Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
emtec123    251

Który z wyżej wymienionych nawozów fosforowych jest lepszy i kiedy?
Np. pod kukurydzę przyjęło się siać fosforan (polidap), kiedy superfosfat (prosty lub wzbogacony) raczej taniej wychodzi?

Który zastosować pod zboża?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichyh32    164
Superfosfat się bardzo wolno rozpuszcza i ma dużo mniej fosforu rozpuszczalnego w wodzie, polski fosforan też ma nie za ciekawą rozpuszczalność, najlepszy w podsiewacz jest ruski ultra map, najszybciej działa, najwięcej fosforu rozpuszczalnego w wodzie
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39

Zależy od kilku czynników:

- jeśli siejesz jesienią i nie wapnujesz to siałbym superfosfat, będzie miał czas przez zimę się dobrze rozpuścić

- jeśli siejesz wiosną to tylko fosforan, z racji na bardzo szybką rozpuszczalność jest prawie od razu dostępny dla roślin  

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2358
kiedyś liczyłem zestawienie suoerfostatu wzbogaconego z fosforanem to biorac pod uwage azot z fosforanu wychodzi taka sama cena za kg skladnika

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilekb9    1

Kolega dobrze mówi a do tego superfosfat wzbogacony w pełni się nie rozkłada także dużo lepiej wychodzi fosforan (polidap)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39
11 godzin temu, kamilekb9 napisał:

Kolega dobrze mówi a do tego superfosfat wzbogacony w pełni się nie rozkłada także dużo lepiej wychodzi fosforan (polidap)

Nie chodzi o to, że któryś rozkłada się w pełni, bo tak nie jest. Przez to, że w środowisku glebowym występuje wiele czynników które mogą wpływać na przyswajanie fosforu np. niskie ph to żaden nie jest w pełni wykorzystywany. W tym przypadku chodzi o ilość fosforu rozpuszczalnego w wodzie. W Polidapie i Superfosfacie występują formy doskonale rozpuszczalne w wodzie: Polidap (fosforan jedno lub 2 amonowy, nie pamietam), Superfosfat (fosforan jednowapniowy), istotne jest to w którym jest większe stężenie. Polidap 37%, Superfosfat 23,5 %. Ponadto Polidap fizycznie (jego granula) szybciej się rozpuszcza przez co szybciej wnika do kompleksu. 

Osobiście wybierając nawóz fosforowy kierowałbym się terminem stosowania i uprawą. Jeśli stosujemy na jesieni pod uprawy przyszłoroczne to superfosfat. Pod oziminy Polidap lub Polifoska (te same formy fosforu). Jeśli stosujemy na wiosnę to tylko Polidap lub Polifoska (rośliny potrzebują wtedy szybko dostępnego fosforu). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6900
3 minuty temu, kamil2963 napisał:

W tym przypadku chodzi o ilość fosforu rozpuszczalnego w wodzie. W Polidapie i Superfosfacie występują formy doskonale rozpuszczalne w wodzie: Polidap (fosforan jedno lub 2 amonowy, nie pamietam), Superfosfat (fosforan jednowapniowy), istotne jest to w którym jest większe stężenie. Polidap 37%, Superfosfat 23,5 %

Z ciekawości porównałem to o czym pisze @cichyh32 na temat ruskiego Ultra Mapu i faktycznie, tamten ma rzekomo 95% rozpuszczalność w wodzie. Możliwa jest taka różnica w porównaniu do naszego Polidapu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichyh32    164
Pewnie że tak npk z yara mila tez ma około 95% a Polska polifoska dużo niżej, mi się wydaję że kupują fosfor z innego źródła, coś kiedyś słyszałem o Afryce ale to nic potwierdzonego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39
13 minut temu, danielhaker napisał:

Z ciekawości porównałem to o czym pisze @cichyh32 na temat ruskiego Ultra Mapu i faktycznie, tamten ma rzekomo 95% rozpuszczalność w wodzie. Możliwa jest taka różnica w porównaniu do naszego Polidapu?

Chyba znalazłem haczyk.  Tam jest napisane: ,,Fosfor (P2O5) rozpuszczalny w wodzie pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w wodzie,,.

Pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w wodzie ?   Rośliny nie pobierają fosforu w postaci tlenków, pobierają tylko i wyłącznie w postaci fosforanów. 

Jednak w opisie podają, że zawiera fosforan jednoamonowy. Więc nie wiem.... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz8530    2
Napisano (edytowany)

jest 2 amonowy. różnica w rozpuszczalności wynika z tego ze do produkcji wykorzystują rudy różnego pochodzenia i ULRA ma akurat lepszą. przelicza się na tlenki. błędne jest myślenie ze tlenki nie są rozpuszczalne w wodzie otóż są i to bardzo dobrze tworząc kwasy a polidap to nic innego jak sól kwasu ortofosforowego i zasady amonowej.

Edytowano przez mateusz8530
Blad
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj