kristofus

CEREA - Prowadzenie równoległe (DIY czyli trochę "zrób to sam")

Polecane posty

kristofus    11

https://www.ardusimple.com/product/simplertk2b-basic-starter-kit-ip65/

Ale o tym jak i o pozostałych elementach jest już sporo w tym wątku, są też linki na niemieckie forum gdzie znajdziesz także gotowe zestawienia części. Sorki, nie chce mi się powtarzać albo powielać informacji, których jest naprawdę dużo, trzeba tylko trochę poszukać ale jak się na to porywasz to raczej nieunikniona czynność :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kibix    284

Lepiej od producenta zamawiac. Cena ta sama jak jest promocja to niższa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11

Rano był tutorial jak zainstalować,  później pojawiła się w końcu jakaś aktualizacja :):

Cerea_288_33.91.37

Wbudowany klient NTRIP i chyba sygnalizacja utraty korekt (kiedyś prosiłem :) ), tłumaczenia i jakieś inne mniejsze poprawki. W algorytmach raczej nic nie poprawione... Nie mam na razie jak potestować, jak ktoś się dorwie to dajcie znać jak wrażenia.

Następna aktualizacja dla Windows to ma już być Cerea300 ale trzeba jeszcze poczekać, temat nie jest łatwy, w ogóle ma być tylko na Win10 (8.1 odpada).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
Dnia 25.02.2020 o 12:07, kristofus napisał:

https://www.ardusimple.com/product/simplertk2b-basic-starter-kit-ip65/

Ale o tym jak i o pozostałych elementach jest już sporo w tym wątku, są też linki na niemieckie forum gdzie znajdziesz także gotowe zestawienia części. Sorki, nie chce mi się powtarzać albo powielać informacji, których jest naprawdę dużo, trzeba tylko trochę poszukać ale jak się na to porywasz to raczej nieunikniona czynność :)

fajnie by było pociągnąć temat po polsku w Polsce


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrW    0
Dnia 5.03.2020 o 18:25, rolstudent napisał:

A wiecie ile teraz kosztuje licencja na sam program cerea? 

Wersja dla Windowsa: The current price of the license Windows is 200€ + VAT total 242€

Wersja dla androida: new version available multiplatform, whose cost is  200€ + VAT total 242€

ale ta dla androida wymaga jeszcze jednostki obliczeniowej, której koszt to: 175€ + VAT  total 211,75€ 

---------------------------

 

Panowie, poradźcie proszę. Kupić wersję na Windowsa, czy próbować bawić się z Androidem?

Na niemieckim forum odradzają Androida, argumentując że Windows jest przerobiony i znany i jest pomoc społeczności i masę tutoriali na necie.

 

Dlaczego się zastanawiam? Otóż:

Pobrałem najnowszą Cerea300 i wygląda na to, że jest napisana w pythonie. Ale to tylko program do rysowania, a obliczenia są robione w osobnym urządzeniu, które trzeba dokupić (jakiś MiniControlECUV4) i to zwiększa koszt. Plus jest taki, że tabletów z Androidem jest na rynku do wyboru do koloru (w wymaganiach napisali mi: It needs a device with Android Nougat or greater  , 3GB ram ( min),  64 GB SSD-solid state disk (min) ). Wydaje mi się też, że to będzie ta ścieżka rozwijana, a rozwiązanie z Windowsem zostanie kiedyś zaorane.

Do rozwiązania z Windowsem potrzeba odpowiedniego tableta, który tani nie jest, bo wybór jest mały. W wymaganiach napisali mi: "device with Windows  10, 4GB ram, 64 GB SSD-solid state disk. An USB TYPE A port, independent charge of the transmission port". Z minusów to jeszcze niepewna przyszłość no i chumorzasty Windows. Z plusów to oczywiście to, że wszyscy to mają :)

 

Skłaniam się więc do rozwiązania z Windowsem, bo nieszczególnie chcę przecierać szlaki zwłaszcza, że robię to po raz pierwszy. Co Wy byście zrobili na moim miejscu?

 

I jeszcze jakiego tableta używacie? Na necie można znaleźć używanego della pro 11 cośtam za jakieś 600-700 złotych (tego ludzie z niemieckiego forum używają). Tylko że to używka co ma już jakieś 4-5 lat. Zaś nówki najtańsze od 1200 zeta (chyba asusa widziałem w tej cenie), a delle to pewnie ze 3000 (3500 kosztował wspomniany pro 11 w czasach gdy był produkowany).

Edytowano przez MrW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11
23 godziny temu, yacenty napisał:

fajnie by było pociągnąć temat po polsku w Polsce

Fajnie, fajnie, po to jest ten wątek :)

Pewne rzeczy można by skatalogować, opisać, porobić schematy blokowe, etc. Idealnie byłoby aby powstała polska wersja językowa tej nowej Cerea300... Zachęcam tych, którzy się aktualnie wgryzają w temat i są na bieżąco przy zakupach, kompletowaniu, składaniu etc. do dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Osobiście jestem już trochę poza tematem. Zrobione, działa, poskładam do pudełek drugi zestaw na wiosenne prace i tak naprawdę czekam tylko na zmiany w sofcie usuwające pewne przypadłości obecnej wersji. Jeśli nowy algorytm/wersja będzie tak wyraźnym krokiem w przód na jaki wygląda i w aplikacji zapanuje porządek to naprawdę niewiele więcej mi potrzeba do szczęścia.

Auto-zawracanie przy napędzie na kierownicę raczej nie będzie dla mnie efektywniejsze od ręcznej szybkiej nawrotki. AgopenGPS choć skądinąd jest ciekawym projektem ze sporym potencjałem raczej też z podobnych powodów (napęd) nie zrobi dla mnie rewolucji. W hydraulikę ciągnika/kombajnu raczej nie zaingeruję bo i koszty i trudne do oszacowania ryzyko. Wizualizacja sekcji opryskiwacza jest sama w sobie na tyle pomocna, że w moich warunkach automatyczne sterowanie nimi niewiele by usprawniło.

Tak czy inaczej, zwłaszcza patrząc na zmiany pokazane w nowej wersji myślę, że warto w Cerea inwestować. Od technicznej strony dla samego auto-sterowania rozwiązanie niewymagające czujnika skrętu oraz tworzenia dodatkowej elektroniki, łączone praktycznie tylko kablami usb i zasilaniem jest i bardziej eleganckie i potencjalnie mniej awaryjne, jak dla mnie wygrywa, przynajmniej dopóki inne go nie przebije jakością samego sterowania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11
7 godzin temu, MrW napisał:

Wersja dla Windowsa: The current price of the license Windows is 200€ + VAT total 242€

.....

Dzięki za ceny, w sumie dużo się nie zmieniło względem 217€ jakie kiedyś płaciłem.

Co do wyboru Windows/Android sprawa nie jest prosta. Przede wszystkim o tym ECU za wiele nie wiadomo ale chyba ogranicza ono podczepianie rozwiązań typu dodatkowe przyciski, czujniki (np podniesienia TUZ), monitor plonu, etc. Szczerze nie za bardzo mu się przyglądałem. Z drugiej strony trochę kusi bo tablet z Androidem to skądinąd fajne rozwiązanie.

Przemyślałbym jeszcze kwestie licencji, ta Androidowa przypisana jest do ECU czy tabletu? W przypadku Windowsa do tabletu i to trochę problem. Niby druga w rezerwie w razie utraty urządzenia ale tablety w ciągniku to niezbyt trwała rzecz... W moim zdążyłem stłuc digitizer (50zł z Ali i sporo stresu przy wymianie ;) ), innym razem upadł i stracił złącze zasilania USBC, teraz ma "wszczepa" bezpośrednio w aku i zewnętrzny BMS do ładowania... Także ten limit może kiedyś zaboleć, gdyby licencja była na ECU miałoby to raczej większy sens.

Jeśli chodzi o tablety to używamy głównie Chuwi Hi10 i on w zasadzie jest wystarczający, tym bardziej, że z nową wersją odpada już uruchamianie dodatkowych modułów RTKlib. Poza tym czasy gdy Rtklib odwalało także całą skomplikowaną arytmetykę RTK szczęśliwie minęły już wcześniej.

Najrozsądniejszy wydaje się trochę pancerniejszy model z "dużym" USB A ("Plus") ale to chyba tylko używka, do drugiego zestawu kiedyś kupiłem dość tanio Hi10 "Air", nie używałem jeszcze w pracy ale wydaje się tak samo ok. Na wrodzoną nadaktywność i ADHD Windowsa O&O ShutUp lub inny czyściciel i do całości trudno mieć jakieś zastrzeżenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

Jakie są główne różnice między cerea a aog?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11
1 godzinę temu, yacenty napisał:

Jakie są główne różnice między cerea a aog?

Cerea jest komercyjna, AgopenGPS społecznościowy, za co trzeba zapłacić wiadomo, co lepsze nie wiadomo... ;)

Zupełnie inne algorytmy, Cerea nie potrzebuje czujnika skrętu, ma za to droższy kontroler do silnika z enkoderem czyli defacto serwomechanizm. AgopenGPS ma jakby "bezmyślny" silnik lewo-prawo sterowany prostym arduinowym modułem a feedback właśnie z czujnika skrętu, który w ciągniku może nie mieć łatwego życia... Nie  widzę tam też rozłączania przeciążeniowego, które realizuje sterownik Phidget-a w Cerea. AgopenGPS ma opcję sterowania hydrauliką, Cerea nie. Potencjalnie AgopenGPS wydaje się bardziej rozwojowy, lepiej napisany i udokumentowany, no ale to tylko soft, który się zmienia no i kwestia czego oczekujesz... Teoretycznie oba systemy mogą sterować sekcjami opryskiwacza, jednak i tu i tu to są raczej takie dodatkowe Arduinowe protezki niezbyt łatwe do wdrożenia w praktyce. No i co do softu, wsparcie w Cerea jest słabe, kontakt z autorem niby jest ale od ponad roku nie było w zasadzie aktualizacji, teraz właśnie się pojawiła a w drodze jest całkiem nowa wersja, która ma szansę dość istotnie zmienić obraz sytuacji...

To tak z grubsza, być może coś istotnego pominąłem, AgopenGPS znam tylko z internetu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

dzięki bardzo fajnie napisane


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23

I kolejna płytka wleciała do mnie.

Ogarnięcie RTK na Androidzie. Współpracuje z nawigatorem polowym itp.

Wykonałem tyczkę i już pomiary są za mną. Bardzo ciekawe można sprawdzić sobie granicę itp. teraz będę walczył z wyznaczaniu granic pola i wgraniu plików do Cerea

received_562176301171699.png

IMG_20200328_161659.jpg

IMG_20200328_161712.jpg

Screenshot_20200324-090500.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Napisałeś można sprawdzić granice -Powiedz w jaki sposób pobierasz dane współrzędne granic (kamieni)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

oficjalnie się nie da, ale to tylko oficjalnie


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

z tego co wiem to Geoportal w wersji cywilnej nie ma precyzyjnych danych


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

No własnie, czyli nie bardzo, bo mając rtk powinno byc te max 2.5
Geodeci mają jakąś swoją bazę graniczników


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23

niech będzie po twojemu. ja z Krzyśkiem już ogarniamy ten temat i wiemy jak jest w rzeczywistości. 5cm to błąd wkopania słupka może być. dla twojej informacji 5cm to jest między słupkiem a linia granicy w geoportalu. a pomiary masz w rtk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

W geoportalu mamy metryczny układ współrzędnych mapy  X    /    Y     rozumiem- ale GPS podaje nam współrzędne długość i szerokość geograficzną  przeliczasz to czy jak bo nie czaję tego. Mało powiedzieć to jedno miejsce po przecinku na południu polski to zupełnie inny wymiar metryczny niż na północy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23

chodze z tyczka po polu. stawiam na słupku pionuje poziomuje w oczku tyczkę i rozpoczynam pomiar zbieram punkty i przenoszę to do programu i na wcześniej naniesione mapy geoportalu pojawiają mi się punkty pomiarów z tyczka. Biorę miarkę i mierze różnice między granicą według geoportalu a słupem w rzeczywistości wykopanym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez niudizajn
      Mam problem w postaci łak na torfie. Zrobiłem rok temu renowacje 2,5 ha takich łąk (Roundup + Orka) poczym zasiałem trawę i co sie okazało??? Na trawe było za sucho a na gwiazdnice pospolitą nie. Więc w tym roku na wiosne ponownie Roundup + agregat uprawowy i siew. Trawa urosła tylko tam gdzie torf był "rozcienczony" ze zwykły piaskiem (taki teren u mnie jest) , a gdzie jest sam torf to tawy jest 50/50 z chwastami. Co robić??? Dodam tylko ze odczyn ziemi jest na poziomie 6,5.
    • Przez lemysz1
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Kursy te mają niby zastąpić szkoły dla dorosłych w tym także na kierunkach rolniczych.
       
      Jak ma się wykształcenie zdobyte poprzez taki kurs a wymagania do otrzymania środków z unijnej kasy.
    • Przez bekba
      Witam
       
      Piszę w związku z sygnałem który dostałem od znajomego. Otóż ów znajomy zasygnalizowal mi ze w firmie z tematu kradną mleko!!! Zbiorniki starszej generacji(taki jak moj) nie posiadaja wyświetlacza i trzeba mierzyc poziom mleka manualnie(jak mleko sie ustanie i jest schlodzone) toteż nie mieżyliśmy poziomu mleka ufając w uczciwość kierowcy. Jakież było nasze zdziwienie gdy zadzwonił znajomy i zmierzyliśmy poziom mleka a na kwicie z dostawy było 150 litrów mniej!!! Nikt by nie robił afery o 10 litrów. Jest to proceder uprawiany przez kierowców ponieważ jest to WYNAJĘTA FIRMA PRZEWOZOWA. Mleko dopisują nieuczciwym rolnikom i dzielą sie zyskiem. W moim przypadku to jest strata bagatela 3tys zł/mieciąc. Najgorsze jest to że nie ma tego jak udowodnic bo kierowca wyprze sie ze zrobił to jednorazowo. u nas pomiar nie zgadzał sie za każdym razem odkąd dowiedzielismy sie o sprawie w koncu nakryliśmy go na gorącym uczynku jak przelewał mleko. i przelał nam spowrotem. ale nie ma żadnej gwarancji że proceder sie nie powtórzy. Kierowca wzruszal tylko ramionami. Nadmieniam ze w poprzedniej mleczarni nikomu nawet do glowy nie przyszlo by zeby robic takie rzeczy.....Alarmuje że jest taki problem. Piszcie czy też spotkaliście sie z tym problemem i jaki macie pomysł zeby zlikwidowac ten proceder....
    • Przez ema
      Witam, posiadam wykształcenie rolnicze. W tym momencie nie posiadam gospodarstwa, pracuję w handlu tak się po prostu złożyło z czegoś trzeba żyć. W domu posiadaliśmy parę lat temu małe gospodarstwo 2ha klasa ziemi 3, aktualnie w dzierżawie. Od dziecka interesowałem się wszystkim związanym z rolnictwem, pomagałem wujowi powadzić gospodarstwo 12 hektarowe, klasa ziemi 5-6 . Otóż teraz pojawiła się szansa przejęcia tego gospodarstwa przeze mnie. Problem polega na tym że przez ostatnie parę lat gospodarstwo pod*padło, nie prowadzona jest żadna produkcja zwierzęca wyłącznie zboża. Chce zaryzykować i rozpocząć gospodarzenie. Chciał bym hodować tuczniki oraz bydło mięsne dodatkowo jakaś produkcja roślinna. Wiadomo w wizji jest powiększenie areału. Z maszyn to oczywiście c-330 oraz podstawowe maszyny. Jest ogrom pracy do zrobienia ale myślę że w przyszłości by się to opłaciło. Piszę tutaj ponieważ chcę poznać wasze opinie drodzy forumowicze. Będą mi bardzo pomocne. Mam mieszane podejście do tego z jednej strony mam pewien stały zarobek w handlu z drugiej chciałbym też jakoś spróbować chociaż zadziałać rolnictwie. Pozdrawiam wszystkich i czekam na wyczerpujące odpowiedzi.
    • Przez czvb22
      Witam, przymieżam się do zakupu kilku maszyn ( opryskiwacz, agregat uprawowo siewny , rozsiewacz do nawozów) i interesuje mnie wspolny komputer do sterowania tymi maszynam w standardzie ISOBUS. Mój ciągnik nie obsługuje ISOBUS dlatego poszukuje wspólnego terminala pod te wszystkie maszyny.
       
      Z tego co mi wiadomo opryskiwacze firmy Agrio Puma/Napa (jeszcze nie zdecydowałem który chciałbym zakupić), moga być obsługiwane przez takie oto terminal http://agrio.com.pl/elektronika-me 
       
      Podobnie jest z horsch pronto 3 i z rozsiewaczem kuhn/rauch axis 30.2 http://www.kuhn.com.pl/internet/webpl.nsf/0/9B0644940E82F08EC1257C910049B1D2
       
      Zauważyłem, że Ci wszyscy producenci korzystaja z komputerow muller elektronilk i np. model COMFORT TERMINAL jest w ofercie każdego z nich wiec na chłopski rozum wszystko powinno pasować. 
       
      Moje pytanie jest nastepujące czy ktoś używa takich rozwiazań i ma z nimi doświadczenie. Czy aby napewno to wszystko współgra ze sobą tak jak powinno. Z definicji ISOBUS wydaje mi się, że tak powinno być ale wiadomo jak to z "nowinkami technicznymi" wyglada.
      A jeśli rzeczywiście tak jest to który terminal polecacie? Zależy mi na gps, prowadzenie równoległe, automatyczne zamylkanie sekcji opryskiwacza itp.itd. Ma ktoś może informacje ile np. taki comfort terminal kosztuje u danego producenta? Ceny powinny byc podobne ale znając życie pewnie gdzieś jest drożej a gdzieś taniej. Może bezpośrednio kupić od muller elektronik ale z tego co mi widomo dopłaty na gps/komputer sa tylko w przypadku zakupu z maszyną a nie oddzielnie. 
       
      Dziekuje z góry za wszelką pomoc i odpowiedzi na pytania dotyczące Terminali jak i maszyn które chciałbym nabyć.
       
      Prosze o przeniesienie tematu jeśli w złym miejscu założyłem ale nie mogłem znaleźć nic podobnego na AF.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj