Bananek

miedzyplon scierniskowy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Bananek    16856
Witajcie uzytkownicy AF. wielu z Was korzysta z programow rolnosrodowiskowych dlatego mam pytanie do madrzejszych ode mnie rolnikow. Co uprawiacie w miedzyplonie scierniskowym? ja dotychczas sialem gorczyce biala, czarna i owies. fakt, ze zatrzymuje sporo wody, ale tez sporo wyciaga z gleby w czasie wzrostu. Kasowanie taliego poplonu rowniez generuje spore koszty, bo w tym roku ma okolo 150cm wysokosci i nie ma oznak na to, ze pokruszy sie jak co roku. Moze macie sprawdzone mieszanki na poplon, ktory zginie ladnie w czasie mrozow i da jako takie skladniki glebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046
8 minut temu, Bananek napisał:

Witajcie uzytkownicy AF. wielu z Was korzysta z programow rolnosrodowiskowych dlatego mam pytanie do madrzejszych ode mnie rolnikow. Co uprawiacie w miedzyplonie scierniskowym? ja dotychczas sialem gorczyce biala, czarna i owies. fakt, ze zatrzymuje sporo wody, ale tez sporo wyciaga z gleby w czasie wzrostu. Kasowanie taliego poplonu rowniez generuje spore koszty, bo w tym roku ma okolo 150cm wysokosci i nie ma oznak na to, ze pokruszy sie jak co roku. Moze macie sprawdzone mieszanki na poplon, ktory zginie ladnie w czasie mrozow i da jako takie skladniki glebie.

O widzisz i już jesteś mądrzejszy od tego gostka wyżej 😂

  • Like 1
  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16856

ksiazek, ani czasopism nie pisze ktos, kto zna pole na codzien i moze powiedziec cos z doswiadczenia. ja chcialbym dowiedziec sie jak inni to robia. znam kilku, co sieja poplon w ostatni mozliwy dzien tylko dla kasy z arimr. ja chcialbym, aby procz procz mojego portfela skorzystala na tym jeszcze gleba.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169
a co ja mam zrobic i kiedy zasiać ? jak wszystko obsiewam kukurydzą i reszta to trwałe łąki i 1,5ha totalnego piachu co tylko żyto daje rade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16856

no wlasnie o tej rzodkwi mysle. jak z kosztami? musze miec 3 rozne rosliny w uprawie. kiedy siac te roslinki? zaraz po zniwach czy czekac do wrzesnia? dotychczas lecialem z poplonem 2-3 dni po zebraniu slomy. pole czyste to glifosatu nie stosowalem. zreszta owies i tak desykowalem to mialem przygotowane dzialki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25596

Nie mam rolnośrodowiskowych, ale w składzie który podejście problematyczne jest wysiew.

Bobik o ile wiem to nawet i na 10cm w glebę iść powinien, facelia znowu bardzo płytko.

Ja bym widział w składzie na pewno facelię i grykę. Jako tą trzecią to może owies, łubin lub wykę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16856

AleksanderX napisał:

dlaczego 3 rośliny jak wymagane sa dwie

w miedzyplonie scierniskowym wymagane sa 3 rosliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16856
czy gryka posiana od razu po zniwach i zostawiona na zime nie narobi mi "patykow" swoja sloma? na jaka wosokosc moze urosnac? bardziej zalezy mi na skasowaniu tego poplonu plugiem, abym nie zwiekszal nakladow i nie musial robic dodatkowych przejazdow talerzowka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, Bananek napisał:

Witajcie uzytkownicy AF. wielu z Was korzysta z programow rolnosrodowiskowych dlatego mam pytanie do madrzejszych ode mnie rolnikow. Co uprawiacie w miedzyplonie scierniskowym? ja dotychczas sialem gorczyce biala, czarna i owies. fakt, ze zatrzymuje sporo wody, ale tez sporo wyciaga z gleby w czasie wzrostu. Kasowanie taliego poplonu rowniez generuje spore koszty, bo w tym roku ma okolo 150cm wysokosci i nie ma oznak na to, ze pokruszy sie jak co roku. Moze macie sprawdzone mieszanki na poplon, ktory zginie ladnie w czasie mrozow i da jako takie skladniki glebie.

Nie bój nic pokruszy się pokruszy. Nie wieżę że nie będzie mrozu przynajmniej z tydzień.

Na poplon siej też łubin bo korzeń palowy, wiąże azot atmosferyczny i resztki zawierają ligniny a ich rozkład daje nam dużo próchnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25596

Myślę że przez zimę niewiele z niej zostanie. Przy pierwszym lepszym przymrozku ją zetnie.

Z wiosny to tylko talerzówką bym przejechał żeby nie przesuszać gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16856
e, nie. z doswiadczenia wiem, ze talerzowka nie zrobi roboty. plug tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2460
25 minut temu, Bananek napisał:

no wlasnie o tej rzodkwi mysle. jak z kosztami? musze miec 3 rozne rosliny w uprawie. kiedy siac te roslinki? zaraz po zniwach czy czekac do wrzesnia? dotychczas lecialem z poplonem 2-3 dni po zebraniu slomy. pole czyste to glifosatu nie stosowalem. zreszta owies i tak desykowalem to mialem przygotowane dzialki.

siejesz 2 rośliny a 3 masz to co wyleciało za kombajnem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

Tak jak wyżej kolega pisze podaj dwie rośliny i np owies

od siebie bym proponował grykę +peluszka , w tym roku wyrosło to miejscami na 160cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25596

Aż wierzyć mi się nie chce. W tym roku talerzowałem grykę ze słonecznikiem o wysokości 1,7 a miejscami 2m. Pierwszy przejazd położył, przeciął i lekko przemieszał, drugi już ładnie przykrył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16856
to na tyle to mi i gorczyca porosla. i to nie pierwszy rok. tylko na wiosne nie daje mi tego co bym chcial. zostaja z tego jakies tylko zdrewniale patyczki i zaczynam watpic czy to ma jakas wartosc dla ziemi. korzonki tak, ale czesc naziemna to srednio to widze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

mi w tym roku gorczyca wyrosła na 1,5m. Kolega mi jeździł mulczerem 15ha. Ładnie zsiekane, potem tylko pług. Będzie pod kukurydzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709
2 minuty temu, Bananek napisał:

to na tyle to mi i gorczyca porosla. i to nie pierwszy rok. tylko na wiosne nie daje mi tego co bym chcial. zostaja z tego jakies tylko zdrewniale patyczki i zaczynam watpic czy to ma jakas wartosc dla ziemi. korzonki tak, ale czesc naziemna to srednio to widze.

to jak chcesz wiosną  orać i żeby coś zostało zielonego to posiej żyto z wyką ozimą/kosmatą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25596

Super rośliną byłaby seradela ale tego ze 25kg trzeba by wysiać, więc trochę drogo. Do tego facelię i trochę owsa i byłby super poplon, gęsty a niski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Jeżeli ktoś sieję rzepak to zawsze można wpisać go jako część międzyplonu bo samosiewy z pewnością wyjdą. Np. pole po pszenicy, siejemy tylko facelie plus samosiewy pszenicy i rzepaku


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16856

ja nie mam rzepaku. za malo pola na eksperymenty. ;) ogolnie kazdy z Was ma fajne pomysly. bardzo chcialbym cos zmienic w poplonach. teraz musze tylko rozejrzec sie jak z cenami kazdej roslinki, przekalkulowac i pomyslec ile trzeba wpompowac kasy i serca w skasowanie na wiosne. wyke siewna mialem w plonie glownym przez chyba 3 lata. bralem za to kase dodatkowa. ale po policzeniu okazalo sie, ze gra nie warta swieczki. teraz tak samo z poplonami. czekam tylko kiwdy skonczy sie program i papa. wiecej nie biore. na to miejsce posieje qq na ziarno i bede choc mial czym karmic byki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Ja tam i bez przymusu lub dopłat będę wysiewał międzyplony

  • Thanks 1

Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mirasek
      Nie znalazłem podobnego tematu, a jeśli przeoczyłem to prosze o linka do niego i wystrzelenie tego w kosmos.
       
      Z zaletami i wadami agregatu podorywkowego zapoznałem sie w innych tematach, ciekawi mnie natomiast jaką przewage może mieć nad nim ciężki kultywator z dużym wałem strunowym. Chodzi mi głównie o prace na ściernisku zbożowym i kukurydzianym jak i doprawianie gleby i inne możliwe zastosowania. Konstrukcja tego którego mam na oku przypomina nieco głębosza, można nim pracować na większe głębokości, ale ciekawi mnie efekt po wspomnianym ściernisku, czy pole jest bardziej równe jak po agregacie? Jak wygląda wymieszanie resztek pożniwnych?
       
      Obie maszyny o szerokości 2,6m czyli 6 szerokich łap + talerze versus 11 wąskich łap... Ziemia głównie IV klasa, ciągnik 95KM. Co wybrać?
    • Przez Krzysiekfigix
      witam zastanawiam się nad kupnem agregatu ścierniskowego brony talerzowej lub agregatu talerzowego co lepiej wybrać dodam że będzie pracowała któraś z tych maszyn z deutz fahr K610 maszyna ma głównie służyć do uprawy pożniwnej na glebach od 4 do 5 klasy
      proszę o pomoc
    • Przez nht6030
      Witam Panów. Jak napisałem w temacie interesuje mniej typ grubera kongskilde vibro-flex i Kverneland Turbo czyli dużo zębów na redlicach sercowych (13 zębów na 3,2 szerokości) wydaje mi się, że to nie ma prawa dobrze iść po ściernisku a jednak trochę o nich czytałem i znam dwóch użytkowników i mówią, ze dobrze idzie nie zapycha i jest równo, powie mi ktoś o takich agregatach ? Jestem zainteresowany kupnem.. Z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez tomi8317
      Witam chcę kupić grubera o szerokości 2,60 z bometu na zabezpieczeniu kołkowym cena brutto to 9tys zł co onim sądzicie mogę wydać max 10tyś lepszego nic w tej cenie nie znajdę ,ciągnik 90 konny chyba ze z mandanu ale szerokość 2.20 10tyś zł nie wiem czy nie za mały do 90 konnego mf proszę o pomoc.
    • Przez ursus-5314
      Witam. Poszukuje właśnie agregatu ścierniskowego. Ciągnik jest z turbiną i ma ok. 80km. Budżet jakim dysponuje to 4.5-5.5 tyś. Niewiem jaki wybrać, jaki szerki na gęsiostopach czy na prostych łapach. Prosze o pomoc.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj