piotreks90

Przepisanie ziemi na syna

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
piotreks90    0

Witam

Mam pytanie rodzice planują przepisać mi kilka hektarów ziemi lecz mam skończone technikum o profilu nie  rolniczym a odrazu po szkole podjąłem pracę na etacie. Z przepisaniem ziemi to raczej nie będzie problemu ale żeby być '' rolnikiem '' w dzisiejszych czasach potrzebne jest wykształcenie , co mogę zrobić czy jest jakieś obejście przepisów, nadmienię że pracuje z rodzicami od małego. 

Oraz mam drugie pytanie odnośnie założenia nowego siedliska na przepisanej zmieni potrzebuje być rolnikiem , jak ktoś ma szerszą wiedzę niech udzieli mi trochę wiadomości w przystępny sposób :)

Edytowano przez piotreks90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
debrzyna    2031
Dnia 14.09.2018 o 14:28, piotreks90 napisał:

przepisać

Nie ma takiej czynności Mogą Ci tylko i wyłącznie zrobić darowiznę. Sprzedać nie bo nie jesteś rolnikiem Nie trzeba tu obchodzić żadnych przepisów ,wszystko legalnie. Jak już będziesz miał te kilka ha to już jesteś rolnikiem ,nie musisz mieć żadnej uczelni rolniczej 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Bardziej korzystnie jest przepisanie gospodarstwa lub jego części aktem przekazania niż darowizny, albowiem od darowizny po śmierci rodziców rodzeństwo może domagać zachówku,a to jest istotna różnica darowizna czy przekazanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thompson79    31
Czy darowizna czy przekazanie to i tak może rodzeństwo wystąpić o zachówkowe. Ostatnio to przerabiałem więc jestem na bieżąco. Jeżeli chodzi o "być rolnikiem" to po otrzymaniu ziemi od rodziców idziesz do agencji rolnej po nadanie numeru producenta i już jesteś rolnikiem pełną gębą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79
6 godzin temu, debrzyna napisał:

Jaka jest różnica bo jakoś nie kumam 

W necie jest opisane jakie są różnice od strony prawnej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709
13 godzin temu, thompson79 napisał:

Czy darowizna czy przekazanie to i tak może rodzeństwo wystąpić o zachówkowe. Ostatnio to przerabiałem więc jestem na bieżąco. Jeżeli chodzi o "być rolnikiem" to po otrzymaniu ziemi od rodziców idziesz do agencji rolnej po nadanie numeru producenta i już jesteś rolnikiem pełną gębą ;)

 gospodarstwo rolne przekazane za rentę rolniczą  nie wlicza się do zachowku ... wiec nie zawsze może 😉

 

http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia2/III CZP 114-13.pdf


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79
15 godzin temu, thompson79 napisał:

Czy darowizna czy przekazanie to i tak może rodzeństwo wystąpić o zachówkowe.

No tak wystąpić zawsze może, i nie zawsze uzyska ów zachówek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Tomasz2000
      Witam, 33 lata mieszkałem w gospodarstwie z rodzicami. Po ślubie w 2009 tescie przepisali nam 1.5h ziemi. Miesiac temu przemeldowałem sie do zony gdzie na działce przepisanej przez tesciow wybudowalismy dom. Chciałem przejsc do krus-u z racji ze mam odpowiednia ilosc ziemi przeliczeniowego 1.34h. I tutaj pytanie czy bedą kary za niezgłoszenie do krus ziemi??. Zadnie dotacje z krus nie były brane . Ziemia nie była uprawiana.
    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się na jakiej klasie ziemi można uprawiać jęczmień hybrydowy? Posiadam 2 ha słabej ziemi chyba klasa VI i zastanawiam się czy urośnie tam jęczmień hybrydowy? 
    • Przez kris148a
      Witam, chciałem spytać czy jeśli mając na siebie ziemię na własność oraz ziemię wziętą w dzierżawę a będę przechodził na rentę chorobowa nie pełną na której nie muszę pozbywać się ziemi własnej a co z tą dzierżawioną muszę ją oddać? To nie dużo 1,5ha ale ona mi jest potrzebna żeby mieć dojazd do swojej. Ale z drugiej strony nie chce mieć problemów w krus
    • Przez mateuszm023
      Witam, planuję przeznaczyć pole klasy 4-5, ok 1 ha na działkę pod zabudowę, tzn na rozbudowę gospodarstwa. Zaznaczę od razu że pole to leży niecały kilometr od mojego gospodarstwa. Moje pytanie do użytkowników to czy ktoś już to robil? jak to wygląda, jaki koszt? czy zależy to od powierzchni? czy jest z tym dużo papierów i załatwiania spraw, jak długo to może trwać? 
    • Przez Fugeo
      Cześć
      Mam pytanie jak to jest ze sprzedażą ziemi po sprawie spadkowej? Osoba A założyła sprawę i finalnie sąd przyznał ziemię właśnie tej osobie. Teraz ta osoba chce ją sprzedać. Czy jest jakiś okres "karencji" tzn zakaz sprzedaży przez okres iluś tam lat czy może od razu ją sprzedać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj