu to fajna praca by byla. Sasiad ma tez 235 albo juz 2812, ale nie wiem jaka waga jego masztu. 2 skrzynie jablek po 400 laduje bez problemu na solowke. Nie probowalem podnosic swoim na pelna wysokosc ale 500 kg na 2 skrzynie wstawialem czyli okolo 1,6. Wyzej nie bylo potrzeby. Mysle ze jak masz miec go opartego na wlasnych kolach to mozesz brac tyle ile przod bedzie sie trzymal ziemi ile hydraulika da rade podniesc. Wiadomo 5m to duzo ale jakies 100 kilo powinien dac rade. Jak nie to wiatru dobic zeby sie nie bujal na oponach i jazda.

Możesz mi powiedzieć co to za maszt taki lekki?? Jakieś fotki, nazwę itp mógłbyś wkleić? Na 235 jaka jest wydajność pompy i możliwe obciążenie na TUZie??

2 godziny temu, t25a1 napisał:

A potrzebny był następny temat skoro inny założyłeś 2 dni temu.A w obu ciągniesz to samo.

Tam już skończyłem gdyż T25 idzie do żyda :(

1 godzinę temu, kubaguzik napisał:

ciapkiem to i półtora dzwigniesz i to przodem, ale 5.5m ciapkiem nawet 100kg, z kółkami to lekko mówiąc głupota. Chyba że masz w miejscu podnoszenia idealnie wypoziomowane to z rozsądkiem i używając kółek podporowych możnaby pomyśleć

No ktoś tu doradził żeby zrobić szeroką belkę na które by się to opierało. Dodam, że te 5,5 to było by baaaardzo rzadko - głównie 3m w 95%... Może na te 5,5 to sobie poradzę tak, że te lekkie elementy (np płyty warstwowe, elementy instalacji PV) jakoś ręcznie wrzucę z rusztowania na dach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
t25a1    294

Ale ja nie mówię o kupnie,tylko mam materiał na placu zamawiam dźwig i ci podaje gdzie chcesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanewas    0

No to ile zapłacę za miesiąc takiej usługi? Pewnie więcej niż za maszt do traktora i to z dwa razy. Kolejna sprawa - pozostaje i tak rozładunek aut z towarem (tych które przyjadą na zwykłej naczepie nie rozładuję żadnym dźwigiem ani HDSem bo dach przeszkadza).

http://www.traktorpedia.pl/massey-ferguson-130-152-dane-techniczne/

Z tego co widzę to MF 152 by spełniał wymagania. Na TUZie ma 1800KG a pompa ma wydatek aż 62 litry. Czy ktoś ma takiego? Ciężko taki dostać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanewas    0

Dobrze po przemyśleniu i sugestii kolegi z drugiego wątku rozważam taki ciągnik (ten jest ciężki - 3120KG + jeszcze TUR to pod 4 tony pewnie podejdzie):

https://www.olx.pl/oferta/massey-ferguson-165-nie-ursus-360-ladowacz-czolowy-wspomaganie-CID757-IDvk2PV.html#1a840f3f4c

Tylko, że tam jest sporo do roboty - uszczelniacz cieknie na silniku, akumulator wyrąbany całkiem, luzy a te malowanie to oni na rdzę to farbą przykryli (masakra)... Czy ktoś zna może jakiegoś dobrego mechanika w rejonie od Włocławka na północ kraju w kierunku Gdańska aby porobić te cudo? Oczywiście nie chcę wydać majątku ale może to być robione powoli (nawet bardzo - bo mam jeszcze czas na ruszenie z budową) ale dokładnie... Chciał bym jeszcze wymienić opony z przodu na balonówki - jakie największe by tam podeszły? No i spalanie sprzedawca twierdzi, że to nie weźmie więcej niż C360 na mtg??

Wydaje mi się, że tutaj maszt triplex nie zrobi na nim żadnego wrażenia - udźwig na TUZ ponad 1700KG a wydatek pompy 20,5l...

Jakieś generalnie uwagi o tego typu sprzęcie? Boję się, że to straszny kolos jak na moje potrzeby trochę... Czy po trawniku jak takim ciężarem na balonówkach będę latać to nie poniszczę trawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

To czego chcesz jest nie realne. Nie ma tanio i dobrze i nie ma małego ciągnika o ogromnym udźwigu


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanewas    0
2 minuty temu, Bartek933 napisał:

To czego chcesz jest nie realne. Nie ma tanio i dobrze i nie ma małego ciągnika o ogromnym udźwigu

Dlatego rozważam dzięki Waszym sugestią (za co jestem bardzo wdzięczny!) opcję średniego ciągnika - spójrz na mój poprzedni wpis...

 

Edytowano przez romanewas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez nitek
      Witam, zastanawiam się nad kupnem ciągnika do prac leśnych, chcem żęby miał ponad 100 km, i była to mocna konstrukcja, temu myśle o 1224 lub 1614.
       
      Chciałbym żeby użytkownicy napisali coś o tych ciągnikach, jak się sprwują, czy są awaryjne, ile spalają.
      Ciągnik wykorzysttwałbym do zrywki dłużycy, lub transportu zrębków przyczepą lub przyczepami.
    • Przez pietrek1990
      Witam Kolegów. mam pytanie. czy ktos mocowal maszt od raka na przód ciagnika ? tak sie sklada ze mam taki maszt i chcialbym zalozyc go na przod. maszt bedzie podnosil bigbagi i planowany jest montaz na 1634. ma ktos jakis pomysl na dobre solidne mocowanie a moze juz ktos takie wykonal pozdrawiam
    • Przez Jacek8l
      Witam!
       
      Poszukuje ciągnika do koszenia trawy i różnych chwastów na dosyć nierównym terenie. Działki mam rozrzucone więc maszyna musi być lekka ponieważ moja laweta ma 1,5t ładowności. W poprzednim sezonie skosiłem wszystko pocziwym Ursusem C-360, przystosowanym traktorkiem ogrodowym 18KM i kosą Hurqvarny.
      Planuje zakup specjalistycznego sprzętu ale na ten sezon potrzebuje wsparcia dla C-360, poszukuje ciągnika o poniższych kryteriach:
       
      -masa własna ~1500kg (ograniczenia lawety)
      -moc ~35KM (nie używam kosiarki bijakowej więc powinno wystarczyć te 30KM)
      -cena najlepiej coś w przedziale 10-20 tys.pln, nie chcę wyrzucać w taką maszyne zbyt wiele
      -nie zależy mi na kabinie, wyglądzie i wygodach
       
      Fajnie jakby miał w miare szerokie koła i przedmi TUZ/WOM ale przy tej wadze i cenie to wiadomo. Miałem na oku New Hollanda TC35A ale koleś okazał sie oszustem.
       
      Poradźcie coś
    • Przez waldi33
      poszukuje lekkiego siewnika 2,5m proszę o pomoc .podajcie typ masę lub link z zdjęciem .
    • Przez Klaku
      Cześć poszukuje nazwy modelu jakiegoś pługa 3 skibowego obrotowego mechanicznie. Pług ten musi być nie wielki i lekki.
      Pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj