Turbina

Wszystko o kombajnach Dronningborg

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
krzysiek1979    328

Witam ja w koncu uporalem sie z targancem w D3000 urywalo walek ten poprzeczny co przenosi naped na targaniec. Kto ma z tym problemy wie o co chodzi .Trzeba zalozyc kose oraz caly targaniec z bizona oraz dorobic walek na ktorym zakreca sie mimosrod z bizona .Patent od kolegi z AF co mial w D4000 to samo .Koszt ok 1tys.wszystkie nowe czesci troche spawania i naprawde szczerze w tym sezonie zadnych problemow .Jak ktos ma z tym probem prosze o wiadomosc wysle zdjecia jak to mam zrobione .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daree    0

Witam, chciałbym zapytać czy silniki 3 cylindrowe (66 KM) w D3000 z hederem 3,20 m nie przegrzewają sie ? Jak taki silnik sprawuje sie w gęstej pszenicy z uruchomionym rozdrabniaczem ? Na jakim biegu kosicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1979    328

Ja mam heder 2.80 a silnik 3 Valmet bez turbo kosze 2 biegiem czasami 1 jak jest geste i wysokie pszenzyto i duzo masy .Nie wiem jak z hederem 3.2 ale z 2.8 jak jest zdrowy silnik i czysta chlodnica nie ma mowy aby sie przegrzewal(wszystko z sieczkarnia)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co napisał wyżej krzysiek1979. Mam silnik 3 valmet(66 KM), heder 3,27 m, z rozdrabniaczem w gęstej pszenicy, nisko koszonej nie przegrzewa się silnik. Ogólnie ten silnik spokojnie sobie daje radę, więc nie masz się co martwić. Koszę biegiem 1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daree    0

Jeszcze jedno pytanie, z tych prostych.

Gdzie jet licznik motogodzin w dronningborg D3000 ? Patrzyłem tak na szybko i nie zauważyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
J222    0

Czy miał ktoś z was problem z droninngborgiem d7200 silnik valmet z słabnącym silnikiem tylko podczas upalnych dni ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

sprawdzałeś filtry paliwowe? Od zasilania zacząłbym poszukiwanie przyczyn spadku mocy.Miałem w d3000 problem ze spadkiem mocy jak kombajn miał ciężej.Przyczynaą był właśnie filtr paliwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daree    0

Czy ktoś z Was próbował w jakiś sposób wstawić turbo do silnika 3 valmet (66 KM). Widziałem, że silniki Valmeta były również produkowane z turbem.  Czy widzicie znaczną różnice w koszeniu na oponach 14,9 x 26 i 16,9 x 26 ? Czy na tych mniejszych będę bez problemów kosić na lekko mokrej ziemi ? Czy jest znacząca różnica w zakopywaniu się na mokrym pomiędzy Bizonem a D3000 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie raczej mało osób wstawia turbo do silników, chociaż są i tacy, którzy do 60-siątek wstawiają, swoją drogą patrząc na większość takich konstrukcji to nie mają prawa one dać jakiegokolwiek wzrostu mocy. Ale ogólnie co do tego silnika to jak wspominałem, nie masz co się obawiać, że braknie mocy. Ja mam na kołach 14,9 x 26 i póki co problemów nie miałem na lekko mokrej ziemi. Z drugiej strony nie mam pól umiejscowionych w takich miejscach, że kombajn mógłby tonąć, to ciężko mi powiedzieć jak by to było. Większe koła wiadomo jakiś tam efekt by dały, ale nie przypuszczam, że taka mała różnica (14,9 a 16,9) uczyniła by cuda i kombajn przestałby się zakopywać. Co do bizona to bizon ma zdecydowanie większe i szersze koła, ale i jest o 2t cięższy w porównaniu z dronningborgiem, jednakże myślę, że bizon powinien mniej tonąć. Ogólnie jeśli masz na oku w całkiem dobrym stanie technicznym dronningborga to możesz śmiało brać i będziesz zadowolony. Dronningborgi te w dobrym stanie jeśli są na sprzedaż to długo nie stoją, bo zaraz się chętny trafi więc bądź czujny, żeby nie przegapić sprawy, bo dronningborga w dobrym stanie to nie jest tak łatwo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daree    0

Chciałbym zapytać czy można zakupić i czy praktycznie ktoś spotkał się ze stołem do rzepaku w kombajnie dronningburg d3000 z hederem 3,27 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daree    0

No i kupiłem D3000 z hederem 3,27 m.
Teraz tylko pozostało sprzedać Bizona ;)

Chciałbym jeszcze zapytać na jakich sitach kosicie rzepak, jak regulujecie sita i obroty .? Jakie powinny być ustawienia dla pszenicy a jakie dla rzepaku .?

Edytowano przez daree

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rege    1

Spokojnie da rade z silnikiem 3. co do ustawień to pod rzepak[ bukownik ]  zaślepiasz całym bębnem  , wiatr skręcasz na 5 klapkę wylotu na1[kombajn] sito górne na na8mm wylot sita na 8mm dolne 5mm otworowe  wiatr na 750obr i kierownice na1 góra i dół. obroty bębna 1000  klepisko wlot 19mm wylot14mm  . ze stołem to jest i niejest potrzebny ale lepiej kosa boczna . wiecej na pryw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KubaMF    818

Powinno się tą klapkę zamykać teoretycznie, ale ten pełny bęben też trzeba założyć i najlepiej jeszcze wentylator od tryjera (bukownika) ustawić żeby sobie swobodnie pracował. U nas dolne mamy okrągłe 4mm, wiatr do spodu ile się tylko praktycznie da a obroty dawaliśmy tylko 765 według tabeli. Do pszenicy obroty wału 1000-1100 wiatr koło 900, sita dolne otworowe okrągłe 6mm tylko do owsa nie za bardzo te sita będą  :) Bardziej szczegółowych info mogę udzielić na priv ;) Nie zapomnij powymieniać oleje w nim jak go kupiłeś :)

Edytowano przez KubaMF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rege    1

Kuba MF . do jakiego kombajnu ty mu piszesz te ustawienia bo na pewno nie do D3000 . Każdy ci powie ze Droninborgiem sie kosi na wysokich obrotach bębna .  Pszenice  obroty bębna 1350   wiatr   klepisko wlot 8mm wylot 5mm[ dźwignia powinna być na NORMAL ] sito górne żaluzja 11mm koniec sita 15mm  sito dolne otworowe 10mm { ja kosze wszystko zboże na 12mm które jest dla owsa}  kierownice wiatrów na 1  wiatr 850obr/min  ustawienia bukownika wiatr 10obrotów sprężynka klapki sita bukownika na 2 sito bukownika 2,5mm  . To są ustawienia z instrukcji z tabeli i na takich staram się kosić choć wszystko zależy zboża na danym stanowisku ,wilgotności itp. Kosze z predkoscią 5-8km/h bez strat ziarna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BAD80    2

No własnie też mnie to ciekawi i też sie wtrące z pytaniem, bo sam widziałem że są takie bębny o których wspomniał KubaMF które sie wkłada do tego tryjera zamiast sitka, a przecież można też zamknąc jak to napisał kolega powyżej klapke w przenośniku tak by ni szło na ten "młynek". Jeden gośc, który w mojej okolicy ma D-3000 i kosi nim już 5 lat a całe życie jest kombajnista to tak mi polecił robic, czyli zamykac klapkę na rzepak czy grochy. Wiec do czego ten bęben jest, czy może coś tam odwiewa jakieś prochy jeszcze ten młynek? w ogóle jak wiecie już to dopiero po pierwszym sezonie jestem i jeszcze sporo nie wiem, no i nie wiem jak własciwie ten tryjer sie ustawia, jest tarcza z korbka która sie kręci w lewo albo prawo no i na jakiej zasadzie to działa? jak w prawo sie wkreca to sie zwieksza wiatr? bo nie ma żadnej podziałki ani skali, wiec jak to sie robi? na oko? ;) Raz jak kosiłem groch to zapomniałem przestawić ta klapkę to mi tak zalepiło to sitko że potem ze dwie godziny skrobałem:) Aha jaszcze tak dla przypomnienia to Rege kiedyś mi obiecałes instrukcje do D-3000 przesłać ale chyba zapomniałeś?;) a co do rzepaków jeszcze to sam nie wiem własnie czy próbowac samemu kosić czy dać jeszcze komuś zarobić kto ma stół i kosę:) chociaż ponoć mówicie że bez stołu sie kosi D-3000 rzepak no ale kosa jakas by sie zdała boczna? jak mówicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KubaMF    818

Dobra sorry jeśli podałem złe dane, nie mamy instrukcji obsługi do tego kombajnu, więc ustawiliśmy na podstawie innych kombajnów. Dajemy z tego względu takie niskie obroty wału bo rok temu jak kosiliśmy to na 1100 nam dużo ziarna uszkadzało więc daliśmy w tym roku 1000 i było lepiej już, ale kolega ma d7000 i tak samo obroty wału daje na 1100 a nie aż 1300, jakbyśmy aż tyle dalej to jeszcze bardziej mieliło to ziarno ... Klepisko tak samo dajemy jak ty masz, ale sito otworowe dolne aż 10mm ? nie odwala ci dużo zanieczyszczeń przez takie dużo sito ? U nas jest 6 mm okrągłe chodz podłużne było by lepsze. Jeśli masz zero strat to jednak coś może w takich dużych sitach jest, bo u nas wiadomo coś zawsze musi być a większość kawałków mamy po górkach więc straty muszą być inaczej nie będzie ... Rege dodałbyś jakieś zdjęcia twojego dronningborga ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze ustawienia do D-3000 to dokładnie takie, o jakich wspomina @rege, plus ewentualna korekcja w zależności od warunków wilgotności itp. 3 lata na takich ustawieniach koszę i można powiedzieć, że zero strat. To 'sito' pełne, o którym wspominacie to do koszenia m.in. rzepaku W pierwszym roku pożyczyłem takie od

D-1250(jest identyczne jak w D-3000). Rzepak przechodził przez bukownik to trochę czyściej leciało do zbiornika, ale znowu sporo było nakruszonego. Dlatego najlepiej młócić na zamkniętej klapie żeby w ogóle rzepak nie leciał przez bukownik. Zresztą rzepak jak leci brudny do zbiornika to nic nie szkodzi, przynajmniej praktycznie wcale go za kombajnem nie wywieje, a na skupie różnic w potrąceniach czy czysty czy brudny i tak praktycznie nie ma. @KubaMF spróbuj w przyszłym sezonie ustawień tych co podał @rege, prawie wszyscy kosimy na 1350 obrotach i nam nie kruszy to tobie też nie powinno przy takich samych ustawieniach. Gorzej masz tylko z tym sitem dolnym bo jak dla mnie to zdecydowanie za małe. Ja prawie na takim co masz koszę rzepak(5mm), a pszenicę również jak rege 10mm. Pewnie z powodu tego sita możesz mieć większe straty. @BAD80 jak nie wiesz jak ustawić wiatr na bukowniku to robisz tak, że zakręcasz tą tarczą maksymalnie(tak aby był jak najdłuższy gwint, bodajże jak policzysz to będzie 5 gwintów). No i potem odkręcasz i liczysz każdy obrót. Maksymalnie otwarty wiatr to jest jak dobrze pamiętam 11 obrotów(będzie wystawało wtedy pół gwintu). Ustaw 10 obrotów na pszenicę i będzie ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BAD80    2

czyli w prawo krecąc zgodnie z obrotem wskazówek zegara to sie zwiększa tak? czy zmniejsza? dzisiaj szukałem gdzie w ogóle jest jakiś spust płynu chłodniczego bo mrozy zapowiadają a chciałem sprawdzić co tam w ogóle jest czy oby nie woda zalana, dlatego kupiłem aerometr do mierzenia temepratury krzepliwości, odkręciłem korek w chłodnicy a tam poziom poniżej pierwszego żeberka i nie miałem jak sprawdzić, dopiero pojechałem sie spytać jednego co ma taki sam i szukaliśmy u niego bo też nie wiedział ale znaleźliśmy na bloku silnika kranik jeden, no i tym sposobem sie upewniłem że faktycznie jest płyn zalany... :) co do wielkości sit to sam jestem ciekaw jakie w końcu powinny być, ja w swoim sito dolne mam bodajże 10 albo 11mm już nie pamietam, no i owies, pszenicę sie ładnie kosiło, jeczmienia troche zostało na polu jednak, chyba za duży wiatr nastawiłem jednak, a kosiłem groch to zrobiłem osypkę praktycznie bo jednak dużo wracało na niedomłoty i rozbijało, ponadto nie mogłem zwolnić obrotów młocarni, bo poprzedni własciciel założył za szeroki pas jak sie okazało, brakuje mi dwóch półksięzyców do ustalania a pod kazdym z półksięzyców było po 4 okragłe podkładki,jak to rozkręciłem to wszystko powypadało i za ch...orobe nie mogłem tego złożyć, nie wiem jak to ktoś założył w ogóle...a potem kosiłem wyke i peluszkę i też było ok. W tym roku czeka mnie rzepak o ile dobrze przezimuje i jakoś aż sie boje jak to bedzie kosić :) a co do jęczmienia to jeszcze w trakcie koszenia rozleciało mnie sie sito końcowe, ktoś to pospawał byle jak ale sie rozleciało i żaluzje powpadały mi w przenośniki i co jakiś czas było halt i trzeba było wydzierać blachę z łańcucha i łopatek. Zamówiłem już takie nowego typu z takimi żaluzjami jak górne sito. Ale nie daje mi spokoju jeszcze jedna zagadka, bo teraz jak robie osypkę z jęczmienia i grochu to co jakiś czas trafia się śrut, już 4 znalazłem, więc musiało jakies łozysko sie rozlecieć w kombajnie tylko ciekawe gdzie...

 

Edytowano przez BAD80

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1979    328

Ja tez kupywalem ta zaluzje nowa na koncu i troche trzeba bylo przerobic mocowanie bo nie pasowala,ale juz 2 sezony siedzi i nic sie z tym nie dzieje .Ze starej wpadaly skrzydla w slimak a i jeden w przenosnik wlazl .Ja swojego chetnie bym sie pozbyl bo przydalo by sie cos wiekszego .Te przestawianie obrotow troche archaiczne jest i szczerze wkurza mnie przekladanie tych podkladek .Teraz zamowilem lancuchy do podajnika (gardzieli)  za szt.po 180zl z allegro ale cos jeszcze nie dojechaly .Latem zerwal sie jeden lancuch i polepilismy tak na szybko aby kosic

Edytowano przez krzysiek1979

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rege    1

Jak ktoś chce instrukcje mogę skserować i wysłać koszt 60-70zł pisać na pryw. Tryjer działa na zasadzie przecierania,mieszania  dwóch grzebieni  przez sito 2,5mm lub  całe zaślepione{rzepak } drobnych zanieczyszczeń . ziarno następnie przez otwór zasłonięty klapką z sprężynką [4 położenia siły sprężynki ] zostaje przedmuchane przez wiatr [ ta korbka z boku służy do regulacji siły wiatru bukownika ] a potem drugim przenośnikiem do zbiornika . Prościej chyba sie nie da.


ja rzepak kosze przez bukownik zaślepiony całym bębnem i na sicie dolnym 4,5mm i jest idealnie .  a mam d3000S  przestawianie obrotów bębna młócącego mam na korbkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BAD80    2

No ja też wymieniałem łańcuchy od podajnika pochyłego, zamawiałem w BEKI i wszystko pasowało jak nalezy, a musiałem wymienić bo listwy krzywo na skos chodziły już, jedna strona jakas dłuższa była, za te końcowe żaluzje zamawiałem w Kamionce, ale nic nie musiałem przerabiać, tylko dziurki powiercić Trzeba było na ta osłonę którą sie zdejmuje, no mnie praktycznie cała jedna strona tych żaluzji starych poszła w kombajn i podajniki i kilka musiałem sie namęczyć by wydrzeć bo sie owinęła blacha wokół trybu na przenośniku niedomłotów, inna poszła na ziarnowy i mi zblokowała też, ze dwie siedziały zaraz pod ślimakiem. Ja jeszcze dla pewności dospawałem po malutkim kawałeczku blachy do tych uchwytów co trzymają te żaluzje żeby już nie wypadło na bank i zakręciłem nakrętki samokontrujące bo nie miałem tych takich oryginalnych do zakręcania...W tym roku sie trzeba będzie brac pewnie za łańcuchy i łopatki w podajnikach bo widze ziarnowy już luźny łańcuch i niezbyt jest jak naciągnąc. Co do zmianyobrotów młocarni to własnie wszystko dosyć fajnie rozwiązane w tym kombajnie ale to to tak spie..rniczone na masę:) Jeszcze same podkłądki jakoś można poprzekładac, ale nie tak jak u mnie było że półksięzyć i na nim 4 okragłe podkładki, kolejny półksięzyć i kolejne 4 podkładki i tak 11 razy bo ktoś założył za szeroki pas młocarni, to przeciez to po rozkręceniu to było nie do poskładania:( to dopiero było wkurzające, musze w tym roku tez założyć taki pas jak trzeba i dorobić jeden brakujący półksiężyc, by już było tak jak w tabelce pisze;)

Edytowano przez BAD80

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ARTI2019
      Witam, szukam instrukcji obsługi kombajnu massey ferguson 31xp lub dronningborg 8500 z racji ze to bliźniacze konstrukcje, nigdzie nie mogę znaleźć, liczę na moc forum agrofoto 💪 ZDU

    • Przez farmer_89
      Witam, ma ktos wiedze czy dronningborg d 4000 na pomaranczowym spodzie wychodzily orginalnie bez  kabin? czywiscie niektore egzemplarze.
    • Przez szakal911
      Witam.
       
      Przeszukałem forum i nie znalazłem nic odnośnie tych kombajnów, mogłem coś przeoczyć oczywiście.
       
      Zakupiłem niedawno sampo 580 rocznik 90. Poszukuje katalogu części oraz instrukcji użytkowania.
       
      Będę ogromnie wdzięczy za pomoc : )
    • Przez Dariusz12
      Witam moj john deere 2064 nie może się zatrzymać na hydrostacie zawsze jedzie powoli do przodu lub do tyłu co moze byc tego przyczyna ?  Jest lekki wyciek z rozdzielacza (tego od sterowania na linke ) czy to może być przyczyną?
       
    • Przez David567
      W trakcie koszenie kukurydzy , między blacha a wytrzasaczem wchodzą osadki kukurydzy ,klinuja  się i  napierają one dosyć mocno na wytrząsacz, który z kolei napiera na kolejny wytrząsacz. Wytrząsacze zaczynają piszczeć , a wał robi się bardzo gorący, pewnie przez to że zwiększa się tarcie. 
      Myślę , żeby dać jakaś uszczelkę między wytrzasaczem a blacha kombajnu ale nie wiem za bardzo jak to zrobić .
      Czy w kombajnach którymi kościele kukurydzę , macie jakąś uszczelkę , gumę , fartuch pomiędzy wytrzasaczem a blacha ?? Jeśli tak moglibyście pokazać zdjęcie jak to jest zrobione ? 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj