tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
axe300    6
Dnia 13.04.2021 o 09:47, m_i_c_h_a_l napisał:

Rsm miałem 32% i planowałem rozlać 160 l/ha ale bałem się poparzeń i dolałem do niego 130 l wody czyli miałem w opryskiwaczy 450 l.

wlałeś wodę do RSM? czy RSM (cięższą ciesz) do wody ?

yacenty    3930
10 godzin temu, axe300 napisał:

wlałeś wodę do RSM? czy RSM (cięższą ciesz) do wody ?

jakie to ma znaczenie w opryskiwaczu?

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

m_i_c_h_a_l    3

Powiem szczerze, że nie zastanawiałem się nad tym i po prostu tak mi wyszło.
Teraz znalazłem coś takiego

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/uprawa/jak-przeliczac-i-rozcienczac-rsm/

Ze względu na najkorzystniejsze właściwości fizykochemiczne Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa– PIB w Puławach zaleca stosować RSM o stężeniu 28% N i o gęstości 1,28 kg/dm3. Podczas rozcieńczania skoncentrowany 32% lub 30% roztwór saletrzano-mocznikowy i tak powinniśmy rozcieńczyć pamiętając, że zgodnie z zasadami chemii przy rozcieńczaniu, to RSM należy dodawać do wody, a nie w kolejności odwrotnej. Takie postępowanie umożliwia też dokładniejsze wymieszanie obu komponentów.

RU68    1113

w szkole było "pamiętaj chemiku młody zawsze wlewaj kwas do wody"

axe300    6
Dnia 27.04.2021 o 08:45, yacenty napisał:

jakie to ma znaczenie w opryskiwaczu?

Już tłumacze. Woda o gęstości 0,997kg/dm3 a RSM 32 to 1,32kg/dm3 RSM 28 to 1,28kg/dm3. Wlewając najpierw RSM który jest cięższy od wody a później wodę spowoduje brak możliwości rozcieńczenia. Będzie warstwa cięższego RSM a do góry lżejszej wody. W tej kombinacji można spróbować mieszać - z jakim efektem to tego nie wiem.

yacenty    3930

Nie no, dla mnie to słaby żart. Od czego jest pompa w opryskiwaczu? Od czego jest mieszadło? Nawet opryskiwacze za 1000 zł maja mieszadło. Nie mówiąc już o opryskiwaczach za 10, 30 czy 200tys. Ile ja nawozów w proszku ładuję do opryskiwacza to czasem aż sam się dziwię.

Przecież pompa ciągnie z dołu opryskiwacza i wlewa ją u góry, lub co najwyżej w połowie wysokości beczki.

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,

arek_124711    202

Ja niedawno zamawialem 32% po 1100... Ogolnie dopiero w tym roku sie zdecydowalem na ten rsm. Pierwsza dawke pojechalem 160l/ha i super to wyszlo a druga tydzien temu lalem 220l/ha i dosc mocno popalilem pszenice i zastanawiam sie jaki powod. koncowki mam albuz niby najlepsze(napewno najdrozsze). Dosc mocno wialo w czasie oprysku a przymroski przyszly dopiero na 2-3 dzien po zabiegu. jakies rady na przyszlosc?

yacenty    3930

słońce to podstawowy, moim zdaniem, czynnik generujacy poparzenia. Trzeba lać w deszczu, albo pochmurnym dniu, albo nawet w nocy. Niby się mówi nie lej na rose, ale u mnie w tym roku najmniej poparzeń jak lałem w nocy. Największy bigos zrobiłem jak lałem o 10 rano na rosie jeszcze przy pięknym słońcu.

Pozdrawiam YacentY

Ceny Nawozów,

arek_124711    202

myslalem ze nie mozna przed deszczem i w trakcie. a slonecznie fakt bylo. i moze i by sie zgadzalo bo jak kolo poludnia lalem na pierwszy kawalek to te 15ha wydaje sie byc najmocniej poparzone a pozniej kolejne kawalki coraz slabiej. 

arek_124711    202

no brak slow... a jakie koncowki stosujesz?  w tym roku odwazylem sie tylko pierwsza dawke lac w rzepaku potem granula. Masz jakies doswiadczenia zeby dac wszystko w jednej dawce na start?

sw_kamil    174

Ja pszenicę robiłem w deszczu(druga dawka), około 15 min przed końcem skończyło padać, ale dokończyłem lać, deszcz ponownie zaczął padać po ok. 10 godzinach. Zero przypaleń, sam byłem w szoku.

Tak wiec również z mojego doświadczenia wynika, że większą szkodę robi słońce i wysoka temperatura niż mokre rośliny

yacenty    3930
9 godzin temu, arek_124711 napisał:

no brak slow... a jakie koncowki stosujesz?  w tym roku odwazylem sie tylko pierwsza dawke lac w rzepaku potem granula. Masz jakies doswiadczenia zeby dac wszystko w jednej dawce na start?

Mam 2 typy - hardi  6 otworkowe - lejące w dół i agroplasty 7 otworkowe lejące do tyłu. Dysze nie mają większego wpływu na poparzenia, bo pół opryskiwacza mam na jednych, pół na drugich :P
Pogoda, pogoda, pogoda i jeszcze raz pogoda.

Tu się cieszyłem że piękna pogoda. Przyjarałem rzepak na bogato

20210302_142021.jpg

Tu lałem z nocy, bo po południu nawalił mi opryskiwacz - zero sladów

20210325_190854.jpg

Pozdrawiam YacentY

Ceny Nawozów,

Mecha    110

Ja pierwszy raz rozlewałem 32 na pszenicę jak miała 2 kolanko w słoneczny dzień temp nieco ponad 20st. a jak wyglądała to macie hondię w galerii, zero przypaleń

john1    3

Witam chciałem się zapytać po pierwszy raz będę stosował rsm pryskac zaraz po sianiu kukurydzy czy przed sianiem czy muszę wymienić końcówki w opryskiwaczu biardzkim czy mogę na tych zwykłych pryskac

Bananek    17046

chłopy, pilna sprawa. qq posiana w poniedziałek. dziś kielek 2-3cm. chcę pryskac rsm jare, czy mogę dać od razu na Qq? nie zabiję kiełka? zawsze pryskalem jak kielek miał już wyjść na powierzchnię, a tak nigdy. nie zaszkodzi kielkom?

tomek73    582

Ja w ten sposób buraka spaliłem, u mnie częsć  wychodziła  w  liścieniu i jak trafiła na niego kropla to spaliła. Jeszcze pojechałem  w południe.

Jak już to pryskaj bardzo późno a najlepiej w  deszcz. 

yacenty    3930

sąsiad co przesiewal 10.09 też ładował na równi z nami

Pozdrawiam YacentY

Ceny Nawozów,

tomek73    582
19 minut temu, yacenty napisał:

sąsiad co przesiewal 10.09 też ładował na równi z nami

Tu jest RSM nie rzepak. 

bialy2005    582
Dnia 15.05.2021 o 09:22, Bananek napisał:

chłopy, pilna sprawa. qq posiana w poniedziałek. dziś kielek 2-3cm. chcę pryskac rsm jare, czy mogę dać od razu na Qq? nie zabiję kiełka? zawsze pryskalem jak kielek miał już wyjść na powierzchnię, a tak nigdy. nie zaszkodzi kielkom?

tez mam problem bo zazwsze rozlewałem rsm tuż przed wschodami a w tym roku nie wyrobiłem sie  i juz zaczełą wychodzic . zastanawiam sie czy lac juz teraz czy poczekac. jak lałęm  tuż przed wyjsciem z zimi nie było poparzen. Od wtorku nadaj deszcze to moze w deszcz bedzie najlepszym rozwiazaniem?

Całą druga dawke rozlałem po zbożach przed deszczem lub w trakcie i efekt super zero poparzen :)

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Bananek    17046

lej szybko zanim jest nie w dwóch liściach. ja jednak wylalem wczoraj i dobrze, bo dziś deszcze.

Zetix    46

Zamawia ktoś już rsm? Jak rok temu po 700zl tak teraz 1000 i w górę... 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, nie zauważyłem podobnego tematu na forum więc utworzę nowy. Stosuje ktoś wapno granulowane konkretnego producenta i jest w stanie polecić? póki co zainteresowały mnie 3 produkty wapno supermag, Magnesia Calc i polcalc 3 generacji. Ktoś miał? jest w stanie się wypowiedzieć o którymś? wapno sypkie nie wchodzi w grę, cukrownicze w szczególności. pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.
    • Przez volvofh12
      Posiadam w sprzedaży wapno cukrowniane możliwość transportu pod wskazany adres lubelskie Podkarpacie podlaskie mazowieckie 
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj