martinezo

EM - efektywne mikroorganizmy w żywieniu trzody

Polecane posty

martinezo    41

Witam forumowiczów.

Jakiś czas temu natknąłem się w necie na informacje na temat EM-ów Czy ktoś z forumowiczów stosuje te mikroorganizmy ? jakie są efekty ich stosowania i co najważniejsze jaka jest ich cena?

Pozdrawiam. :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RedBenny    0

Witam

My stosujemy EM-y od 3 miesięcy, jakiś większych efektów nie widać :lol: Cena 120 zł za 20 l, wychodzi 18zł do 1 tony paszy


GRA I BUCZY!!!

SPRZEDAM - Opryskiwacz PILMET Termit 400L, lance 11m wpełni sprawny, garażowany, rozpylacze z wkładką ceramiczną 02. Oraz pług podorywkowy 5 skib, stan idealny, orginalna farba i odkładnice, prosty, niespawany, garażowany. Zainteresowani pisać na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Stosuje EM w chlewni (z greenland-u) od 5 lat. Pierwszy rok przez dosadność do wody, jednak po roku zaczęły pojawiać się problemy z smoczkami (sitka się zatykały) i od 4 lat dolewam do paszy około 4 litry na tonę. Od roku nie ma problemu bo można kupić rozrobiony EM wcześniej sam go namnażałem, ale było to trochę kłopotliwe. Oprócz tego zamiast dezynfekcji po myciu kojców polewam rozcieńczonym EM. Od kiedy zacząłem stosować EM przestałem zakwaszasz więc cenowo nie jest źle, a EM też zakwasza. Efekt - fetor mniejszy - rzecz względna z pewnością dużo daje ale tylko na kilka dni jak poleje się świnie i kojce, tak też tyle że trochę.

Moim zdaniem jest lepsza zdrowotność jednak uważam że można to odczuć tylko w stadach zamkniętych. Dużo szybciej "przerabia się" obornik. Co jakiś czas muszę odwalić pryzmę od zgarniacza w obrębie płyty gnojowej i jak ułożę się pryzmę to widać że po góra miesiącu jest o połowę mniejsza a normalnie po 3.

Załóżmy że ktoś odstawia rocznie 250 tuczników czyli ma jakieś 12 macior całe stadko przez rok zje około 100 ton paszy więc roczny koszt EM-u to około 2000zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

Czyli w rzeczywistości nie ma aż takich oszałamiających efektów jak przedstawiają to dystrybutorzy?? :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Nie wiem o jakich efektach dystrybutorzy opowiadają, ale u mnie są takie że zamierzam nadal stosować EM. Zresztą to ze jestem przekonany do czegoś od 5 lat o czymś świadczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Rozumiem, że mówimy o EM-Probiotyk. Wg mnie środek prezentuje się ciekawie, pomaga na wszystko (ale jednocześnie na nic nie jest w 100% skuteczny). Można go wg mnie stosować jako jeden z dodatków paszowych, ale nie próbowałby zastępować nim zakwaszacza, ponieważ z tego co piszą to tu są bakterie kw. mlekowego, które produkują ten kwas, a w dobrym zakwaszaczu jest zazwyczaj mieszanina 4 - 5 kwasów i ich soli, w którym to kw. mlekowy jest jednym ze składników. Preparat ma raczej za zadanie poprawę stanu flory bakteryjnej układu pokarmowego i ogólnie poprawia komfort trawienny i ogranicza namnażanie bakterii E. coli, ale w żadnym wypadku nie należy przyrównywać działania preparatu do działania zakwaszacza, którego zadaniem jest ułatwienie trawienia i wchłaniania poprzez częściowe strawienie białek i różnych innych składników pasz do, krótszych łańcuchów, które prosiak jest w stanie strawić i wchłonąć, gdyż uk. pokarmowy prosiaka nie jest przygotowany do samodzielnego trawienia pokarmów stałych, bo nie wydziela soku żołądkowego i części enzymów w odpowiedniej ilości. Rola EM polega na ograniczaniu namnażania się szkodliwych bakterii upośledzających prawidłowe funkcjonowanie uk. pokarmowego, oraz tylko wspomaga działanie zakwaszacza.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

Nie wiem o jakich efektach dystrybutorzy opowiadają, ale u mnie są takie że zamierzam nadal stosować EM. Zresztą to ze jestem przekonany do czegoś od 5 lat o czymś świadczy.

 

Dystrybutorzy przedstawiają EM-y jako cudowny środek skuteczny na wszystko, czy w Twoim gospodarstwie osiągasz podobne efekty do tych przedstawionych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kryszuk3    1

Panowie może warto poszukać preparatów z firm zagranicznych a nie z polskich w Austrii jest konkretna firma która ma przedstaiwcieli u nas w kraju także. Co do Em napewno działa co do tego nie mam watpliwości tylko zawsze jest jakies ale, EM to nie lekarstwo na wszystko tak jak to mówią niektórzy przedstawiciele którzy zazwyczaj plota co się da aby tylko produkt sprzedać. Mogą pomóc w kilku kwestiach ale nie we wszystkich. Co do zakwaszaczy to faktycznie się całkowicie rezygnuje z ich stosowania, ponieważ bakterie zawarte w tej mieszaninie tną łańcuchy białkowe na mniejsze strawne dla prosiąt. Jakby chciał ktoś więcej się dowiedzieć co miałem na myśli w tym komentarzu prosze o kontakt na priv.

Edytowano przez Kryszuk3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

Mój ojciec stosuje EM probiotyk u prosiąt (cykl otwarty) jeżeli pojawi się biegunka. Bezpośrednio do pyska daje wtedy około 5 cm3 za pomocą strzykawki - zawsze pomaga.

Poza tym do paszy dajemy ok 5 kg em bokashi probiotyk na tonę wszystkim grupom wiekowym. Najmłodsze dostają 10 kg/t.

 

Co zauważyliśmy:

po pierwsze szybkie łagodzenie biegunki (probiotyk w płynie) - działa także u ludzi - przetestowane.

po drugie tak jak pisał ktoś wyżej - szybsze przerabianie obornika - jest mniej "słomiasty".

po trzecie mniejszy odór.

koszt to około 60 zł za worek 10 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszo    0

Osobiście nie za bardzo wierzyłem w to owe cudowne działanie EM- ow,aczkolwiek stosuje obecnie Bokashi i powiem szczerze, u mnie efekt dużo lepszy jak po zakwaszaczach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

myślę, że najlepiej będzie jak wejdziesz na stronę producenta i danych kontaktowych powinno być coś podane kto w twoim województwie dziala. Nie podam Ci adresu strony bo moder zaraz mi ostrzezenia nabije za reklamę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj