kender25

Agregat talerzowy a talerzówka?

Polecane posty

kender25    1

Kupuję talerzówkę, ale nie rozumiem jednej rzeczy talerzówki w układzie v lub x są bardzo tanie a talerzówki kompaktowe czy też inaczej agregaty talerzowe mają  2x taką cenę, jaka jest różnica? 

Chodzi mi o to że taka talerzówka jest kosztuje np 17000 a za 7500 mam  talerzówke z układem x  lub v,

Znalezione obrazy dla zapytania agregat talerzowy

Czemu one są takie drogie w porównaniu do klasycznych, i czy jest jakaś duża różnica, nie interesuje mnie hydropak.

W czym kompaktowa jest lepsza od zwyczajnej?

Edytowano przez kender25
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15368

Bo tu każdy talerz ma swoją piastę łożyska i mocowanie, a w tych dawniejszych talerze na wspólnej osi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

ja nie widzę różnicy w pracy i polu po jednym i drugim po za tym ze w agregacie talerzowym wyrabiaja sie szybko te gumy co trzymaja talerze do ramy


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

i agregat talerzowy przy dużej ilosci resztek pozniwnych lub poplonie lubi się zapchac a duza ciezka talezowka ciagana nie


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049

Nie wiem na jakiej ziemi gospodarujesz ,jeśli masz cieżkie ziemie to w sucho agregat daje radę w miarę dobrze wykonać uprawkę a talerzówka trochę podrapie natomiast gdy dla talerzówki jest za mokro i zakleja ją np. w ile to agregat idzie w najlepsze ,jest to związane z pracą  i sposobem zamontowania talerzy  Z ceną trochę przestrzeliłeś aż takiej różnicy nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    517

Tak jak kolega  @wiesiek wspomniał to zupełnie inna maszyna miałem ciężką półzawieszaną  talerzówkę X teraz mam agregat i to robi o niebo lepszą robotę 

- nie zalepia się na mokrym 

- nie pozostawia bruzd na polu 

- o wiele lepiej miesza warstwę ziemi 

- można precyzyjnie ustawić głębokość roboczą przez co optymalnie wykorzystać możliwości ciągnika 

Jedyny minus to raczej potrzebuje więcej kucyków na 1 metr szerokości roboczej

  • Like 1

Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

A ja miałem tyle minusów związanych z pracą agregatem talerzowym, że zamieniłem na półzawieszaną zwykła...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek101    144

na ściernie, orkę lepiej robi bo ma niezależne amortyzowane talerze i lepiej to pracuje z terenem ale za to na ugory, wielkie trawy lepsza jest duży X pół zawieszany bo w tych kompaktowych owija w koło piast i zaraz zapycha pod ramą i garnie, nawet na mokrej większej ścierni nie szło robić, pchało ziemie między talerzami..

Edytowano przez Maniek101

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049

Maszyny trzeba dobierać pod pracę jaką mają wykonać i w zależności od rodzaju ziemi Robiąc  na rędzinie ,glinie albo ile  ta sama maszyna  robi zupełnie inną uprawę U mnie np.  uprawa bezorkowa z trudem się przebija ze względu na ciężką ziemie a co za tym      idzie dużym zapotrzebowaniem na kuce a już na lżejszej ziemi to aż się oczy rwą do takiej obróbki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Niewiele talerzowalem ale mysle ze tradycyjna jest lepsza pod wzgledem mozlowosci ustawienia kata pracy. W kompaktowej tylko jeden kat. 

W konwencjonalnej  lepsze V czy X ? Potrzebuje zawieszana do uprawy po QQ ziarnowej i niszczenia poplonow. MTZ 82 da rade w dobrze dociazonej 2.7 metra? Tak żeby osiągnąć odpowiednią prędkość i głębokość pracy.

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

a nie sądzicie ze warto także zwrocić uwagę na jakich talerzach jeżdzicie? to ma decydujący wpływ

mam kompaktową i w życiu nie zamieniłbym na X czy V , a mowa o podkręceniu kąta natarcia itd. troszke mnie śmieszy.

+pole wyglada po takiej talerzówce duzo ładniej tj. równo bez bruzd,

+na iłach i glinach idealne narzedzie do uprawy przedsiewnej, w odpowiednich warunkach tj. nie za sucho nie za mokro. Tylko ze na glinie z kazdym narzedziem nalezy wejść w Punkt.

+możliwość uzywania hydropaku

+amortyzacja na kazdy talerz

-stosunkowo wysoka cena

-jest co podnieść tj. maszyna bardzo cieżka. 

-odległość miedzy rzedami talerzy mogłaby być wieksza, raczej ciezkie w wykonaniu poprzez wysoką mase własną,

 

Tak na szybko może jakoś pomogłem pracowałem tą i tą 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kender25    1

Mam trochę piasków, ale głównym problemem jest występowanie skupowisk gliny,  większość maszyn kiedy jest sucha nie wgryza się w nią.

Duża masa narzędzia byłaby na plus ponieważ sama masa pomagałaby dociskać do ziemi.

Ziemia musi być dobrze uprawiona, przeciągnięcie skorupy 1-2cm i tylko podrapanie jest na nic, w tym przypadku wybrałbym kompaktowy, widziałem efekty pracy tym, ale problem polega na tym że nie widziałem efektów pracy zwyczajną ,,na żywo,, i zwyczajnie jest ciężko to ocenić.

No i są różne opinie, jedna że to inna liga a druga że nie widać różnicy.

Edytowano przez kender25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Nie ma najmniejszego porównania agregatu talerzowego do brony talerzowej ( nie ważne w jakim układzie ). Główną i najważniejsza różnicą jest kąt natarcia talerzy, osobne mocowania każdego z talerzy oraz ich układ. Rożnicy nie dostrzegają tylko Ci co nie mają takiej maszyny i nigdy nią nie pracowali. 

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    517

Jeżeli masz kasę to nawet się nie zastanawiaj tylko bież kompaktową i dobrze by było z chydropakiem bo przy bardzo trudnej uprawie czyli gdy jest sucho i twardo możesz zarzucić jakąś maszynę jako balast , możesz bez problemu zawiesić siewnik do poplonu a nawet siewnik do zboża oczywiście jeżeli masz odpowiedniego konia 


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107
5 godzin temu, akmaly napisał:

Nie ma najmniejszego porównania agregatu talerzowego do brony talerzowej ( nie ważne w jakim układzie ). Główną i najważniejsza różnicą jest kąt natarcia talerzy, osobne mocowania każdego z talerzy oraz ich układ. Rożnicy nie dostrzegają tylko Ci co nie mają takiej maszyny i nigdy nią nie pracowali. 

Kąt natarcia może być dość podobny, a w klasycznej talerzówce może być też i większy (do 20-22 stopni). Tyle że w talerzówce talerze ustawione są pionowo, ich kąt odchylenia od pionu wynosi 0 stopni. A w agregacie talerzowym odchylenie od pionu wynosi około 10-20 stopni w zależności od producenta.

@adamson330

" Niewiele talerzowalem ale mysle ze tradycyjna jest lepsza pod wzgledem mozlowosci ustawienia kata pracy. W kompaktowej tylko jeden kat. "

U Akpila, nie wiem czy we wszystkich agregatach talerzowych, ale można zmieniać kąt natarcia talerzy - np. w modelu Bison, gdzieś tak czytałem. W agregatach talerzowych Bury też ten parametr podlega regulacji, ale chyba nie we wszystkich modelach.

 

Klasyczna talerzówka w układzie X często robi po bokach mniejsze lub większe bruzdy. To jest jej główna wada.

 

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

@Kos_pl 

Dzięki za odpowiedź ☺ Ale jak za talerzami jest wal to raczej pole znosnie powinno być, hmm? Pracowałem V to znowu ja sciagalo mocno. 

Apropos agregatu talerzowego i zapychania to w 3:10 uzytkownik wspomina o tym. Może to tylko wada tego modelu, ale przed zakupem warto się przyjrzeć. Poza tym to mi się podoba uprawa.

https://youtu.be/tdvlHu6WmaQ

 

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Często też skrajne talerze w takim układzie były znacznie mniejsze od pozostałych - jeżeli kupujący sobie tego zażyczył.

Jak kupiłbyś agregat talerzowy z rozstawem belek talerzowych 90-110 cm i dość długim mocowaniu talerzy, to IMO nie będzie problemów z zapychaniem, nawet przy talerzach np. 610 mm. Przy agregacie uprawowo-siewnym z hydropakiem rozstaw belek talerzowych jest znacznie mniejszy, wtedy faktycznie taki agregat może się w dużych chaszczach zapychać. A ze ściąganiem i podskakiwaniem to niestety i w agregatach talerzowych niekiedy są z tym problemy. Lemken opracował niedawno Rubina 10 - zobacz sobie na necie jak wyglądają sekcje talerzowe w nim. Ma to właśnie ograniczać ewentualne ściąganie.

 

 

 

Edytowano przez Kos_pl
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

W tym rubinie tależe bardzo mocno leżą  i składowa siły dociska talerz do gleby w poziomie. Działa na zasadzie płozy bocznej w pługu. O to Ci chodziło?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łukcio    2

zwykła łamie się w "X" i lepiej tnie ściernisko i kukurydzysko. Śmiało można nią nawet łąkę ładnie pociąć. Ale jak talerzówka to tylko unia bo bomet nawet nie ma porównania z tą bestią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
6 godzin temu, Kos_pl napisał:

Kąt natarcia może być dość podobny, a w klasycznej talerzówce może być też i większy (do 20-22 stopni). Tyle że w talerzówce talerze ustawione są pionowo, ich kąt odchylenia od pionu wynosi 0 stopni. A w agregacie talerzowym odchylenie od pionu wynosi około 10-20 stopni w zależności od producenta.

 

 

W talerzówce tylko środek talerza jest pionowo, talerze nie są proste, tylko wklęsłe(lub wypukłe, zależy z której strony patrzysz) i krawędź tnąca też jest pod kątem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

W agregacie talerze są bardzo zbliżone ale dodatkowo pochylone ( mają większy kąt natarcia na końcu talerza ) co jest niemożliwe w bronie talerzowej z talerzami osadzonymi na wspólnym wale. Szkoda dyskusji w tym temacie, jest duża różnica na plus dla agregatu, kto uważa inaczej musi spróbować lub po prostu tak ma:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107
5 godzin temu, jacek1296 napisał:

W talerzówce tylko środek talerza jest pionowo, talerze nie są proste, tylko wklęsłe(lub wypukłe, zależy z której strony patrzysz) i krawędź tnąca też jest pod kątem.

W agregatach talerzowych też nie ma problemów z wybraniem wypukłych talerzy. I też one są dodatkowo pochylane. Powoduje to większy boczny odrzut gleby. Na życzenie możesz wziąć płaskie, które też pracują w pochyleniu i zadanym kącie natarcia.

Kąt natarcia (względem kierunku pracy - tylko ten parametr regulujesz w klasycznej bronie talerzowej) i kąt pochylenia talerzy w rzędzie [w agregatach talerzowych zwykle jest on niezerowy w przeciwieństwie do bron talerzowych (w klasycznej bronie talerzowej talerze ustawione są w płaszczyźnie pionowej, o czym sam powyżej napisałeś, i nie ma tam innej opcji, inaczej nie dało by się jej złożyć (dokładniej to wału z talerzami) z wykorzystaniem typowych tulei, które stosuje się w tego typu bronach), ale rzadko jest regulowalny] to jedne z podstawowych parametrów agregatu talerzowego wpływających na jakość jego pracy. Ważne jest też odpowiednie ustawienie talerzy w rzędach względem siebie - talerze z drugiej sekcji powinny iść między śladami talerzy z pierwszego rzędu i dobrze by było, aby w agregacie talerzowym była możliwość regulacji przesunięcia talerzy w wybranym rzędzie względem drugiego rzędu.

 

@adamson330

W Rubinie 10 w przeciwieństwie do Rubina 9 w każdym rzędzie talerzy, część talerzy skierowana jest w lewo a część w prawo (rozwiązanie przeniesione z Rubina 12). Lemken w materiałach prasowych opisuje tę zmianę tak, że poprawia ona stabilność pracy brony.

246ji9h.jpg

 

A talerze w Rubinie 9 wizualnie "leżą bardzo mocno", ponieważ kąt ich pochylenia wynosi 20 stopni. Natomiast kąt natarcia wynosi 17 stopni dla pierwszego rzędu i 15 stopni dla drugiego rzędu talerzy. Lemken przez te parametry na pewno dobrze lub bardzo dobrze miesza i podcina ściernisko, chociaż dla ścierniska po kukurydzy zalecany kąt natarcia wynosi co najmniej 20 stopni.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez longer89
      Czy ktoś użytkuje agregat talerzowy na przedni tuz.  Jaki jest efekt prac? Czy lepszy może jest wał pierścieniowy?

    • Przez antek807
      witam mam problem z wyborem agregatu uprawowo siewnego z hydropakiem 2,7 bo taki mam siewnik poznaniak do ciągnika nw td85 z jakim wałem na ziemie 3-4 klasa
       
       
    • Przez buszek
      Witam , 
      Od pewnego czasu mam na uwadze zakup ciągnika coś  o większej mocy niż ursus c 360   zanim zakupię ciągnik przeglądam maszyny i zastanawiam się właśnie nad agregatem  uprawowo-siewnym Mam pytanie jaką moc musi posiadać ciągnik do podanego poniżej agregatu ? 
       
       
      https://www.olx.pl/oferta/agregat-uprawowo-siewny-2-5m-aktywny-lekki-pierwszy-wlasciciel-CID757-IDyLVOP.html#af1d8fa0f9
       
       
    • Przez vailus
      Witam Zamierzam zakupić agregat podorywkowy armasz o szerokości roboczej 2,2m. Pracowalby on na ziemi lekkiej jak i na glinie dużo cięższej w uprawie. Sprzezony zostanie z zetorem 8045. Moje pytanie brzmi czy taki zestaw da radę pracować zadowalająco? Głównie chodzi mi o te cięższe kawałki. Jakie opinie krążą o tym agregacie?
    • Przez pawelek11
      Witam, czy jest ktoś z województwa lub pogranicza tego województwa kto posiada zestaw do uprawy strip till Szewera i podzieli się swoją opinią i zgodzi się na oględziny maszyny na żywo?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj