Levi

Zerwanie umowy dzierzawy przed uplywem 10 lat

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Levi    0

Witam. Moj tato podpisal umowe dzierzawy z synem (moim bratem) zeby mogl przejsc na rente po operacji (usuniecie plata pluc zaatakowanego przez raka). Okazalo sie to wielkim bledem gdyz brat nie kwapi sie do pracy wiec moj tato obrabia wszystko resztkami sil, malo tego nie szanuje rodzicow, uwaza ze jego jest wszystko bo to on oplaca krus. Dodam ze mieszka z rodzicami i praktycznie jest na ich utrzymaniu. Czy jest jakis sposob na zerwanie tej umowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Chyba napisał, że jego tato "podpisal". 

Do autora - mój dostał od razu rente,  na 3 lata zdaje się. 

A co do wypowiedzenia, to w umowie powinien być podany termin  wypowiedzenia np 3msc. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

w umowie musza byc jakies warunki okreslone, jesli syn ojca nie wywiazuje sie z tego to spokojnie umowa jest do wypowiedzenia


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matisz    121

Jak ja byłem podpisać umowę dzierżawy u notariusza to sąsiad od którego brałem pole powiedział notariuszowi żeby zrobił taki zapis że oddaje pole z możliwością wcześniejszego zerwania umowy. A pani notariusz mówi że coś takiego nie jest potrzebne bo każda umowę dzierżawy można zerwać z rocznym okresem wypowiedzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 3.10.2018 o 20:59, Levi napisał:

Witam. Moj tato podpisal umowe dzierzawy z synem (moim bratem) zeby mogl przejsc na rente po operacji (usuniecie plata pluc zaatakowanego przez raka). Okazalo sie to wielkim bledem gdyz brat nie kwapi sie do pracy wiec moj tato obrabia wszystko resztkami sil, malo tego nie szanuje rodzicow, uwaza ze jego jest wszystko bo to on oplaca krus. Dodam ze mieszka z rodzicami i praktycznie jest na ich utrzymaniu. Czy jest jakis sposob na zerwanie tej umowy?

A Ty co robisz by pomóc rodzicom ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolq1660    189

zetorki12 napisał:

Dnia 3.10.2018 o 20:59, Levi napisał:

Witam. Moj tato podpisal umowe dzierzawy z synem (moim bratem) zeby mogl przejsc na rente po operacji (usuniecie plata pluc zaatakowanego przez raka). Okazalo sie to wielkim bledem gdyz brat nie kwapi sie do pracy wiec moj tato obrabia wszystko resztkami sil, malo tego nie szanuje rodzicow, uwaza ze jego jest wszystko bo to on oplaca krus. Dodam ze mieszka z rodzicami i praktycznie jest na ich utrzymaniu. Czy jest jakis sposob na zerwanie tej umowy?

A Ty co robisz by pomóc rodzicom ?

napisał na forum 🤗

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709
16 minut temu, matisz napisał:

Jak ja byłem podpisać umowę dzierżawy u notariusza to sąsiad od którego brałem pole powiedział notariuszowi żeby zrobił taki zapis że oddaje pole z możliwością wcześniejszego zerwania umowy. A pani notariusz mówi że coś takiego nie jest potrzebne bo każda umowę dzierżawy można zerwać z rocznym okresem wypowiedzenia.

umowy na czas określony nie można tak sobie zerwać i nie ma mowy o wypowiedzeniu przed terminem na który została zawarta jeśli nie było zapisane to w umowie 

umowę na czas nieokreślony jak najbardziej można wypowiedzieć i tu obowiązuje ustawowy zapis wypowiedzenia 

jeśli ta pani mówiła odnośnie umowy na czas określony to wprowadziła Cie w błąd albo źle zrozumiałeś i mówiła odnośnie innej umowy 

Przepisy Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) milczą na temat możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy zawartej na czas określony. Kodeks cywilny przewiduje jedynie możliwość rozwiązania umowy dzierżawy zawartej na czas nieoznaczony.

Zgodnie z treścią artykułu 704 Kodeksu cywilnego:

 

„Art. 704. W braku odmiennej umowy dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na sześć miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego”.

 

Co do braku możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy zawartej na czas określony pośrednio wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 2 kwietnia 1993 r., stwierdzając, iż umowa zawarta na czas oznaczony, do której z mocy art. 708 K.c. mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące dzierżawy, nie może być rozwiązana przez wypowiedzenie w trybie art. 704 K.c.

 

Z kolei w sposób jednoznaczny Sąd Najwyższy zajął stanowisko w uchwale z dnia 21 grudnia 2007 r. (III CZP 74/07), wskazując, iż wypowiedzenie umowy dzierżawy zawartej na czas oznaczony dopuszczalne jest w wypadkach określonych w tej umowie.

 

Zatem należy przyjąć, iż w treści umowy dzierżawy powinien znajdować się zapis określający sytuacje, w których dzierżawca jest uprawniony do wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony. Jeśli zatem umowa nie przewiduje takiej możliwości, trzeba uznać, iż rozwiązanie umowy najmu nastąpi wraz z upływem okresu, na jaki została zawarta, chyba że umowa ta zostanie rozwiązana za zgodnym porozumieniem stron.

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumcio40    296

Skoro już jesteśmy w temacie, to na jakie istotne sprawy zwrócić uwagę przy umowie dzierżawy ziemi na 10 lat. Pytam, bo jestem zmuszony oddać ziemię w dzierżawę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weroni    1

Tylko jeśli ojciec zerwie umowę dzierżawy zostanie zabrana mi renta z krus  bo chyba po to ojciec spisał umowę dzierżawy to samo jest z rozwiązaniem umowy za zgodą obu stron

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Musi byc umowa rozwiazania dzierzawy i podpisanie nowej na 10 lat z kims innym z ta sama data bodajze zerwanie i podpisanie nowej badz dzien po dniu. Do krusu zadzwon to powiedza co i jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
4 godziny temu, marko-kolo napisał:

umowy na czas określony nie można tak sobie zerwać i nie ma mowy o wypowiedzeniu przed terminem na który została zawarta jeśli nie było zapisane to w umowie 

umowę na czas nieokreślony jak najbardziej można wypowiedzieć i tu obowiązuje ustawowy zapis wypowiedzenia 

jeśli ta pani mówiła odnośnie umowy na czas określony to wprowadziła Cie w błąd albo źle zrozumiałeś i mówiła odnośnie innej umowy 

Przepisy Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) milczą na temat możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy zawartej na czas określony. Kodeks cywilny przewiduje jedynie możliwość rozwiązania umowy dzierżawy zawartej na czas nieoznaczony.

Zgodnie z treścią artykułu 704 Kodeksu cywilnego:

 

„Art. 704. W braku odmiennej umowy dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na sześć miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego”.

 

Co do braku możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy zawartej na czas określony pośrednio wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 2 kwietnia 1993 r., stwierdzając, iż umowa zawarta na czas oznaczony, do której z mocy art. 708 K.c. mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące dzierżawy, nie może być rozwiązana przez wypowiedzenie w trybie art. 704 K.c.

 

Z kolei w sposób jednoznaczny Sąd Najwyższy zajął stanowisko w uchwale z dnia 21 grudnia 2007 r. (III CZP 74/07), wskazując, iż wypowiedzenie umowy dzierżawy zawartej na czas oznaczony dopuszczalne jest w wypadkach określonych w tej umowie.

 

Zatem należy przyjąć, iż w treści umowy dzierżawy powinien znajdować się zapis określający sytuacje, w których dzierżawca jest uprawniony do wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony. Jeśli zatem umowa nie przewiduje takiej możliwości, trzeba uznać, iż rozwiązanie umowy najmu nastąpi wraz z upływem okresu, na jaki została zawarta, chyba że umowa ta zostanie rozwiązana za zgodnym porozumieniem stron.

 

Zawsze jest możliwosc rozwiązania umowy nawet na czas określony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175

Łoho, zaczynają się porady prawne na agrofoto...

8 godzin temu, matisz napisał:

Jak ja byłem podpisać umowę dzierżawy u notariusza to sąsiad od którego brałem pole powiedział notariuszowi żeby zrobił taki zapis że oddaje pole z możliwością wcześniejszego zerwania umowy. A pani notariusz mówi że coś takiego nie jest potrzebne bo każda umowę dzierżawy można zerwać z rocznym okresem wypowiedzenia.

3 godziny temu, staszek131415 napisał:

 

Zawsze jest możliwosc rozwiązania umowy nawet na czas określony

To uważacie, że umowa z datą pewną jest tak naprawdę niepewna? Bardzo logiczne, na dodatek po co w takim razie płacić dla notariusza i w ogóle coś podpisywać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Najprościej byłoby pójść do notariusza. U nas takie drobne sprawy to podpowiadają od ręki za free. Ja jak pisałem z matką umowę na cześć ziemi, to zrobiliśmy zapis, że można wypowiedzieć z 3msc okresem wypowiedzenia i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709
4 godziny temu, staszek131415 napisał:

 

Zawsze jest możliwosc rozwiązania umowy nawet na czas określony

   jeśli dzierżawca wywiązuje się z obowiązków i nie zgadza się na rozwiązanie umowy za porozumieniem  nie ma żadnej możliwości rozwiązania takiej umowy ....więc twoje pierdu , pierdu jest tyle warte co argumenty których nie podałeś  😉 

 

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zawsze jest możliwość rozwiązania takiej umowy ze względu na okoliczności których na etapie podpisania umowy nie dało się przewidzieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

 jasne ... nie przewidzisz że za rok czy dwa ci się odmieni a może sąsiad da więcej 😉 

nawet śmierć właściciela nie jest taką przesłanką bo spadkobiercy muszą honorować taką umowę ...właśnie po to jest umowa na czas określony żeby było pewne a nie że loteria bo ktoś czegoś nie przewidział 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregory81    157
20 minut temu, marko-kolo napisał:

 jasne ... nie przewidzisz że za rok czy dwa ci się odmieni a może sąsiad da więcej 😉 

nawet śmierć właściciela nie jest taką przesłanką bo spadkobiercy muszą honorować taką umowę ...właśnie po to jest umowa na czas określony żeby było pewne a nie że loteria bo ktoś czegoś nie przewidział 

Popieram w 100 % taka umowa nazywa się umową z datą pewną. Jeżeli dzierżawca wywiązuje się ze swoich obowiązków zapisanych w umowie jest ona nie do zerwania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319
A co jeśli dzierżawca nie przestrzega zasad dobrej kultury rolnej i jego działanie prowadzi do pogorszenia stanu dzierżawionych gruntów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak co wypad z pola i sąd o odszkodowanie za zdegradowaną ziemię bardzo łatwo każą dzierżawę wypowiedzieć Kola się naćpał i glupoty pisze

47 minut temu, gregory81 napisał:

Popieram w 100 % taka umowa nazywa się umową z datą pewną. Jeżeli dzierżawca wywiązuje się ze swoich obowiązków zapisanych w umowie jest ona nie do zerwania

Powiedz to komornikowi jak przyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2352
u mnie w rodzinie była taka sytuacja wujek miał zapisaną umowe dzierżawę na 10 lat po 5 chcial przejsc na emeryture przepisal wszystko synowi a w miedzy czasie umarł gość od którego dzierzawil spadkobiercy nie chca robic sprawy spadkowej prubowal na wszelkie sposoby i nic juz 3 lata nie ma swojej emerytury przez ta dzierżawę

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

staszek131415 patrz bo jeszcze kto ci uwierzy i do sądu poda o odszkodowanie za  wprowadzenie w błąd i narażenie  tym samym na straty 😁

jak masz jakieś paragrafy i konkretne przepisy na które mógłbyś się powołać albo orzecznictwo to dawaj nie krepuj się ...bycie gołosłownym i znanym idiotą  na tym forum to trochę za mało żeby obalić paragrafy i orzecznictwo sądów 

te sprawy były omawiane nie raz na forum i temat jest jasny i znany więc  nie potrzebnie się silisz na idiotę bo z tego jesteś znany  ...wiec nie rób sieczki jak nie ma sensu 

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregory81    157
12 godzin temu, Aktis napisał:

A co jeśli dzierżawca nie przestrzega zasad dobrej kultury rolnej i jego działanie prowadzi do pogorszenia stanu dzierżawionych gruntów?

 

12 godzin temu, staszek131415 napisał:

Jak co wypad z pola i sąd o odszkodowanie za zdegradowaną ziemię bardzo łatwo każą dzierżawę wypowiedzieć Kola się naćpał i glupoty pisze

Powiedz to komornikowi jak przyjdzie

Pod warunkiem że taki zapis znalazł się w umowie i jest nie przestrzegany. Staszek132415 proponuję zapoznać się z kc a później udzielać innym rad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dobre nie masz pojęcia i porad udzielasz

12 godzin temu, marko-kolo napisał:

staszek131415 patrz bo jeszcze kto ci uwierzy i do sądu poda o odszkodowanie za  wprowadzenie w błąd i narażenie  tym samym na straty 😁

jak masz jakieś paragrafy i konkretne przepisy na które mógłbyś się powołać albo orzecznictwo to dawaj nie krepuj się ...bycie gołosłownym i znanym idiotą  na tym forum to trochę za mało żeby obalić paragrafy i orzecznictwo sądów 

te sprawy były omawiane nie raz na forum i temat jest jasny i znany więc  nie potrzebnie się silisz na idiotę bo z tego jesteś znany  ...wiec nie rób sieczki jak nie ma sensu 

Masz rację że nie prosto taką umowę rozwiązać dlatego najlepiej takich umów się wystrzegać i wtedy można brać dopłaty placić KRUS

brać pomoc suszową a ten co obsiewa niech się cieszy że ma co robić i G z tego ma

Edytowano przez staszek131415

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez warchest
      witam mam taka prozbe szukalem w google ale nie moglem znalesc czy ktos moze ma lub widzial taka analize wykaz ceny pszenicy w poszczegolnych latach i miesiacach tzn kilka lat wstecz i cena pszenicy w poszczegolnych miesiacach bardzo bym prosil o to bo to bedzie przydatne wszystkim nawet z ciekawosci itd . kiedys gdzies znalazlem taka analize cen ale rzepaku w poszczegolnych latach i miesiacach z gory dzieki za pomoc
    • Przez chudy14145
      Witam.jak prawidlowo przechowac zebrane jajka przed sprzedaza?
      w jakiej temperaturze?
      jak dlugo mozna przechowac jajka?
      Podzielcie sie swoja wiedza i spostrzezeniami 
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez wabrzek
      Wiatam mam Emke 2011 r. Program naprawczy na zawór hydrauliki jest zrobiony ale na bzyczenie pompy nie miało to wpływu. Czy ktoś wie jak wyciszyć ten dźwięk. Modele po 2012 maja cicho w kabinie a przed liftem masakra. 
    • Przez wabrzek
      Wiatam mam Emke 2011 r. Program naprawczy na zawór hydrauliki jest zrobiony ale na bzyczenie pompy nie miało to wpływu. Czy ktoś wie jak wyciszyć ten dźwięk. Modele po 2012 maja cicho w kabinie a przed liftem masakra. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj