Gość

Byki i mamki na samej kukurydzy , sianokiszonce i sianie

Polecane posty

Gość   
Gość

Witam wszystkich . Nie znalazłem podobnego tematu na forum . Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was probowal opasu byków na samej kiszonce z kukurydzy oraz sianokiszonce i sianie . Byki urosną na tym ??? Wydaje mi się że zależec mogło by to od rasy .. że np. dana rasa lepiej wykorzystuje pasze objętościowe. I jak taki system sprawdza się w żywieniu mamek ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelKtm525    193

u mnie mamki jedzą tylko siano i sianokoszonke rasy mam różne i mm i Charolez i bb i bardzo dobrze wyglądają powiedział bym nawet że są za tłuste po zimie bo latem tylko wypas na łąkach. A bykom dodaje srute zbożowa po około 2 kilo rano i wieczorem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelKtm525    193

ale trzymam tylko swoje byki nie dokupuje żadnych i miesnosc na wbc wychodzi około 60% a sprzedaje przeważnie do 20 miesięcy jedno lato przy mamce też nic więcej nie dostają prócz mleka i trawy na łące a później już zima na obrorze i tam jedzą jak pisałem wyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, PawelKtm525 napisał:

u mnie mamki jedzą tylko siano i sianokoszonke rasy mam różne i mm i Charolez i bb i bardzo dobrze wyglądają powiedział bym nawet że są za tłuste po zimie bo latem tylko wypas na łąkach. A bykom dodaje srute zbożowa po około 2 kilo rano i wieczorem

Ja właśnie nastawiam się głównie na mamki i sprzedaż odsadkow ale tez zostawiać część na duże . Mam narazie 10 jałowek mm mlodziezy , 4 krowy i 3 byczki . Dostaja kiszonkę z kuku i siano . Nie są zatłuszczone . Chcę kupić jeszcze 10-11 cielnych jałówek czystorasowych na jesień . A muszę rozplanować co siać .  To czyli mamki trzymasz tylko na pastwisku i potem sama sianokiszonka ??? A gdzie stoją zimą ??? Sianokiszonka z jakich traw ??? A bykom dajesz sianokiszonke i po 4 kg śruty na dzień ??? Dobrze zrozumiałem ? Nie dajesz kiszonki z kukurydzy wcale ?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelKtm525    193

Tak mamki latem jedzą tylko trawę na łące a zima siano na przemian z siano kieszonka nic więcej. Sianokoszonke staram się robić z pierwszego pokosu z ladniejszych trawę ale nie sianych bo takich nie mam w tym roku dopiero przesiewalem jedna łąkę i pewnie teraz z niej będzie koszonka o ile wody nie zabraknie a byki tak jak pisałem po 4 kg na dzień już dużym sztukom mniejszym mniej , a w zimę krowy stoją w oborze uwieziowej puki co ale na wiosnę przerobić obore na luza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
20 minut temu, PawelKtm525 napisał:

Tak mamki latem jedzą tylko trawę na łące a zima siano na przemian z siano kieszonka nic więcej. Sianokoszonke staram się robić z pierwszego pokosu z ladniejszych trawę ale nie sianych bo takich nie mam w tym roku dopiero przesiewalem jedna łąkę i pewnie teraz z niej będzie koszonka o ile wody nie zabraknie a byki tak jak pisałem po 4 kg na dzień już dużym sztukom mniejszym mniej , a w zimę krowy stoją w oborze uwieziowej puki co ale na wiosnę przerobić obore na luza

I ile masz hektarów tych ląk i pastwisk ??? Ile na ile sztuk ??? Masz jeszcze orne ??? To do jakiego wieku opasasz byki i ile mają kg ??? Jak rosną na samej sianokiszonce i śrucie ??? 

 

24 minuty temu, PawelKtm525 napisał:

Z kuku nie robię bo w zimę zamorota z odwalaniem ziemi i zamarzaniem a tak biorę balota i spokój

Możesz kupić taką zieloną siatkę ochronna na pryzme wtedy nie musisz nic odwalac . Tylko ją zawijasz. Mi cielak taki 150 kg przebiegł po tym to tylko folia pod siatką się rozciagnela ale nie pękła. A fragment gdzie był ziemią pokryty to porobily się dziury 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelKtm525    193

grodzonych mam około 15ha plus 7 daleko od domu to tam tylko kosze na siano i kiszonke mamek w tej chwili jest 12 ale planuje mieć na stałe 15 i one z młodzieżą po tym chodzą oczywiście jest to podzielone na 2 kwatery tak jak by bo tak mi pasuje żeby co chwilę nie przegradzac na jak jest rok w miarę dobry chodzi mi o deszcz to śmiało wystarcza a jak jest późna ciepła jesień to i poplony wypasan, do tego posiadam 30ha ornego, byki sprzedaje różnie zależy jak genetyka popadnie bo jeden w wieku 20 miesięcy będzie miał 800 kg a inny 700 duże też ma znaczenie właśnie kiedy się cieli jak na wiosnę i długo chodzi przy krowie to szybciej urośnie a jak bliżej jesieni to trochę wolniej, sprzedaje przeważnie tak że jak mi schodzą z łąk te mniejsze sztuki to żeby było gdzie postawić sprzedaje większe i nieraz jest to i 18 miesięcy a nieraz 22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelKtm525    193

mogę wstawić zdjęcie z wbc z Sokołowa bo tam przeważnie oddaje żeby nie było że coś z miesnoscia koloryzuje nieraz bb to i 63% mięsa złapie, a z tą kuku to w tym roku chyba zrobię trochę kiszonki ale to tylko dla byków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No to masz fajne wyniki . Ja mam właśnie podobnie bo mam 15 ha w około domu w jednym kawalku oraz 2,5 ha troszkę dalej. Areał mam mały bo tylko 17,5 ha. Objelismy gospodarstwo po teściu  rok temu, kupiłem trochę bydła i tak zacząłem dlatego mam tak dużo pytań. Masz tez spory areał i dzięki temu potencjał. Nie musisz żadnych zdjęć wstawiać . Czemu tylko 15 mamek? Ja planuje dojść jak najszybciej do 30 mamek na moim areale z tym że będę siał żyto z wyką na przemian z kukurydzą w jednym roku oraz poplony z gpsem. Teraz już mam posiane 4,5 ha żyta na kiszonke a potem posieje owies z seradela na tym kawalku . Kuku chce posiac 3.5 ha na wiosnę  Ale też trawy nowe obsieje. Może mi się uda tyle utrzymać. Słomę bym dokupil . Chociaż nie wiem teraz po rozmowie z Tobą czy nie lepiej posiac jakiejs dobrej mieszanki traw z motylkowymi na te 3,5 ha zamiast kukurydzy. Bo opasow narazie mieć nie będę bo będę musiał poczekać aż się krowy i jałówki pocielą a to za rok albo trochę dluzej  

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelKtm525    193

ja więcej nie planuje bo to się tak wydaje mało ale jak wszystko trzymasz to są monety że jest na stanie 45 sztuk i to już wcale nie jest tak mało pracuje przy tym wszystkim przeważnie sam rodzice już prawie nie pomagają bo już nie najmłodsi ojciec siano pomoże pograbic i zgonic z łąki bo codziennie przyganiam żona pracuje w państwowce to też nie pomaga dzieciak mały i teraz to nie wiadomo jak to z młodymi może miasto mu się zamarzy;) na siłę nie będę to wciągnął w swoją robotę chyba że zechce to narobić się zawsze zdąży , to co się na polu urodzi prawie wszystko sprzedaje tyle co dla byków to zostaje mieszanki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No rozumiem . 45 sztuk z bykami to fakt jest już trochę tego.  Jeszcze zalezy jakie budynki kto ma.  Podobnie u mnie . Drugie dziecko już w drodze . A ja się biorę za gospodarkę bo już dość za granicą być . Budynki są , jakiś areał jest . Dostaliśmy dotacje na młodego rolnika . Jeszcze trochę jałówek z własnej kieszeni dokupie i może jakoś rodzinę utrzymam z 30 mamek . A mamki nie wymagają jakiegoś super żywienia . Takze wydaje mi się że opłacalność jest . Bo kuku i siano , sianokiszonka to najtańsze pasze. 

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kukurydza i sianokiszonka całkowicie wystarczy, jakieś śruty ze własnego zboża masz w planie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelKtm525    193

ja daję na mieszalnik 225kg mieszanki owies jęczmień pszenica 75 kg pszenżyta 25 kg bobiku i troche koncentratu dla zapachu , bobik dodaje bo mi zostało z tonę i przekładam tylko z konta w kont ale zaraz się skończy i będzie bez tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Też Jakiś rok temu rozmawiałem z człowiekiem który ma stadko lm i jak kupują co jakiś czas rozplodnika młodego to mówią że potem i tak osiąga ponad tonę na samej sianokiszonce i srucie z owsa . Teraz PawelKtm525 pokazuje też że wszystko zależy jaki materiał opasamy . Jak dobra genetyka to rośnie bydlak i nie trzeba w niego pchac wszystkiego co się da 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
startom    139

Jesli pozwolicie to wtrace sie do waszej rozmowy - u mnie stado w tej chwili ma do dyspozycji niecale 18ha, pasze zimowa kupuje cala bo tak wychodzi mi taniej, karmienie stada w normalnym roku to siano, sloma , lizawki i woda zima, a w czasie sezonu wegetacyjnego dobre pastwisko. W zeszlym roku byla susza i pastwisko bylo slabe, dlatego obecnej zimy dokarmiam stado wyslodkami. To wystarcza. Na zime szykuje ok 12 belek na glowe dla moje stada i to w zupelnosci wystarcza. Mimo kupowania paszy zimowej , dosc duzo zostaje w portfelu.


Lubuskie Angusowo - hodowla zwierzat z pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
17 minut temu, startom napisał:

Jesli pozwolicie to wtrace sie do waszej rozmowy - u mnie stado w tej chwili ma do dyspozycji niecale 18ha, pasze zimowa kupuje cala bo tak wychodzi mi taniej, karmienie stada w normalnym roku to siano, sloma , lizawki i woda zima, a w czasie sezonu wegetacyjnego dobre pastwisko. W zeszlym roku byla susza i pastwisko bylo slabe, dlatego obecnej zimy dokarmiam stado wyslodkami. To wystarcza. Na zime szykuje ok 12 belek na glowe dla moje stada i to w zupelnosci wystarcza. Mimo kupowania paszy zimowej , dosc duzo zostaje w portfelu.

Czyżby tu Lubuskie Angusowo??? Pozdrawiam serdecznie . Właśnie od Ciebie też czerpie inspiracje do hodowli bydła mięsnego.  Pokazujesz że jak się chce to się da . Fakt troche pieniędzy zainwestowałeś w kupno wszystkiego. Ale wiadomo że grunty rolne to kapitał ulokowany w ziemi . Takze to co uhodujesz to Twój zysk. Dziwi mnie że jak pytasz nieraz ludzi to często większości się nic nie opłaca . Podstawa to dobre Mamki i potem materiał do opasu . Tak mi się wydaje . Choć dopiero zaczynam z tym przygodę  

58 minut temu, Adrian_K_90 napisał:

Kukurydza i sianokiszonka całkowicie wystarczy, jakieś śruty ze własnego zboża masz w planie? 

Nie wiem czy to do mnie . Nie , nie będę siał zboża gdyż wg mnie jest to nieopłacalne zbyt . No może jakiś 2 hektary mieszanki na wiosnę. Ale to raczej jak będę miał już coś na opas. Bo mamkom nie będę dawał sruty. W tej chwili Byki są tylko na kuku i sianie ale są tylko trzy sztuki

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelKtm525    193

Dokładnie geny to połowa sukcesu przy opasach żeby uzyskać dobre przyrosty w krótkim czasie i to że taki cielak prawie nic nie kosztuje do pół roku i tak naprawdę tylko rok go utrzymujemy i na tym najwięcej zostaje przynajmniej ja tak myślę i puki co nie narzekam :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No i powodzenia Ci życzę w dalszej hodowli . Ja narazie muszę kupić jakiś dobry materiał na mamki i mam nadzieję że jakoś uda mi się rozkręcic hodowlę .. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
startom    139
15 godzin temu, tomaszmab napisał:

Czyżby tu Lubuskie Angusowo??? Pozdrawiam serdecznie . Właśnie od Ciebie też czerpie inspiracje do hodowli bydła mięsnego.  Pokazujesz że jak się chce to się da . Fakt troche pieniędzy zainwestowałeś w kupno wszystkiego. Ale wiadomo że grunty rolne to kapitał ulokowany w ziemi . Takze to co uhodujesz to Twój zysk. Dziwi mnie że jak pytasz nieraz ludzi to często większości się nic nie opłaca . Podstawa to dobre Mamki i potem materiał do opasu . Tak mi się wydaje . Choć dopiero zaczynam z tym przygodę  

 

Tak , to ja. Dziekuje za pozdrowienia. Zycze powodzenia w hodowli. Od siebie dodam ze proces budowania stada o dobrym genotypie to tak na prawde dlugoletnia praca. Nie da sie poprostu jechac do innego hodowcy i kupic super material, bo kazdy z nas ma inne wyobrazenie o tych super genach i kazdy tez prowadzi rozne typy karmienia zwierzat. W moim przypadku z moich obserwacji wynika ze jak najnizsze zwierzeta, z jak najbardziej krotkimi nogami maja najlepsze przyrosty i najlepiej rozwijaja sie na pastwisku. Zuwagi ze moja hodowla w bardzo duzym stopniu oparta jest o pastwisko , to wlasnie ja w takim kierunku bede prowadzil swoje stado.


Lubuskie Angusowo - hodowla zwierzat z pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bardzo ciekawe spostrzeżenie . I powiem że mogę się z tym zgodzić w 100%  gdyż moje bydlo też się paslo od wiosny do jesieni tylko na słabym jakosciowo pastwisku i najlepiej z moich 4 krów bo reszta to jeszcze młodzież wygladały dwie krowy polskie nizinne czarno białe .. a one też są niskie na nogach .. po zimie wyszły chude bo zywione były tylko sianem ale na pastwisku pięknie przybraly i bardzo ładnie zdrowo błyszczały .. teraz już na zimę nie będzie spadku wagi i kondycji bo już w tym roku daje im kiszonke z kukurydzy .. chociaż np salers jest bydłem wysokim ale też dobrze się rozwija na pastwisku ( przynajmniej z tego co o nim piszą) . Ale jest to bodajze najstarsza i najbardziej pierwotna rasa w Europie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 16.01.2019 o 11:43, startom napisał:

Tak , to ja. Dziekuje za pozdrowienia. Zycze powodzenia w hodowli. Od siebie dodam ze proces budowania stada o dobrym genotypie to tak na prawde dlugoletnia praca. Nie da sie poprostu jechac do innego hodowcy i kupic super material, bo kazdy z nas ma inne wyobrazenie o tych super genach i kazdy tez prowadzi rozne typy karmienia zwierzat. W moim przypadku z moich obserwacji wynika ze jak najnizsze zwierzeta, z jak najbardziej krotkimi nogami maja najlepsze przyrosty i najlepiej rozwijaja sie na pastwisku. Zuwagi ze moja hodowla w bardzo duzym stopniu oparta jest o pastwisko , to wlasnie ja w takim kierunku bede prowadzil swoje stado.

Jest to niesamowicie ciekawe, bo ja od lat w hodowli mlecznej idę w typy kombinowane, i krzyżując zawsze staram się wybierać buhaje podnoszące wzrost.  Żywione TMR-em po paru laktacjach wysokie krowy mają powyżej 800 kg(rasa hf/montbeliarde) . Zaś te niższe(np. hf kryte simentalami), nawet  gdy świetnie wyglądają bardzo rzadko przekraczają 700kg,. To jeśli chodzi o krowy. Bo najcięższy byk jakiego mieliśmy był właśnie czystej rasy simentalskiej. W dniu sprzedaży(niecałe dwa lata) miał tonę dwadzieścia. Byki montbeliarde w tym wieku miały niewiele ponad 900 kg. Oczywiście żywienie miały ponad ekonomiczne normy. Utrzymywany jako asekuracyjny rozpłodowiec byk dostawał z lenistwa taczkę TMR od krów mlecznych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
4 minuty temu, Adrian_K_90 napisał:

Jest to niesamowicie ciekawe, bo ja od lat w hodowli mlecznej idę w typy kombinowane, i krzyżując zawsze staram się wybierać buhaje podnoszące wzrost.  Żywione TMR-em po paru laktacjach wysokie krowy mają powyżej 800 kg(rasa hf/montbeliarde) . Zaś te niższe(np. hf kryte simentalami), nawet  gdy świetnie wyglądają bardzo rzadko przekraczają 700kg,. To jeśli chodzi o krowy. Bo najcięższy byk jakiego mieliśmy był właśnie czystej rasy simentalskiej. W dniu sprzedaży(niecałe dwa lata) miał tonę dwadzieścia. Byki montbeliarde w tym wieku miały niewiele ponad 900 kg. Oczywiście żywienie miały ponad ekonomiczne normy. Utrzymywany jako asekuracyjny rozpłodowiec byk dostawał z lenistwa taczkę TMR od krów mlecznych. 

No to simentalek był niczego sobie 1020kg . A jak ogólnie z bydłem mlecznym Ci idzie ? Pewnie już masz wszystko bardziej rozwinięte . Ja ogólnie mam jednak ciągle dylemat  i też wolałbym mieć dochód co miesiąc więc też myślę o produkcji mlecznej . Uwazam że to pewniejszy biznes niż tylko mięsne . Mam oborę uwieziowa na 20 krów z pomieszczeniami na zbiornik itp. I myślę czy nie kupić 10 simentali mlecznych (środki są na to) plus mam swoje jalowki mieszance 10 sztuk (głównie też hfxsm ) i bym mógł zaraz wskoczyć na dojenie 20 krów . I byłby szybszy pieniadz a potem nawet te simentale mogłyby zostać w przyszłości dobrymi mamkami gdybym może chciał zrezygnować z mleka . Ale to chyba oddzielny temat zaloze bo niby wolałbym mięsne ale po jakimś czasie zapala mi się lampka aby pójść w mleko . 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn
Dnia 15.01.2019 o 19:47, startom napisał:

Jesli pozwolicie to wtrace sie do waszej rozmowy - u mnie stado w tej chwili ma do dyspozycji niecale 18ha, pasze zimowa kupuje cala bo tak wychodzi mi taniej, karmienie stada w normalnym roku to siano, sloma , lizawki i woda zima, a w czasie sezonu wegetacyjnego dobre pastwisko. W zeszlym roku byla susza i pastwisko bylo slabe, dlatego obecnej zimy dokarmiam stado wyslodkami. To wystarcza. Na zime szykuje ok 12 belek na glowe dla moje stada i to w zupelnosci wystarcza. Mimo kupowania paszy zimowej , dosc duzo zostaje w portfelu.

lepiej kupic gotową pasze niz kupowac drogie maszyny i jeszcze droższą ziemie zeby potem miec "swoją" pasze.... i kupe długu ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
    • Przez Roldaw123
      Jaka będzie optymalna  prędkość siewu kukurydzy siewnikiem Gaspardo sp4. 
      Jest to siewnik punktowy. 
    • Przez Arekm
      Witam, potrzebuje pomocy, mianowicie widocznego zdjęcia tabeli wysiewu przedstawionej na moim zdjęciu. Ważne informacje się starły, bo maszyna ma już swoje lata. Model jest stary jak świat, możliwe że z lat 70. Załączam też zdjęcie modelu tego siewnika. Za pomoc będę ogromne wdzięczny! 🙂


    • Przez rumcajsm10
      Witam, zna ktoś ceny siewników pneumatycznych do qq, interesuje mnie 4 rzędowy w budżetowej cenie (RMG), może są jakichś Polskich producentów?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj