Bobas233

Zboza na V i IV Klasie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Bobas233    60
Witam . Chcialem się poradzić was a mianowicie ,mam okazje wziąść 10ha w dzdzierżawę z tym ze klasa jak napisałem 5 i 6. Czy zaoranie teraz tego i zwapnowanie wczesna wiosna wapnem powiedzmy weglanowym bedzie mialo jakis sens? Czy pomoze to w jakims stopniu podniesc ph? Pytam gdyz nigdy nie gospodarzylem na tej klasie ziemi. A jak wiemy sa to gleby słabe piaszczyste. Wiem ze ciezlo o dobry plon na tego typu ziemi no ale.. Czekam na sugestie tylko sensowne i z głową. Z gory dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bobas233    60

Xerkses napisał:

Wapno węglanowe w następnym sezonie zacznie działać.

Czyli jak mam rozumieć twoja wypowiedz? Ze inne wapno ? Z tego co wiem wapno tlenkowe na lekkie gleby odpada . Czy moze kreda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axd529    116
Jeśli chcesz podnieś szybko ph to tylko kreda.

Kupie cylinder,tłok do husqvarny 51 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

A  co tam  rosło  do tej  pory ?  ugór  czy cały czas  w uprawie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bobas233    60

Danielek161 napisał:

Orka i dopiero wapno, najlepiej kreda. A po żniwach od razu węglanowe lub węglanowo-magnezowe.

Tak zamierzam zrobić właśnie. To są ugory wieloletnie . I przypuszczam ze jak to na tych klasach ziemi bywa ph jest na bardzo niskim poziomie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bobas233    60

Danielek161 napisał:

Orka i dopiero wapno, najlepiej kreda. A po żniwach od razu węglanowe lub węglanowo-magnezowe.

Tak zamierzam zrobić właśnie. To są ugory wieloletnie . I przypuszczam ze jak to na tych klasach ziemi bywa ph jest na bardzo niskim poziomie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bobas233    60

Danielek161 napisał:

Orka i dopiero wapno, najlepiej kreda. A po żniwach od razu węglanowe lub węglanowo-magnezowe.

Tak zamierzam zrobić właśnie. To są ugory wieloletnie . I przypuszczam ze jak to na tych klasach ziemi bywa ph jest na bardzo niskim poziomie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Nawalić  wapna a  właściciel  dzierżawę  wypowie  i   po ptokach.... 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

Jak dobre warunki to można brać. Parę $ i sporo czasu będzie kosztowało doprawienie tego coś o tym wiem.


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bobas233    60
Czesio200 , coz warunki takie jak teraz przystalo na nasza okolice . Doplata dla wlasciciela a ja robie . Jezeli chodzi o doprowadzenie tego to +/- tak 3 do 5 lat stawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Danielek161    189

Wszystko zależy na co masz zbyt. Ja bym na wiosne posiał owies, po zniwach wapno, potem jakiś groch/łubin i potem jakąś ozimine żyto, pszenżyto lub pszenice. Wszystko zależy od tego czy to są "piachy" czy lepsza ziemia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

zależy jakie tempo będziesz miał. Odchwaścić można w rok wapno no i najważniejsze to obornik.. jak go nie ma to na takiej ziemi słabo.


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

W dzierżawę bym sie nie pchal w taki piach . Uprawisz pole a pozniej podleci ktos da pare groszy wiecej czynszu i bedziesz stratny . Co innego gdyby kupic , wtedy mozna doprawic to pole i z czasem napewno sie odwdzieczy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Danielek161    189
Jeśli dzierżawa na +/- 10 lat to jednak bym wziął. Podstawowe dopłaty dla właściciela, a akcyza i np. za wysokobiałkowe dla ciebie.
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer
7 minut temu, czesio200 napisał:

zależy jakie tempo będziesz miał. Odchwaścić można w rok wapno no i najważniejsze to obornik.. jak go nie ma to na takiej ziemi słabo.

Najważniejsza to  są opady   bo  bez  tego  nie będzie na takim  piachu  niczego.  Nawalisz wapna  obornika  ale  jak  z nieba  w maju  nic  nie zleci  to  szkoda   na to patrzeć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

Akurat czesiowi nie musisz tłumaczyć co to gospodarzenie na piachu i susza co roku.


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bobas233    60
Czyli rozumiejąc to Teraz to zaorac , zwapnowac kredą , przesiać owsem lub pszenzytem jarym , po zniwach znowy kreda/weglanowe + ewentualnie jakis lubin , gryka na poplon i wtedy powiedzmy pszenzyto ozime ? O obornik ciezko strasznie u nas dlatego to tez tak na dwa razy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    514

Wapno to tak jak koledzy radzą , ale zamiast owsa( chociaż też jest to dobry pomysł ) spróbował bym gryki ,na ugorach udaje się  bardzo dobrze , pole pozostawia czyściutkie a przy dobrym roku to nawet i perz wytępi .

Zamiast obornika możesz dać podkład po produkcji pieczarek  np. https://www.olx.pl/oferty/q-podłoże-popieczarkowe/#

No i rób umowę żeby nikt cię nie wydymał 

Edytowano przez Marecki2922

Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    262

Moim zdaniem lepiej żyto jare. Siew jak tylko się da wjechać nawet w lutym. Zasiejesz mieszankę, jeszcze późno to tylko perz będzie, ziarna wcale

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25253

To i ja wyrażę swoje zdanie.

Pierwsze już teraz wapno następnie talerzówka i orka na maks 15cm. Jak najwcześniej siew owsa. Po żniwach kolejna porcja wapna i siew pszenżyta ozimego lub żyta populacji lub hybrydy co kto woli.

Lepszy wieloletni ugór niż uprawne pole po ciulowym gospodarzu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez DamianGabana
      Witam ,
      Panowie powiedzcie jak z kontraktacją kukurydzy mokrej na nowy zbiór????????????????
       
      U mnie w Lubelskim 420 - 450 netto 
       
    • Przez elpolacco
      Sprzedam silos na zboże.Pojemność ok. 10T. Wymiary widoczne na zdjęciach.
      Średnica zbiornika: 2.4m
      Wykonane z blach o grubości: 3mm.
      Zbiorniki czyste, magazynowane były w nim tylko pasze. 
       
      Miejscowość: Wolbrom (małopolskie)
      Możliwość transportu w dowolne miejsce w okazyjnej cenie.
      Cena: 3000zł.
       
      Zdjęcia w ogłoszeniu:
      https://allegro.pl/silos-paszowy-zbiornik-na-zboze-10t-i7453786433.html
       
      Więcej informacji udzielę telefonicznie
      Tel. 5O2 O21 846
       
    • Przez Taurus83
      Jak myślicie zdałoby to egzamin?
      Podłogą beton. 
      Ściany wysokie na 2-2.5m z blachy trapezowej. Słupy metalowe co tyle metrów ile trzeba. Przykrycie z plandeki opierajacej się  na trókątnych poprzeczkach jak w naczepie ciezarowej. 
      Silos byłby przejazdowy. Szerokość powiedzmy 8 metrów. Długi ze  20.  Jedna sciane możnaby dostawiac z gotowych elementów a na drugiej zrobić drzwi. Blachę używaną można kupić bardzo tanio. Słupy też po cenie złomu. Plandeka jak do przyczep na metry. Trójkąty wyspawać i gotowe. Albo nawet z amelinium zrobic zeby bylo latwo montować. Raczej przez zimę bym tam nie trzymał ale do grudnia? Koszt na szybko policzony to ok 15 tys.  Ok 250-300 ton pszenicy by weszło do takiego magazynu 
    • Przez Kondzio342
      Witam Jestem zainteresowany zakupem Bina na zboże chodzi o ladownosc okolo 20-30 ton. Jakiego wybrac producenta zalety i wady. Jaka firme montujaca wojewodztwo łódzkie. Moze ma ktos jakieś namiary. Prosze o propozycje i opinie.
    • Przez michal_19
      Czy zaprawiajac pszenżyto zaprawą i nawozem donasiennym łączycie razem te zabiegi , czy najpierw zaprawa potem nawóz. Chciałbym zaprawic kinto duo + primus b+ i nie wiem czy robić to oddZielnie czy razem. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj