Magda_86

Plan nawożenia - kto ma obowiązek?

Polecane posty

Magda_86    21

Witam.

 

Ostatnio mi ktoś powiedział, że oprócz książki oprysków kazdy rolnik musi prowadzić plan nawozowy. Czy to prawda? 

 

Chciałam dodać ze nie mam zwierząt i mam trochę mniej niż 15 ha - głównie produkcja zbóż. W 2014 otrzymałam MR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crvx40    11
Plan nawożenia muszą mieć osoby powyżej 100 ha lub 50ha produkcji roślinnej intensywnej tzn zwykła produkcja np pszenicy tj 120kg N na ha a intensywnej 200kg N na ha a produkcji zwierzecej 50 DJP. każdy rolnik powyżej 10ha musi prowadzić taka tabele stosowania azotu, ile, na jaka uprawę, jaka pow działki itp, te tabele chyba są na necie a ludzie do 10ha nie muszą tych rzeczy robic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boo45    29
i właśnie jak to jest wymieniam obornik za słomę, ale osoba które bierze ode mnie obornik nie chce nic pisemnie zrobić. Także jest z tym lipa, bo nikt z okolicznych rolników nie podpisze mi że biorą obornik, mimo iż biorą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
17 godzin temu, crvx40 napisał:

Plan nawożenia muszą mieć osoby powyżej 100 ha lub 50ha produkcji roślinnej intensywnej tzn zwykła produkcja np pszenicy tj 120kg N na ha a intensywnej 200kg N na ha a produkcji zwierzecej 50 DJP. każdy rolnik powyżej 10ha musi prowadzić taka tabele stosowania azotu, ile, na jaka uprawę, jaka pow działki itp, te tabele chyba są na necie a ludzie do 10ha nie muszą tych rzeczy robic

Napisz jaśniej.
Powyżej 100ha czy 50ha.
I co z tymi 10ha???


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Powyżej 100ha wszyscy.  50-100ha ci, którzy prowadzą uprawy w sposób intensywny np. pszenica z dawką azotu ponad 120kg/ha oraz ci, którzy mają uprawy zaliczone do intensywnych np. warzywa. Wszyscy powyżej 10ha karty pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

thx. Karty pola mam, 35ha. Tylko muszę policzyć ile N% idzie dla samego siebie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103
Macie jakiś ciekawy program lub aplikację do zarządzania agrotechniką, aby wszystkiego nie pisać na papierze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crazy29    10
plan nawozowy kolejne gówno żeby zatruwać życie rolników i żeby ARiMR miał się czego czepiać i dopłaty ucinac. ciekawe ile będzie nas ten głupi wymyśl kosztował i pewnie co roku od nowa i w przypadku przesiewów też. coraz większa patologia się rodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak,wszyscy do 10 ha są zwolnieni, ale jako powierzchnie  liczy się tylko grunty orne czy łąki też ?? ( bo ja na łąki  nie stosuję żadnego nawożenia) i móglbym ktoś podruzić tabelke jak to w miare sensownie uzupełnić,głownie mi chodzi o te karty pola dla mniejszych gospodarstw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crvx40    11

Panowie i Panie jak to w końcu jest z tymi dawkami azotu. Na zebraniu w pobliskim ODR mówiono ze maksymalna dawka azotu np. na pszenice jest 120kg/ha, a powyżej tej dawki to już uprawa intensywna. W internecie podane są maksymalne dawki N/ha gdzie na pszenice ozima jest 200kgN/ha. To w końcu produkcja intensywna jest od 120 czy od 200kg N/ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crvx40    11

To powinni to gdzieś napisać powyżej jakich dawek jest produkcja intensywna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macko25    27

Aha czyli rozumiem tak.do 10 ha nie trzeba nic.od 10 ha aż to ponad 1000 ha prowadzimy wszyscy którzy i tak przekraczają w czystym składniku 120 N/ha tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pszkot    436

Koledzy, w dobie internetu nietrudno znaleźć odpowiednie przepisy. Jest w nich jednak sporo niejasności i będę musiał pewnie pogrzebać w tym i innych przepisach ale to nic nowego. Poniżej wyciąg z rozporządzenia dla leniwych.

Podmiot prowadzący produkcję rolną oraz podmiot prowadzący działalność, o której mowa w art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne:

- który prowadzi chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 000 stanowisk lub chów lub hodowlę świń powyżej 2000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior opracowuje plan nawożenia azotem;

- posiadający gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 100 ha użytków rolnych, lub uprawiający uprawy intensywne, których lista została określona w załączniku nr 7 do Programu, na gruntach ornych na powierzchni powyżej 50 ha, lub utrzymujący obsadę większą niż 60 DJP według stanu średniorocznego, opracowuje plan nawożenia azotem

- nabywający nawóz naturalny lub produkt pofermentacyjny do bezpośredniego rolniczego wykorzystania w celu nawożenia lub poprawy właściwości gleby od podmiotu importującego nawóz naturalny lub produkt pofermentacyjny lub od podmiotu, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany do posiadania planu nawożenia azotem

Podmioty prowadzące produkcję rolną oraz podmioty prowadzące działalność, o której mowa w art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne, na powierzchni większej lub równej 10 ha użytków rolnych lub utrzymujące zwierzęta gospodarskie w liczbie większej lub równej 10 DJP według stanu średniorocznego:
1) posiadają plan nawożenia azotem albo obliczenia maksymalnych dawek azotu;
2) prowadzą ewidencję zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem,
zawierającą informacje o:
a) dacie zastosowania nawozu,

b) rodzaju uprawy i powierzchni uprawy, na której został zastosowany nawóz,
c) rodzaju zastosowanego nawozu,
d) zastosowanej dawce nawozu,
e) terminie przyorania nawozu naturalnego, w przypadku zastosowania tego nawozu na terenie o dużym nachyleniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macko25    27

czyli tak naprawdę musimy prowadzić 

plan nawożenia azotem czyli tylko nawozy gnojówki obornik itd dla kontroli arimr

ewidencje środków śor czyli opryski czyli wpisujemy tylko same opryski dla kontroli tylko śor

ewidencje zabiegów agrotechnicznych tzn uprawa siew opryski nawóz itd tzn wszystko wpisujemy to jest dla kontroli arimr

i to wszystko co wymieniłem czyli takie ewidencje wszystkie musimy prowadzić tak??????????????? czy ja źle rozumiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pszkot    436

Nie wiem ile kolega ma gruntów rolnych, ale zakładając, że jest ich ponad 10 ha i co najwyżej 50 ha "upraw intensywnych" i co najwyżej 100 ha to konieczne jest prowadzenie ewidencji zabiegów nawożenia azotem (każdym rodzajem nawozu zawierającym azot). Konieczne jest również posiadanie (sporządzenie) planu nawożenia ALBO dokonanie obliczeń maksymalnych dawek azotu. Jeśli kolega ma więcej niż 50ha "upraw intensywnych" lub ponad 100 ha gruntów rolnych albo też ma dużo kur, świn, macior albo innych zwierząt wówczas obowiązuje plan nawożenia i ewidencja. To samo obowiązuje rolnika niezależnie od wielkości gospodarstwa jeśli stosujące nawozy naturalne kupowane od innych. Ewidencja, sposób dokonania obliczeń maksymalnych dawek azotu, planu nawożenia liczby zwierząt itd podane są w rozporządzeniu. Odnośnie stosowania SOR to zupełnie inna ewidencja więc nie wiem o co kolega pyta w tym kontekście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pszkot    436

Niestety mam wątpliwości czy podany na tej stronie sposób wyliczania azotu dla rolników nie sporządzających planu są właściwe. Chodzi oto, że w rozporządzeniu nie jest wskazane w jaki sposób zrealizować wymaganie "obliczenia maksymalnych dawek azotu" dla takich rolników . Są za to podane wzory (zasady) obliczania "dawki nawozów azotowych mineralnych - uproszczony bilans azotu" oraz "obliczania sumy azotu działającego". Pierwsza obowiązuje jednak tylko, gdy sporządzamy plan nawożenia azotem. W przykładzie do punktu nr 3  na wskazanej przez Ciebie stronie użyto współczynnika wykorzystania azotu z nawozu mineralnego (wartość 0,7), którego nigdzie w rozporządzeniu nie ma. Pojawia się nagle tylko we wzorze obowiązującym jeśli przygotowuje się plan. A jak nie mamy obowiązku sporządzenia planu to tego wzoru nie używamy. Jedyne co stosujemy to wyliczenie sumy azotu działającego i porównujemy do danych w tabeli 14 rozporządzenia by nie przekroczyć dawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4249

Byłem dziś w agencji dopytać o parę spraw w związku z ewidencja zabiegów do rolnosrodowiskowych i przy okazji spytać o plan nawożenia - mam wszystkiego 30ha, z czego 15 orne, raczej wszystko w intensywnej a obornik biorę od matki, która ma tylko bydło, no i chciałem spytać czy muszę robić, czy nie muszę. Nie dostałem odpowiedzi. Ciekawe czy na kontroli jak im powiem, że w agencji nie wiedzieli m, to nie robiłem, czy ich to zadowoli.. 

Byłem najpierw w odr - szefowej nie ma, na naszą gminę nikogo nie ma(przyjęli teraz dziewczynę w ogóle nie związana z gospodarka), na gminie obok też teraz Pan, co tu sporo lat pracował się zwolnił i nie ma nikogo.  No i rób co chcesz człowieku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj