asus921

Problem z zywieniem i wydajnoscia

Polecane posty

asus921    250

Panowie i panie, prosba o pomoc. Moglby ktos wytknac bledy w zywieniu lub ulozyc chociaz wstepna dawke zywieniowa? Zaznaczam, ze stado ojca, wiec nie obserwuje ich codziennie. Pamietam, ze krowy po ocieleniu dawaly po 30-32 litry. Teraz jest moim zdaniem tragedia. 7 sztuk aktualnie w laktacji,

jedna swiezo po ocieleniu 22-24l,

3 krowy okolice 100 dni laktacji jedna 22l,  dwie okolo 15litrow

3 krowy powyzej 100dni, nawet powyzej 150dni - dwie okolo 14 litrow, jedna okolo 10-12 litrow

Zywienie

Brak TMR. Pofatygowalem sie zwazyc mniej/wiecej

Kiszonka z kukurydzy - 20kg sztuka

Kiszonka z traw (laka raczej srednia, dlugo nie przesiewane) - 9kg sztuka

Sloma

Tresciwa 3-4kg sztuka.

Tresciwa 500-600kg zboza (zyto + pszenzyto + mieszanka jeczmien/owies) + 100kg koncentratu Sano Protamilk Complete 42% bialka + 12.5kg Multisan Nektar (Cukry) + 15kg Kredy

Moim zdaniem tresciwa wola o pomste do nieba, ale czy tylko tresciwa?

Wydaje mi sie, ze te litry powinny doic z samej kiszonki z kuku + sianokiszonki.

Baza paszowa pozwala na dodanie kilku kg kiszonki z kuku, gorzej z sianokiszonka, ale jezeli bedzie taka potrzeba mozna dodac 3/4kg na krowe

Kupilem kwasny weglan sodu, poniewaz moze sa zakwaszone?  Duzo zboza w tresciwej + ten multisan cukry. Nie ma TMR, tresciwa jest podawana na kiszonke z kukurydzy, ale czasami zdaza juz kiszonke z kukurydzy zjesc i wtedy tresciwa jest podawana bezposrednio w koryto.

A moze odwrotnie, jakas ketoza? To juz pytanie do was.

Jaki mam obecnie mniej wiecej stosunek energii do bialka? Podejrzewam, ze za duzo energi, a za malo bialka, czy sie myle? Lub za malo tego i tego ?

Krowy maja tendencje do lekkich biegunek, podajac wiecej tresciwej, ta tendecja sie lekko zwieksza. Probowalem podawac srute rzepakowa w celu zwiekszenia bialka, to tendecja do biegunek sie mocno nasilala, chyba, ze byl to zbieg okolicznosci.

Planuje zamowic zywieniowca, mysle, ze to najrozsadniejsza opcja, ale chce poznac przed tym wasze opinie i wstepnie juz cos poprawic.

P.S

Najswiezsze badania. Tluszcz 3.79, bialko 3.02

Poprzednie badania Tlusz skacze od 3.1 do 3.8, bialko prawie zawsze okolice 3.00

O ile mozna wierzyc tej mleczarni, niestety nie podaja nawet mocznika.

Niskie bialko wskazuje na brak energii, a mi sie wydaje, ze w tej dawce wlasnie brakuje bialka. Z drugiej strony tluszcz, tez jest dosyc niski.

Sam juz nie wiem co o tym myslec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roman_h2    67

Czy w tym protamilku jest białko z mocznika wyliczone? Najważniejsze jest to co wychodzi z tyłu jaki ma kolor i czy są w nim resztki zboża kukurydzy, bo jeśli jest żółte i zawiera niestrawiona kukurydz e to brak bialka ja dał bym po kilo sruty rzepakowej extra na sztuke i obserwował no i pozbądź się nawozu z dawki bo w wynikach miesza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Tak, jest tam mocznik, ciezko by mieli osiagnac  srednia ogolem 42%, jezeli tyle to ma tylko soja. Ja jestem za skomponowaniem wlasnej tresciwej, ale to nie moje stado, wiec stare nawyki pewnie wygraja i co najwyzej zwiekszy sie ilosc koncentratu na tone.

Mozesz napisac jakiej tresciwej ty uzywasz? Glownie chodzi mi i jakis gotowy "premiks" lub witaminy + drozdze i wiadomo do tego rzepakowa i sojowa.

Co powiesz na temat objetosciowych i ogolem stosunek energii do bialka? Mam zwiekszyc bialko czy energie, czy stosunek jest dobry i zwiekszyc to i to.

Szkoda, ze nie znam w tym momencie wartosci mocznika w mleku, pewnie wiele by wyjasnilo. Gdzie takie badanie moge wykonac? Badac kazda krowe, czy ze zbiornika ogolem? Jak mleczarnia bada tluscz i bialko to z koniecznosci tez mocznik czy to badanie dodadtkowe? Zastaniawiam sie czy oni tego nie bedaja, czy po prostu nie udostepniaja na wydruku.

P.S 

To co "wychodzi z tylu" ma kolor raczej ciemny, tendencja do rzadkosci. Nie zauwazylem ziaren kukurydzy

 

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Pierwsza idzie kiszonka z kukurydzy, za okolo 15 minut tresciwa ( tu zastanawiam sie czy nie sypac odrazu tresciwej na kiszonke, bo po 15 minutach z reguly jakies resztki kuku jeszcze sa, ale czasami kuku jest juz zjedzona i tresciwa sypana juz na czyste wyjedzone koryto )

Rano, po okolo 2 godzinach od podania kisznki z kukurydzy dostaja slome i zaraz na slome sianokiszonke (Nie za dlugi okres miedzy kiszonka z kukurydzy a sianokiszonka? Czy nie robi to jakiejs znaczacej roznicy ? )

Po poludniu to samo, tylko sianokiszonke dostaja po okolo 45 minutach po kiszonce z kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054
No to robisz błąd mojego ojca. Pierwsze sianokiszonka, niedużo aby miały co rzuć... Lepsze byłoby siano ale akurat moja przeważnie przesuszona... Po kilku minutach kukurydza, na to treściwa i coś tam im zamieszam. Jak skończę ścielić to znów im trochę sianokiszonki... Jak Ci jedzą te słomę to wciśnij gdzieś aby jeszcze poprawić strukturę paszy jeśli tak to można napisać... Taka zbita pulpa śruty z kukurydzą na starcie wg mnie źle się trawi bo zapewne kukurydza też drobno siekana... Żują w ogóle te krowy czy tylko chwilę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Syp na to . Wogole malo kukurydzy malo traw i bardzo malo tresciwej u Ciebie wychodzi z pasza coś ponad 30 kg a u mnie na sztukę wychodzi ponad 60 kg ogólnie niedostatek wszystkiego. Faktycznie wywal ta pasze na bazie mocznika lepiej już kupić ten rzepak daj trochę słomy poprawi się struktura kału jak sa resztki w kale to możesz dodać drożdże np z Sano poprawi to proces trawienia powinno się też odbić to w mleku na + Ale to muszą Ci poradzić bardziej ogarnieci ludzie niżja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

lukbold

Cala dawka sianokiszonki jako pierwsza, czy tak jak piszesz nie duza ilosc, zeby mialy co zuc? Kiszonka z kuku jak zjedza sianokiszonke czy rownoczesnie?

Mozesz mi wytlumaczyc co to zrobi za roznice? Piszesz, ze to ewidetny blad, ale chcialbym zrozumiec jak to dziala konkretnie.

Co do slomy, to ona jest "wcisnieta" dwa razy dziennie, przed kazdym zarciem raczej cos tam pod nogami zawsze tej slomy maja i sobie "zuja"

 

zkordalski

Wiem, ze malo. Nie dlugo bedzie zywieniowiec.

Ale powiedz mi ile bys zwiekszyl kisznke z kuku i ile sianokiszonke. Stosunek 18/20kg kuku do 9kg sianokiszonki jest odpowiedni? Czyli zwiekszac oba o powiedzmy 30-40%, czy sianokiszonki jest wystarczajaco, a zwiekszyc samo kuku ?

Planuje zwiekszyc kuku do 25kg, sianokiszonke 10kg + poprawic tresciwe

60kg wszystkiego to duzo, ciekawy jestem proporcji

Podaj twoja dawke zywieniowa jak mozesz. Moze cos podpatrze, chociaz stosunki pasz. Objetosciowa + tresciwa

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

na start daje ze 1-2kg sianokiszonki (albo kostka siana na 15szt) tak żeby żołądek podrażnić, śline zaczęły produkować (tak sobie to tłumacze). Czekam z 5 min i pakuje kukurydze i zaraz na to śrutę i wymieszam. Znów po kilku minutach trochę sianokiszonki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Przezuca sie z sianokiszonki na kukurydze jak im podasz, czy raczej wola skonczyc sianokiszonke?

Zauwazyles jakies konkretne efekty po zmianie takiego zywienia? Bo nie ukrywam, ze bedzie to troche problematyczne, ale do zrobienia. Tylko czy bedzie jakis namacalny efekt. Jakis artykul o tym ?

Mozesz napisac konkretnie ile dajesz kukurydzy i ile sianokiszonki ?  Poprzednik pisal o 60kg paszy ogolem, wiec jestem ciekawy. Rowniez jestem ciekawy skladu i ilosci tresciwej.

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Co tam krowa je i w jakiej kolejności jak ma wszystko pod nosem to już raczej zależy od jej widzimisie.

Lepsze krowy dają mi 35 litrów choć od porodu minęło 5 mies. Reszta poniżej 20 nie schodzi. 3.4 białka, 3.8-3.9 tłuszcz. Wcześniej 20-22 litr to był max do tego każda krowa z ketozą, białkiem 3.1

Pod 30litr dostałem kiedyś dawke: 30kg kukurydzy, 15 sianokiszonki, 5 zboże (daje jęczmień z owsem), 2 rzepak i 1.5 soji. Tych zaleceń staram się trzymać. Jak która słabsza to kukurydzy i śruty ujmuje bo się zaraz tuczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

No to przyzwoite wyniki, tym bardziej w piatym miesiacu.

Tylko zeby byla janosc. Krowy dawaly 20-22 litry przy starym systemie zywienia, czyli najpierw kiszonka z kuku z tresciwa, a pozniej sianokiszonka i po przejsciu na dawanie sianokiszonki najpierw nagle zaczely doic 10 litrow wiecej z lepszymi parametrami? Czy jednak wtedy jak doily po 22 litry max dostawaly mniej jedzenia i to jest glownym powodem?

W sensie takim czy ta zmiana w kolejnosci zywienia dala jakis efekt sama w sobie czy jednak zwiekszyles tez w tym samym momencie dawki ?

Tylko prosze podejdz do sprawy obiektywnie, czyli nie pisz specjalnie tak, zeby obronic te kolejnosc podawania kiszonek, ale tak jak rzeczywiscie bylo.

Nie zrozum mnie zle, nie neguje tej kolejnosci i bylbym bardzo zadowolony, jezeli poprzez sama zmiane kolejnosci przybedzie mi litrow, a jak dorzuce wieksza dawka to przybeda kolejne. Nawet cieszylbym sie, ze popelnialem ewidenty blad, bo teraz latwo by go mozna bylo naprawic.

Tylko tak szczerze, jak to u ciebie wygladalo w momencie zmiany, najlepiej jakies przyklady.

P.S

Co do mojej dawki, to sam sie dziwie, ze krowy po ocieleniu dawaly po 30-32 litry, jednak mleko szybko spadalo. Teraz taka 4-5 miesiecy daja okolo 20l

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

hyhy chyba wiem o co ci chodzi.... mi też ojciec bruździł jak pierwszy raz zacząłem od sianokiszonki i chwile później zacząłem qq ze  śrutą mieszać a przecież żłoby nie były wcześniej wylizane... W zasadzie to krowę już ten miesiąc przed porodem trzeba szykować do wydajności, nie zatuczyć a po porodzie dbać o duża dawkę energii.

Jako tako w porównaniu do żywienia ojca to tylko dawkę rzepaku zwiększyłem i dodałem soje. 

Hasło TMR pewno znasz i trzeba dążyć do tego aby każdy kęs pobierany przez krowę miał taki sam skład, a że bez woza to raczej nierealne więc w mniejszych dawkach ale częściej podsuwam im te sianokiszonke. Kukurydzy też nie pakuje naraz....Te 15kg (połowa dzeinnej dawki) dziele i z rana jakieś 10kg a później resztę. Krowy żują, jedzą i produkują a nie jak za kadencji ojca zapchane leżały i tylko gg z tego było

 

Testuj, pogadaj z żywieniowcem pytając o takie szczegóły bo dla mnie też to nie było taki oczywiste kiedy i w jakiej kolejności zadawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Zywieniowiec bedzie w poniedzialek.

Dzieki za rady.

Jeszcze jedno pytanie. Pisales, ze trzymasz sie 30kg kuku + 15kg sianokiszonki.

Tresciwa 5kg zboza 2kg rzepak i 1.5kg soji. 

Nie dajesz zadnych premiksow czy witamin? Chce wlasnie przejsc na soje i rzepak bez koncentratu, ale ciagle slysze nad uchem, ze w koncentracie to jest wszystko i bez witamin krowy zdechna, nie beda sie zacielac itd

Drugie pytanie, nie zakwaszaja sie te krowy? 5+2+1,5 to jednak 8.5kg tresciwej, moim zdaniem dosyc duzo. Stosujesz kwasny weglan sodu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Witaminy owszem. Dodatkowo tym przed inseminacją sypie betakaroten. Ostatnio również preparat na mykotoksyny bo trochę mi się kiszonki nie podobają a nie ukrywam są problemy z zacieleniami. nic więcej nie stosuje od kwasicy i nie widzę jakiś jej objawów. Zresztą zboże a zboże to różnica... owies zdaje się za dużo energii nie miał a to jakieś 60% mojej śruty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Mozesz wypisac mi jakie witaminy stosujesz, albo ogolnie co wchodzi w sklad tresciwej jak mieszasz. Zawsze uzywalismy gotowego koncentratu, wiec nie mam doswiadczenia z tym.

Tez mam problemy z zacieleniami. Ten preparat na mytoksyny daj zauwazalne efekty ? Sianokiszonki nie sa super jakosci, wiec moze warto?

Betakartoen ile przed inseminacja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

http://www.blattin.pl/produkty,188,blattin_super_premium.html na firme nie patrz.. po prostu takiego dostawce mam pod ręka.

A moja treściwa to

6 godzin temu, lukbold napisał:

5 zboże (daje jęczmień z owsem), 2 rzepak i 1.5 soji

A odnośnie mykotoksyn... to tak trochę w ciemno daje bo trza by pasz zbadać na ich obecność no ale jeśli widać w kiszonce ogniska grzyba to nie ma się co raczej łudzić, że to wszystko zepsute uda mi się odrzucić choć nabieram z silosu ręcznie. A skuteczność... pożyjemy, zobaczymy.

Betakaroten to tak z miesiąc po wycieleniu zaczynam podawać tylko jakby się tak zastanowić to może się okazać że póki nie zwalczy się toksyn to nie ma sensu go podawać... to takie moje przemyślenia. Trzeba by kogo obeznanego zapytać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Przyjechac zywieniowiec. Ulozylismy dawke. Glownie zwiekszenie kiszonki z kukurydzy + zmiana dodadtkow bialkowych i koncetratu do tresciwej.

Oczywiscie mowil, ze krowy nagle nie zjedza dwa razy tyle paszy objetosciowej i trzeba dojsc do tego stopniowo.

Zwiekszylem kiszonke z kuku o doslownie kilka kg na sztuke, tresciwa zostala narazie ta sama, zwiekszylem o moze 300-400 gram i sie zaczelo. 

3 krowy maja juz zapalenie wymion, wloski...

W przeszlosci juz 2-3 razy probowalem zwiekszac ilosc pasz i za kazdym razem ten sam efekt, zapalenia i nasilenie biegunek.

Co moze byc przyczyna? Czy to normalne, ze krowy tak reaguja na zwiekszenie dawki? Nawet w tak nie duzym stopniu?

Normalnie dostawaly okolo 18kg kiszonki z kuku, teraz probowalem podac okolo 23-25kg i juz sa negatywne skutki, a wedlug zywieniowca mam podniesc dawke do 32kg, tylko jak to zrobic, jak krowy ledwo to 25kg jedza, lub nawet zostawiaja, a przy tym dostaja zapalen.

Dodam, ze przy malej dawce zapalenia sa naprawde sporadyczne

Narazie zamiast podniesc mleko, pozbylem sie 3 sztuk na okres karencji.

Nastepny problem. Jalowka po wycieleniu. Podejrzewam ketoze. Maly apetyt i kal gesty. Podaje gliceryne i troche sie poprawia, ale pobranie wciaz jest troche male. 

Zjada okolo okolo 12-14kg kisznki z kuku + 2kg tresciwej, z apetytem na sianokiszonke raczej nie ma problemu. Powinienem odstawic sianokiszonke i liczyc, ze pobierze wiecej kiszonki z kuku, zeby dostala wiecej energii czy macie jakies inne sugestie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marconi965
      Witam, mam problem z mlecznoscią swoich krów. W tej chwili dojonych jest 9 krów (HF), dziennie mam tylko ok. 90l. mleka. Krowy dostają dziennie ok 15 kg kiszonki z kukurydzy, 10kg siana, 10 kg sianokiszonki, 3kg śruty zbożowej ( owies, jęczmień, pszenica, pszenżyto) oraz 1 kg. śruty rzepakowej. Czy miał ktoś podobny problem? Nie wiem czy popelniam błąd w żywieniu, czy to jest już problem w genetyce. Proszę o pomoc.
    • Przez marconi965
      Witam, od paru dni zmagam się z coraz mniejszą wydajnością u krów mlecznych. W tej chwili dojnych jest 9 sztuk (wszystkie HF), dzienna wydajność wynosi ok 70 litrów. Krowy dostają dziennie ok. 15 kg kiszonki z kukurydzy, 10 kg sianokiszonki, 10 kg siana, 3 kg śruty zbożowej (owies, pszenżyto, jęczmień) i 1 kg śruty rzepakowej/szt. Czy miał ktoś z was podobny problem? Wiele sztuk jest młodych, ale przynajmniej połowa stada jest po wycieleniu, także dziwi mnie ta mała ilość mleka. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj