rolnikzwielkopolski12

czy sorgo na poplon to dobry pomysł ?

Polecane posty

Witam mam takie pytanie czy sorgo zasiane np po jęczmieniu ozimym wyda jakiś zadowalajacy plon, czy nada się na kiszonke  i jaką to może mieć wartość dla opasów. Chciał bym wiedzieć co sądzicie o tym i czy sialiście to już ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453
3 godziny temu, Bartek933 napisał:

Nie polecam

Nie ma to jak wyczerpująca odpowiedź. Może by tak jakieś argumenty na poparcie swej wypowiedzi? Chętnie sam bym się coś dowiedział od innych którzy to uprawiali/uprawiają bo sam osobiście nie mam pojęcia na temat tej rośliny, i odpowiedź nie polecam naprawdę wiele wyjaśnia...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Sorgo to kiepska pasza, szczególnie że jest szeroka alternatywa roślin które można wysiac z przeznaczeniem na pasze


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chciałem się dowiedzieć na temat sorga . w tym roku zasialiśmy na poplon jęczmień owies słonecznik  peluszke  i wykę szczerze jak by nie słonecznik , którego daliśmy bez większej wiary to z 4 ha nic by nie było reszta roślin prawie nie wyrosła jęczmień został zaatakowany przez grzyby polowa wygineła a słonecznik wyrósł na około 120 cm i troche paszy było i chciałem poszukać jakiejś alternatywy ,jeżeli możecie to podajcie co wy siejecie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9

Zamieściłem film z mojej 1 ha plantacji sorgo kiszonkowego. Tak jak pisałem w innych tematach główny kierunek mojej działalności to propagowanie uprawy  w Polsce sorgo z przeznaczeniem na ziarno. W 2016 r. jak przedstawia film zasiałem na próbę 1 ha sorgo odmiany kiszonkowej. Pole przeznaczone pod zasiew 5kl. Jak widać na filmie sorgo wg. mojej oceny wyrosło dość okazale i dało nawet zadowalającą ilość masy. W planie miałem to pociąć sieczkarnią i przyorać ale w końcu zostało  przeznaczone na zakiszenie w mieszance z kukurydzą.

Pada tu pytanie odnośnie zasiewu sorgo jako poplon. Wydaje mi się że w ten sposób nic nie osiągniemy. Wegetacja sorgo jest długa. Najpóźniej można wysiewać nasiona do 20 maja. W pierwszej fazie rozwoju sorgo bardzo wolno rośnie. Aby osiągnąć wysokość   2 - 3m potrzebuje czasu. Duży wpływ mają też warunki atmosferyczne ilość opadów. Żadna roślina nie urośnie bez wody dotyczy to również sorga.

Kolejne pytanie z mojej strony skąd takie pesymistyczne podejście rolników do uprawy sorgo na kiszonkę. Jest mało literatury odnośnie tematyki zakiszania sorgo. Większość opinii jest taka że zawiera podobną ilość białka i ma nieco większą zawartość włókna, dlatego pasza z niego jest nieco mniej energetyczna niż pasza z kukurydzy. Z tego powodu kiszonka sorgo zalecana jest do karmienia krów zasuszanych lub opasów.

Odsyłam do fachowego opracowania pt. UPRAWA SORGA NA KISZONKĘ ORAZ WYKORZYSTANIE W ŻYWIENIU ZWIERZĄT PRZEŻUWAJĄCYCH . Jest to opracowanie naukowe panów profesorów wydane w formie Instrukcji upowszechnieniowej nr 214 PUŁAWY 2016. IUNG PUŁAWY.

Cytuję podsumowanie z tego opracowania :

- kiszonka z sorga lub sorga z kukurydzą ze względu na niższą koncentracje suchej masy oraz brak kolb zawiera 15-20% mniej energii w porównaniu do kiszonek z kukurydzy   w latach dobrego urodzaju,

- krowy otrzymujące paszę pełnodawkową, PMR zawierającą kiszonkę z sorga lub z sorga i kukurydzy, pobierają więcej mieszanki paszowej z boksu paszowego co rekompensuje niższą wartość energetyczna kiszonki i powoduje niewielkie obniżenie wydajności mlecznej,

- pobranie energii przez krowy można regulować ilością skarmianej paszy treściwej,

- kiszonka z sorga lub sorga z kukurydzą podawana krowom nie powoduje istotnych zmian składu mleka, w tym tłuszczu i białka, w porównaniu do krów otrzymujących kiszonkę z kukurydzy,

- kiszonka z sorga lub sorga z kukurydzą może być stosowana w żywieniu młodego bydła, cieląt, jałówek i bydła opasowego.

W warunkach suszy glebowej i bardzo niskiego plonu kukurydzy uprawa sorga lib uprawa pasowa z kukurydza jest jedynym sposobem na zgromadzenie paszy objętościowej dla bydła, w tym krów mlecznych, pozwalająca utrzymać stado bydła do następnego sezonu.

Zapraszam do mojej oferty sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego:

- Sorgo kiszonkowego

- Trawy sudańskiej

tel. +48 668 169 257

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Lukash3060
      Przekopałem forum ale nic nie znalazłem w podobnym temacie
      A więc, jak myślicie - na co warto teraz postawić z stosunkowo małym kapitałem ( ok. 20tyś zł) ? Co na wsi może być opłacalne ? Mam 30 ha gospodarstwo ale rodzice świetnie sobie radzą bez pomocy i zastanawiam się nad jakąś działalnością. Pracowałem 3 lata w dużym gospodarstwie jako operator a potem jako kierownik, mam wiedzę w temacie upraw i hodowli bydła mlecznego  Rozważyłem już chyba wszystko i nic nie przychodzi mi do głowy  
    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez ursusc335m
      Witam. Mógłby mi ktoś doradzić jaki poplon zasiać na koniec kwietnia, początek maja po ziemniakach?  Chodzi mi o to, że pole ten rok odpoczywa (nie sieję zbóż bo nie hoduję zwierząt ) i nie wiem co zasiać  żeby okres do kwitnięcia tego poplonu  i jego orki był dłuższy niż gorczycy  czyli ok. 2 - 2,5 miesiąca ?
    • Przez kot090
      Witam. Jestem na etapie planowania nowej chlewni na 120 loch. Jednym z nurtujących pytań jest sprawa przechowywania gnojowicy.
      Jaki sposób polecacie: budowę oddzielnego zbiornika na gnojowicę czy przechowywanie gnojowicy w głębokich wannach pod chlewnią? Słyszałem o systemie budowy głębokich wanien pod chlewnią, bez mieszadeł, bezpośrednio z których wypompowuje się  gnojowicę szambowozem. 
       
      Jakie są wasze opinie i doświadczenia?
    • Przez Taurus83
      Jak myślicie zdałoby to egzamin?
      Podłogą beton. 
      Ściany wysokie na 2-2.5m z blachy trapezowej. Słupy metalowe co tyle metrów ile trzeba. Przykrycie z plandeki opierajacej się  na trókątnych poprzeczkach jak w naczepie ciezarowej. 
      Silos byłby przejazdowy. Szerokość powiedzmy 8 metrów. Długi ze  20.  Jedna sciane możnaby dostawiac z gotowych elementów a na drugiej zrobić drzwi. Blachę używaną można kupić bardzo tanio. Słupy też po cenie złomu. Plandeka jak do przyczep na metry. Trójkąty wyspawać i gotowe. Albo nawet z amelinium zrobic zeby bylo latwo montować. Raczej przez zimę bym tam nie trzymał ale do grudnia? Koszt na szybko policzony to ok 15 tys.  Ok 250-300 ton pszenicy by weszło do takiego magazynu 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj