Janbrach1

Uprawa ugoru

Polecane posty

Janbrach1    0

Witam, mam okazje wydzierzawić pole o powierzchni 1ha, jest to  pole koszone i zbierane siano prze ze mnie  2 razy w roku. I zostanawiam sie jak zacząć to pole uprawiać? Myślałem, że teraz spryskać tj. końcówka paździenika Randapem i po 4 tygodniach zorać to wmiare głeboko na zime. Na wiosne lekka brona, żeby nie wyciagnąć darni i pozostałości. Później siew owsa, bez jakiegoś super nawożenia, tylko po to, żeby po żniwach zrobić badanie gleby i w nastepnym roku pszeniczka. Co myślicie o takiej uprawie, podzielcie własnymi doświadczeniami. Z góry dzieki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axd529    117
Według mnie daj sobie spokój z randapem bo jest za późno,lepiej zaorz to pole w miarę głęboko,a wiosną zasiej ten owies tylko jak najwcześniej.Siej tego owsa nawet 300kg na hektar,z perz em walcz po żniwach.

Kupie cylinder,tłok do husqvarny 51 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, Janbrach1 napisał:

Witam, mam okazje wydzierzawić pole o powierzchni 1ha, jest to  pole koszone i zbierane siano prze ze mnie  2 razy w roku. I zostanawiam sie jak zacząć to pole uprawiać? Myślałem, że teraz spryskać tj. końcówka paździenika Randapem i po 4 tygodniach zorać to wmiare głeboko na zime. Na wiosne lekka brona, żeby nie wyciagnąć darni i pozostałości. Później siew owsa, bez jakiegoś super nawożenia, tylko po to, żeby po żniwach zrobić badanie gleby i w nastepnym roku pszeniczka. Co myślicie o takiej uprawie, podzielcie własnymi doświadczeniami. Z góry dzieki.

Najlepiej zaorać i zasiać kukurydzę łatwo w niej zwalczyć wszelkie chwasty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
logan3512    140

Jeszcze możesz pryskakc randapem tylko poczekaj tak jak muwisz 4 tygodnie a najlepiej dluzej z uprawa i na wiosne zasiej owies w miare rzadko i bedzie ladny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Pryskaj Randapem z siarczanem amonu potem sypnij wapna i orka na zimę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axd529    117

Kolego ja ci napisałem jak ja walczyłem ze swoim nieużytkiem. Janbrach1 napisał: To posiać rzadko czy gęsto bo jeden kolega pisze gęsto drugi rzadko? 


Kupie cylinder,tłok do husqvarny 51 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyRolnik18    71
1 godzinę temu, Janbrach1 napisał:

Witam, mam okazje wydzierzawić pole o powierzchni 1ha, jest to  pole koszone i zbierane siano prze ze mnie  2 razy w roku. I zostanawiam sie jak zacząć to pole uprawiać? Myślałem, że teraz spryskać tj. końcówka paździenika Randapem i po 4 tygodniach zorać to wmiare głeboko na zime. Na wiosne lekka brona, żeby nie wyciagnąć darni i pozostałości. Później siew owsa, bez jakiegoś super nawożenia, tylko po to, żeby po żniwach zrobić badanie gleby i w nastepnym roku pszeniczka. Co myślicie o takiej uprawie, podzielcie własnymi doświadczeniami. Z góry dzieki.

Dokładnie tak samo robiłem w zeszłym roku z łąką, mianowicie połowa października Roundup, końcówka listopada głęboka orka i wiosną talerzówka po dwa razy w jedno miejsce w tą samą stronę i siew owsa, także dobrze myślisz tylko zamiast brony wolałbym talerzówkę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Po cholerę na wiosnę to talerzówkę ganiać jak opryska Randapem teraz i później to zaorze to na wiosnę wystarczy uprawa przdesiewna i siew i tyle w temacie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SebastianP    2
teraz w miarę płyta orka i glebogryzarka. Tak zostaw na zimę. Na wiosnę obornik, orka i dalsza uprawa. Polecam, bo dobrze działa taka kolejność;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Na łące może i tak ale nie na ugorze gdzie dominującą uprawą jest perz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

ile osob tyle rad. 1 -jaki ugor mocno zadarniony ?  2 jaka ziemie piasek ,glina  bywa mokrawo tzn. teren gdzie mozna sprzet utopic czy raczej sucho ?  jakim sprzetem dysponujesz  jak pług ładnie odwruci to orka  randap otej porze to totolotek jak bedzie długo ciepło to podziała jak sie ochłodzi to randap i orka na wiosne .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Ja kasuje bardzo często ugory i łąki i zalezy jak pole wygląda. Jesli w tym roku to kosiles to pewnie jest duzo zielonego i odrasta a więc to idealne warunki na randap. Nie jest za pozno, jak będzie temperatura powyżej zera to zadziała i chwasty wybije, potem normalna orka. A jesli chodzi o bronowanie to ja wypraktykowalem, ze najlepiej sprawdza się bronowanie od razu po orce zanim gleba osiądzie, bo jak opadnie to darń jest niemal na powierzchni i strasznie się ciąga. Mozna tak zostawić na zimę zabronowane, wiosną kolejna uprawka i siew łubinu (niskie koszty uprawy, dodatkowa dopłata, lepsze stanowisko pod następna uprawę) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fubus84    20

W moim przypadku łąka poszła pod pług na wiosnę (wtedy dostałem zgodę właściciela). Potem polifoska 8 ok 220kg/ha i saletra ok 150 kg/ha. delikatnie agregatem żeby darni nie powyciągać i owies oddał ponad 2 zbiorniki z bizona z 53a (wagowo dokładnie nie określę, ale sprzedałem 2t i jeszcze troszę zostało) pryskane mocarzem i był czysty. W galerii masz jak wyglądało pole po tych zabiegach

Edytowano przez fubus84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalek4040    115
1 godzinę temu, SebastianP napisał:

teraz w miarę płyta orka i glebogryzarka. Tak zostaw na zimę. Na wiosnę obornik, orka i dalsza uprawa. Polecam, bo dobrze działa taka kolejność;)

Orka na wiosne ? Ciekawe w ktorej szkole cie tego nauczyli ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalek4040    115
23 minuty temu, SebastianP napisał:

a jak chcesz obornik przed siewem przykryć?

A czy jest on konieczny wiosna ? Nie moze byc jesienia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr6991z    8

Panowie mam też problem z perzem na nowym polu. W tamtym roku nie dało się opryskać więc jesienią zaorałem i był zasiany jęczmień gdzie nie gdzie troszkę perzu wyszło ale nie było źle. Po żniwach ściernisko zostawione gdy trochę wszystko odrosło opryskałem randapem z siarczanem amonu, padło wszystko pole czyściutkie.  Nawiozłem pole obornikiem, zaorałem i zasiałem pszenice. Teraz pojawia się znów perz nie ma go za dużo (narazie) ale co z tym fantem zrobić, da się zwalczyć perz w pszenicy, czy znów po żniwach jechać randapem na ściernisko? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792
1 godzinę temu, Piotr6991z napisał:

Panowie mam też problem z perzem na nowym polu. W tamtym roku nie dało się opryskać więc jesienią zaorałem i był zasiany jęczmień gdzie nie gdzie troszkę perzu wyszło ale nie było źle. Po żniwach ściernisko zostawione gdy trochę wszystko odrosło opryskałem randapem z siarczanem amonu, padło wszystko pole czyściutkie.  Nawiozłem pole obornikiem, zaorałem i zasiałem pszenice. Teraz pojawia się znów perz nie ma go za dużo (narazie) ale co z tym fantem zrobić, da się zwalczyć perz w pszenicy, czy znów po żniwach jechać randapem na ściernisko? 

Apyros albo Atributt hamują perz w pszenicy ale jeśli nie ma go dużo to się nie opłaca, bo środek jest drogi. Wtedy lepiej poczekać do żniw. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KarolGromadzki
      Witam Szanowne Grono Eksperckie
      Powiem tak - już od kilkunastu miesięcy zbieram opinie rolników na temat maszyny, przy współtworzeniu której mam okazję uczestniczyć. Jesteśmy grupką ludzi, która stara się pokazać coś nowego na rynku maszyn rolniczych, coś co nie byłoby kropla w kroplę (poza farbą) kopią zachodnich sprzętów. Przy okazji celem jest ograniczenie kosztów i czasu uprawy. Bla, bla, ale co z tego wynika? 
      Część z Was na pewno już widziała, cześć jeszcze nie, bo nasze działania marketingowe nie są zakrojone na masową skalę. Pracujemy nad wałami wahadłowymi do orki (choć nie tylko) o swojsko brzmiącej nazwie "ALIEN". Wały z założenia mają być proste w użytkowaniu, solidne i przede wszystkim opłacalne. 
      Czy bylibyście w stanie określić dla jakich typów gospodarstw orka i uprawa w jednym przejeździe byłaby opłacalna? Albo inaczej - jeśli nie byłaby opłacalna u Was - dlaczego? Czego naszym wałom brakuje, a czego mają aż nadto? Do jakich ciągników się to Waszym zdaniem nadaje, do jakich nie?
      Dlaczego pytam? Ciągle pracujemy nad konstrukcją i ciągle będziemy to robić. Konstrukcja już osiągnęła pierwszy cel - można nią bez obaw jechać w pole i zrobić robotę. Kolejne miesiące poświęcamy na kolejne optymalizacje - i te konstrukcyjne, i te użytkowe - maszyna ma być praktyczna z punktu widzenia rolnika, jeśli nie będzie, to jest gówno nie maszyna. My, jako osoby na co dzień mające z nią do czynienia, na pewno jesteśmy nie do końca obiektywni. Znamy już dziesiątki opinii rolników z pierwszej ręki i sporo dzięki temu się nauczyliśmy - część z nich wpłynęła na zmiany konstrukcyjne. 
      Tak więc, jeśli pojawi się choć jedna opinia, która wpłynie na funkcjonalność wałów, będziemy do przodu i będziemy wdzięczni. Chętnie poznamy opinie użytkowników Expomu czy Brodnicy.
      O co chodzi, najłatwiej zobaczyć na filmach:
       
      Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz. 
    • Przez jankes679
      Witam. Planuje pierwszy raz zasadzić kapuste pekińską. Prosiłbym o porady jaką odmiane wybrać, jakimi środkami pryskać? Rozsade lepiej kupić czy samemu wyhodować? I co najważniejsze czy bez nawadniania urośnie?(jeśli bedzie suchy rok) Z góry dzięki
    • Przez MICH4Ł
      Witam. 
      Interesuje się rolnictwem i pracą na roli. Mam okazje uprawiać 3 ha i za bardzo nie wiem jak się za to zabrać a bardzo bym chciał to robić. Mam do wyboru uprawę ziemniaków albo zboża czy mógłby mi ktoś napisać co by było lepsze (opłacalniejsze) wiem ,że w dzisiejszych czasach trudno jest gospodarzyć ale bardzo proszę o odpowiedź.
    • Gość symeon94
      Przez Gość symeon94
      Chciałbym podzielić się krótkim filmem przedstawiającym pokrótce prace wyścielarki agrowłókniny oraz przewodów kroplujących przy zakładaniu planacji truskawki. 
      Plantacja 0,5ha założona w lipcu. Odmiana deserowo-przemysłowa DIPRED.
      Jeśli macie jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.
      Ps: Nie jestem producentem maszyn ,tylko rolnikiem
    • Przez mysza12w
      Witam tata rok temu ugorował pole i brał dopłaty czy w tym roku też może ugorować i wżąć dopłaty
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj