x-men

Nawozenie pszenicy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
x-men    0

Witam. Chciałbym nauczyc sie czegos wiecej. Posialem pszeniczke odmiane artist z centrali. Obsada okolo 300 roslin siew 20. 09.2018.Wysiane 250kg polifoski6 i 3tony wapna. Ziemia 3 i troche 4klasy  Wyglada bardzo ladnie. Teraz prosze o podpowiedz w sprawie nawozenia. Na początku ruszenia wegetacji chcem podac saletrosan 26 200kg potem po okolo 1 miesiaca saletrzak 300kg. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tess   
Gość tess

Fajnie,że się tak zaangażowałeś :) Ja na pierwszy strzał jednak daję salete amonową ze względu na cene i na szybkość działania, ale jak kto uważa.... ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maju3060    15
Ale saletrosan 26 ma te same formy azotu i jeszcze siarki 8% a na drugą dawkę mocznik ale chyba saletrzak taniej wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
x-men    0

Siarka jest potrzebna przy starcie po zimie jest ona wyplukiwana z ziemi. Pomaga wykorzystac w pelni azot. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467
poczytaj jest obszerny temat o nawozeniu przenicy i bedziesz wszystko wiedzial a nawet wiecej

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol06    364

Tych pytań nie można było zadać w temacie o pszenicy(Mimo że tam było pierdyliard razy wałkowane, tylko wystarczy troche poczytać) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad_Duda    83

Ty nie masz czasu zapoznać się ze strukturą forum i aktywnymi tematami o nawożeniu a my czasami mamy zły humor czytając setny temat co na pierwszą dawkę: saletra, saletrosan, mocznik a moze RSM i odsyłamy do tematu zbiorczego.

Ps. nie trzymaj się z terminami dawek dość sztywno(ok miesiąca) każdy rok jest inny. W swoich zapiskach ostatnie 3 lata podawałem saletrę w odstępie 2,5 do 3 tygodni miedzy pierwsza a drugą dawką w odmianie pszenicy wczesnej. Artist to średnio wczesna odmiana wiec może i masz racje druga dawka ok. 3  lub 3,5 tygodnia- obserwuj i reaguj.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
x-men    0

Dzieki. U mnie w tym roku pszenica dala 5t z hektara i wszyscy mowili ze to swietny wynik a dla mnie to za malo ale susza byla straszna. Jestem z woj podlaskiego

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

No to chyba jesteś lepszy o tych rekordzistów na tym forum którzy sypią pryskaja a plony w rzeczywistośći odbiegają dużo od tych jakie niby uzyskują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

Na chwilę obecną stan zasiewów  jest idealny więc jak aura dopisze napewno będą lepsze plony nawet jak powielisz technologię 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad_Duda    83

Podstawowy błąd w prowadzeniu projektów- skupianie się na celu lub dotrzymaniu terminu(takie moje zboczenie zawodowe). Skup się na działaniach które dadzą ci ten większy plon: zmianowanie, uprawa, nawożenie, odmiana, ochrona a jak pogoda dopisze to plony same się zwiększą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
x-men    0

Ogolnie najwiekszym moja bolaczko to strach ze wszystko mi sie wylegnie modusa w 2 dawkach starczy?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Z saletrosanu masz 2×26 kg azotu

Z saletrzaku 3×27 kg azotu

Przy takim nawożeniu 0.3 modusa + 1 litr ccc na ha na pierwszym kolanku powinno wystarczyć, chyba że masz super zasobnośc w składniki na tej działce i jest to wilgotny teren.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
x-men    0

Czy 3 dawka azoty tylko wplywa na jakosc plonu? Czy tez na ilosc ? Ktora dawka azotu jest najwazniejsza? Moze zwiekszyc jeszcze dawki azotu ? Jak 3 dawke dac to tylko mocznik np w dawce 100kg ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

3 dawka tak zwana na kłos nie ma większego wpływu na podniesienie plonu, lecz na "zbudowanie" parametrów. 100 kg mocznika będzie bardzo dobre. Wielu daje 100 kg saletry i też jest ok. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, która dawka azotu jest ważniejsza, moim zdaniem obie są niezbędne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
x-men    0

Ok a ziemia mam 3 dzialki akurat pszenicy kazda po 2 h. Połowa działki mokra 3a  a połowę sucha 4 klasa ziemi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

@x-men powiedzmy, że jak przymknę oko to mieszczę się w kryteriach nowego prawa wodnego. Jeśli chodzi o wyleganie to 0.3 modusa +1 l ccc na pierwszym kolanku, potem albo postarzanie źdźbła albo poprawka na fladze samym modusem.

@Maju3060 przy jakim nawożeniu i jakim środkiem w jakiej dawce pryskasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maju3060    15
Co prawda dopiero zaczynamy z zaawansowaną uprawą że tak to nazwę a w tym roku padło na Modusa w dawce 0.6l/ha jak się nic mylę ale mamy chęć porównać MedaxMax zobaczymy jak to będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pxe
      Witam Wszystkich. W tym roku miałem problemy z orką zimową pod jesienne  zasiewy z powodu suszy i  nie udało mi się dobrze zlikwidować jęczmienia ozimego  z poprzedniego roku, który wzeszedł po uprawie ścierniska. Na tym miejscu zasiałem pszenicę ozimą i niestety rosną już samosiewy jęczmienia. I tutaj mam pytanie czy są jakieś środki chemiczne, które pomogą mi w usunięciu tych samosiewów jeszcze jesienią. Doczytałem, że radzi sobie z nimi Apyros 75WG, ale jest do użycia dopiero na wiosnę,a chcę zlikwidować konkurencję już jesienią. Co byście poradzili?
    • Przez Kamkow1
      Witam. Jestem młodym początkującym rolnikiem więc potrzebuję kilku porad odnośnie żyta. 
       
      Mianowicie posialem żyto Serafino które w tamtym roku było brane z centrali.  
      Przedsiewnie dałem 120 kg/h Tarnogranu. Lecz chciałbym się dowiedzieć jaki nawóz oraz w jakiej ilości polecacie na wiosnę  aby plon był w okolicach 6t/h. Oraz jakie środki stosować. 
    • Przez dominikl95
      Mam pytanie gdyz nie wiem czy rabarbar nawozic potasem i fosforem oraz wapnem jesienią czy lepiej wczesną wiosną,przed ruszeniem wegetacji. Proszę o poradę.
    • Przez KamilMaj
      Witam jeśli jest temat to przekierować ale szukam i nie mogę się doszukać a dokładniej zawaliło nam całe pole tym dzikim rzepakiem (rzepik czy jakoś tak)gdzie nie gdzie nawet ścieżek nie widać i teraz pytanie co z tym zrobić pryskać na samosiewy rzepaku czy jak? Pierwszy raz taka sytacja u nas. Z tego co patrzyłem to właśnie to zaoraliśmy i pewnie puściło nasiona
    • Przez szogun170
      Witam, jestem swiezakiem i chce się was poradzić. Chodzi o kolejność i rodzaj nawożenia pszenżyta. Powiedzcie czy jest ok: jesienią dolistnie plonvit + aminokwasy, z początkiem wiosny poprawka aminokwasami z siarczanem magnezu, kolejnie polifoska 21 i potem już  wiem.. chodzi mi o to kiedy siarczan magnezu i czy plonvit mogę mieszać z aminokwasami.. Pozdrawiam
      Ocb
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj