kristofus

CEREA - Prowadzenie równoległe (DIY czyli trochę "zrób to sam")

Polecane posty

yacenty    3838

zostaw go, gość się przyznał ze teoretyzuje


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macko979    63

Witam. pytanie do praktyków, skąd zamawialiście antenę i F9P? Pytam, ponieważ generują się koszty wysyłki na poziomie 200 euro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

chcesz? odsprzedam ci swój komplet


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23

Jako rozwijający temat cerea postanowiłem pójść krok dalej mocowania silnika odlane z aluminium. Myślę nad kołami zębatymi i innymi elementami

received_605054783436596.jpeg

received_702451680609470.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macko979    63

DamianWilk co masz za mocowania i koła zębate? Aktualnie kompletuję elementy do prowadzenia, kontrolę sekcji mam już ogarniętą, tylko brakuje mi troszkę czasu i stacji bazowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
memu    0

Drodzy praktycy Cerea, czy moglibyście zdradzić jakie ustawienia autoprowadzenia najlepiej się się u was sprawdzają? Chodzi mi o wartości agresywności, L, I2, D, najlepiej że screenami. 

Ja straciłem już kilka dni na znalezienie jakichś sensownych ustawień, nadal bez większych sukcesów. Używam Cerea 300.37, antena na dachu bliżej przodu, metoda prowadzenia jest ustawiona na "rwf". Używam silnika Phidget w pozycji horyzontalnej zasilanym 24V. Strasznie szarpie kierownicą i prowadzi "ruchem węża" coraz większym zygzakiem obok linii AB. Uspokaja się dopiero jak ustawię agresywności w okolicach 40-20. Czy używacie innych ustawień dla większych prędkości? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Każda nawigacja przy znacznej zmianie prędkości wymaga zmiany ustawień agresywności (im szybciej tym niższa agresywność 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
memu    0

Po tygodniu walki z kalibracją autoprowadzenia nadal nie odniosłem spektakularnych sukcesów, tzn. mam problemy z automatycznym wjazdem na wyznaczoną linię, silnik tak mocno kręci, że czasem próbuje kręcić nawet jak już kierownica jest skręcona na maksa (to się gdzieś parametryzuje w Cerea 300?). Jak już znajdzie linię, to jedzie w miarę prosto (chociaż przy większych prędkościach łapie wężowe oscylacje). Jazda po uprzednio nagranej krzywej też zupełnie nie wychodzi. @DamianWilk @kristofus Wam się to udaje?

Bardzo pomogłyby mi już proste sugestie, czy zostawić antenę na dachu, czy jednak próbować przenosić ją na maskę. 

Ten film https://youtu.be/8eDnXPHZ6Uw sugeruje, że jednak da się z anteną na dachu. 

Próbowałem już prawie wszystkiego, a z cerea-forum.de już prawie się nauczyłem niemieckiego ;) Hilfe!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
memu    0

A używasz na co dzień Cerea 300 czy 288? Z anteną na dachu czy na masce? Mógłbyś mniej więcej napisać jakie masz ustawienia w Fendtcie? Jaką masz wartość passperdegree?

Edytowano przez memu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11
Dnia 4.10.2020 o 18:52, memu napisał:

Po tygodniu walki ...

Aktualnie zestaw mam w rozsypce, w bazie chyba karta zdechła, z apką problemy ale tu chyba źródłem jest tablet niestety... :(

Więc tylko z głowy podpowiem, w C300 chyba jest problem z tym parametrem maks. skrętu, w starej wersji dało się to ustawiać. Ale zacznij od passperdegree, to kluczowy i krytyczny parametr, jeśli znaczenie odbiega od rzeczywistości wszystko będzie działać źle. Pomiar kątomierzem na ziemi powinien wystarczyć, jak chcesz mieć super dokładnie można wykorzystać IMU, na długim USB przymocować na błotniku/zwrotnicy, ja do tego np. wykorzystałem drona, generalnie cokolwiek co ma żyroskop i jest dostępny odczyt kąta w płaszczyźnie X/Y.

Przy 24V ustawić jest trudniej, może zasil jednak 12V? Z anteną na kabinie ja nie mam problemów ale tu oczywiście kluczowe jest dobrze zamocowane i skalibrowane IMU. Oscylacje tłumi się zwiększając D, (D jak damper), warto zapoznać się z regulatorami PID, algorytm Cesar-a chyba działa na takiej zasadzie choć w sumie cholera wie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
memu    0

Dzięki za wskazówki! Passperdegree wyszło mi 613 (od maksymalnego skrętu w lewo do maksymalnego skrętu w prawo jest 37,75° i 23138 impulsów enkodera, mam nadzieję że dobrze to liczę). W międzyczasie u Niemców wyczytałem, że parametr dControl w ustawieniach wymiarów ciągnika może też mieć związek z odległością tej kropki, do której algorytm próbuje nakierować traktor (a raczej antenę na traktorze). Nie zdążyłem jeszcze tego zweryfikować. 

Jeśli chodzi o IMU, to rzeczywiście  podczas postoju z włączonym silnikiem Cerea pokazuje od -4° do +4° (aż takie drgania w całej kabinie?)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11

Passperdegree nie wygląda na jakiś z kosmosu choć jego wartość oczywiście zależy od przełożenia głównie.

C300 na parametrach z instalki bez grzebania działa naprawdę ok, jeśli już to D lekko trzeba podbić do większych prędkości, kwestia układu kierowniczego.

Z IMU masz ewidentnie problem, kąt nie ma prawa pływać na postoju. Żółta strzałka kierunku algorytmu także nie powinna latać podczas jazdy, Damian tak miał na przykład. Umocuj porządnie IMU. Ja mam ciasno w obudowie a obudowa na taśmę dwustronną do gumowego dywanika... Samą płytkę też można próbować umocować na jakiejś piance, są na przykład do kupienia specjalne tłumiące stosowane w śmigłowcach RC (Align, etc.) do mocowania modułu żyroskopu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
memu    0

Co to jest żółta strzałka kierunku algorytmu? Nie widzę nic takiego. 

Ale ogólnie dzięki Wam już widzę światełko w tunelu i już nie mam ochoty się upić z rozpaczy, tylko wesoło świętując zwieńczenie pół roku pracy. ;) Następny zestaw pójdzie szybciej.

Daleko jeszcze do ideału, silnik ma zmniejszone zasilanie z 24V na 18V i chyba jeszcze je obniżę. IMU po kalibracji przestało się wahać niczym Nike nad młodzieńcem ;)

W międzyczasie tylko Cerea 300.37 z niewiadomych przyczyn przestała rejestrować pozycję po włączeniu RTK NTRIP (po zmianie w opcjach pozycji anteny), dlatego to co widać to Cerea 300.36. W ogóle dość niestabilnie działa to oprogramowanie, często się wiesza, mimo dość gruntownej optymalizacji mojego tabletu Chuwi Hi10 Air.

Dzięki @kristofus za utworzenie tego wątku i wszystkie bardzo fajne merytoryczne wpisy! Od tego się to wszystko u mnie zaczęło. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23

do sprzedania zestaw do fendta. tablet z oprogramowaniem chuwi air 10 hub aktywny USB izolator imu przetwornica nakladka sterująca do joysticka automatyczne znaczenie po podnośniku automatyczne podnoszenie podnośnika po gps kable USB itp

 

 

@2020.12.02

Posiadam w sprzedazy koła pasowe do Ciagników Fendt pod nawigacje. Wiecej info na pw

Edytowano przez DamianWilk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misterio26    0

Witam.

Mam pytanie czy jak kupię te zestawy to wystarczy do złożenia kompletu czy jeszcze czegoś tam brakuje poza tabletem z win i kołami na kierownicę ? 

https://www.autosteer.cc/produkt/ardusimple-f9p-annmb-grundplatte-usb/

https://www.autosteer.cc/produkt/cerea-set/

 

Jak wygląda sprawa z tym silnikiem elektrycznym gdy prowadzi i dojeżdżam przykładowo do końca pola aby zawrócić on się wyłączy po poruszeniu kierownicy czy trzeba to robić manualnie na tablecie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
memu    0

@misterio26

Generalnie wystarczy. Gdzieś w Polsce musisz jeszcze znaleźć hub usb (ja mam zasilany na 5V, więc w takim przypadku jeszcze dochodzi przetwornica z 12V na 5V). Ja mam jeszcze nieobowiązkową regulowaną przetwornicę step-up, żeby dostarczać wyższe napięcie do silnika. 24V było za dużo, teraz mam ustawione na 18V i nadal wydaje mi się, że to trochę za dużo. Teoretycznie silnik się odłącza przy poruszeniu kierownicy. Wartość tego przeciążenia jest ustawialna w Cerea. W praktyce, przy ustawieniu takiej wartości, żeby sam się nie rozłączał podczas jazdy prosto na nierównościach, to ruszenie kierownicą na końcu pola u mnie musi być dość silne. Tak silne, że boję się połamanie zębatek. Dlatego teraz wyłączam na tablecie i myślę o jakimś wygodnym wyłączaniu przyciskiem. 

Jeszcze jedno: ja następny zestaw już będę celował w Cerea w wersji na Androida. Widać jak na dłoni, że wersja na Windows jest trochę pomijana w aktualizacjach, ma dziwne trudne do zdiagnozowania błędy i powoduje niepotrzebne frustracje. Mówię o wersji 300. 

Edytowano przez memu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
memu    0

Od zera to rzeczywiście lepiej opisana jest ścieżka Windowsowa i dlatego ja też taka wybrałem przy pierwszym zestawie. Teraz bardziej jestem ciekawy tego Androida, przy którym dochodzi dodatkowy element: Raspberry Pi pełniący rolę ECU "mózgu obliczeniowego". Trudno mi coś doradzić jednoznacznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez niudizajn
      Mam problem w postaci łak na torfie. Zrobiłem rok temu renowacje 2,5 ha takich łąk (Roundup + Orka) poczym zasiałem trawę i co sie okazało??? Na trawe było za sucho a na gwiazdnice pospolitą nie. Więc w tym roku na wiosne ponownie Roundup + agregat uprawowy i siew. Trawa urosła tylko tam gdzie torf był "rozcienczony" ze zwykły piaskiem (taki teren u mnie jest) , a gdzie jest sam torf to tawy jest 50/50 z chwastami. Co robić??? Dodam tylko ze odczyn ziemi jest na poziomie 6,5.
    • Przez lemysz1
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Kursy te mają niby zastąpić szkoły dla dorosłych w tym także na kierunkach rolniczych.
       
      Jak ma się wykształcenie zdobyte poprzez taki kurs a wymagania do otrzymania środków z unijnej kasy.
    • Przez bekba
      Witam
       
      Piszę w związku z sygnałem który dostałem od znajomego. Otóż ów znajomy zasygnalizowal mi ze w firmie z tematu kradną mleko!!! Zbiorniki starszej generacji(taki jak moj) nie posiadaja wyświetlacza i trzeba mierzyc poziom mleka manualnie(jak mleko sie ustanie i jest schlodzone) toteż nie mieżyliśmy poziomu mleka ufając w uczciwość kierowcy. Jakież było nasze zdziwienie gdy zadzwonił znajomy i zmierzyliśmy poziom mleka a na kwicie z dostawy było 150 litrów mniej!!! Nikt by nie robił afery o 10 litrów. Jest to proceder uprawiany przez kierowców ponieważ jest to WYNAJĘTA FIRMA PRZEWOZOWA. Mleko dopisują nieuczciwym rolnikom i dzielą sie zyskiem. W moim przypadku to jest strata bagatela 3tys zł/mieciąc. Najgorsze jest to że nie ma tego jak udowodnic bo kierowca wyprze sie ze zrobił to jednorazowo. u nas pomiar nie zgadzał sie za każdym razem odkąd dowiedzielismy sie o sprawie w koncu nakryliśmy go na gorącym uczynku jak przelewał mleko. i przelał nam spowrotem. ale nie ma żadnej gwarancji że proceder sie nie powtórzy. Kierowca wzruszal tylko ramionami. Nadmieniam ze w poprzedniej mleczarni nikomu nawet do glowy nie przyszlo by zeby robic takie rzeczy.....Alarmuje że jest taki problem. Piszcie czy też spotkaliście sie z tym problemem i jaki macie pomysł zeby zlikwidowac ten proceder....
    • Przez ema
      Witam, posiadam wykształcenie rolnicze. W tym momencie nie posiadam gospodarstwa, pracuję w handlu tak się po prostu złożyło z czegoś trzeba żyć. W domu posiadaliśmy parę lat temu małe gospodarstwo 2ha klasa ziemi 3, aktualnie w dzierżawie. Od dziecka interesowałem się wszystkim związanym z rolnictwem, pomagałem wujowi powadzić gospodarstwo 12 hektarowe, klasa ziemi 5-6 . Otóż teraz pojawiła się szansa przejęcia tego gospodarstwa przeze mnie. Problem polega na tym że przez ostatnie parę lat gospodarstwo pod*padło, nie prowadzona jest żadna produkcja zwierzęca wyłącznie zboża. Chce zaryzykować i rozpocząć gospodarzenie. Chciał bym hodować tuczniki oraz bydło mięsne dodatkowo jakaś produkcja roślinna. Wiadomo w wizji jest powiększenie areału. Z maszyn to oczywiście c-330 oraz podstawowe maszyny. Jest ogrom pracy do zrobienia ale myślę że w przyszłości by się to opłaciło. Piszę tutaj ponieważ chcę poznać wasze opinie drodzy forumowicze. Będą mi bardzo pomocne. Mam mieszane podejście do tego z jednej strony mam pewien stały zarobek w handlu z drugiej chciałbym też jakoś spróbować chociaż zadziałać rolnictwie. Pozdrawiam wszystkich i czekam na wyczerpujące odpowiedzi.
    • Przez czvb22
      Witam, przymieżam się do zakupu kilku maszyn ( opryskiwacz, agregat uprawowo siewny , rozsiewacz do nawozów) i interesuje mnie wspolny komputer do sterowania tymi maszynam w standardzie ISOBUS. Mój ciągnik nie obsługuje ISOBUS dlatego poszukuje wspólnego terminala pod te wszystkie maszyny.
       
      Z tego co mi wiadomo opryskiwacze firmy Agrio Puma/Napa (jeszcze nie zdecydowałem który chciałbym zakupić), moga być obsługiwane przez takie oto terminal http://agrio.com.pl/elektronika-me 
       
      Podobnie jest z horsch pronto 3 i z rozsiewaczem kuhn/rauch axis 30.2 http://www.kuhn.com.pl/internet/webpl.nsf/0/9B0644940E82F08EC1257C910049B1D2
       
      Zauważyłem, że Ci wszyscy producenci korzystaja z komputerow muller elektronilk i np. model COMFORT TERMINAL jest w ofercie każdego z nich wiec na chłopski rozum wszystko powinno pasować. 
       
      Moje pytanie jest nastepujące czy ktoś używa takich rozwiazań i ma z nimi doświadczenie. Czy aby napewno to wszystko współgra ze sobą tak jak powinno. Z definicji ISOBUS wydaje mi się, że tak powinno być ale wiadomo jak to z "nowinkami technicznymi" wyglada.
      A jeśli rzeczywiście tak jest to który terminal polecacie? Zależy mi na gps, prowadzenie równoległe, automatyczne zamylkanie sekcji opryskiwacza itp.itd. Ma ktoś może informacje ile np. taki comfort terminal kosztuje u danego producenta? Ceny powinny byc podobne ale znając życie pewnie gdzieś jest drożej a gdzieś taniej. Może bezpośrednio kupić od muller elektronik ale z tego co mi widomo dopłaty na gps/komputer sa tylko w przypadku zakupu z maszyną a nie oddzielnie. 
       
      Dziekuje z góry za wszelką pomoc i odpowiedzi na pytania dotyczące Terminali jak i maszyn które chciałbym nabyć.
       
      Prosze o przeniesienie tematu jeśli w złym miejscu założyłem ale nie mogłem znaleźć nic podobnego na AF.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj