Polecane posty

NEWDEERE    1

Witam zwracam się do was z tematem który może się wydać dość kontrowersyjny ale... hmm. Chodzi mi o Wasze sugestie na temat czy była by realna szansa powodzenia zaczęcia hodowli krów mlecznych od zera. W obecnej chwili prowadzę gospodarstwo o powierzchni ok 100 ha w tym połowa własne połowa dzierżawione z zwierzaków to ok 60 loch od których sprzedajemy prosięta i ok 100 szt opasów . Trzoda no to wiadomo dramat był jest i będzie i od dawna zastanawiamy się nad likwidacją stada a co do opasów to hmm cielęta dosyć drogie dochód bardziej rzutowy a nie stabilny a co to krów może to się wydać dziwne ale uważam że comiesięczna wypłata za mleko jest bardziej stabilna + cielak oczywiście tak wiem że nie wszystko można przewidzieć no ale to jak i w każdej dziedzinie... Chce zaznaczyć na początku ze nie jestem w tym temacie zielony i wiem jak praca przy krowach wygląda i jakie się z tym wiążą poświęcenia bardziej chodzi mi o to czy uważacie ze warto i czy dało by to zyski zadowalające myślałem na początek o stadzie 60 sztuk a i co sądzicie o krowach pierwiastkach z zagranicy typu Niemcy Dania. Prosił bym o ewentualne podpowiedzi jak zacząć, mleczarnie godne polecenia itp ... dodam tylko ze krowy bardzo lubię od dziecka i chciałbym połączyć pasje z pracą. z góry dzięki za rozsądne odpowiedzi, podpowiedzi. 

 

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5548
Najpierw idź do jakieś mleczarni i porozmawiaj czy wogóle chcą przyjąć nowych dostawców , jakie warunki i cena za surowiec , jeśli będzie to spółdzielnia to pewnie będzie trzeba wpłacić udział. Następnie przystosuj w gospodarstwie jakieś pomieszczenie na zbiornik tj powierzchnie zmywalne , bieżąca woda , odprowadzenie brudnej wody (z mycia) do szabma. Zakup zbiornik i dojarkę. Gdy już będziesz miał krowy to musisz wystąpić do powiatowego lekarza weterynarii o wystawienie atestu weterynaryjnego , będziesz miał kontrole jak wszystko będzie w porządku to atest otrzymasz. Pewnie coś pominąłem , ogólnie rozpoczęcie hodowli krów i produkcji mleka od zera i to na taką sporą skalę to ogromne koszty...

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319
A i weź pod uwagę, że ostatnio słychać jakieś niepokojące wieści z globalnego rynku produktów mleczarskich. Co może wróżyć, że chude miesiące/lata w tej branży. Oczywiście to nie argument przeciw rozpoczęciu takiej hodowli (a może raczej i za), ale musisz dodatkowo wygospodarować środki na ewentualne pokrycie strat w tym trudnym okresie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

jaki region jakie mleczarnie w okolicy  jak jest otwarcie jaiejs obory to jedz popatrz  jak hodujesz byki i maciorki to jakies budynki masz  czy da sie je zadoptowac  na krowy mleczne  mysle ze w kryzysie w sredniej mleczarni przy takiej skali produkcji ponizej 1 zł za litr niespadnie  . O jałowicach importowanych sie niewypowiem   warunki weterynaryjne nitak ciezko zorganizowac   kiedys pisałem innemu  produkcja mleka to nie byk 2 lata urosnie tu trzeba patrzec na kilka lat do przodu  a jak ma sie ''pecha ; i zacznie nieisc to  lipa , dochod jest 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NEWDEERE    1

Rejon to kujawsko pomorskie hmm co do mleczarnia działa kilka np. Cuiavia Inowrocław, Mlekpol działa kilka prywatnych ale na początek myślałem o tej pierwszej bo już gadałem z nimi i by byli chętni tym bardziej że odbierają od sąsiada cena może szału nie robi ale wymagania to praktycznie żadne tylko podstaw. On cenę przy dostawie co dwa dni ok 250l ma teraz 1.05. Co do budynków są są i nie wymagają dużych przeróbek ewentualnie pomieszczenie na zbiornik nowe. Oczywiście wiem że takie przebranżowienie wiąże się z ogromnym ryzykiem ale od dawien dawna już o tym myślałem a w obecnej chwili ogromnego dołku świńskiego coraz bardziej się do tego skłaniam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

miedzy Mlekpolem a tą drugo mleczarnią co podałes jest taka ruznica  ze z mlekpolu starczy ci na pracownika zeby ci krowy masował 1,05  zł  u sasiada mało ja oddałem do mleksu 1,27  za przedział 5000 litrow a 8000 litrow jak masz plany produkowac biały surowiec  to cuiawia a jak mleko to Mlekpol  PRZECZYTAJ OSTATNIE STRONY TEMATU cena mleka na tym forum  1,1 zł w bo teraz jest mozna powiedziec hossa a co w bessie MLEKPOL, MLEKOWITA JESZCZE PEWNIE KILKA MLECZARNI DAJE SZANSE NA ROZWUJ nawet w spadku koniunktury dasz rade bo ponizej 1,1 bedziez wegetował 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Z Cuiavia ludzie uciekają. Ostatnio znajomy odszedł a miał 2000l co drugi dzień dostawał 1.20zł. Ja za 10tyś mam 1,03 brutto czyli netto poniżej złotówki. Wybierz inną mleczarnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    247

Dokladnie. Jak juz to zadnych lokalnych postkomunistycznych mleczarni. Sam w takiej siedze, bo od zawsze byla i teraz trzeba troche sztuk dolozyc i wkoncu gdzies przejsc. Ale napewno na starcie bym juz celowal w normalne mleczarnie, ktore naprawde potrafia zaplacic po 30 do 40 groszy wiecej za to samo mleko. Jedni placza bo im mleko spadlo na 1.30, a drudzy doja po 1zl. Takie 30 groszy za darmo to bardzo duzo.

Co do ilosci sztuk, to troche sie porywasz na start.

Przede wszystkim zaadoptuj budynki odrazu. Ma byc przestrzennie i wygodnie. Lepiej kilka sztuk mniej zmiescic, niz pozniej caly rok dwa razy dziennie sie meczyc. Wiem z doswiadczenia, ze pozniej juz tego nie zrobisz, bo po pierwsze zawsze malo czasu, a po drugie krowy juz stoja i ciezko cos konkretnego przerabiac.

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5548
Dokładnie. Najgorsze to takie "a kiedyś się zrobi" otóż przy krowach już później się nie zrobi bo raz brak czasu a dwa kłopot gdzie te krowy przestawić na czas modernizacji obory.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319
taka tylko refleksja - stawiając na te wielkie koncerny/firmy mleczarskie kiedyś może się okazać, że tylko one pozostały i rządzą rynkiem (dyktują cenę) jak chcą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NEWDEERE    1

Co do budynku to taka obsada wiadomo że przeróbka to nigdy nie jest to co nowe ale tak właśnie ale to nie na żaden ścisk tylko tak aby krową i mi było wygodnie bo to wiadomo że trochę czasu tam się spędzi... Co do mleczarni z mlekpol em o tyle gorzej ze ciężko się tam dostać a świezakowi to już wogole... Więc szukam jeszcze innych ciekawych opcji... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2444
podziwiam Cie kolego a jak juz to ja bym postawil nowy budynek na krowy bo sam budynek przy takiej inwestycji to pewnie z 20-30% a wyposazenie reszte wiec lepiej postawic nowy odpowiednio przystosowany do krow zeby wjechac wozem paszowym obornik latwo usunac i lekko a wyposazenie czy w nowym czy starym to koszt taki sam a tak w starych budynkach moglbys utrzymywac dotychczasowa produkcje. takie moje zdanie ale wiadomo nikt u nikogo nie siedzi w kieszeni i nikt nie zna do konca sytuacji jaka jest w danym gospodarstwie

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qtasiarz
      Czołem, zastanawiam się nad pewną możliwośćią i chciałbym dowiedzieć się czy ktoś z Was mógłby mi pomóc to rozegrać.
      Mianowicie, mój ojciec ma 38ha dzierżawy od ANR i od kilkunastu lat jest na rencie, ale jako że jest czynnym rolnikiem, to dostaje tylko mały procent tej renty (200 zł/mies). Teraz ja skończyłem szkołę i chciałbym przejąć całe jego gospodarstwo, a jego wysłać na pełną rentę, ale on twierdzi, że nie można przenieść na mnie gospodarstwa z uwagi na tę dzierżawę z ANR, że jej niby przepisać nie można.
      Mieliście podobną sytuację? Jest możliwe przepisanie na mnie ziemi z ANR z całym gospodarstwem?
    • Przez Odell
      Witam, noszę się z zamiarem wydzierżawienia kurnika 1000m2 z nastawieniem na tucz kaczek Pekin. Kurnik nie wymaga nakładów finansowych. I teraz najważniejsze pytanie, jaki jest zysk na szt. wstawiając broilery za swoją kasę oraz posiadając swoje zaplecze (słoma, maszyny). Oraz drugie pytanie, jaka obsada będzie najbardziej racjonalna na tym metrażu? Proszę o szczere wypowiedzi 
      Pozdrawiam 
    • Przez KrychxU
      Witam Państwa, wraz z ojcem myśleliśmy jak poprawić dochód naszego gospodarstwa. 
      Areał jaki obrabiamy to ok. 30 ha, z czego dobre 5 to łąki etc. 
      Mamy w posiadaniu Bizona z050 od 19 lat, sprzęt jak na swój wiek kosi dobrze, gubi znikome ilości ziarna ale obkasza rocznie do 40 ha. 
      Myśleliśmy nad zmianą Bizona na Claasa Dominatora 88/98/108, z głównym nastawieniem na pomoc (oczywiście odpłatną) sąsiadom. 
      Tylko jest jeden zasadniczy problem, większość gospodarzy w okolicy ma swój kombajn, a jeśli nie ma to mają swoich stałych usługodawców, np. Bizon Rekord, New Holland tc 5.70, Claas Tucano 320, Deutz Fahr xx. Są to sprzęty godne uwagi i co najważniejsze nowe więc normalne będzie to że mają większe zainteresowanie. 
      Co do zakupu Claasa, na pewno kosił by ok 30 ha na usłudze, może więcej. 
      I teraz główne pytanie, czy warto się pchać w takie coś? 
      Znam gospodarza co ma 100 ha i kombajn najmuję, może udało by mi się z nim dogadać. 
      Czekam na wasze sugestie, pozdrawiam. 
      Ps. Zdjęcie z internetu, nie mojego autorstwa 

    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo przejmę po rodzicach gospodarstwo i zastanawiam sie nad rozpoczęciem hodowli krow na mleko. Rodzice chowają świnie i 5 krow na cielaki. Ja bym chciał przejść na mleko na początek z 10 krów i stopniowo zwiększyć ilość. posiadam zbiornik i dojarkę(rodzice wczesniej oddawali mleko). Areał to 20 ha ziemi klasy 3-4. Obora nowa 35x12, i chciałbym sie dowiedzieć czy to dobry pomysł ? 
    • Przez Zico99
      Witam
      Proszę o wypowiedź ludzi zajmujących się produkcją jaj kurzych. Jaka musi być liczba kur żeby sprzedaż jaj była opłacalna?Czy warto zaczynać od zera?(mam budynek ok 400m2)
      Bardzo proszę o wypowiedzi. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj