ChiquitaB

Sugestie dotyczące zmian w projekcie budowy obory

Polecane posty

ChiquitaB    749

Witam. Praktycznie mam już projekt gotowy, ale chciałbym podpytać czy ktoś widzi w nim coś co by można było zmienić bo np u niego sie nie sprawdza.

20181119_165350.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moim zdaniem nie potrzebna jest ta przerwa w podwójnym rzędzie, przy tylu sztukach to nie ma sensu, lepiej zrobić legowiska w tym miejscu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

Aha ogolnie to jest specjalnie zrobione zapomnialem dodac. Bo po oddaniu do uzytku mozna dodac 10-12 stanowisk a jest tak zrobione zeby nie robic tej decyzji srodowiskowej czy jak to tam sie nazywa bo u mnie maks 40djp moge bez tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

Wymiary 28x19 plus 10m dobudowka. Legowiska sieczka ze slomy z wapnem. Na zgarniaczach gnojowica do tego poprzecznego kanału a potem pompowana do zbiornika naziemnego. Wycene bede mial za jakis czas. Projekt przerabiany, wczesniej byl na rusztach ale za wysokie koszty i przerobiony na zgarniacze. Projekt robiony od zera pode mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielFarmer    1377
a na rusztach jaka wycena w takim razie? w sumie to co wyceniane 3-4 msc temu to już nie aktualne tak te ceny zapiergalaja...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

Szczerze to wycena byla wedlug tam jakiegos cennika ogolnego czyli z 30% wiecej jak oferta budowy.  realnie kolo miliona bez dojarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ooo , to niedrogo . W którym pokoleniu planowany zwrot inwestycji ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielFarmer    1377
a w tym systemie w 800tys się wyrobisz? Mi na wiosnę na 60 krów za 800tys netto chcieli postawić na rusztach a teraz to bez szans za milion...Pamiętaj jednak że jeśli za mln by Ci to postawili,np że 100tys z własnej kieszeni bys wyłożył więcej o ile na mgr robisz ale potem ile mniej pracy z rusztami,słoma droga, sieczkę pociąć czas i pieniądze tez kosztuje no i słanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Również doradzałbym zrobienie na rusztach. Roboty nie ma prawie w ogóle. Jedyne co zmieniłbym to pojemność zbiornika pod rusztami. Przy +/- 45 sztukach co miesiąc trzeba 100 tyś wywieść. W korytarzu z hali udojowej na oborę zamontuj wannę do kąpieli racic. Racice będą dużo zdrowsze po takich zabiegach co jakiś czas. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

W tym syatemie roboty jest tyle co i przy rusztach. Przy rusztach legowiska tez masz scielone sieczka, sieczke robisz w paszowozie powiedzmy raz na miesiac i uzupelniasz jedynie legowiska. Ruszta tez trzeba zgarniac a jak soe nie ma robota to trzeba recznie leciec bo nie wszystko samo wpadnie do szamba a tu zgarniacz chodzi. Miejsce na wanienke jest przewidziane. Ogolnie mialo byc z mgr stawiane ale kto wie czy jeszcze nabor na budowe zrobia, bo na tegoroczny sie nie wyrobilem. A zbiornik jest z zapasem robiony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie obora z 2005 roku i ani razu nie czyściłem ruszt. Krowy same wdeptują. Na legowiskach są maty. Według mnie zdają egzamin bo wielkich problemów z zapaleniami nie ma. Co jakiś czas trafi się jakaś problematyczna czy to z zapaleniem czy z racicami ale to typowy hf, którego trzeba bardzo dobrze żywić żeby nie było problemu. Żebym miał dobre ziemie to i pasza by była dobra ale jest co jest i trzeba sobie radzić. Zeszliśmy z hf na rzecz krzyżówek simxhf a teraz jeszcze montbeliarde i norweskiej czerwonej. Od razu jest mniej problemów ze zdrowiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

Mnie do mat nikt nie przekona, po pierwsze koszty po drugie slyszalem od uzytkownikow ze w lato kaszana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z czym w lato kaszana? Każdy robi jak uważa. U mnie część obory gdzie przebywają krowy jest prawie bez obsługowa. Jedyna praca to podczas dojenia przelecieć łopatą po matach żeby zgarnąć odchody co zajmuje 3 minuty. A tym się tata kierował podczas budowy żeby roboty było minimum. Jak se pomyślę że miałbym teraz trzymać je na ściółce i co chwila ścielić lub uzupełniać legowiska to chyba bym zrezygnował :) Jednak wygoda robi swoje. Jakbym miał pracować przy krowach tyle co przy młodzieży w starej oborze gdzie wszystko jest robione ręcznie to bardzo poważnie bym się zastanowił czy ciągnąć to dalej. W przyszłym roku jak wszystko dobrze pójdzie będzie dobudowane drugie tyle obory z przeznaczeniem na krowy zasuszone, jałówki wysokocielne i druga część na jałówki do zacielenia. Wszystko oczywiście na rusztach. Jak wspomniałem wcześniej u mnie nie ma dużych problemów z racicami bo bydło od maja do późnej jesieni ( w tym roku do początku listopada) przebywa na pastwisku . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

To masz obore na rusztach i jeszcze na pastwisko puszczasz? Co do mat slyszalem nie raz od uzytkownika ze za bardzo grzeja krowy i odparzenia, wet potwierdzil. U mnie ruszta cenia dodatkowe 500tys, wiekszosc kwoty roboty ziemne dlatego zrezygnowalem. Na zgarniaczach tez bezobsługowe praktycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak są szczelnie zamknięte w oborze i jest gorąco to może i tak jest. U mnie taki problem nie występuje. Nie ma nic lepszego dla zdrowotności krów jak pastwisko. Mam też dużo mniej roboty jak są na pastwisku bo nie trzeba się martwić żeby mieszać tmr w ciągu dni czy podgarniać pasze. Na noc jak zostają na paśniku przy oborze to dostają wtedy sianokiszonkę i kukurydzę. 

Mógłbyś podać dokładniej co i ile będzie kosztowało jakbyś budował na rusztach bo zszokowałeś mnie tą ceną. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

W tym roku materiały budowlane poszybowały w kosmos, o pracownikow ciezko i trzeba dobrze placic aby bylo komu robic. Sam koszt przewalenia i przewizienia ziemi, dol na gl 4m mniej wiecej prawie ze pod cala obora wycenione na lekko 100tys. Dodam ze u mnie jest glina na 12m glebokosci i to tlusta takze nie lekkie kopanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MKrajes    132
7 godzin temu, ChiquitaB napisał:

To masz obore na rusztach i jeszcze na pastwisko puszczasz? Co do mat slyszalem nie raz od uzytkownika ze za bardzo grzeja krowy i odparzenia, wet potwierdzil. U mnie ruszta cenia dodatkowe 500tys, wiekszosc kwoty roboty ziemne dlatego zrezygnowalem. Na zgarniaczach tez bezobsługowe praktycznie.

3 lata obora na ruszcie legowisko na macie i nawet jednego odparzenia. Z tym grzaniem się też bujda bo nigdy nie zauważyłem by maty były jakieś cieplejsze 

co do kosztów budowy to fakt ceny poszybowały w kosmos. Za mniej postawiłem w pełni wyposażona oborę na 120 sztuk z halą stacjami itd niż teraz wołają mi za jałownik 60x18

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

Niestety dzialka jest za waska moze isc tylko do tylu. W razie co zbiornik mozna rozebrac i przestawic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez JANCZAK1176
      Witam. Dla chcących zrobić sobie użądlenie do bielenia obór (chodzi 5 lat)


    • Przez ReKoRd022
      Witam mam gospodastwo rolne o powierzchni 42 ha nastawione na produkcje mleczno 32 krowy mleczne no i tu się rodzi moje pytanie chcę zwiększać produkcje a nie ma gdzie dodatkowych sztuk adoptować
      no i właśnie potrzebny jest budynek planuje oborę na 60 sztuk,
      i tu mam pytanie do forumowiczów czy lepiej i taniej jest budować w własnym z zakresie i z własnych środków czy czekać i budować za pomocą unijnych funduszy (z tego co się orientuje ma być zwrot do 500 000 zł)
      też słyszałem że z środków unijnych nie idzie nic zrobić w własnym zakresie ani zaoszczędzić.
      , planowaną oborę bym chciał żeby była w systemie wolnostanowiskowym z halą udojową myślę że przy tej ilości sztuk już jest lepszym wygodniejszym i bardziej przyszłościowym rozwiązaniem od uwięziowej którą obecnie posiadam.
      Z budynkiem planuje już w przyszłym roku startować Oraz nie mam pojęcia jaki system podłoża byłby lepszy ściółkowy czy na rusztach, jak zapytać to ile ludzi tyle wersji.
      Byłbym wdzięczny za pomoc i podpowiedź ewentualne doradzenie forumowiczów co do obory czas leci szybko a jakieś kroki trzeba powoli podejmować w tym kierunku
      Pozdrawiam rekord022
    • Przez hodowcamlody
      Aktualnie posiadam 8 krówek, miejsca jest w oborze głównej na 10 a w takiej dodatkowej 8, ale to uwięziówka. Co roku odchowujemy 5-6 jałówek, (część swoje część kupione, głównie Sim, Mo, i Hf czerwony) krowy z którymi mamy problemy zastępujemy tymi jałówkami no i jak któraś daje mało mleka to odpada i na jej miejsce wchodzi jałówka. Resztę przed zimą sprzedajemy bo w zimie jakby tak przyszło samemu robić przy 15 sztukach i to kiszonką głównie karmione (ciężka jak diabli, i krowy stoją głowami do ścian). Jedna obora od drugiej oddalona jest o prawie 150m (stary budynek po prostu przerobiony). Pasuje coś rozwijać bo sprzętu pokupione (prasa, owijarka, karuzela, przetrząsacz, 3 ciągniki c-360, mf 235 i 3050 4wd) a większość sezonu stoi bo zrobi się te 150 bali i parę z słomy i siana. Ornych prawie nie mamy, za słaba ziemia, nie opłaca się, lepiej na pastwisko (koło domu tak że przydaje się). Przechodząc do sedna chcę przerobić część stodoły bo i tak siana mniej się teraz robi ( jak stodoła była doładowana na maxa to dla 15 sztuk starczało od początku listopada do końca kwietnia i jeszcze zostawało =D).
      tak chcę żeby to wyglądało, aktualnie to jak ta stodoła idzie od dołu to idzie tak do samego końca. Wjazd do stodoły jest koło obory i tak zostanie bo inaczej się nie da (spadek terenu ) Strop aktualnie jest na wysokości 2,5m ale ta powierzchnia jest mała więc już lepiej ją stłuc i zrobić na wysokości tak myślę 3m, Strop nad korytarzem również bym dał żeby zamknąć budynek, u mnie góry to się cuda w zimie dzieją. Ogólna pojemność obory to ponad 500m3 więc licząc 20-25 na krowę to chyba ujdzie. Nie wiem z czego by zbytnio zrobić ściany, strop i z czego drzwi (większość do wymiany a na dodatek te wrota od wjazdu do stodoły są z desek i to takie szczeliny że szkoda gadać. Poradzi ktoś z czego to wykonać, czy to ma sens?? Ale się rozpisałem ...
    • Gość szopen158
      Przez Gość szopen158
      Mam pytanie do znawców marki i nie tylko mianowicie chodzi mi o rewers w deutz 150 mk3 skrzynia ZF J 7222 L, chodzi o taki fakt że jak odpale ciagnik rewers chodzi fajnie pyłynnie a jak się ciągnik rozgrzeje to słychać uciążliwe pukanie przy przełączaniu kierunku jazdy, a jeszcze informacja do tego ktoś inteligentny zalał mu skrzynie Agrolem U co jest nie dopuszczale i czy może mieć to wpływ na tak złą pracę rewersu ?
    • Przez biznes12
      Witam mam pytanie co do ciągnika do obory jak myślicie czy ciągnik mocno sie zużywa? chodzi mi czy jak jest zmiana temperatur tak jak zimą to czy ten kwas(para) od obornika przy wypychaniu może mocno uszkodzić ciągnik? zajdzie gdzieś w zakamarki w elektryke czy coś jakie jest wasze zdanie, opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj