Polecane posty

sznajdik    573

Ja w tym roku przesypywałem warstwami zboża koszonego nocą wtedy jest duuużo chłodniejsze i myślę że odbierze część ciepła temu z dołu i na górze

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Warto zamontować kilka czujników temperatury bo każdy wzrost to sygnał, że coś się złego dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AniaYogi    51
8 godzin temu, pawlus224 napisał:

To itak dobrze . U nas w okolicy na jednym skupie mierzy zawsze wilgotnosc i na 3 sitka , pod lupę i sprawdza - kiedys probowal mi wmowic ze nasionko rzepaku to przytulia , ale sie nie dalem . A jak zobaczy wołka to nie ma mowy zeby kupili .

  Na drugim skupie zaś gdy zauwazy wolka to kaze kupic jakis tam srodek u nich w sklepie , rozrobic , spryskac opryskiwaczem ręcznym zboze na przyczepie po czym przykryc folią na dobę i wtedy kupi po normalnej cenie .

Ja kiedys w Maju wywozilem pszenicę ktora stala na przyczepie od zniw i znalazl mi jednego wołka na skupie - wiec w tyl zwrot ;)

Jak trafi się 1 żywy robak to znaczy że jest w całej pryzmie bądź silosie  i nie wiadomo ile gniazd jest po drodze. Mimo dezynfekcji silosow przed zniwami niestety przy tych temperaturach co są teraz robak się rozwija nawet może być bezpośrednio w zbożu po skoszeniu. Robak potrzebuje 2 tygodni na wzrost do postaci żywego insekta jeżeli ma odpowiednie warunki do wzrostu. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suffeks    206

jest kilka zasad otóż... 

jeżeli powietrze chłodniejsze od zboża to może nawet być 99% wilgotność powietrza a i tak spadnie wilgotność zboża 

poniżej 10c ziarna robaki przestają robić szkody 

dmuchawa dodaje ~5c do temp powietrza ja ostatnio dmuchałem całą noc jak było -4c więc zboże teraz ma +1c

no najlepiej dmuchać jak -20c

poniżej zera powietrze nie ma możliwości zatrzymania wilgoci więc raczej wtedy tylko zboże się schłodzi a wilgotność nie wzrośnie 

w necie są tabele emc kiedy trzeba dmuchać żeby osiągnąć dany % ziarna 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3490

Ale póki co nie mamy temperatury minusowej ,a schłodzić trzeba po żniwach,jak jest gorąco , ja schladzam z 33-37 stopni na 22 więcej nie idze bo za ciepło ,pytanie jak Wicherek schladza do 10 stopni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170
17 godzin temu, dragon0102 napisał:

Ktoś się orientuje w jakiej cenie można kupić środek Ventur 300 SC lub Bell 300 SC

Wiosną Ventur był po ok.100zł/l netto . Procam to sprzedaje , może coś im zostało . Nowe cenniki to pewnie w połowie marca będą .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jeśli ziarno jest suche i schłodzone nawet wołek jeśli jest to straty będą niewielkie. Obecnie jak mamy ciepłe jesień i zima to problemem staje się trojszyk.

 

Trojszyki należą do najbardziej płodnych szkodników. Populacja trojszyka gryzącego zwiększa się 70-100x w ciągu miesiąca, co jest swoistym rekordem wśród szkodników magazynowych.

Po opuszczeniu osłonek poczwarkowych młode chrząszcze łączą się w pary po kilku dniach, po czym mogą kopulować wielokrotnie. Samice składają po 1-13 jaj dziennie. W ciągu życia samice mogą złożyć średnio około 400 jaj. Jaja składane w pokarm, w którym występują i żerują dorosłe. Jaja pokryte są lepką substancją, dlatego do nich przyklejają się drobne cząstki produktu.

Rozwój jaj wyraźnie zależy od temperatury i jest możliwy w zakresie temperatur od 18oC do 34oC. W temperaturach niższych może trwać 24 dni, a w temp. 34oC tylko 4-5 dni. Z jaj wychodzą larwy, które od razu przystępują do żerowania. Zwykle jest 7-8 stadiów larwalnych (czasem od 5 do 18), przy czym wpływ na liczbę linień ma pokarm, temperatura, wilgotność i cechy indywidualne. Larwy są ruchliwe, ale unikają światła, dlatego w młynach i magazynach mogą być ukryte w szparach oraz pęknięciach ścian i podłóg, a jeśli przebywają w produkcie, wówczas chętnie gromadzą się przy jego powierzchni, np. pod kawałkiem papieru, drewna. Dorosłe trojszyki nie kryją się w produkcie, dlatego często są widoczne biegające na jego powierzchni.

Wyrośnięte larwy udają się na powierzchnię produktu lub larwy wyszukują w pobliżu kryjówek do przepoczwarczenia się. Poczwarka jest typu wolnego, nie jest osłonięta. Rozwój poczwarki trwa 5 dni w temperaturze 30oC, a w 16oC wydłuża się do 28 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicherek    4019
1 godzinę temu, miwigos napisał:

Ale póki co nie mamy temperatury minusowej ,a schłodzić trzeba po żniwach,jak jest gorąco , ja schladzam z 33-37 stopni na 22 więcej nie idze bo za ciepło ,pytanie jak Wicherek schladza do 10 stopni

Nie twierdzę że w żniwa schładzam do 10 stopni , ja ciągle dmucham jak są odpowiednie warunki , ale w żniwa dmuchanie jest najważniejsze    !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7550
8 minut temu, ansu napisał:

Jeśli ziarno jest suche i schłodzone nawet wołek jeśli jest to straty będą niewielkie. Obecnie jak mamy ciepłe jesień i zima to problemem staje się trojszyk.

 

Trojszyki należą do najbardziej płodnych szkodników. Populacja trojszyka gryzącego zwiększa się 70-100x w ciągu miesiąca, co jest swoistym rekordem wśród szkodników magazynowych.

Po opuszczeniu osłonek poczwarkowych młode chrząszcze łączą się w pary po kilku dniach, po czym mogą kopulować wielokrotnie. Samice składają po 1-13 jaj dziennie. W ciągu życia samice mogą złożyć średnio około 400 jaj. Jaja składane w pokarm, w którym występują i żerują dorosłe. Jaja pokryte są lepką substancją, dlatego do nich przyklejają się drobne cząstki produktu.

Rozwój jaj wyraźnie zależy od temperatury i jest możliwy w zakresie temperatur od 18oC do 34oC. W temperaturach niższych może trwać 24 dni, a w temp. 34oC tylko 4-5 dni. Z jaj wychodzą larwy, które od razu przystępują do żerowania. Zwykle jest 7-8 stadiów larwalnych (czasem od 5 do 18), przy czym wpływ na liczbę linień ma pokarm, temperatura, wilgotność i cechy indywidualne. Larwy są ruchliwe, ale unikają światła, dlatego w młynach i magazynach mogą być ukryte w szparach oraz pęknięciach ścian i podłóg, a jeśli przebywają w produkcie, wówczas chętnie gromadzą się przy jego powierzchni, np. pod kawałkiem papieru, drewna. Dorosłe trojszyki nie kryją się w produkcie, dlatego często są widoczne biegające na jego powierzchni.

Wyrośnięte larwy udają się na powierzchnię produktu lub larwy wyszukują w pobliżu kryjówek do przepoczwarczenia się. Poczwarka jest typu wolnego, nie jest osłonięta. Rozwój poczwarki trwa 5 dni w temperaturze 30oC, a w 16oC wydłuża się do 28 dni.

Od wtorku znowu na plusie  ciekawa pogoda tej zimy się zapowiada .

Tylko co gorsza sprawa nasza złotówka  słabnie i zapowiadają dalsze osłabienie , co dobrze nie nie zapowiada się dla gospodarki .

Mocny złoty to rzeczywista większa wartość pieniądza, co stanowi dobry prognostyk dla gospodarczej sytuacji kraju. Silny złoty jest korzystny dla osób lubiących podróżować, ponieważ mogą kupić zagraniczną walutę za niższą cenę. Najczęściej kupowane waluty w Polsce to dolar i euro.

Również importerzy zyskują, gdy złoty ulega umocnieniu – zakup produktów oraz usług od zagranicznych kontrahentów staje się tańszy. Sytuacja jest również korzystna dla klientów importerów, ponieważ zwykle mogą liczyć na niższe ceny.

Gdy kurs walut w Polsce wskazuje na siłę złotego, wtedy wpływa pozytywnie na inwestycje zagraniczne w kraju, ponieważ inwestorzy z innych państw zarabiają. Mocna złotówka sprzyja Skarbowi Państwa, ponieważ zagraniczny dług Polski jest wtedy tańszy. Wpływa to ograniczenie wydatków z budżetu państwa. Równocześnie raty kredytów w obcej walucie zostają obniżone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerAdi    13

Witam. Poszukuję jęczmień ozimy, jary z dostawą 97-300 (centralna polska) albo mogę zorganizować odbiór. Proszę pisać na ogólnym albo pw. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jad dmuchac w  żniwa to tylko nocą i właśnie  w godznach 22-7 rano..W każdym w skupie zboża tak powiedzą.  To jest normalna praktyka. 

Wtedy jest dużo niższa temperatura i to ciś daje. Niestety od dwoch lat wjak zbiję temperaturę do 22 stopni to po tygodniu znowu mam 26-27. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25502

A porównywaliście koszta budowy profesjonalnych baterii silosowych z całą infrastrukturą vs magazyn płaski? Niby mogą być problemy z weterynarią, ale czy nie więcej plusów przemawia za magazynem?

Oczywiście jeśli kogoś placówka nie ogranicza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicherek    4019
43 minuty temu, galan99 napisał:

Od wtorku znowu na plusie  ciekawa pogoda tej zimy się zapowiada .

Tylko co gorsza sprawa nasza złotówka  słabnie i zapowiadają dalsze osłabienie , co dobrze nie nie zapowiada się dla gospodarki .

Mocny złoty to rzeczywista większa wartość pieniądza, co stanowi dobry prognostyk dla gospodarczej sytuacji kraju. Silny złoty jest korzystny dla osób lubiących podróżować, ponieważ mogą kupić zagraniczną walutę za niższą cenę. Najczęściej kupowane waluty w Polsce to dolar i euro.

Również importerzy zyskują, gdy złoty ulega umocnieniu – zakup produktów oraz usług od zagranicznych kontrahentów staje się tańszy. Sytuacja jest również korzystna dla klientów importerów, ponieważ zwykle mogą liczyć na niższe ceny.

Gdy kurs walut w Polsce wskazuje na siłę złotego, wtedy wpływa pozytywnie na inwestycje zagraniczne w kraju, ponieważ inwestorzy z innych państw zarabiają. Mocna złotówka sprzyja Skarbowi Państwa, ponieważ zagraniczny dług Polski jest wtedy tańszy. Wpływa to ograniczenie wydatków z budżetu państwa. Równocześnie raty kredytów w obcej walucie zostają obniżone.

Ale dla rolników słaba złotówka jest lepsza !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152
32 minuty temu, Wicherek napisał:

Ale dla rolników słaba złotówka jest lepsza !

Tylko tak ci się wydaje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56
1 godzinę temu, galan99 napisał:

Od wtorku znowu na plusie  ciekawa pogoda tej zimy się zapowiada .

Tylko co gorsza sprawa nasza złotówka  słabnie i zapowiadają dalsze osłabienie , co dobrze nie nie zapowiada się dla gospodarki .

Mocny złoty to rzeczywista większa wartość pieniądza, co stanowi dobry prognostyk dla gospodarczej sytuacji kraju. Silny złoty jest korzystny dla osób lubiących podróżować, ponieważ mogą kupić zagraniczną walutę za niższą cenę. Najczęściej kupowane waluty w Polsce to dolar i euro.

Również importerzy zyskują, gdy złoty ulega umocnieniu – zakup produktów oraz usług od zagranicznych kontrahentów staje się tańszy. Sytuacja jest również korzystna dla klientów importerów, ponieważ zwykle mogą liczyć na niższe ceny.

Gdy kurs walut w Polsce wskazuje na siłę złotego, wtedy wpływa pozytywnie na inwestycje zagraniczne w kraju, ponieważ inwestorzy z innych państw zarabiają. Mocna złotówka sprzyja Skarbowi Państwa, ponieważ zagraniczny dług Polski jest wtedy tańszy. Wpływa to ograniczenie wydatków z budżetu państwa. Równocześnie raty kredytów w obcej walucie zostają obniżone.

wszystko prawda ale jednym z najważniejszych cech gospodarki jest jak najwyższy  eksport- a jakoś dziwnie o tym nie napisałeś jak to się ma do wartości złotówki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicherek    4019
48 minut temu, damin1 napisał:

Tylko tak ci się wydaje. 

mam towar do sprzedania , spłacam kredyt córek za modernizację , niczego nowego nie planuje kupować , czkam kiedy EURO będzie kosztować 5 zł 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

To tylko prosta  zależność jak jeden zyskuje to ktoś inny musi stracić ni ma rownowagi i innej opcji

Edytowano przez AleksanderX
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

Juz sie obudziłes a musłałem że spisz taki inteligentny a nie wie a na dodatek chyba zna pisownię ale muślę że tylko struga takiego I....te  co ja na to potadze że sprzedałes pszenice w lipcu po 600 brytto   a teraz bys sprzedał po750 tylko współczyć

Edytowano przez AleksanderX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
14 godzin temu, suffeks napisał:

jest kilka zasad otóż... 

jeżeli powietrze chłodniejsze od zboża to może nawet być 99% wilgotność powietrza a i tak spadnie wilgotność zboża 

poniżej 10c ziarna robaki przestają robić szkody 

dmuchawa dodaje ~5c do temp powietrza ja ostatnio dmuchałem całą noc jak było -4c więc zboże teraz ma +1c

no najlepiej dmuchać jak -20c

poniżej zera powietrze nie ma możliwości zatrzymania wilgoci więc raczej wtedy tylko zboże się schłodzi a wilgotność nie wzrośnie 

w necie są tabele emc kiedy trzeba dmuchać żeby osiągnąć dany % ziarna 

 

następny geniusz !!

co znaczy że dmuchawa dodaje 5 stopni ?????

ona to najwyżej odczuwalnie odejmuje 10 , a tak na poważnie to nie dmuchawa dodaje tylko ziarno oddychając przy dmuchaniu oddaje ciepło

dlatego ważne są temperatury ziarna powietrza  , wilgotność powietrza ziarna  i wysokość pryzmy

i na podstawie zaistnialęj sytuacji podejmować decyzje

proste to nie jest  bo dmuchając można np dolna cześc zboża suszyć , a górną nawilżać albo srodek suszyć a nawilżac boki

suche trzeba wsypać a dmuchaniem schładzać , wentylować bo ziarno od strony silosa nagrzewając się potrafi wilgotność przenieść w zimniejsze strony silosa i wyrównywać temperaturę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010
29 minut temu, AleksanderX napisał:

Juz sie obudziłes a musłałem że spisz taki inteligentny a nie wie a na dodatek chyba zna pisownię ale muślę że tylko struga takiego I....te  co ja na to potadze że sprzedałes pszenice w lipcu po 600 brytto   a teraz bys sprzedał po750 tylko współczyć

Jak byś się podzielił ta tajemna wiedzą którą tak w sekrecie powysylales na priv wszystkim swoim zaufanym ludziom gdzie można drogo sprzedać też bym sprzedał po 750 😂😂😂😂😂😂


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj