Michał123

Zapotrzebowanie na opas bydła

Polecane posty

Michał123    0

Dzień dobry, aktualnie hoduję 5 szt byków(aby trochę się o nich poduczyć), w przyszłym roku chciałbym wystartować z hodowlą na większą skalę. Chciałbym kupić 20szt w przyszłym roku i 20 w następnym, tak aby sprzedawać co roku grupę 20 byków. Byki dostawały by śrutę zbożową i ziemniaki. Moje pytanie brzmi: ile hektarów kukurydzy na kiszonkę musiałbym zasiać w pierwszym roku a ile w drugim? Kiszonkę chciałbym przetrzymywać w silosie, tylko nie wiem jaki zrobić(ile m3). Czy warto żywić opasy wysłodkami i młótem? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, napisz przede wszystkim co to za rasa bydla oraz jakiej wagi chcesz kupowac na opas oraz w jakich warunkach je trzymasz. 


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, JarekBazydlo napisał:

Kolejny ambitny startuje z opasem ale to się przecież nie oplaca

jak sie nie chce robic to napewno sie nie oplaca.


12 mamek Hereford + buhaj+7 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 11 ha, 14 mamek Angus czerwony + buhaj+ 6 młodzieży (wszystko 100% rasa) na 14 ha, 9 byczków Hereford i 16 byczków Angus czerwony na 30 ha, 4 jałówki Hereford + 3 jałówki Angus czerwony na 5 ha (na sprzedaż w wadze 300-350 kg)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michał123    0

Chcę zakupić simentala. Byczki kupowałbym w wadze około 120-150kg, trzymałbym je w oborze o wymiarach 15x15.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, JarekBazydlo napisał:

Kolejny ambitny startuje z opasem ale to się przecież nie oplaca

Spokojnie, przyjdzie co do czego to odsadka i po 12 zł kupi :D 

A wracając do tematu to na zbożu i ziemniakach chowało się świnie 15 lat temu. Jeśli opas bydła to kiszonka qq/wysłodki + sianokiszonka/siano/słoma + pasza treściwa ok. 18% białka + kreda, witaminy ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michał123    0

Aktualnie hoduję 5 sztuk siano + śruta. A z większą ilością chce iść w kiszonkę i paszę treściwą. Tylko nie wiem ile ha kukurydzy zasiać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że uzyskasz 50t z hektara, a byk zje dziennie 20kg, 50000/20=2500 dawek, masz 5 byków to styknie Ci około na 500 dni, na rok wystarczy dla 6-7 sztuk, te wyliczenia są bardzo uproszczone, bo to wszystko zależy jakiej klasy masz ziemie, nawożenie odmianę itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominik0
      Witam jakie byki polecacie na opas Limousine czy Hereford i dlaczego ?
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
    • Przez Filipson
      Witam. Mam zamiar przerobić garaż na oborę dla opasów i potrzebuję Państwa pomocy jak byłoby najkorzystniej wykorzystać posiadane pomieszczenia. Na chwilę obecną posiadam 17 sztuk byków oraz 4 sztuki jałówek - wszystkie mają około 10-11 miesięcy. W najbliższym czasie zamierzam dokupić około 10 sztuk młodych cielaków (miesięcznych). Dobrze byłoby gdyby udało się wplanować 2,5-3 metrowy korytarz. 
      Załączyłem szkic garażu wraz z jego wymiarami wewnętrznymi.  Na kolor ciemnoczerwony zaznaczyłem drzwi które mają niecałe 4 metry szerokości. Wysokość garażu to 3 metry. Ściana wewnątrz budynku może być zburzona gdy będzie to konieczne. 

    • Przez Wilkowski
      Dzień dobry, chciałbym zacząć hodować około 60 matek rasy wielkopolskiej, posiadam na to miejsce, ale nie wiem ile czego bym potrzebował. Niestety nie mam dostępu do pastwiska, dlatego chciałbym dowiedzieć się ile bel siana i ile hektarów kukurydzy na kiszonkę i zboża potrzebował bym aby odchować 60 sztuk wraz z jagniętami? Nie ukrywam, że chodzi mi o dopłatę. 
    • Przez alvaroalvaro78
      Wczoraj podczas obliczania wartości NPK oraz mikro pod uprawy przyszło mi do głowy ze można by "spłodzić" prostą aplikację wykonującą tą czynność. Ustawiało by się roślinę główną i przewidywany plon, przedplon,poplon, zasobności gleby(a co za tym idzie zwiekszenia lub zmniejszenia dawek), PH, czy słoma/liście buraczane zostają na polu (jeśli tak to ile azotu trzeba na mineralizacje i ile to wniesie NPK do gleby z uwzględnieniem dostępności w latach ) czy obornik czy inne mineralne (i rownież wartości dostępności w danych latach ) . Można by też wprowadzić dostępne na rynku nawozy tak aby sam obliczał potrzebne dawki i proponował nawozy... Niby program prosty ale sporo zmiennych  Ogólnie dziwie się że jeszcze nikt takiego programiku nie stworzył biorąc pod uwagę fakt OSN w całym kraju
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj